توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426257
اظهارات مهم وزیر اسبق آموزش و پرورش درباره صندوق فرهنگیان
اداره «فامیلی» صندوق متعلق به فرهنگیان!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۷
 رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه فساد مالی در کشور سیستمی شده است، گفت: بین 30 نفری که ۸ هزار میلیارد تومان را از صندوق ذخیره و بانک سرمایه گرفته‌اند، برخی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام برای شرکت‌های صوری دریافت کرده‌اند. با مشخص شدن فساد مالی 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان و ورود دادستانی کشور به این ماجرا، برخی افراد برای انجام بازجویی احضار و بازداشت شدند که شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق فرهنگیان یکی از افراد بازداشت شده است.

 به گزارش وطن امروز هرچند در ابتدا فساد مالی 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان از سوی مدیران صندوق پذیرفته نمی‌شد و آنها از بدهی 3 هزار میلیارد تومانی 5 نفر به بانک سرمایه خبر می‌دادند و دولت‌های گذشته را متهم می‌کردند اما این روزها حتی معاون اول رئیس‌جمهور نیز رقم  8 هزار میلیاردی و تخلف در برخی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان را تایید می‌کند.

بخشی از تخلفات صندوق فرهنگیان

بخشی از تخلفات صندوق فرهنگیان بدین شرح است:‌ در پرونده تخلفات صورت گرفته در بانک سرمایه کاهش مطالبات غیرجاری از طریق تهاتر با املاک یا سایر دارایی‌های مورد نظر بدهکاران صورت می‌گرفت، از سوی دیگر تعداد قابل توجهی از مطالبات کلان مربوط به اشخاصی است که قبلاً سابقه بدحسابی در تسهیلات و تعهدات دریافتی داشته‌اند و از طریق تهاترهای معنا‌دار و تحمیل دارایی خود، بدهی‌های قبلی خود را تسویه کرده‌اند. کارشناسی املاک افراد در بسیاری موارد با قیمت‌های منطقه‌ای و عرف بازار فاصله مشهود داشته و در رابطه با آنها بزرگنمایی صورت گرفته و بخش قابل توجهی از اسناد و فعالیت‌ها صوری بوده است.

اما به‌غیر از تخلفات مالی،  صندوق ذخیره در دوران مدیریت آقای غندالی افت سود محسوسی را داشته است که فردی پاسخگوی آن نیست. در زمان مدیریت 3 ‌ساله وی حداقل 1000 میلیارد تومان کاهش سود وجود داشته و در واقع ضرر حداقل 1000 میلیاردی از بابت افت سود به معلمان و اعضای صندوق وارد شده است.

این در حالی است که امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این باره به تسنیم گفته است: با اتفاقاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده است هم‌اکنون تمام تلاش ما بازگرداندن وجوه از دست رفته فرهنگیان است، بین 30 نفری که 8 هزار میلیارد تومان را گرفته‌اند برخی 500 تا 1000 میلیارد تومان وام برای شرکت‌های صوری دریافت کرده‌اند، این افراد با پشتوانه یک چک وام‌های کلان گرفته‌اند و آن را برای اهداف شخصی خود هزینه کرده‌اند.

وی افزود: از این 30 نفر 10 نفر جزو افراد اصلی هستند و به آنها اولتیماتوم داده‌ایم تا وجوه را بازگردانند و این مهم است تا وجوه به غارت رفته بازگردد و مجلس نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری دارد.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت:‌ مجلس در برابر مفاسد اقتصادی باید سینه سپر کند و اگر برابر این موضوع بایستد به حداقل می‌رسد، همچنین افراد سیاسی دارای سوءمدیریت که به‌دنبال تبانی هستند نباید در بخش‌های مختلف به کار گرفته شوند و مدیران آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان باید برای بازگرداندن سرمایه فرهنگیان تلاش کنند. وی افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان به‌صورت خانوادگی و فامیلی اداره می‌شد و به‌شیوه‌های خاصی مانع از خروج اطلاعات از صندوق می‌شدند، چرا که فرد غریبه میان آنها نبوده اما مجلس دهم قدرتمندانه برای برخورد با فساد اقتصادی وارد شده است.

افزایش میزان رقم اختلاس!

علاوه بر این وزیر اسبق آموزش‌وپرورش با بیان اینکه دولت در موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان فرافکنی می‌کند به راه دانا گفته است: «هر چه تحقیقات از این صندوق بیشتر می‌شود، رقم اختلاس بالاتر می‌رود تا جایی که شواهد نشان می‌دهد، رقم اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان تا 12 هزار میلیارد تومان نیز رسیده است.»
محمود فرشیدی، وزیر اسبق آموزش‌وپرورش درباره اختلاس‌های گسترده در صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: ادعاهای بی‌اساسی مبنی بر اینکه این تخلفات و اختلاس‌ها از دولت‌های قبلی بوده است مطرح می‌شود اما تا جایی که بنده مسؤولیت داشتم هیچ یک از این تخلفات مربوط به دوره‌های قبلی نبوده است. وی با بیان اینکه در دولت‌های هفتم و هشتم نیز صندوق ذخیره فرهنگیان حاشیه‌های مالی داشت، عنوان کرد: در دوران اصلاحات نیز بانک سرمایه دچار حاشیه‌های مالی شد که البته به گستردگی مشکلات مالی مربوط به دولت یازدهم نبود؛ برخی ادعا می‌کنند این اختلاس‌ها مربوط به دولت‌های قبلی است اما تا کنون هرکس بازداشت شده از دست‌اندرکاران این دولت بوده است.
دولت فرافکنی می‌کند!

