توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462257
تحولات اقتصادی جاده ابریشم جدید به روایت آمار
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
از زمانی که طرح جاده ابریشم نوین از سوی رئیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح شد، ‌تحولات اقتصادی فراوانی در منطقه رخ داده است که از لحاظ آماری هم می توان آن را مورد توجه قرار داد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری چین پیش بینی کرده که در مدت یک دهه از راه اندازی این مسیر، ارزش تجاری آن برای کشورهای قرار گرفته در این مسیر که یکی از آنها ایران است به 2 هزار و 500 میلیارد دلار برسد و با اجرای این طرح به طور بالقوه سه میلیارد نفر جمعیت وارد یک بازار تجاری جدید و البته گسترده شوند.

از زمانی که ایده طرح این جاده مطرح شد، چین برای پیشبرد این برنامه صندوقی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار به آن اختصاص داد اما از آن زمان به این طرف ارزش تبادلات تجاری چین با کشورهای حوزه راه ابریشم به بالغ بر سه هزار میلیارد دلار رسیده است.

گزارش های آماری رسمی نشان می دهد که قرار است طرح های اقتصادی تازه ای نیز در این ارتباط برای سرمایه گذاری به ارزش ۳۰۵ میلیارد دلار اعلام شود.

چین برای این منظور از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون با ۵۰ کشور حوزه راه ابریشم قراردادهای اقتصادی امضا کرده و نزدیک به ۵۶ منطقه اقتصادی و تجاری ایجاد شده است.

آکادمی علوم اجتماعی چین روز جمعه در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که میزان سرمایه گذاری کشورهای مرتبط با این راه بتدریج در حال افزایش است.

این در شرایطی است که چین و پاکستان هم موافقت کرده اند یک کریدور اقتصادی راه اندازی کنند که ارزش آن ۴۶ میلیارد دلار است.

از سال ۲۰۱۵ میلادی به این طرف بیشترین طرح هایی که سرمایه گذاران چینی بخصوص به آن علاقه نشان داده اند مربوط به بخش های انرژی، طرح های زیربنایی حمل و نقل و همچنین فناوری اطلاع رسانی و مخابراتی است.

همچنین بررسی های علمی نشان می دهد که بیشترین سرمایه گذاری های جذب شده مربوط به کشورهای خاورمیانه‌،‌ آسیای جنوبی و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی است.

اگرچه چین صندوق بزرگی را برای توسعه این راه اختصاص داده اما خود از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد دلار در راه ابریشم جدید سرمایه گذاری کرده است.

البته این رقم به جز سرمایه گذاری ۱۱۵ میلیارد دلاری است که بسیاری از شرکت های چینی به طور مستقیم در کشورهای حوزه این راه کرده اند و ۷۰ درصد از سرمایه گذاری ها مربوط به بخش های یاد شده است و صدها شرکت برتر دنیا و چین هم در این برنامه مشارکت دارند.

چین به تازگی میزبان همایش بزرگ راهبردهای انرژی راه ابریشم را با حضور شماری از مسئولان و کارشناسان کشورهای حاشیه جاده ابریشم در شهر پکن نیز بود که در آن اعلام شد که شرکت های نفتی چین در سال گذشته میلادی در ۲۰۰ طرح زیربنایی و میادین نفت و گاز ۵۰ کشور جهان از جمله کشورهای مربوط به راه ابریشم سرمایه گذاری کرده اند.
 
کلمات کلیدی : جاده ابریشم+چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.