توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461654
خاطره جالبی از تهدید به تنبیه توسط یک فقیه!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
آیت‌الله محقق داماد با ذکر خاطره‌ای به مناسبت روز پدر گفت: سروصدا پدرم را از خواب بیدار کرد. آمدند و خطاب به من جمله‌ای گفتند که اگرچه آن روز نفهمیدم ولی عیناً به خاطر سپردم و بعدها به عمق آن واصل شدم.

به گزارش فارس، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد نوه مؤسس حوزه علمیه قم به مناسبت روز پدر خاطره‌ای از پدرش مرحوم آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد مطرح کرده است:

کودک بودم و به مقتضای سن با همسن‌های خود یعنی بچه‌‌های شش ـ هفت ساله فامیل در منزل بازی می‌کردیم. عصر تابستان بود و شهر قم ایام گرم خود را طی می‌کرد. پدرم در زیرزمین استراحت می‌کردند. سروصدای بچه‌ها ایشان را از خواب بیدار کرد. آمدند و خطاب به من جمله‌ای گفتند که اینجانب اگرچه آن روز نفهمیدم ولی عیناً به خاطر سپردم و بعدها به عمق آن واصل شدم.

ایشان خطاب به من فرمودند: «مصطفی! این بار تو را تنبیه نمی‌کنم چون عقاب بلا بیان قبیح است. ولی از این به بعد باید بعد از ظهرها که وقت استراحت است در منزل سروصدا نکنی و با وجود این تذکر، از این به بعد اگر تکرار شود تنبیه خواهی شد!»

این قاعده فقهی (قبح عقاب بلابیان) مستند به حکم عقل است و زیربنای اصلی از اصول حقوق بشر و اصل قانونمند بودن جرم و مجازات در قوانین اساسی دنیای معاصر را تشکیل می‌دهد. یعنی مجازات کردن برای عملی قبل از ممنوع ساختن آن زشت است.

این داستان که نمونه‌ای است از عمل یک فقیه نشان می‌دهد که موازین، مبانی و قواعد فقهی برای شخص فقیه چنان ذهنیتی را فراهم می‌سازد که گویی با گوشت، خون و پوستش عجین می‌شود که حتی در زندگی شخصی و حریم خصوصی خود آن هم با مولیّ علیه خویش نیز نمی‌تواند خلاف آن عمل کند، تا چه رسد به فضای اجتماعی و حقوق شهروندان اگر به قدرتی دست یافت
 
کلمات کلیدی : آیت‌الله محقق داماد + حوزه علمیه قم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.