نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463157
ضرورت بازنگری در شرایط ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری
احمدرضا هدایتی/28فروردین96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۶
تعداد کاندیداهایی که برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور ثبت‌نام کرده‌اند، این دوره را به یکی از بحث برانگیزترین انتخابات در این زمینه تبدیل نموده است، چرا که از یک‌سو سهولت ثبت‌نام، ردصلاحیت‌های گسترده و عوارض بعدی آن را در پی دارد و از سوی دیگر ضمن صرف وقت و تحمیل هزینه‌های مضاعف به کشور، چهره‌ای آشفته از مردم‌سالاری دینی را به تصویر می‌کشد.

این وضعیت سبب شده تا برخی از افراد در اظهارنظرهایی بعضاً غیرکارشناسی و شاید عجولانه، خواستار تجدیدنظر در شرایط و فرآیند ثبت‌نام شوندو افزودن شرایط ویژه مانند؛ ضرورت برخورداری نامزدها از تحصیلات عالی و مشابه آن را برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آینده ریاست جمهوری مطرح نمایند.

البته؛برخورداری کاندیداها از شرایطی مانند؛ تحصیلات حوزوی در حد اجتهاد، تحصیلات آکادمیک درحددکترا وبالاترازآن،داشتن تجربه کاری دربالاترین سطوح مدیریتی و امثال آن شرایط ایده‌آلی است، که می‌تواند نقش مؤثری در کیفیت فعالیت رؤسای جمهور داشته باشد، اما قطعاً افراط در سخت نمودن شرایط واصرار بیش از حد بر این موارد به خصوص تجربه کاری در سطوح عالی مدیریتی، خالی از اشکال نیز نیست.

بنابراین؛ اگرچه این درخواست‌ها کاملاً منطقی به‌نظر می‌رسد و با این‌که تغییرات احتمالی تأثیری در انتخابات جاری نخواهد داشت، اما از آنجا که بازتاب رویکرد جدید می‌تواند، باعث افراط و تفریط در وضع قوانین جدید در آینده شود، لذا از هم‌اکنون توجه به چند نکته ضروری است.

در حال‌حاضر چون تعریف روشنی از مفهوم «رجل سیاسی مذهبی» ارائه نشده، لذا عمدتاً بر ضرورت داشتن سابقه مسئولیت در سطوح عالی تأکید می‌شود و این شرط باعث می‌شود تا همواره زمام امور در اختیار یک گروه خاص و محدود از افراد سرشناس کشور قرار داشته باشد.به عبارت دیگر؛ تأکید بیش از حد بر این شرط (تجربه مدیریتی در سطوح عالی)،فرصت را از چهره‌های گمنام متخصص، متعهد و متدینی که ممکن است واجد تمام شرایط برای اداره امور کشور باشندو به هر دلیلی تاکنون در مناصب دولتی قرار نگرفته‌اند (مانند اساتید دانشگاه یا مدیران شرکت‌ها و موسسات موفق بخش خصوصی)، سلب نموده و مانع از کشف، شناسایی و بروز استعدادهای جدید می‌شود.

دانایی و توان مدیریت در بسیاری از افراد منشأ ذاتی دارد و لزوماً اکتسابی نیست و سابقه انتخاب و به‌کارگیری رؤسای جمهور فاقد تجربه و حتی فاقد تحصیلات آکادمیک در سایر کشورهای جهان از جمله؛ برخی از کشورهای اروپایی و حتی آمریکا نیز ثابت نموده که این شرط نمی‌تواند شرط اصلی باشد.البته معمولاً گرداندگان اصلی حکومت‌ در این کشورها، کارتل‌ها و تراست‌های سرمایه‌داری یا احزاب و لابی‌های صهیونیستی هستند و لذا روش مورد استفاده آنها نمی‌توانند الگوی مناسبی برای کشور ما باشد، اما در عین‌حال اکثر این‌گونه افراد، علی‌رغم عدم برخورداری از این شرایط، توانسته‌اند نقش خود در مدیریت امور را به درستی ایفا نمایند.   

