توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388395
برخورد با ۱۹ هزار قاچاقچی در ۵ ماه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در پنج ماه ابتدایی امسال با ۱۹ هزار قاچاقچی خرد و کلان برخورد کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تسنیم، علیرضا جمشیدی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: سازمان تعزیرات با تخلفات حوزه قاچاق، بهداشت و درمان، کم فروشی و احتکار برخورد می کند و قوه قضائیه هم وظیفه برخورد با جرایم را دارد و ما در بحث برخورد با قاچاق به اهداف خود دست یافته ایم.

وی گفت: برخورد با قاچاق یک سوم عملکرد ما را به خود اختصاص می دهد و در این بخش توفیقات زیادی داشته ایم.

معاون وزیر دادگستری افزود: در پنج ماه ابتدایی امسال در بحث برخورد با پرونده های مهم و ملی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد افزایش برخورد داشته ایم و سمت و سوی تعزیرات به سمت پرونده های کلان رفته است.

جمشیدی گفت: متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها در سال گذشته ۴۷ روز بود که هم اکنون به ۳۵ روز رسیده است و اگر تا پایان سال آن را به ۳۰ روز برسانیم به استانداردها دست یافته ایم.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه ۲۶ درصد میزان جرایم قاچاقچیان در این مدت افزایش پیدا کرده است افزود: در پنج ماه ابتدایی سال گذشته ۱۸۶ میلیارد تومان جریمه کردیم که در مدت مشابه امسال به ۲۳۶ میلیارد تومان رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش امحای کالاهای سلامت محور و به ویژه در حوزه غذا، دارو و درمان را از اقدامات خوب ماه های اخیر خواند و گفت: در این بخش با ۱۳۷ درصد رشد مواجه بودیم و تا پایان شهریور نیز امحای سراسری در کشور خواهیم داشت.

جمشیدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چقدر در رسیدگی به پرونده های کلان با سفارش ها و تنگناها مواجه می شوید؟ گفت: برخی با شیوه های مختلف پشت سر افراد مهم پنهان می شوند.

وی افزود: یکی از افراد سرشناس در پرونده بنزهای شیراز پیگیری می کرد و به دهها طریق قصد ملاقات با من داشت و ابتدا به دفترم شماره تلفن می دادند که با آنها تماس بگیرم و بعد به دنبال وقت ملاقات بودند و در ادامه چندین پیامک به من زدند که فلان عروسی را در هتل هما داریم و مرا به حضور در این عروسی دعوت کردند.
جمشیدی ادامه داد: بعد که تلفن مرا پیدا کردند دهها پیامک زدند که مرا ببینند اما وقتی به نتیجه نرسیدند و تطمیع هایشان به سنگ خورد شروع به تهدید کردند و گفتند اگر ملاقات صورت نگیرد چیزهایی را خواهیم گفت.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: آخرین پیامک مربوط به خانمی بود که وقت ملاقات می خواست و مشخص شد که به صورت شبکه ای بنزهای بسیار گرانقیمت را وارد می کردند که ما خیلی دوست داشتیم این بنزها امحا شود اما برخی در کشور مخالف بودند و اعتقاد داشتند باید این خودروهای لوکس فروخته و به خزانه واریز شود.

جمشیدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نگران عملی شدن تهدیدها و همچنین نگران عزل شدن نیستید؟ افزود: ما به انحای مختلف مورد هجمه قرار می گیریم و ما باید همانند جوانانی که کربلای پنج را خلق کردند از خود گذشتگی نشان دهیم اما آن زمان دشمن مشخص بود و اکنون دوست و دشمن قاطی است و گاهی ترور فیزیکی از ترور شخصیتی بهتر است اما نباید ترسید.

وی گفت: به همکارانم در سراسر کشور در همین برنامه اعلام می کنم که با قدرت و قوت پیش بروید و تا زمانی که در سازمان تعزیرات هستم از همه همکارانم دفاع می کنم و در مواجهه با امواج فشارها و تهدیدها خواهیم ایستاد چرا که رهبری پشتوانه این برخوردها و حرکت های جهادی است.

جمشیدی با اشاره به اینکه قوه قضائیه عزم خوبی در برخورد با این تخلفات دارد، از معاون اول قوه قضائیه قدردانی کرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه به پرونده ۵۲ کانتینر قطعات یخچال در بوشهر اشاره کرد و گفت: آنها برای اینکه عوارض گمرکی کمتری بدهند این کالاها را به عنوان قطعه وارد می کردند زیرا عوارض گمرکی قطعه ۷ درصد و یخچال ۴۴ درصد است و اینها ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد سود می بردند.

