نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490553
یک بام و دو هوای آشنا !
محمد صادق کلبادی، 18 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۷
برخی از بوسیدن دستان مخالف خود یا بزرگان ذی نفوذ جریان رقیب هم ابایی ندارند. هر آنچه سعی شود نامش را دست بوسی ارادت گونه به نامند باز هم متناقض بنظر می آید و عده ای برنمی تابند. بی گمان مخاطبان این سطور در مواجهه با عبارت «دست بوسی» به یاد برخی چهره های «آشنا» خواهند افتاد. مخاطب آشنای این متن در حالی که از مشاوران نزدیک رئیس جمهور محسوب می شود و کارش هم با فرهنگ و اصحاب آن است چندی پیش به ناگاه با حرکتی در ظاهر متواضعانه ، نه تنها صدای منتقدان بلکه صدای هم قطارانش را هم بیش از هر زمانی بلند ساخت.

تراوشات ذهنی آقای مشاور پیش از این نیز بارها روحانی و دولتش را با چالش های جدی مواجه ساخت؛ درست چند روز پس از انتخابات 96، آشنا در اظهار نظری جنجالی، اصلاح طلبان حامی دولت را « کاسبان اصلاح طلبی» خواند که به دنبال باج خواهی رسانه ای از رئیس جمهور هستند و در ادامه با ماخوذ به حیا خواندن «خاتمی»، روحانی را فاقد چنین صفتی می خواند!

اما در این مورد آخر، اگر کسی  توئیت های جنجالی او را در مواجهه با رقبای سیاسی دولت دیده باشد محال است پیش از اقرار خود آقای آشنا، باور کند که صاحب این مواضع همان فردی هست که برای بوسیدن  دست یکی از سوژه های اصلی نقد از سوی جریانات حامی دولت، به آن شکل خم شده باشد!

با این همه مشاور خاص آقای رئیس جمهور در پاسخ منتقدان، علی رغم آنکه مواضع متفاوت خود و شورای نگهبان را نفی نمی کند اما  ارادت و مودت عمیق اش به علما بویژه دبیر شورای نگهبان(آیت الله جنتی) را عامل حرکت خود می داند، به سخن دیگر او معتقد است:
گر زنی تیغ، زنم بوسه به دستت كه  بزن             نیست مرد ره عشق، آنكه مزن می‌گوید

با این همه باید اعتراف کرد که دیدن چنین رفتارهای پارادوکسیکالی از برخی فعالان سیاسی این عبارات را در ذهن تداعی می کند که «شهریاری که بخواهد شهریاری را از کف ندهد می باید شیوه های ناپرهیزگاری را بیاموزد و هرجا که نیاز باشد به کار ببندد» این عبارات، بخشی از منظومه فکری یکی از موثرترین فیلسوفان دنیای سیاست عصر مدرن، ماکیاول می باشد که در نظرش تنها قدرت است که اصالت دارد و برای رسیدن به آن تمسک به هر ابزار و شیوه ای مباح و جایز شمرده می شود!

چنین اندیشه ای در اخلاق سکولار پدیده تازه ای نیست و مصادیق بیشماری را می توان برای آن بر شمرد، از استعمار کهنه تا استعمار نو، از استتثمار کشورهای در حال توسعه تا استحمار فرهنگی مدرن، در تمامی این جریان ها رد پای اندیشه های ماکیاول به ضوح قابل لمس و رویت است.

 بر آنها حرجی نیست چرا که پیدا و پنهانشان یکی است و اندیشه هایشان ریشه در مبانی اومانیست دارد اما در کشورما قطعا چنین نگرشی به سیاست و چنگ انداختن به هر شیوه ای برای رسیدن به قدرت، مطرود و مردود است چرا که قرار بر آن است تا سیاست ما عین دیانت مان باشد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کلمات کلیدی : دست بوسی آشنا+آیت الله جنتی+حسام‌الدین آشنا
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۷:۲۷:۴۸
روحانی بهتر است فکری به حال مشاورش بکند ، یکی به نعل میزند یکی به میخ (4465775) (alef-3)
 
شهروند....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۰:۱۵:۳۱
با سلام کار بجا و درست انچام داده است باید به افراد انقلابی که عمری را جهت خدمت سپری کردند نه تنها بوس زده بلکه احترام در ملا عام کرد قابل توجه است احسن که بدرستی تشخیص داده است که مردان انقلابی کجا هستند ود کدام جناح هستند آفرین به این دید فراجناحی وبوس زدن ار احترام و تکریم و نفی هوی و هوس دینوی برایی تشکر از ... ایشان که خدمت به مردم کردند پسندیده است (4466174) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۲۲:۱۳:۲۳
عزت نفس چیز خوبی است, اما غم نان و نام اگر اجازه دهد (4466087) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۲۳:۱۲:۳۹
دست‌بوسي هميشه دو طرف دارد. اگر دستي آماده بوسيده شدن نباشد نه دست‌بوسي‌اي خواهد بود و نه دست‌بوسي. كار آقاي آشنا بي‌شك غلط است ولي كار آن... (4466142) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۰۷:۰۵
همه این حرفها درست ولی آیت الله چرا دستش رو نکشیده (4466348) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۸:۳۶:۵۸
لا اله الا الله (4466373) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۰۱:۰۳
سوال بزرگ این است که چرا افراد اجازه می دهند دستشان بوسیده شود؟ (4466417) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۰۸:۲۹
هر دو طرف دستبوسی به یک اندازه دچار گناهند (4466594) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۲۷:۱۴
در چند سال اخیر نان به نرخ روزخوری چیز تازه ای نیست (4467568) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۵۸:۴۴
یادداشت آقای دکتر محمد فاضلی در این زمینه بسیار قابل توجه است.. (4467113) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۱۱:۲۷
فقط خدامیداندچه توقلبش هست بوسیدن دست بنده خداجزریاتواین زمان چیزی تومغزنمیگنجد (4467259) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۰۳:۵۷
شرمت باد (4467946) (alef-11)
 
بابک
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۲۳:۲۱:۵۶
این دسته بوسی چرا بعضی ها را ناراحت کرده؟ (4469673) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.