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش با بیان اینکه دولت در مساله صندوق ذخیره فرهنگیان فرافکنی می‌کند، عنوان کرد: هر چه تحقیقات از این صندوق بیشتر می‌شود، رقم اختلاس بالاتر می‌رود تا جایی که شواهد نشان می‌دهد، رقم اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان تا 12 هزار میلیارد تومان نیز رسیده است.  فرشیدی عنوان کرد: متأسفانه در طول تاریخ انقلاب بالاترین رقم اختلاس در کشور در جایی رخ داده است که متعلق به فرهنگیان و معلمان که جزو مظلوم‌ترین اقشار جامعه هستند، است که روحانی باید نسبت به بررسی و بازگرداندن این مبالغ دستور ویژه و اکیدی را بدهد تا مانند حقوق‌های نجومی روی آن سرپوش گذاشته نشود. وی همچنین افزود: برخی وام‌های بسیار مساله‌دار در بانک سرمایه پرداخت شده است به عنوان مثال در یک مورد مبلغ 3 هزار میلیارد وام تنها با یک وثیقه 30 میلیاردی پرداخت شده است، هرچند فرد مذکور بخشی از این وام را تسویه کرده است اما 1000 میلیارد به بانک سرمایه بدهی دارد.

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در ادامه گفت: یکی از مشکلات اصلی بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان این بود که برخی افراد با اعمال نفوذ، وام‌های میلیاردی را در قبال وثیقه‌های اندک دریافت می‌کردند که همه این موارد با پارتی‌بازی و تبانی صورت گرفته است. فرشیدی با اشاره به صحبت‌های سخنگوی دستگاه قضا مبنی بر تأسیس شرکت‌های خانوادگی در این صندوق و اعطای وام‌های خانوادگی اظهار داشت: تمام افرادی که برای این تبانی‌ها دستگیر شده‌اند مربوط به دولت فعلی هستند و برخی از این افراد نیز به صورت خانوادگی دستگیر شده‌اند.

«سفر به آنتالیا» بخشنامه‌ صندوق فرهنگیان!

«سفر به آنتالیا» و «واگذاری خودروهای ۱۷۰ میلیونی» از بخشنامه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان بود.

سیدعلی یزدیخواه، مدیرکل اسبق آموزش‌وپرورش شهر تهران درباره «عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان» به فارس اظهار داشت: با تغییر هیأت‌مدیره صندوق ذخیره و با انتخاب مدیرعامل آن در سال 92، این احتمال می‌رفت که دچار این مشکلات شود و اهداف اصلی آن زاویه پیدا کند. وی افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان دست به اقداماتی زد که اعتراض فرهنگیان را در پی داشت، برای نمونه به جای اینکه این صندوق سفرهای زیارتی یا ایرانگردی را ترویج و تشویق کند، سهمی برای سفر به آنتالیای ترکیه در نظر گرفت و به همه استان‌ها و مناطق آموزش‌وپرورش بخشنامه کرده و به آنها سهمیه داد و در مدارس بین معلمان قرعه‌کشی کردند که چه کسی برای سفر به آنتالیا انتخاب شود.

یزدیخواه با بیان اینکه رسالت تعلیم و تربیت با این سفرها تناسبی ندارد، تأکید کرد: قرار شد خودروهای گرانقیمت وارد کرده و با قیمت‌های 160 تا 170 میلیونی برای فروش به فرهنگیان پیشنهاد کنند. مدیرکل اسبق آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: با این حال معلمی که میانگین دریافتی آن 5/1 میلیون تومان بوده است، آیا می‌تواند این خودروها را خریداری کند؟! البته ما منکر این موضوع نیستیم که باید در مدیریت صندوق ذخیره یک اندیشه اقتصادی حاکم باشد تا بتواند از منابع صندوق برای ارزش افزوده و در جهت رفاه معلمان استفاده کند.

وی افزود: منظورم این است که انحراف در صندوق ذخیره از قبل قابل پیش‌بینی بود و بعضی اوقات نیز تصمیمات نابخردانه‌ای در صندوق گرفته شد و متأسفانه چیزی که نباید اتفاق می‌افتاد، اتفاق افتاد. یزدیخواه گفت: به عنوان یک فرهنگی بازنشسته، مطالبه ما از وزیر آموزش‌وپرورش این است که واقعاً نسبت به این موضوع حساس باشد، چرا که این موضوع ارتباط مستقیم‌تری با افزایش انگیزه شغلی معلمان دارد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۸:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۲ ۱۱:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۱ ۰۹:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۰۸:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ۰۹:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۱۲:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۴ ۱۰:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۱۴:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۰۸:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۱۵:۳۸
 
 
کلمات کلیدی : صندوق ذخیره فرهنگیان +محمود فرشیدی+فساد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.