جمشیدی افزود: درباره همین پرونده با مدیرعامل برخورد کردیم و در این پرونده مهرهای گمرک، کشتیرانی و بارنامه ها جعل شده بود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طرح ویژه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی از ابتدای مهر در بازار آغاز می شود.

جمشیدی افزود: در این طرح ما دنبال دستگیری و زندانی کردن افراد نیستم بلکه می خواهیم قاچاق کالا از بین برود و تولیدکننده داخلی امکان رقابت با تولیدکننده خارجی داشته باشد در عین حال مشکلی با لوازم خانگی خارجی که مجوز داشته و عوارض را پرداخت کرده است نداریم .

وی گفت: پس از این طرح به صورت جدی سراغ آرایشگاه ها و لوازم آرایشی خواهیم رفت زیرا در این بخش شاهد استفاده از مواد شیمیایی و تقلبی در آرایشگاه ها و همچنین گران فروشی در برخی از این مغازه ها هستیم به گونه ای که در یک آرایشگاه برای آرایش عروس مبلغ ۷۰ میلیون تومان به مشتری گفته بودند که این مسئله خود ترویج گران خریدن است که ما با آن برخورد خواهیم کرد.

جمشیدی با بیان اینکه در تهران ۲۰ هزار آرایشگاه غیرمجاز داریم گفت: متاسفانه در تهران فقط یکهزار و ۴۷ آرایشگاه مجوز قانونی فعالیت دارند.

وی همچنین از وجود بسیار زیاد انواع کالاهای قاچاق در بازار تجهیزات پزشکی گفت: این مسئله به شکل گسترده ای در این بازار وجود دارد و به وفور مشاهده می شود و ما نمی توانیم از کنار آن بگذریم .

جمشیدی در بخش دیگری از سخنانش اشاره ای به مبارزه با قاچاق کالا در خیابان ناصرخسرو و کوچه مروی کرد و گفت: زمانی در این دو منطقه قاچاق کالا به وفور یافت می شد اما اکنون در ناصرخسرو کمتر دیده می شود و در کوچه مروی نیز قاچاق کالایی وجود ندارد.

وی همچنین برضرورت برخورد با عوامل اصلی توزیع کالاهای قاچاق که از طریق شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود افزود:هم اکنون تمرکز ما بر انبارهایی است که آنها در آن کالاهای قاچاق را جمع آوری و پس از مدتی توزیع می کنند.

وی با بیان اینکه من طرفدار امحای خودروی قاچاق هستم اما فعلا آئین نامه اجازه نمی دهد افزود: ما باید به سمت امحای خودروهای قاچاق مثل سایر کالاهای قاچاق حرکت کنیم هرچند در ۵ ماه اخیر ۳۰ میلیارد تومان کالای قاچاق امحا شد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق بستگی به نقاط،‌جنس کالا و نقاط ورودی آن متفاوت و پیچیده است گفت: در مبارزه با قاچاق کالا نباید تمرکز ما صرفا روی مبادی ورودی مرزها باشد بلکه باید نیم نگاهی هم به داخل داشته باشیم.

وی افزود: در پرونده بنزهای وارداتی یکی از متهمان زن برای رسیدن به اهداف خود دو میلیون تومان رشوه داده بود که خوشبختانه از چشم نظارت و بازرسی تغزیرات دور نماند.

جمشیدی با بیان اینکه از سلامت ۹۸ درصد کارمندان سازمان تعزیرات مطمئن هستم افزود: ممکن است برخی بخواهند با نفوذ و روش های مختلف در ارتباط گیری با یک یا چند کارمند به اهداف خود برسند اما ما در این زمینه نیز تلاش کردیم که راه نفوذ را ببندیم و یکی از این ابزارها کنترل الکترونیکی پرونده هاست به گونه ای که چند وقت پیش یکی از کارمندان را به علت تخلفی عزل و به قوه قضائیه معرفی کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قاچاق کالا هم اکنون به ۱۵ میلیارد دلار رسیده و کاهش پیدا کرده است گفت: البته ما به این رقم اصلا راضی نیستیم و باید به شدت کاهش یابد اما ماهیت کار قاچاق و فساد پیچیده است.

وی در پاسخ به این نکته که برخی می گویند بعضی از کالاهای قاچاق را امحا نکنید و به دست نیازمندان برسانید گفت: این نگاه سطحی است بلکه باید با جمع آوری و امحای کامل قاچاق کالا، اقتصاد را شکوفا کنیم و اشتغال را افزایش دهیم تا در مجموع به نفع خانواده ها باشد .
 
کلمات کلیدی : قاچاق+قاچاقی+برخورد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.