توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412081
مدیرعامل بانک: هیچگونه اختلاسی در بانک سرمایه رخ نداده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۴
مدیرعامل بانک سرمایه با بیان اینکه هیچگونه اختلاسی در بانک سرمایه اتفاق نیفتاده است، گفت که مجموع معوقات بانک سرمایه ۴۸۰۵ میلیارد تومان است، اما عملکرد بانک سرمایه در سال جاری بهترین عملکرد در نظام بانکی بوده است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا خانی در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات درباره مباحث مطرح شده اخیر درباره اختلاس در بانک سرمایه، توضیح داد: مطلقا هیچگونه اختلاسی در بانک سرمایه وجود ندارد، چرا که واژه اختلاس معنای خودش را دارد و واژه‌های تخلف و اشتباه هم معانی خودشان را دارند.

وی افزود: لذا در بانک سرمایه هیچگونه اختلاسی صورت نگرفته است. عملکرد بانک سرمایه با عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان هیچ ارتباطی ندارد. بانک سرمایه مستقل از صندوق ذخیره فرهنگیان است و صندوق ذخیره فرهنگیان فقط به عنوان یک سهامدار است که جایگاه آن در مجمع خواهد بود و در مجمع نیز موضوع سود و زیان و عملکرد بانک بررسی می‌شود.

مدیرعامل بانک سرمایه ادامه داد: پس اگر مقوله‌ای در صندوق وجود دارد، ارتباطی به بانک سرمایه ندارد. همچنین نکته دیگر این است که درباره بحثی که در نظام رسانه‌ای اخیرا مطرح شده است مساله معوقات است. زمانی که بخواهیم قیاسی انجام بدهیم باید کل معوقات را در نظر بگیریم. ما اگر کل معوقات نظام بانکی را عدد ۱۰۰ در نظر بگیریم معوقات بانک سرمایه حدود چهار درصد است.

خانی اضافه کرد: این آمار در جامعه بدون قیاس مطرح شده و برای همین بزرگ به نظر می‌رسد، در صورتی که اگر بخواهیم از باب قیاس کل نظام بانکی را بررسی کنیم معوقات بانک سرمایه چهار درصد است. ما یک مطالبات معوق در بخش ریالی داریم. بخش دیگر مربوط به مجهول‌الوصول تسهیلات، مجهول‌الوصول ضمانت‌نامه و مجهول‌الوصول اعتبار اسناد است که جمع اینها نزدیک به ۴۸۰۵ میلیارد تومان است پس جمع معوقات بانک سرمایه همین عدد است که البته به این مبلغ جریمه تاخیر و یا وجه‌التزام خورده است که رقم آن دو هزار میلیارد است.

وی افزود: پس آنچه که باید معیار قرار گیرد عدد ۴۸۰۵ میلیارد تومان به عنوان معوقه است، همچنین در خصوص عملکرد بانک سرمایه در سال ۱۳۹۵ باید گفت که نزدیک به ۴۸ درصد افزایش منابع خرد داشته‌ایم که این نشان از اعتماد مردم به بانک سرمایه است. همچنین در این مدت افزایش ۵۳ درصدی سپرده قانونی به بانک مرکزی پشتوانه بانک سرمایه بوده است پس عملکرد ما در سال ۱۳۹۵ بهترین عملکرد در نظام بانکی بوده است، هر چند در موضوع معوقات اشتباهاتی از سوی مدیران قبلی بانک سرمایه و اشتباهاتی توسط شعب ما اتفاق افتاده است. اما به دید من این مطالبات قابل وصول است و هر مطالبه‌ای را که نتوانیم وصول کنیم با قاطعیت از نهادهای نظارتی خواهش می‌کنیم که در بحث وصول این معوقات به ما کمک کنند.  

خانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره ورود مجلس به این موضوع، گفت: در این زمینه گروه تحقیق و تفحص از سوی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و قرار است در صندوق ذخیره فرهنگیان و هم در بانک سرمایه حضور پیدا کنند. ما بسیار از این اقدام استقبال می‌کنیم چون باعث شفافیت و منتقل شدن اخبار صحیح می‌شود.

مدیرعامل بانک سرمایه در پایان درباره دستورالعمل دیوان محاسبات مبنی بر اخذ مازاد حقوق مدیران عامل بانک‌هایی که بیش از ۲۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، گفت: دستورالعمل دیوان محاسبات به عنوان وحدت رویه در سازمان‌های دولتی مطرح است. بسیار مطلوب است که بتوانیم به وحدت رویه برسیم به شرط آنکه اگر در اینجا حداکثر سقف ۲۰ میلیون تومان را تعیین کردیم راه‌های دیگری برای درآمد وجود نداشته باشد.
 
کلمات کلیدی : فساد مالی+صندوق ذخیره فرهنگیان + بانک سرمایه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.