الزام وابستگی به احزاب و گروه‌های سیاسی نیز نه تنها راه را برای ورود افراد مستقل و فاقد گرایش سیاسی سد می‌کند، بلکه ممکن است، عدالت انتخاباتی را نیز تحت‌الشعاع قرار داده و به‌تدریج باعث تبانی و سوء استفاده از قدرت شود و ناهنجاری‌های اجتماعی را با ظهور پدیده «قدرت کثیف»، تشدید نماید.

با این توصیف، تغییر شرایط احتمالی در آینده باید به‌گونه‌ای باشد که ضمن جلوگیری از ثبت نام افراد فاقد شزایط، امکان حضور چهره‌های گمنام غیرسیاسی و غیردولتی که از تخصص، تعهد و تدین لازم و سایر شرایط عمومی برخوردارند نیز فراهم گردد. برخی از شرایط پیشنهادی در این زمینه عبارتند از:

الف - اصلاح فرایند ثبت‌نام با انجام اقداماتی مانند؛

اخذ استعلام چهارگانه در شهر یا استان محل سکونت، به همراه اخذ استعلام مواردی مانند؛ توان تخصصی و مدیریتی از مراکز ذیصلاح علمی و تخصصی.

برگزاری آزمون اطلاعات عمومی مربوط به وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور، ساختار نظام اداری و اجرایی کشور به‌ویژه ساختار و سازمان قوه مجریه، قانون اساسی و اسناد بالادستی و پاره‌ای از اطلاعات عمومی که مرتبط با فعالیت‌ها و مسئولیت‌های این حوزه هستند.

ایجاد یک کمیته ویژه ارزیابی اولیه در هر شهر یا استان، متشکل از نمایندگان شورای نگهبان، معتمدین محلی یا ائمه جمعه و جماعات و اساتید حوزه و دانشگاه برای بررسی و ارزیابی توان مدیریتی و برنامه‌های پیشنهادی داوطلب و همچنین آشنایی و آگاهی از میزان تسلط وی بر امور فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در ابعاد مختلف داخلی و بین‌المللی، صرف‌نظر از گرایش‌های سیاسی قانونمند که ممکن است نامزدها داشته باشند.
ب- تغییر و افزودن برخی از شرایط مانند؛

تعیین شرط سنی تا حداقل 35 سال، تعیین حد کمترین میزان تحصیلات تا حداقل دیپلم و نهایتاً لیسانس، ارائه رزومه علمی یا کاری و الزام بر ارائه برنامه اولیه در یک چارچوبِ حتی‌المقدور مشخص، ارائه تأییدیه توانمندی از حداقل 5 نفر از مسئولین و شخصیت‌های محلی یا کشوری، اخذ حداقل هزینه ثبت‌نام بدون تعهد عودت وجهو یا اخذ حداکثر هزینه با تعهد عودت وجه، مشروط به کسب حداقل یک صدم آراء نسبت به تعداد آرای کسب شده توسط نفر اول پس از برگزاری انتخابات.

بی‌شک علاوه بر ویژگی‌های فوق؛ کاندیدای ریاست جمهوری باید ضمن التزام به تبعیت از ولایت،در چارچوب اختیارات قوه مجریه از توان لازم برای ایجاد هماهنگی و تعامل سازنده با سران قوای مقننه و قضائیه و سایر ارکان و اجزای نظام وقدرت نفوذ بر سایر جریان‌های سیاسی و غیر سیاسی موجود در جهت ایجاد هم‌افزایی بیشتر و سازماندهی و به‌کارگیری همه منابع و نیروهای درونزا برخوردار باشد.

به تعبیر دیگر، در مورد داوطلبین ثبت‌نام برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، بهره‌مند بودن از مقبولیت نسبی مناسب و چه بسا حداکثری در افکار عمومی مردم و به‌ویژه نزد مسئولین و نخبگان تأثیرگذار درسطح ملی و حتی بین‌المللی، از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است.

طبیعتاً بازنگری، اصلاح و وضع قوانین لازم در این زمینه (شرایط شرکت در رقابت‌های انتخاباتی مختلف)، می‌تواند متناسب با موضوع در سایر انتخاباتی که در سطوح گوناگون کشوری و حتی محلی برگزار می‌شود، از جمله؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات شوراها اسلامی شهر و روستا نیز کاربرد داشته باشد. 

