توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503099
اسپانیا قربانی حادثه تروریستی از نوع اروپایی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۵
ماموران امنیتی در حال جستجو برای پیدا کردن عامل حادثه هستند. بنا به گزارش ها سه مظنون در این رابطه بازداشت شدند. رویترز می گوید چهار مظنون دیگر طی درگیری مسلحانه با پلیس در حومه بارسلون کشته شدند.

حمله تروریستی بارسلون بار دیگر فضای ترس را بر اروپا حاکم کرد. اتفاقی که کمتر از شش ماه بعد از حادثه تروریستی لندن روی می دهد که در آن دست کم 5 نفر کشته و 40 تن زخمی شدند. این حمله هم شباهت بسیاری به حادثه تروریستی لندن و دیگر جاهای اروپا در سال های اخیر دارد. حوادث تروریستی اخیر اروپا اکثرا شبیه به هم است، یک نفر با خودرو به جمعیت حمله می کند و اگر مانعی برایش نباشد با سلاح سرد یا گرم به جان مردم می افتد و سپس فرار می کند یا خود را می کشد.

دیپلماسی ایرانی: این فرد ممکن است برای افزایش تلفات عملیات انتحاری نیز انجام دهد. در حادثه تروریستی بارسلون که عصر پنج شنبه روی داد نیز مشابه همین اتفاق افتاد. یک مهاجم جوان با خودروی ون به مردم در محله گردشگری و پرازدحام رامبلا در بارسلون حمله کرد. یورونیوز گزارش می دهد که عامل حادثه سپس از خودروی ون پیاده شد و تلاش کرد که دیگران را با کارد بکشد، اما زیاد تلاش نکرد به این کار مبادرت بورزد و از محل گریخت.

این در حالی است که پلیس اسپانیا روز جمعه گفت حداقل پنج مظنون دارای کمربند انفجاری را که قصد تکرار حمله مرگبار عصر پنجشنبه را داشتند، در شهر ساحلی کمبریلز کشته است. به گزارش ایسنا، پلیس در کمبریلز، واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب بارسلون، به مردم هشدار داده است که به خیابان ها نروند. رسانه های اسپانیا گزارش داده اند که مهاجمان چند نفر را با یک خودروی ون زیر گرفتند و زخمی کردند. مقامات می گویند که یک مامور پلیس و شش غیرنظامی مجروح شدند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پلیس گزارش داد که مهاجمان دارای کمربندهای انفجاری بودند، به همین خاطر نیروهای امنیتی در نظر دارند چند مورد انفجار کنترل شده انجام بدهند تا از نابودی بمب های احتمالی اطمینان حاصل کنند. مقامات پلیس معتقدند که واقعه کمبریلز با حمله روز پنجشنبه بارسلون که حداقل 14 کشته و یکصد زخمی برجا گذاشت ارتباط داشته است. عامل آن حمله موفق به فرار شد. مقامات اسپانیا همچنین حملات بارسلون و کمبریلز را با انفجاری که چهارشنبه گذشته در خانه ای در شهر الکانار رخ داد مرتبط می دانند. آن واقعه یک کشته برجا گذاشت. پلیس اسپانیا معتقد است که ساکنان آن خانه در حال درست کردن بمب بودند. از زخمی شده های حادثه روز پنج شنبه حال دست کم 10 نفر وخیم گزارش شده است. گروه موسوم به داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که "سربازان دولت اسلامی" آن را انجام داده اند.

ماموران امنیتی در حال جستجو برای پیدا کردن عامل حادثه هستند. بنا به گزارش ها سه مظنون در این رابطه بازداشت شدند. رویترز می گوید چهار مظنون دیگر طی درگیری مسلحانه با پلیس در حومه بارسلون کشته شد. پلیس اسپانیا تصویر مظنونی به نام ادریس اوکبیر (زاده مراکش) را منتشر کرده است. با مدارک این جوان که ظاهرا سابقه کیفری و زندان داشته، خودرویی که به مردم کوبید اجاره شده بود. بنا بر آخرین گزارش ها، ادریس اوکبیر به پلیس گفته است که در این واقعه نقشی نداشته و مدارکی که برای اجاره خودروی فیات سفید از آن استفاده شده بود، از وی به سرقت رفته است.

