توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 216890
هشدار نسبت به افزایش ای .ال . اس در ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۴
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هشدار نسبت به افزایش شمار مبتلایان به بیماری« ای ال اس» در ایران گفت: این بیماری در نوع پیشرفته توان تکلمی را از مبتلایان می گیرد به طوری که فرد بیمار تنها دو تا سه ساعت در روز می تواند با اطرافیانش صحبت کند.

«بهرام حقی آشتیانی» روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه بیماری ای. ال. اس عصب و مغز را درگیر و اختلالات حرکتی در فرد ایجاد می کند، افزود: این بیماری همانند بیماری ام اس از نوع ضایعات مغز و اعصاب است اما در نحوه عملکرد بسیار متفاوت می باشد به طوری که در این بیماری مغز مانع ارسال پیام عصبی به ماهیچه های بدن به ویژه زبان می شود.

وی در تشریح جزئیات بیشتر بیماری «ای ال اس» گفت : در این ضایعه عصبی به تدریج اعصاب حرکتی فرد مبتلا از کار می افتد به طوری که نرون ها مانع رسیدن علائم مغزی به ماهیچه ها می شوند و در صورت پیشرفت بیماری، این روند عملکرد فرد را کاهش داده تا جایی که بیمار دیگر قادر به حرکت و حتی تکلم نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه هنوز دلیل قطعی ابتلا به این بیماری ناشناخته است، گفت: فرد مبتلا به ای ال اس تنها امکان تکلم در ساعات محدودی از شبانه روز را دارد و به طور کلی توان حرکتی اش را نیز از دست می دهد.

سن ابتلا به ای. ال. اس، ۴۰ تا ۶۰ سالگی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود : این بیماری ممکن است از دهه چهارم و پنجم زندگی افراد بالغ بروز کند و بیشتر افراد سن ۴۰ تا ۶۰ سال دچار آن می شوند. وی افزود: طبق شواهد پزشکی درصد کمی از ابتلا به ای. ال. اس ارثی است و جنبه موروثی در ابتلا به این بیماری بسیار نادر است.

این متخصص مغز و اعصاب درباره نحوه درمان و معالجه این بیماری ادامه داد: تاکنون راه علاجی برای این بیماری کشف نشده است اما از طریق مصرف دارو می توان سرعت و روند بیماری را در فرد کاهش داد و این داروها از هر دو نوع ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد و مشکلی برای تهیه این دارو ها در کشور نیست.

دکتر حقی یادآور شد: علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است که می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هایی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شود و در صورتی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کند، جسم تحلیل می رود و یا در نوع پیشرفته این بیماری فرد فقط در ساعات خاصی و محدودی از روز امکان صحبت کردن دارد.

هم اکنون تحقیقات علمی و عملی بسیاری در مورد این بیماری در سراسر جهان صورت می گیرد و مراکز پزشکی در کشورهای اروپایی و آمریکا با همکاری یکدیگر به دنبال پیدا کردن ریشه قطعی این بیماری، عوامل ژنتیکی و ارثی و در نهایت کشف دارو و معالجه این بیماری هستند.

طبق آمار منتشره در سطح جهان حدود ۳۵۰ هزار نفر از بیماری ای.ال.اس رنج می برند. در هلند یک هزار و ۵۰۰ نفر به این بیماری مبتلا می باشند. سالانه حدود ۶۵۰ بیمار به علت ای.ال.اس مورد آزمایش و تحقیق قرار می گیرند و همچنین هر سال حدود ۳۵۰ نفر در اثر این بیماری در هلند فوت می کنند.