کلام آخر این‌که؛ اگر چه در این رابطه برخی از اشکلات به سیستم اجرایی در قوه مجریه و قوه مقننه و حتی شورای محترم نگهبان وارد است، اما بدیهی است؛ که تداوم کم‌توجهی دستگاه‌های ذیربط به حل این مسئله و تداوم رد گسترده و در عین‌حال اجتناب ناپذیر صلاحیت داوطلبین، احتمالاً در آینده زمینه را برای وارد نمودن بیش از پیش اتهامات ناروا به دستگاه‌های اجرایی، فراهم خواهد نمود.

*کارشناس ارشد مدیریت

 

 
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۱:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۷ ۱۰:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۰۷:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۰۶:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۰۶:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۶ ۱۲:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۶ ۰۶:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۷ ۰۹:۵۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۱۸:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۱۱:۵۰
 
 
کلمات کلیدی : شرایط ثبت‌نام نامزدها+انتخابات96+
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۰۹:۴۳
البته میتوان از این رفتارهموطنان عزیزمان عایدی هم داشت. به این صورت که در انتخابات آتی صدا وسیما برای این قشر که بیشتر برای مزاح و شوخی مراجعه مینمایند. در یگی از سالنهای وزارت کشور دکور بندی بسیار شیکی تهیه نماید.
و فقط این تیپ افراد جهت ثبت نام به آن قسمت راهنمایی شوند . وباحضور تعدادی افراد مطلع از مسایل مختلف اجتماعی و چندنفر از هنرمندان و مجریان با آنان در امور اقتصادی . ورزشی. زنان. مردان. فرهنگی .نحوی انتخاب معاون اول و کابینه یا همان کابینت؟یاکافی نت؟ میزان تحصیلات و شغل داوطلب و.......... مصاحبه گردد. پس از تدوین فرد سرمایه گذار میتواند. این برنامه را به صدا وسیما بفروشد. و برای سرگرمی از تلویزیون پخش گردد. چطوره ؟ پیشنهادخوبیه؟ (4262824) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۲۴:۲۵
ان‌شاءالله مردم پاسخ دوقطبی‌سازها را پای صندوق رأی می‌دهند و به شخص فارغ از بازیهای جناحی و باندبازی رأی می‌دهند. (4262860) (alef-3)
 
