نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 281050
تکبّر، حرص، حسد با ما چه می کند؟!
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۶
امام حسن مجتبی می فرمایند:
هلاکت و نابودي دين و ايمان هر شخص در سه چيز است: تکبّر، حرص، حسد.
- تکبّر سبب نابودي دين و ايمان شخص مي باشد و به وسيله تکبّر شيطان - با آن همه عبادت ملعون گرديد.
- حرص و طمع دشمن شخصيّت انسان است، همان طوري که حضرت آدم عليه السلام به وسيله آن از بهشت خارج شد.
- حسد سبب همه خلاف ها و زشتي ها است و به همان جهت قابيل برادر خود هابيل را به قتل رساند.

و این سه خصلت ناپسند، نه تنها دین و ایمان را نابود می کند بلکه در جامعه امروز ما، بخش اقتصاد را نیز در آتش خود می سوزاند.

چند مشکل جامعه که اگر از مردم بپرسید اینها را بر می شمرند عبارتند از: کار، مسکن، ازدواج، خودرو، لوازم خانه

در زمینه کار:
تکبر ما به ما اجازه نمی دهد کار کنیم، می گوییم کار عار نیست ولی همه به واسطه مدرک دیپلم و لیسانس و ... که گرفته ایم چنان مغرور گشته ایم که تن به هر کاری نمی دهیم و بیکاری را بر بسیاری از مشاغل ترجیح می دهیم.همه می خواهند کارمند باشند و پشت میز نشین، که خدا نکرده کاری با دست انجام ندهند که شان و مقامشان کم شود. حرص داریم که شغلمان باید در آمدش چند میلیونی باشد و به کم قانع نیستیم. حسد داریم که چرا فلانی دکتر شده و دیگری مهندس، کار من هم باید در سطح آنها باشد. مشکل بیکاری در جامعه ای با این همه نیاز، فقط به گردن دولت و مجلس نیست تکبر، حرص و حسد موثرند.

در زمینه مسکن:
تکبر ما به ما اجازه نمی دهد در هر منطقه ای و در خانه ای بنشینیم. خانه باید در شان ما باشد. اگر خانه داریم و یا پول خانه باز حرص به ما می گوید بهترش را می خواهم. و حسد می گوید چرا شهرام و بهرام بالا شهر باشند و من نه.

در زمینه ازدواج:
تکبر داریم به خواستگاری هر کس نمی رویم و جواب هر کسی را نمی دهیم چون در شان ما نیستند. حرص داریم که شوهر یا زن باید مجموعه تمام خوبی باشد مادی و معنوی. اگر ماشین دارد می گوییم به کسی می گوییم بله که خانه داشته باشد کار داشته باشد و .... حسد داریم که چرا مرد یا زن فلانی آن شکلی است و اموالش آن است و حقوق بگیر و ... پس زن یا شوهر من هم باید همانگونه باشد.

در زمینه خودرو:
تا وقتی ماشین نداریم دولت و نظام و گاهی کائنات و خدای کائنات را مقصر می دانیم ولی وقتی ماشین می خریم ، به دولت و نظام و کائنات و خدا کاری نداریم، می گوییم من خریدم . و باز شروع می شود که من پراید نمی خواهم در شان من نیست (تکبر) بهترش را می خواهم (حرص) چرا محمود شاسی بلند سوار شود و من نه (حسد)

در زمینه لوازم زندگی:
یخچال باید ساید بای ساید باشد تلویزیون منحنی و فرش چند هزار شانه و ماشین لباسشویی و جاروبرقی مارک خارج و ...

چرا؟
چون لوازم زندگی باید در شان ما باشد (تکبر و غرور) بهترینش را می خواهم (حرص) مردم چه می گویند یعنی خواهرم فلان چیز داشته باشه ما نه، نباید از اونا کم بیاریم (حسد)

مذمت تکبر و حرص و حسد فقط برای دین نیست.
حتی برای اقتصاد و اجتماع نیست. وقتی مغروری و خود را بزرگ می بینی زجر می کشی از این که آنچه داری و آنگونه که با تو برخورد می شود در شان و مقام تو نیست. وقتی حرص داری از آنچه داری لذت نمی بری همه می دوی و ذهنت مشغول بدست آوردن بعدی است، با این کار عمر و جوانی و آرامش خود را از بین می بری. وقتی حسادت داری خودت را نابود می کنی و آرامش را از خود دور می سازی. بهترین خانه و جای خواب، بهترین خودرو و وسایل، بهترین کار و بهترین خانواده، بدون آرامش لذت ندارد، بهترین غذا را در شرایط ناآرام بخوری بهتر است یا یک لقمه نان را با آرامش ولبخند؟

بیایید از لحظه بهره ببریم، و غرور،حرص و حسد را از خود دور کنیم. وقتی آرام باشیم لذت زندگی را می چشیم.
 
hossein
۱۳۹۴-۰۴-۱۶ ۰۲:۵۰:۴۳
همین ایرانی ها در کانادا وقتی تحت فشار هستند اشپزی و کارگری و نظافت و راننده گی تاکسی هم انجام می دهند غذا و میوه دست دوم از کلیسا ها می گیرند برای دوتا شام مجانی دین خود را هم عوض می کنند حتما یک ایرادی در فرهنگ ما است ...امدم ایران دیدم مغازه دار اشغال را نیا نداخت داخل ظرف شهرداری انداخت داخل جوب اب ...در کانادا جرات داری یک اشغال پرت کن کنار جاده تا پلیس و مردم ان چنان بلای سر ادم می اورند که نگو ..این نوشته ها در الف خوب است اما قانون در ایران محکم نیست (3021266) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۱۰:۱۴:۳۵
باسلام ریاکاری را فراموش کردی (3036215) (alef-11)
 
نادان مادرزاد
۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۰۹:۱۷:۲۸
ریشه همه این ها دربی عدالتی هست.وقتی یک فوق لیسانس بیکار می بیند پسرهمسایه اش بدون داشتن حتا مدرک دیپلم درفلان اداره مشغول کارمی شود ولی خودش باید دست فروشی کندایا حق ندارد حسود باشد؟ (3077597) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.