بلوار رامبلا از پر ازدحام ترین مناطق بارسلون است و در سراسر روز و در طول شب مملو از شهروندان، جمعیت گردشگر و هنرمندان خیابانی است و مغازه و رستوران های فراوانی در آن قرار دارند. گفته شده ون دومی هم هست که پلیس درباره ارتباط احتمالی آن با حادثه مشغول تحقیق است. رسانه های اسپانیایی می گویند در حادثه ای دیگر راننده ای دو مامور پلیس را در ایست بازرسی زیر گرفته است. هنوز روشن نیست که آیا این حادثه با حمله رامبلا ارتباط داشته باشد.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در توییتر خود نوشت رسیدگی به مجروحین در اولویت قرار دارد. راخوی شخصا راهی بارسلون شده است. وی همچنین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

دیروز جمعه پلیس از مردم خواست به میدان کاتالونیا نزدیک نشوند. با این حال هزاران نفر از مردم اسپانیا در محله رامبلا، مکانی که هدف این حادثه تروریستی قرار گرفت، تجمع کردند و با قربانیان حادثه ابراز هم دردی کردند.

یک خبرنگار بی بی سی به نقل از رسانه های اسپانیا می گوید که ظاهرا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حدود دو ماه پیش به مقامات اسپانیا هشدار داده بود که احتمالا حمله ای از این دست در خیابان رامبلا اتفاق خواهد افتاد.

یک منبع قضایی در اسپانیا نیز در این باره گفت احتمالا گروهکی هشت نفره به دنبال برنامه ریزی برای حملاتی با سیلندرهای گاز بودند.

رئیس منطقه کاتالونیا نیز در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به اینکه حمله تروریستی بارسلون اولین حمله از این نوع نیست، تاکید کرد: دموکراسی با تروریسم در هر کجا که باشد مقابله خواهد کرد.

اظهارات شاهدان عینی
روز جمعه خبرگزاری رویترز از بسته شدن ایستگاه متروی محل و سایر ایستگاه ها خبر داد. استیون ترنر که در این محله کار می کند، گفت: "کارمندان ما دیدند که یک ون به میان جمعیت رفت. من سه نفر را دیدم که پخش زمین شدند." او در ادامه گفت: "تعداد زیادی آمبولانس و پلیس مسلح در این محل مستقر شدند."

عمار انوار که در زمان حمله در رامبلا در حال قدم زدن بود به اسکای نیوز گفت که ناگهان صدای اصابت محکمی به گوشش رسید.

مارک اسپارسیا، یک دانشجوی ۲۰ ساله که در بارسلون زندگی می‎کند، به بی بی سی گفت: "یک صدای بلند آمد و همه فرار کردند. جمعیت زیاد بود، خانواده های زیادی بودند. خیلی‎ها برای بازدید از این محله می آیند." او گفت که در لحظه حادثه در کافه استارباکس پناه گرفت.

پس از این حادثه گزارش شد که دو مرد مسلح وارد رستورانی در این محل شده و چند نفر را گروگان گرفتند، اما مقام های کاتالونیایی این گزارش را تکذیب کردند.

واکنش عجیب دونالد ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توئیتر خود نوشت: "آمریکا حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا را محکوم می کند و هر آنچه را برای کمک لازم باشد انجام می دهد. سرسخت و قوی باشید. ما دوستتان داریم." این توئیتری عادی بود، اما بعد از آن ترامپ توئیت عجیب دیگری منتشر کرد و نوشت: «بررسی کنید و ببینید که ژنرال پرشینگ آمریکایی در زمانی که تروریست ها دستگیر می شدند، با آنها چه کار می کرد. دیگر هیچ "تروریست افراطی اسلامی" به مدت ۳۵ سال وجود نداشت.» این توئیت رئیس جمهوری آمریکا که ساعاتی بعد از حملات تروریستی بارسلون و بعد از توئیت اولیه وی درباره این حمله و محکومیت آن منتشر شد، به ژنرال پرشینگ که فرمانده نیروهای اعزامی آمریکا در زمان جنگ جهانی اول بود، اشاره می کند. ترامپ در زمان یکی از سخنرانی هایش در کمپین انتخابی ریاست جمهوری در کارولینای جنوبی نیز به ژنرال پرشینگ اشاره کرده و گفته بود که وی از گلوله هایی که در خون خوک غلطانده شده بودند، استفاده می کرد تا مسلمانان را بکشد. دونالد ترامپ ادعا کرده بود که ژنرال پرشینگ این گونه ۴۹ "تروریست اسلامگرا" را کشته و آنها را با اجساد خوک ها خاک کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: به همین خاطر حدود ۳۵ سال هیچ مشکلی با تروریست های افراطی نداشتیم.