رهگذر
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۸:۱۷
مطمئنی اصلا میرن پا صندوق (4263693) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۲۴:۳۸
ثبت‌نام افراد عادی در انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند حامل این پیام برای مسئولان باشد که اگر کشورداری این است که شما انجام می‌دهید این کار از هر کودکی و از هر بیسوادی هم برمی‌آید و نیاز به دکتر و مهندس و حقوقدان نیست؟ (4262862) (alef-3)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۱:۰۹
واقعا حرف دل مردم رو زدی. کاملا برداشتشون درسته. (4264299) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۳۸:۵۱
کلیت روند برگزاری انتخابات نیازمند بازنگری است، کاندیدها باید محدود باشند و طی چند ماه مناظرات مختلفی را در استان های مختلف برگزار کنند (4262902) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۴۶:۴۴
مردم می دانند به پست و مقام رسیدن در این کشور نه با لیاقت بلکه با پارتی هست، اما تیری در تاریکی می اندازند شاید ما هم به پست و مقام رسیدیم! (4262923) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۱۳:۴۴
آقا تو را به خدا عکس این آدمها را چاپ نکنید که بیشتر معروف بشن لااقل شطرنجی چاپ کنید . الان اونها به هدف شون که همون در کانون توجهات هست ، رسیده اند . همین عکس چاپ کردن دیگران را ترغیب می کنه (4262835) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۵۷:۱۱
ضرورتی وجود ندارد . نباید محدودیت ایجاد کرد (4262963) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۱۲:۰۶
باید با این افراد به جرم وهن جایگاه ریاست جمهوری اسلامی برخورد شود. (4262989) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۵۵:۰۸
مشکل قانون ثبت نامه نه افراد دوست عزیز! (4263083) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۱۱:۱۷
زیاد تند نرو عمو ! (4263413) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۰:۲۷:۳۷
جایگاه؟!!! ریاست جمهوری خدمت به مردم هست، مامور شهرداری هم به مردم خدمت میکنه، چه اشکالی داره یه مامور شهرداری کاندید ریاست جمهوری بشه؟! شما الفبای دموکراسی را نمیدانی، شما دنبال این هستی که یک فرد را انتخاب کنی و اون رو بپرستی و بندگی کنی، شما که اصلا متوجه نیستی دموکراسی یعنی حاکمیت بر کشور حق تمام افراد اون کشور است... (4264827) (alef-3)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۲:۵۲:۱۴
تو هر آزمون استخدامي يا كنكور رسمي يا ازمايشي كه بخواهيد شركت كنيد حداقل 50 هزار تا 10 هزار تومان پول ميگيرند
در خصوص ثبت نام رياست جمهوري هم به سادگي با الزامي كردن پرداخت وجه مثلا 100 هزار تومان به راحتي ميشه 90% شركت كنندگان الكي رو كم كرد (4267822) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۱۶:۰۵
الان چند دورست متاسفانه صلاحیت افراد زیادی حتی نماینده مجلس صرف این که سابقه وزارت یا اجرایی در سطح هیئت دولت ندارن همون اول رد میشه و چرخه انتخاب بسته تر و تکراریتر میشه (4262995) (alef-3)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۵۰:۰۱
ضمن احترام به همه شما عزیزان و
نیز ضمن احترام به تحلیل و درک اساتید محترم
شخصا معتقدم مشکل تعداد زیاد ثبت نام ها هیچ ربطی به شرایط اصل 115 یا عدم اجرای سیاست های کلی انتخابات یا عدم تصویب قانون مد نظر مجلس ندارد
کمی یا کیفی شدن شرایط نامزدهای ریاست جمهوری هم مشکلی را حل نمی کند
مشکل اصلی از آنجایی است که فرآیند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری بطور کامل توسط رسانه ها پوشش داده می شود و این پوشش با جذابیت های عمومی در مخاطبین همراه می شود بنابراین خیل بسیاری از افراد به انگیزه و هدف دیده شدن و مطرح شدن ولو در حالت تمسخر و یا اینکه با انگیزه بیان اعتراض و نظر خود و شنیده شدن به ستاد انتخابات مراجعه می نمایند
برای ایشان مهم نیست در وزارت کشور، فرمی به نام ایشان پر می شود یا نه ؟
مهم برای ایشان، آن است که هرچقدر عچیب تر و مسخره تر باشند بیشتر دیده می شوند
برای رسانه ها نیز مهم نیست که آیا این افراد واقعا ثبت نام شده اند یا خیر ؟
بلکه مهم یافتن جذاب ترین سوژه ها برای پر کردن دقایق ضبط یا صفحات گزارشات ایشان است
بر این اساس اگر دغدغه جلوگیری از این نمایش مسخره وجود دارد باید به مسئولین وزارت کشور و اصحاب رسانه خرده گرفت که چرا ثبت نام انتخابات را با پوشش کامل رسانه های و کنفرانس خبری و مصاحبه های متعدد همراه کرده اید
این کار برای نامزده های اصلی، عملا باعث شکل گیری تبلیغات پیش از موعد می شود و برای دیگر افراد، فرصتی برای دیده شدن، حرف زدن، اعتراض کردن و در نهایت مشهور شدن را فراهم می نماید (4263069) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۱۱:۱۵
ببخشید ولی متناقص صحبت میکنید! حرفتون در مورد افراط و تفریط منطقی ولی پیشنهادها بسیار سطحی.
جمهور مردم یعنی هر کاندیدایی که حمایت بخشی از مردم را داره بتونه خودش را کاندید کنه! شاید حداقل سن و سواد «دیپلم» و برداشتن شرط تجربه دولتی منطقی باشه «با توجه به توضیحات شما» ولی شرط اصلی باید مردم باشه. شما هر وقت حداقلی «مثلا پنجاه هزار از سه استان مختلف» برای حمایت مردمی از کاندیدها خواستید و کارزاری اساسی و سریع برای راست آزمایی آن ارائه کردید؛ نه تنها این مشکل حل شده بلکه خدمتی بزرگ به تشکیل احزاب و همچنین انتخاب مستقل ها خواهید کرد.
راه کار زیاده اما اجازه نیست ..... (4263120) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۳۷:۳۶
تعیین شرط سنی حداقل 35 سال حداکثر 70 سال
تعیین حد کمترین میزان تحصیلات حداقل فوق لیسانس وارائه رزومه علمی یا کاری و الزام بر ارائه برنامه اولیه در یک چارچوبِ حتی‌المقدور مشخص،
ارائه تأییدیه توانمندی از حداقل 100 نفر از مسئولین و شخصیت‌های کشوری،
سابقه مدیریت اجرایی در قوه مجریه حداقل پنج سال
اخذ حداقل 500 میلیون تومان هزینه ثبت‌نام بدون تعهد عودت وجه حهت پاکسازی محیطی بعد از انتخابات
و اخذ حداکثر هزینه پنج میلیارد با تعهد عودت وجه، مشروط به کسب حداقل پنج صدم آراء نسبت به تعداد آرای کسب شده توسط نفر اول پس از برگزاری انتخابات
دریافت هر دو هزینه توامان
اعلام نام معاون اول
از ثبت نام نمایندگان مجلس برای ریاست جمهوری جلوگیری شود چون هزینه مضاعف انتخابات میان دوره ای مجلس را ایجاد میکند. (4263177) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۶:۵۴
خود اقای لاریجانی میگوید ما شرایط کاندیدا ها را در مجلس قبل مشخص کردیم ولی شورای نگهبان انرا رد کرده است. (4263687) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۰:۵۰
به نظر من كساني كه براي تفريح و خنده ثبت نام مي كنند مثل اون بابايي كه دختر 4 ساله شو اورده دان به شعور مردم توهين ميكنن (4264160) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۰۰:۰۰
چه اشکالی داره هرکسی که خواست ثبت نام کنه؟! به راحتی رد صلاحیت میشوند، رد صلاحیت یک دختر بچه بیشتر از 10 ثانیه زمان میبرد؟!
ولی وقتی بدعت گذاری شود و محدودیت هایی گذاشته شود، بعدها این محدودیت ها به راحتی قابل گسترش میشود و کل دموکراسی زیر سوال میرود.
مثل گرفتن شهریه هست، اولش میگویند اختیاری و یک مبلغ هم، بعد میشود اجباری و یک مبلغ کم بعد هم میشود اجباری و هر مبلغی که میخوان میگیرن، درحالی که مغایر اصل قانون اساسی در مورد تحصیل رایگان هست. (4264320) (alef-13)
 
