نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323981
برنامه ششم، کوچک سازی دولت و آسیب های آن
بخش تعاملی الف - مهدی شیخ الاسلام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰


یکی از بندهای که در برنامه توسعه ششم بشدت از سوی دولت یازدهم مورد توجه و برروی آن مانور تبلیغاتی شده است کوچک سازی دولت و واسپاری امور به نهادها و شرکت های خصوصی می باشد. حال آنکه که خود جناب آقای دکتر روحانی در دوران تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری همیشه بعنوان یکی از منتقدان نحوه خصوصی سازی در دولت های نهم و دهم بوده است و مشاور ایشان جناب آقای دکتر ترکان هم از چوب حراج زدن به اموال، شرکت ها و بانک های دولتی انتقاد کرده و اعلام داشته اند که دولت در کشور ایران دیگر جایگاهی ندارد و ثرورت و قدرت ملی همچون کارخانه های فولاد، بانک ها، مخابرات، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و ... در دست دیگران است.

اما نکته ی مهم که اینجانب را بر آن داشت تا این متن را تهیه و جهت اطلاع هموطنان گرامی تقدیم فرماییم این است که علاوه بر تاکید واگذاری بیشتر شرکت ها در این برنامه دولت به مجلس پیشنهاد کرده است که برای دستگاه های دولتی به ازای خروج ۵ نیرو مجوز استخدام یک نیروی جدید داده شود که چنانچه این امر مورد تصویب مجلس محترم شورای اسلامی قرار گیرد می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد که در ذیل به مواردی از آن اشاره شده است:

الف ) هم اکنون خیلی از شرکت ها، بانک ها و ... پس از واگذاری به بخش خصوصی صرفه جویی در منایع را آغاز و نیروهای خود را بازخرید و یا در فواصل زیاد از محل بدو استخدام آن ها جهت پروژه های جدید، افراد را بکار می گیردند.

ب ) آیا یکی از اهم فعالیت ارشد کشور نباید حفظ جمعیت روستاها و رونق و آبادانی در آن باشد؟ حال آیا از اجرای قانون فعلی یعنی به ازای خروج ۳ نیرو، مجوز ورود ۱ نیروی جدید مسئولین آمار تعداد پرسنل بانک ها و ادارت فعال در این اماکن را گرفته اند. در واقع این قانون باعث شده است که نهادهای دولتی از کیفیت خدمات دهی خود در روستا ها و شهرهای کوچک کاسته و سهمیه استخدامی خود را برای شهرهای بزرگ استفاده نمایند و این یعنی بیکاری بیشتر در روستا و شهرهای کوچک و فرصت استخدامی بیشتر در شهرهای بزرگ که به تنهایی عامل مهمی در مهاجرت قشر جوان و تحصیل کرده شده است.

ج ) باید مسئولین از خود بپرسند کدام بانک غیردولتی حاضر هست در یک شهر با جمعیت ۱۰ هزار نفری شعبه دایر کند. بطور فرض در حالی که اکنون بانک ملی و کشاورزی در این شهر هم شعبه داشته باشند پس از اجرای این قانون بتدریج این بانک ها هم بسته شده چون اکثر بانک های که در شهرهای کوچک و روستاها فعالیت دارند دارای حداکثر ۵ پرسنل می باشند. در صورتی که یکی از اهداف انقلاب اسلامی عدالت محوری و یکسان سازی دسترسی به امکانات بوده است.

د ) خیلی از شهرستان های کشور هنوز فاقد ادارت مهمی که لازمه ی توسعه و رفاه یک شهرستان می باشد هستند مخصوصا شهرستان های جدید التاسیس، حال چگونه وقتی کارمندی در آن شهرستان وجود ندارد ان اداره و ارگان در آن شهرستان شروع بکار نماید. برای سازمان های همچون بهزیستی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و ... که لازمه بهبود کیفیت زندگی هستند و خود دولت های لیبرال هم هزینه های هنگفتی جهت تجهیز این ارگان ها از لحاظ منابع انسانی و تجهیزات انجام می دهند.

