توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410858
پسر از پدر می‌گوید: ابراهیم حاتمی‌کیا استاد زندگی من است
بخش فرهنگی الف، 16 آبان 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۷
یوسف حاتمی‌کیا که به تازگی فیلم «بازگشت» را در گروه هنر و تجربه در حال اکران دارد، از تاثیر پدر خود بر فیلمسازی‌اش می‌گوید.به گزارش میزان، یوسف حاتمی کیا در خصوص اکران فیلم کوتاه «بازگشت» در گروه هنر و تجربه گفت: «فیلم در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود و وقتی در این گروه اکران صورت می‌گیرد نباید توقع فروش بالا داشته باشیم. در این گروه یکسری توقعات وجود دارد و قبل از اکران این توقعات به سازنده دیکته می‌شود و باید آنها را پذیرفت.»فرزند ابراهیم حاتمی کیا ادامه داد: «از نظر من وجود هنر و تجربه بسیار خوب است چون اگر این گروه نبود اصلا فیلم من امکان اکران را پیدا نمی‌کرد و همین اکران محدود هم برای فیلم «بازگشت» اتفاق بسیار فرخنده‌ای بود.»

کارگردان فیلم «بازگشت» درباره اکران‌های بین المللی این فیلم افزود: «این فیلم در جشنواره‌های داخلی زیادی شرکت داشت اما در باب جایزه چیزی را به دست نیاورد. اما در خصوص اکران‌ها و جشنواره‌های خارج از کشور کاملا رضایت بخش بود. فیلم در جشنواره‌های بوسنی، فرانسه و چین اکران شد و تبعات خوبی را نیز به همراه داشت.»

مستند ساز جوان ایران حضور در سی و نهمین جشنواره گرنوبل فرانسه را موفقیتی بزرگ خواند و تصریح کرد: «از حضور فیلم در جشنواره گرنوبل فرانسه بسیار تعجب کردم. در ابتدا تصور کردم در جشنواره‌ای دینی شرکت داده شدم اما بعد متوجه شدم که در جشنواره‌ای کاملا آزاد و به نوعی قدیمی‌ترین جشنواره کشور فرانسه راه یافته‌ام.»

او در مورد مضمون فیلم «بازگشت» اینگونه بیان کرد: «مضمون فیلم دغدغه آن روزهای من بود، دغدغه‌ای که هم اکنون هم با من همراه است. وقتی بحث‌هایی مثل داعش و این تصور که اگر مسلمان باشی مساوی با خشونت است در همه جا مطرح می‌شد، من می‌خواستم بگویم قضیه برعکس است و در ما خشونتی وجود ندارد و اسلام با تمامی ادیان دوست است.»

یوسف حاتمی کیا تاثیر وجود پدرش را در زندگی و سینمایش بی‌بدیل خواند و خاطرنشان کرد: «وقتی بحث تکنیک مطرح باشد، هر فیلمسازی از لحاظ تکنیک به یک یا چند کارگردان وابسته و علاقه‌مند است. من به مدت 25 سال نمونه‌ای حی و حاضر در کنار پدر بوده و زیست کرده‌ام. ابراهیم حاتمی‌کیا برای من استاد زندگی و فیلمسازی و از همه مهم‌تر پدر بوده است. پدرها استاد فرزندانشان هستند و مگر می‌شود تاثیر شخصی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا را در زندگی و سینمای خودم رد کنم. البته در مورد موضوع و مضمون تفاوت‌هایی وجود دارد که اگر آن نباشد جای تعجب دارد زیرا پدر برای یک نسل است و من برای نسلی دیگر و همین باعث به وجود آمدن تفاوت‌هایی در نوع مضامین انتخابی در آثارمان می‌شود.»
 
کلمات کلیدی : ابراهیم حاتمی کیا+یوسف حاتمی‌کیا+فیلم «بازگشت»
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.