این سخنان ترامپ که به حمله آمریکا به فیلیپین در اوایل قرن ۲۰ اشاره می کند، تاکنون هیچ مدرکی از آن توسط رسانه های آمریکایی پیدا نشده است و مورخین اعلام کرده اند که این امر تنها یک افسانه محلی است. در واقع ژنرال پرشینگ سعی کرده بود تا با مسلمانان مورو در فیلیپین طرح دوستی بریزد.

دیگر واکنش های بین المللی
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: "تروریست ها در سراسر جهان باید بدانند که ایالات متحده و متحدان ما مصمم هستند که شما را پیدا و عدالت را در مورد شما اجرا کنند."

ترزا می، نخست وزیر انگلیس نیز ضمن همدردی با خانواده های قربانیان گفت: "بریتانیا دوشادوش اسپانیا در برابر تروریسم می ایستد."

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هم طی بیانیه ای گفت: "ما متحد و مصمم باقی می مانیم."

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز گفت که حمله بارسلون حاکی از نیاز به اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم است.

در همین رابطه یک منبع امنیتی در کرکوک گفت که تشکیلات تروریستی داعش با اشاره به تشکیل گروهی با عنوان "اسب های نشان دار"، ماموریت این گروه را زیر گرفتن غیرنظامیان با خودرو در کشورهای اروپایی و آمریکایی عنوان کرده است. این منبع در گفتگو با شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق اظهار داشت، سخنرانان داعش دیروز جمعه با توزیع خطبه ای چاپ شده در میان ساکنان شهر الحویجه (واقع در ۵۵ کیلومتری جنوب غرب کرکوک)، کشورهای اروپایی، آمریکا و انگلیس را به آغاز حملاتی توسط گروه موسوم به «الخَیْلِ الْمُسَوَّمَه» (اسب های نشان دار) برای ترور شهروندانشان تهدید کرده و هشدار دادند که داعش حملات بیشتری را با استفاده از خودرو برای نابودی تمامی "کافران" ترتیب خواهند داد. این منبع که نخواست نامش فاش شود، افزود: در خطبه های انتشار یافته فاش شده است، داعش در این راستا نیروهای خارجی را به عضویت گرفته و با تشکیل گروهک های زیرزمینی برای هدف قرار دادن مراکز تجمع مردم و مراکز تجاری مهم در این کشورها برنامه ریزی می کند. در بیانیه منتشر شده علت آغاز این حملات اقدامات کشورهای مذکور علیه داعش و بمباران مواضع این گروه تروریستی عنوان شده است.

حزب الله لبنان نیز جنایت هولناک داعش در شهر بارسلون در اسپانیا را محکوم کرد و این حمله تروریستی را بخشی از یک طرح شیطانی جهت تخریب وجهه اسلام دانست.

به گزارش النشره، حزب الله لبنان در بیانیه ای با تسلیت به خانواده های قربانیان این جنایت، برای افراد آسیب دیده آرزوی بهبودی هرچه سریع تر کرد و اعلام کرد: این جنایت جدید شاهدی دیگر بر گرایش مجرمانه ای است که تشکیلات تروریستی داعش در درون نیروهای خود ایجاد می کند و نیروهای داعش از اندیشه های این گروه مبنی بر انزجار از انسان ها و تلاش برای کشتن آنها و از بین بردن دارایی هایشان با استدلال های واهی و نگرش های بیمارگونه که عقل و دین آنها را نمی پذیرد، تاثیر می پذیرند.

حزب الله تاکید کرد: هدف قرار دادن غیرنظامیان و کشتن آنها بخشی از یک طرح شیطانی است که توسط آن تروریست ها صورت می گیرد و هدف از آن بدنام کردن مفاهیم جهاد و تخریب وجهه دین مبین اسلام است و آنها طرح خود را از طریق ادعای منتسب بودن به دین اسلام و انجام اقدامات در زیر چتر دین اسلام و انجام اقدامات تروریستی با تکیه بر اندیشه های این دین اجرا می کنند.

در بیانیه حزب الله آمده است، با گسترش حملات تروریستی در جهان، تلاش ها برای از بین بردن داعش و محاصره افکار ویرانگر آن تبدیل به امری مهم برای تمامی انسان های شریف و آزادگان در جهان می شود و اولین گام در این زمینه، فشار بر قدرت های منطقه ای و بین المللی است که از این تروریست ها پشتیبانی و حمایت مالی می کنند تا بدین ترتیب، آنها از این اقدامات غیر انسانی خود دست بردارند.
 
کلمات کلیدی : حادثه تروریستی، بارسلونا، داعش،ترویست، اسپانیا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.