در پایان چهار پیشنهاد ذیل برای تصمیم گیری شایسته و مناسب نمایندگان مجلس ارائه می شود:

۱- فقط به شرکت های اجازه واگذاری به بخش خصوصی از سوی دولت داده شود که اکنون کمبود نیرو داشته باشند و در آن ها طرح های توسعه ای در حال اجرا می باشند و درصدی از سهام شرکت به پرسنل فعلی جهت تضمین داده شود که با تصمیم کمیته ای بین دولت و مجلس این شرکت ها هر ساله در قانون بودجه مشخص شوند و تا پایان قانون بودجه آن سال دولت می تواند نسبت به خصوصی سازی آن ها با تاکید بر سهامی عام اقدام فرمایید.

۲- در شهرستان های که کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند به ازای خروج یک نفر مجوز استخدام یک فرد جدید، در شهرستان ها بین ۱۰۰ هزار الی ۲۰۰ هزار به ازای خروج دو نیرو استخدام یک نیروی جدید و برای شهرستان های بیش از ۲۰۰ هزار قانون فعلی یعنی خروج سه نیرو مجوز استخدام یک نیروی جدید داده شود.

۳- برای نهادهای همچون وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، دفاع و سازمان های همچون بهزیستی و ورزش و جوانان همچنین سایر ادارتی که برای اولین بار می خواهند در یک شهرستان شعبه و نمایندگی خود را دایر و فعالیت نمایند از این قانون مستثنی بوده و با رایزنی و کسب مجوز می توانند نیروی مورد نیاز خود را جذب نمایند.

۴- بانک های و ادارت دولتی که در روستاها شعبه و نمایندگی دارند از قانون شهرستان های کمتر از ۱۰۰ هزار نفر برای روستاهای که متعلق به شهرستان های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است می توانند پیروی کنند ( به ازای خروج یک نیرو می توانند یک نیروی جدید جذب نمایند ) لذا این نیرو در طول فعالیت فقط می تواند در بین دفاتر و شعبات روستایی آن اداره یا بانک درخواست جابجایی نماید.