France
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۳:۳۳
شرایط زیر خیلی بهتر و کاربردی تره
1- تابعیت ایران و متولد شدن در ایران برای خود شخص و پدر و مادرش
2- حداقل مدرک تحصیلی لیسانس یا معادل
3- امضای حداقل 10 نماینده مجلس (4264348) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۴۹:۱۹
انتخابات ایران فقط همین حسن رو داره ، بیاین این رو هم از مردم بگیرید ... (4264435) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۶:۳۷:۱۸
هیچ شرایطی لازم نیست. محدودیت را تبلیغ نکنید. (4264982) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۳۷:۱۵
در دنیای متمدن احزاب نمایندگی مردم را به عهده دارند و مردم به حزب و برنامه های آن رای می دهند . احزاب هم پاسخگو رای مردم هستند .
باید روزی بساط باند بازی در کشور ما جمع شود و چهره های پشت پرده ی قدرتمند ، ناشناس ، بازیگردان و غیرپاسخگو به مقابل پرده و چشم مردم کوچ قرمایند ! (4265040) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۵۳:۱۸
حالا تا الان اینایی که اومدن رئیس جمهور شدن چه کار ویژه ای برای این مملکت و مردم انجام دادن که بقیه از انجام اون کار نا توان هستن ؟ (4265068) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته