نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 183987
"مردم خودروی داخلی را تحریم کردند"
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۲
نماینده مردم قم در سوالی از وزیر صنعت گفت: ۵۰ درصد شماره‌گذاری برخی خودروها کم شده که این نشانه تحریم خودرو توسط مردم است.
 
به گزارش تسنیم، احمد  امیرآبادی نماینده مردم قم در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس در توضیح سوال خود از وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دلایل افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: بنده سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت را در آبان ماه 91 و در ایامی مطرح کردم که قیمت خودرو ساعتی افزایش پیدا می‌کرد، اما حالا و بعد از گذشت چندین ماه باز هم قیمت خودرو کاهش پیدا نکرده است.وی با بیان اینکه بنده می‌خواهم سوالی را که رئیس جمهور مدتی پیش در رسانه ملی مطرح کرد از وزیر صنعت سوال کنم، گفت: سوال من از آقای غضنفری این است که واقعا «خودرو کیلویی چند»
 
نماینده مردم قم ادامه داد: خودرویی که در گذشته افراد متوسط به پایین جامعه استفاده می‌کردند از 8.5 میلیون تومان به 21 میلیون تومان رسیده است. مگر این خودرو ملی نیست و یا حقوق کارگران ما با دلار پرداخت می‌شود که 150 درصد افزایش قیمیت داشته‌ایم؟ سوال این است که چرا یکباره قیمت خودرو 12 تا 13 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است؟
 
امیرآبادی تاکید کرد: اینکه وزیر صنعت مطرح کرد که پسته ربطی به ارز ندارد، باید توسط ما مسئولین جواب داده شود و آقای غضنفری باید به این سوال به صورت ویژه پاسخ دهد چرا که وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور است و 3 حوزه را برعهده دارد. وی خاطرنشان کرد: در این مدت که خودرو گران شده است، هر خودرو متوسط 5 میلیون تومان تفاوت قیمت کارخانه و بازار بوده است و با فروش 600 هزار خودرویی که آقایان در شرکتهای خودروسازی داشته‌اند، یک مابه‌التفاوت 3000 میلیارد تومانی به دست می‌آید که مشخص نیست این مبلغ و این رانت به جیب چه افرادی رفته است. آیا جز این است که این مبلغ از جیب مردم به جیب دلالان رفته است؟ 
 
نماینده مردم قم ادامه داد: کارخانجات تولید کننده خودرو با عرضه کم خودرو توازن عرضه و تقاضا را در سال گذشته به هم ریختند و موجب افزایش قیمت‌ها شدند و در نهایت به هدف خود که پذیرش قیمت‌شان بود رسیدند. هر چند در حال حاضر 50 درصد شماره‌گذاری بعضی خودروها کم شده و این نشان از تحریم خودروی داخلی توسط مردم است. امیرآبادی به بستن سایت ثبت نام و بازکردن روزانه یک تا دو ساعت سایت فروش خودرو اشاره کرد و افزود: شاهد هستیم که در این چند ساعت نیز تنها واسطه‌ها و دلالان می‌توانستند اقدام به خرید خودرو کنند و بسیاری از نمایشگاه‌های خودرو و حتی دلالان بازار خودرو از قیمت‌های جدید خودروسازان که هنوز مصوب نشده بود مطلع بودند.
 
وی با بیان اینکه "آقای غضنفری چه کسانی قیمت خودروها را زودتر از تصویب به دلالان دادند"، افزود: با این افزایش قیمت‌ها راه سخت گرانی سهل و آسان شد و قیمت‌ها برای خودروسازان قانونی شد که البته عدم تصمیم به موقع سازمان حمایت از مصرف کنندگان در این موضوع بی‌تاثیر نبود. امیرآبادی تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی صنعت خودرو موضوع کیفیت خودرو اس تو مردم جریان تصادفات و فوت‌های ناشی از آن هستند اما د رسال گذشته چند تصادف از طریق رسانه ملی بیشتر به آن پرداخته شد. تصادف اول خودروی وزیر راه و شهرسازی بود که متعلق به یکی از شرکتهای خارجی بود و تصادف دیگر خودروی پژوی پارس نمایندگان مجلس بود و با وجود اینکه تصادف وزیر راه و شهرسازی سخت‌تر بود اما خودروی نمایندگان بیشتر آسیب دید. البته صدماتی زیادی به نمایندگان مجلس وارد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: عدم رعایت حقوق مشتریان، قراردادهای یکطرفه به دلیل بازار انحصاری خودرو، خدمات پس از فروش و  عدم توجه به تعهدات در دوره گارانتی همانند تعویض خودرو قبل از طی 5 هزار کیلومتر از مهمترین مشکلات صنعت خودروسازی است. وزیر صنعت باید بحث پژو را مورد توجه قرار دهد چرا که شرکت پژوی فرانسه بزرگترین ضربه را به صنعت خودروسازی کشور ما وارد کرد. البته آنها دو سال پیش نیز تحریم‌ها را به مسوولان خودروسازی ما هشدار داده بودند اما مدیران ایران خودور تحریم‌ها را جدی نگرفتند و توجهی نکردند.
 
امیرآباد تاکید کرد: سوال ما از وزیر صنعت، معدن و تجارت این است که آیا ساخت قطعات اتومبیل از ساخت هواپیمای جنگنده سخت‌تر است، سوال دیگر این است که چرا بسیاری از نخبگان و جوانان دانشمند در دوره مدیریت جدید ایران خودرو جذب شرکتهای خارجی شده‌اند و یا چرا تجاری شدن خودروی رانا با 4 سال تاخیر مواجه شد و طراح این خودرو کجاست.
 
نماینده مردم قم تصریح کرد: آقای غضنفری آیا در جریان هستید که مدیران شما در شرکتهای خودروسازی این شرکتها را از لحاظ قطعه وابسته به یک شرکت واردات قطعات خودرو کرده‌اند و در حال حاضر بیش از 2 هزار میلیارد تومان از قطعات مورد نیاز خودروسازان از این شرکت وارد می‌شود. شرکتی که در ابتدای کار با خودروسازان کشور با دست خالی وارد شد و الان به قدری کار انحصاری شده که حتی وزیر صنعت هم نمی‌تواند به این شرکت کوچکترین انتقادی وارد کند.
 
وی ادامه داد: مدیران این شرکت واردات قطعه خودرو هم اکنون ساکن آمریکا شده‌اند و یا خواهر و برادر یک مدیر دولتی یکی از تامین کنندگان عمده ساخت قطعات داخلی است. همچنین یکی از معاونین شرکت خودروساز عضو هیئت‌مدیره‌های متعددی  است بطوری که با جست‌وجویی در روزنامه رسمی مشخص شد که این فرد در هیئت مدیره 12 شرکت حضور دارد. سوال این است که آیا در مملکت ما قطع‌الرجال است؟
 
نماینده مردم قم تاکید کرد: به نظر می‌رسد که همه ما در خصوص قیمت خودرو سرکاریم. یک بار اعلام می شود که قیمت خودرو توسط هیئت دولت مشخص می‌شود و بار دیگر می‌گویند قیمت توسط شورای رقابت تامین می‌شود و بار دیگر می‌گویند قیمت از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان تعیین می‌شوند و هم اکنون می‌گویند که کارگروه ویژه این کار را نجام می‌دهند. سوال اصلی این است که بالاخره چه کسی قیمت واقعی خودرو را تعیین می‌کند؟ لذا (شما وزیر صنعت) باید به شبکه دلالی، ساختار مالی و رابطه قطعه‌سازان و وارد کنندگان و اتحاد با شرکتهای قطعه‌ساز توجه بیشتری کنید.
 
آبدراچي سياسي
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۴:۵۱:۱۲
عجب ... (1227493) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۲:۵۹:۵۳
قحط الرجال صحیح است (1228274) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۴:۵۸:۵۷
احسسسسنت به این نماینده (1227509) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۳:۵۲
تا ورشکستگی کامل خودروسازان داخلی فاصله زیادی نیست اگر همین جوری پیش بره (1227519) (alef-10)
 
در
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۷:۰۵
دهنمون از گرونی سرویس شر (1227523) (alef-10)
 
Russian Federation
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۵:۱۰:۲۰
سلام
شمایی که جزو رسانه اید این فرهنگ رو بسازید که وقتی چیزی گرون میشه مردم بطور کامل تحریمش کنند تا عوامل گرون کردنش مجبور شن قیمت ها رو متعادل کنند (1227530) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۵:۱۵:۳۱
تجربه نشان داده این مردم همیشه خودبه داد خودشان رسیده اند نه مسیولین ایندفعه هم به این نتیجه رسیده اند که این اشغالها رو نخرند (1227546) (alef-10)
 
saeed
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۵:۳۶:۰۵
ای کاش چندسال پیش خودروسازان توسط مردم تحریم میشدند (1227586) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۲۵:۳۴
گوش اگر گوش تو وناله اگر ناله من انچه بجايي نرسد فرياد است (1227827) (alef-10)
 
امير حسين سلطان/تهران
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۳۴:۰۷
شايد در مملكت ما قطع الرجال! باشد ولي به نظر مي رسد قحط الرجال نباشد. (1227845) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۴۳:۵۸
نمیخرمممممممم اصرار نکنین . (1227864) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۴۶:۴۴
تحریم کردن یعنی اینکه پول دارن بخرن اما نمی خرن انگار میرن اتومبیل خارجی میخرن
در صورتی که ملت بیچاره پول خرید همین گاری های وطنی رو هم ندارن (1227867) (alef-10)
 
ابوموسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۵۷:۱۸
وقتی هرکس به فکر جیب خودش هست ومسولان خواب هستند این میشود این همه حمایت از خودروساز به چه قیمت چرا باید در تمام کشور های همسایه تعرفه واردات صفر باشد ایا من ایرانی حق ندارم بهندازه پولی که میپردازم ماشین خوب سوار شم .گناه ما چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1227882) (alef-10)
 
کیانوش رزاقی
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۸:۰۱:۲۸
از الف به خاطر پوشش اخبار مربوط به تحریم خودرو از طرف مردم متشکریم. (1227887) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۸:۲۴:۱۸
اقا چرا اسم ميذاريد مردم فعلا تو صف گوجه هستند (1227913) (alef-10)
 
omid
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۹:۱۶:۱۳
وقتی خودروساز کوچکترین ارزشی برای مردم قایل نباشد،نتیجه اش همین میشود : نه خوروساز پیشرفتی میکند ،نه دیگر مردم زیر بار قیمت زور می روند.مردم پیروزند:این تحریم یا خودروسازان را عاقل میکند یا دولتمردان را.تحریم ادامه دارد..... (1227992) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۹:۱۹:۴۸
تحریم خیلی کارها می تونه بکنه (1227997) (alef-10)
 
بابا پنجعلی
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۹:۴۲:۵۴
الکی میگه !!!!! (1228024) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۹:۵۲:۲۶
براستی مردم با اینها چه باید بکنند در سال 92 ؟ (1228036) (alef-10)
 
س.ع
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۰:۳۹:۱۸
بالاخره يك نفر پيدا شد كه درد دل مردم و خريداران خودرو را مطرح كند . اميد واريم مسولين بيش از اين نسبت به اينگونه مشكلات بي تفاوت نباشند. (1228084) (alef-10)
 
روح اله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۰:۴۶:۵۶
تحریم کردند چه چیز جایگزینی دارن .............. (1228098) (alef-10)
 
ارشیا
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۱:۱۰:۵۴
عذرخواهی میکنم کی تحریم کرده؟؟؟ کسی پول و توانایی خرید ماشین رو نداره... (1228136) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۱:۲۰:۴۲
با سلام و احترام
به استحضار میرساند طی تماس با ایرانخودرو در مورد پیشفروش های عید غدیر آبان ماه تحویلی اسفند قایل به این هستند که اگر چه تاریخ پرداخت تا 5 اردیبهشت 92 تمدید شده ولی هیچ تغییری در نرخهای تجاری و نجومی خود نخواهند داد!
پس دلیل این تمدید مهلت پرداخت چه بود؟
واقعا تکلیف ما چیست؟ (1228146) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۱:۴۹:۲۷
تا قیمت خودرو به سطح واقعی آن نرسد مردم خرید نمی کنند (1228194) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۲:۱۷:۴۲
نماینده ها کم کم دارن مرد می شن. جرات پیدا کردن که سوال کنن. خوبه (1228220) (alef-10)
 
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۲۳:۰۱:۰۳
این که خودرو داخلی کمتر پلاک میشه دلیلش تحریم مردم نیس کسی که چند سال زحمت کشیده 10.000.000پول جمع کرده ماشین بخره یه دفه اون ماشین بشه 15.000.000-20.000.000 از کجا باید 5.000.000 بیاره بده؟؟؟
لطفا مردم رو ... فرض نکنید!!! (1228277) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۲ ۰۰:۳۱:۳۳
اين خودروهاى داخلى را هم به دليل گرانى و هم به دليل بى كيفيتى و هم به دليل بى تعهدى كارخانجات سازنده بايد و حتما تحريم كرد ، بايد ورود اتو موبيل ازاد شود و حتى يك ريال هم گمرگ نيز نگرفت ظرف ٢٤ ساعت كل صنعت خودرو سازى كشور فاتحه !!! (1228392) (alef-10)
 
رضامنش
۱۳۹۲-۰۱-۲۲ ۰۰:۳۹:۴۴
بايد ورود اتوموبيل هاى زير ٢٥٠٠ سى سى ازاد شود و نهايتا ١٠ درصد گمرگ بگيرند و انشاالله اين خودرو سازان هم قيمتها را پايين مى اورند و هم كيفيت هارا بالا ميبرند و امار قتل جاده ها كه قاتلينش خودرو سازى كشور هست نيز كاهش يافته و انها كه ميخواهند خودشان را تطبيق ندهند انشاالله ورشكست ميشوند . و اين جبر و قانون اقتصاد است حمايت يك طرفه دولت نتيجه اش مساوى است ١- اتوموبيل بى كيفيت ٢- افزايش امار مقتولين تصادفات ٣- گرانى وحشتناك ٤- افزايش سود دلالان و رانت خورهاى معلوم الحال ٥- نارضايتى مردم ووووووووووو (1228398) (alef-10)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۲ ۰۷:۵۳:۴۸
به نظر من ميبايست محصولات سايپا و ايران خودرو تحريم گردند نه به خاطر قيمت آن بلكه بخاطر كيفيت آن كه باعث كشته شده هزاران هزار ايراني شده است . باور كنيد تعداد كشته هاي ما از جنگ تحميلي هم بيشتر شده . پس اسم اين شركت ها قاتلان خاموش ميباشد (1228543) (alef-10)