با درایت نمایندگان مجلس در الحاق شدن موارد بالا به این برنامه و اجرای آن ها بجای موارد درخواستی دولت که باعث سیل مهاجرت به شهرهای بزرگ مخصوصا در قشر تحصیل می شود، شاهد رونق گرفتن شهرهای کوچک و روستاهای که هر روز از جمعیت آنان کاسته می شود هستیم و جمعیت در انها کم کم افزایش و از سوی دیگر باعث افزایش میل بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در آن نقاط می شویم و جلوی کاهش کیفیت خدمت رسانی در آن نواحی که امروزه به علت اجازه ندادن قانون در جذب متخصصین تحصیل کرده است گرفته می شود.
کلمات کلیدی : مهدی شیخ الاسلام
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۴۴:۴۴
زیر بار تورم ناشی از دولت بزرگ له شدیم بس است دیگر (3462317) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۰۴:۱۸
بسه مشکل کشور شما گارمندانید که کل پول نفت و مالیات را میدن به شما
جوونها هم حسرت یافتن شغل راحت و پرمزایا مثل شما دارن که 80درصد با پارتی استخدام شدید
چرا میگم 80درصد چون تعداد اگهی استخدام کشور 10درصد تعداد کارمندان کشور ه (3462534) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۴:۰۳
تو شهرمون من بانک ملی دو تا شعبه داشت حالا کردند یک شعبه همین شعبه هم کلی شلوغ شده از طرفی هم بانک مرکزی به بانک های خصوصی مجوز افتتاح شعب نمی دهد و فقط وقت مردم با این قانون ها بیشتر گرفته می شود باید چقدر وقتشون تو بانک بگذره رقابت هم که ایجاد نمیشه (3462604) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۳:۲۳:۴۴
اگر همه ادارات دولتی را هم تعطیل کنند خللی در کار مردم ایجاد نمی شود
کارمندان به اداره می روند چای می خورند یه سری هم به اینترنت می زنند و آخر ماه هم حقوقشان را می گیرند نویسنده محترم توضیح دهند در صورتی که کسی نباشد که این کارهای سخت و طاقت فرسا را انجام دهد مردم چه ضرری خواهند کرد؟ (3462893) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۴:۰۸:۳۵
آقای کارشناس میدانید با این سیاست و کارشناسی شما، دولت صندوق خیریه جهت جلوگیری از انفجار بیکاری است و گرنه با دولت الکترونیک و ماشینی شدن خیلی از کارها در حال حاضر 70% حقوق بگیران اضافی هستند
میتوانید حقوق شاغلین را جهت افزایش بهره وری 50% اضافه کنید و با صرفه جویی از کاهش نیرو به تامین اجتماعی فعال و ایجاد زیر ساختای اقتصادی کمک کنید
میدانید فولاد مبارکه بیش از 100% افزایش نیرو در 8 سال دولت نهم و دهم داشته اشت در صورتی که کمتر از 30% افزایش تولید و آنهم ناشی از تجهیزات داشته است ؟
با این حساب قیمت فروش هر چه بالاتر کارخانجات داخلی علاوه بر اینکه تامین هزینه هایشان را ندارد قدرت رقابت با محصول مشایه خارجی را هم از دست داده است (3462972) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۵:۴۱:۳۷
قای کارشناس میدانید با این سیاست و کارشناسی شما، دولت صندوق خیریه جهت جلوگیری از انفجار بیکاری است و گرنه با دولت الکترونیک و ماشینی شدن خیلی از کارها در حال حاضر 70% حقوق بگیران اضافی هستند
میتوانید حقوق شاغلین را جهت افزایش بهره وری 50% اضافه کنید و با صرفه جویی از کاهش نیرو به تامین اجتماعی فعال و ایجاد زیر ساختای اقتصادی کمک کنید
میدانید فولاد مبارکه بیش از 100% افزایش نیرو در 8 سال دولت نهم و دهم داشته اشت در صورتی که کمتر از 30% افزایش تولید و آنهم ناشی از تجهیزات داشته است ؟
با این حساب قیمت فروش هر چه بالاتر کارخانجات داخلی علاوه بر اینکه تامین هزینه هایشان را ندارد قدرت رقابت با محصول مشایه خارجی را هم از دست داده است (3463183) (alef-11)
 
فرزاد
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۷:۴۰:۱۳
باید تمام استخدام های نهادهای عمومی غیر دولتی از جمله بانک های خصوصی شده و تامین اجتماعی و دولتی با رقابت از طریق آزمون سنجش و نظارت دولت برای پایمال نشدن حق افراد ادامه داشته باشد (3463413) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۷:۲۷:۱۳
یکی از موانع توسعه در ایران تورم کارمند است که متاسفانه هیچیک از دولتها عزم جدی برای حل این معضل و کوچک کردن دولت نداشته اند. و متاسفانه در بین مردم هم این تفکر وجود دارد که معضل بیکاری را دولت باید با استخدام جوانان حل کند. و این دور باطلی است که روزبروز کشور را در باصلاق فرو میکند هر دولتی که میخواهد در ایران توسعه اتفاق بیفتد یکی از اولین گامهایش باید کم کردن حقوق بگیران دولتی باشد. (3473342) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۲۲:۳۰:۲۸
در سایه کوچک سازی دولت، فاتحه وزارت علوم را هم بخوانید. آقای دکتر توفیقی با حمایت آقای دکتر فریدون پایشان را را بر روی خرخره وزارت گذاشته اند و آخرین نفس هایش را می کشد. دانشگاه های آزاد و پیام نور و علمی کاربردی و عیر انتفاعی ها هم که از هفت دولت آزادند. آقایان، به خیال خودتان وزیر ارزشی انتخاب کردید که وزارت را مدیریت کند، ولی الان آقای دکتر توفیقی وزارت را بر اساس ارزش های تشکلی خود به تاراج می دهد. شورای انقلاب فرهنگی هم که هیچ عکس العملی بروز نمی دهد! رسانه ها هم که خوابند! (3727559) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.