توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495396
شایعه فروش۵۰۰ تومانی پیاز برای دریافت وام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸
بر اساس گفته های رییس اتحادیه میوه و تره بار، اینگونه نیست که کشاورزان پیاز را با قیمت ۵۰۰ تومان بفروشند و در بازار ۴ هزار تومان فروخته شود.

سید حسین مهاجران، رییس اتحادیه میوه و تره بار در برنامه «حوالی امروز» در خصوص افزایش شدید قیمت پیاز و کاهش قیمت لاک پشتی آن توضیحاتی ارائه داد و گفت: «بخش کشاورزی کشور به صورت سنتی در حال انجام است؛ به طوری که اگر کشاورز سال قبل تولیدات خود را نتواند به قیمت دلخواه خود بفروشد امسال کمتر کاشت می کند. در سال جاری ما با این پدیده رو به رو شدیم.»

او ادامه داد: «در حال حاضر ما با کمبود رو به رو هستیم. به عبارتی تولیدها کاهش پیدا کرده است. پیاز جزو صیفی جات است؛ به طوری که فروش زیر هزار تومان نیز برای تولیدکننده به صرفه است، اما در حال حاضر با قیمت هر کیلو ۲۰۰ تومان کشاورزان پیازها را می فروشند.»

مهاجران در واکنش به این سوال که آیا واقعا از کشاورزان با قیمت ۵۰۰ تومان پیاز خریداری می شود؟ پاسخ داد: «در حال حاضر کشاورزان با سراسر کشور در تماس هستند و دیگر مانند گذشته دچار مشکل نمی شوند. البته در مواقعی که فردی خودش سرمایه گذاری نکرده باشد، اما این که ۵۰۰ تومان پیاز خریداری شود و ۴ هزار تومان بفروشند غلط است.»

او عنوان کرد: «خود کشاورز ارتباطش با سراسر کشور برقرار است. هر کجا قیمت بهتر باشد، به آن شهرستان محصولات خود را می فروشد. از طرفی، کشاورزان ما نیز به دلایلی مانند دریافت راحت تر وام، همه مطالب را نمی گویند. الان دیگر این گونه نیست که کشاورز محصولاتش را چشم بسته به یک دلال بدهد. اگر محصولات خود را به دلال می دهند با شرایطی است که با قیمت واقعی قیمت محصولات خیلی فاصله ای نداشته باشد.»

بر اساس گفته های رییس اتحادیه میوه و تره بار، اینگونه نیست که کشاورزان پیاز را با قیمت ۵۰۰ تومان بفروشند و در بازار ۴ هزار تومان فروخته شود. 

او بیان کرد: «از امروز پیاز از ۵ محور در حال ارسال به تهران است. از محورهای بروجرد، شیراز، حاشیه خود تهران و منطقه فومنات و شمال. از سوی دیگر نباید انتظار داشت که یک دفعه قیمت پایین بیاید. کاشت و برداشت اینگونه نیست که ۱۰ روزه انجام شود حداقل سه تا چهار ماه زمان می خواهد.»
 
کلمات کلیدی : پیاز، گرانی، تورم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.