توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345095
رویترز: پس از یک دهه در بالاترین سطح اتحادیه اروپا با ایران مذاکره صورت می‌گیرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۳
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی به تهران سفر می‌کند که یک خبرگزاری انگلیسی نوشت که پس از یک دهه در بالاترین سطح اتحادیه اروپا با ایران مذاکره صورت می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: پس‌از ایتالیا و فرانسه، اتحادیه اروپا نیز به‌دنبال احیای روابط با ایران است و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صدر هیئتی به تهران سفر می‌کند تا پس از یک دهه در بالاترین سطح اتحادیه اروپا مذاکراتی بین دو طرف صورت بگیرد. این سفر پس از توافق هسته‌ای تاریخی با ایران صورت می‌گیرد.

فدریکا موگرینی و هفت تن از کمیسرهای اروپایی در سفر یک‌روزه به تهران در خصوص مسائل مختلفی مذاکره خواهند کرد تا روابطی را بازسازی کنند که پیشتر اتحادیه اروپا را به بزرگترین شریک تجاری ایران و بزرگترین مشتری نفت ایران تبدیل کرده بود اما با شکل گرفتن تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران این روابط با مشکلاتی همراه شد.

یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا ضمن اشاره به اینکه این اتحادیه درباره آغاز به کار یک دفتر نمایندگی دیپلماتیک دائم در تهران نیز گفتگو می‌کند خاطرنشان کرد: مسئله این است که ما به‌صورت تدریجی اقدام به تعامل مجدد کنیم.

سفر مقامات اتحادیه اروپا به تهران پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات دولت‌های اروپایی به ایران سفر کردند و اخیراً نیز متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا این هفته به تهران سفر کرد.

اگرچه این هیئت اتحادیه اروپا توافقنامه‌هایی شبیه آنچه ایتالیا و فرانسه پس از موافقتنامه هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۵ با ایران امضا کردند، اما این هیئت می‌تواند شرایط را برای کشورهای کوچک جهت برقراری روابط تجاری با ایران مهیا کند و به کمیسیون اروپا اجازه دهد از طرف دولت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اعمال نفوذ بپردازد.

در این مذاکرات اتحادیه اروپا موضوع کمک به ایران جهت پیوستن به سازمان تجارت جهانی را مدنظر قرار می‌دهد و از قدرت خود به‌عنوان بزرگترین بلوک تجاری جهان به‌نفع کشوری که ذخایر گازی گسترده‌ای دارد استفاده می‌کند.

مقامات اروپایی همچنین در مذاکرات خود به موضوع چگونگی تشویق بانک‌های اروپایی به ازسرگیری همکاری با ایران خواهند پرداخت.
 
کلمات کلیدی : فدریکا موگرینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.