نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314288
تعلیق اکانت های منتشر کننده نامه رهبری در توییتر
از روی خوش توییتر به داعش تا لیست سیاه برای نامه رهبری
علی قلهکی؛ 10 آبان 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳
این اولین باری نیست که توئیتر از حضور مجازی رهبر انقلاب در شبکه های اجتماعی احساس خطر می کند. زمین بازی ای که از سوی آمریکایی ها برای مخالفان ایران و میدانی برای مانور های مجازی و ادامه آن در فضای حقیقی طراحی شده بود، با توجه به نبوغ رهبر ایران و احساس خطر کاربران ایرانی، در حال تبدیل شدن به زمین بازی برای اهداف انقلاب است.

"رهبر ایران هم عضو شبکه اجتماعی توئیتر شد" این عبارت چند سال قبل به سرعت دهان به دهان چرخید و به تیتر نخست رسانه‌های خبری فارسی زبان ضد انقلاب که اغلب خارج از کشور فعالیت می‌کنند، تبدیل شد. خبری که تلاش شد تا از آن به عنوان یک ابزار برای حمله به سياست هاي ايران در قبال اينترنت استفاده شود و جریانات رسانه‌ای مانند تلویزیون دولتی انگلیس و تلویزیون دولتی آمریکا و همچنین تلویزیون حکومتی آلمان تلاش کردند تا این مساله را به انتخابات های آتی ربط بدهند.

اما آنچه که باید فارغ از حاشیه ها در نظر گرفت، محبوبیت رهبر انقلاب در این فضا با توجه به موانع در میان کاربران شبکه‌های اجتماعي است؛ به طوری که در یکی دو روز اول راه‌اندازی این صفحه در توئیتر، حدود ۱۰۰۰۰ نفر به جمع حامیان آن پیوسته‌اند تا مطالب منتشر شده در آن را بخوانند و دنبال کنند. این مساله پیش از این در ماجراي راه‌اندازی اکانت با نام رهبر انقلاب در سایر شبکه‎های اجتماعی نظیر اینستاگرام هم رخ داده بود و بسیاری از کاربران ایرانی و غیرایرانی، به استقبال از این اکانت‌ رفتند.

اما از روزی که دومین نامه آیت الله خامنه‌ای به جوانان غربی منتشر شده است، بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر نیز در فضای مجازی به گفتگو درباره آن و نیز بازنشر محتوای این نامه پرداخته‌اند.

در این میان وب‌سایت توئیتر در اقدامی تأمل برانگیز حساب آن دسته از کاربرانی را که لینک این نامه در پایگاه اینترنتی khamenei.ir را منتشر می‌کنند، به حالت تعلیق در می‌‌‌آورد.

در پیامی که به این کاربران ارسال می‌شود از آنها خواسته شده تا متعهد شوند "درباره آنچه توئیت می‌کنند مواظب بوده و رفتار خود را در استفاده از توئیتر تغییر دهند." دقايقي از توييت نامه رهبري همراه با لينك به سايت انگليسي دفتر مقام معظم رهبری نگذشته بود كه اكانت های کاربران ایرانی یکی پس از دیگری "ساسپند" شد.

معلق شدن یک اکانت به لينك سایت مرجع ارتباط دارد و نه به هشتگ. نکته جالب و عجیب در این بین این است که توييتر لينك نامه رهبری را در بلک لیست خود قرار داده است، نه هشتگ مربوط به نامه رهبری را!

مقامات مسئول این شبکه اجتماعی هنوز واکنشی به این اقدامات نشان نداده‌‌اند.

کدورت توئیتر از رهبر انقلاب بر می گردد به دو سخنرانی عمومی و پسا فتنه که ایشان در این جمع ها از به تعویق افتادن تعمیرات این شبکه تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 جمهوری اسلامی انتقاد داشتند. صرف گذر از روشنگری های رهبری در این مورد، رشد پلکانی اکانت منتسب به دفتر ایشان در این فضا علی رغم تمام موانع، دلیل دیگری بر اقدامات قهر آمیز این شبکه اجتماعی است.

دو نمونه از سخنرانی های رهبر انقلاب در مورد این شکه اجتماعی و فعالیت آن در فتنه در ادامه می آید.

رهبر انقلاب در ۲۸ بهمن ۹۱ در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند: «آمریکائى‌ها نشان بدهند که زور نمی گویند، نشان بدهند که شرارت نمی کنند، نشان بدهند که در حرف و عملشان غیر منطقى حرف نمی زنند و عمل نمی کنند، نشان بدهند که به حقوق ملت ایران احترام می گذارند، نشان بدهند که در منطقه آتش‌افروزى نمی کنند، نشان بدهند که در مسائل ملت ایران دخالت نمی کنند؛ آنچنان که در فتنه‌ى ۸۸ دخالت کردند، از فتنه‌گران پشتیبانى کردند، شبکه‌هاى اجتماعى را در خدمت فتنه‌گران قرار دادند – یک شبکه‌ى اجتماعى آن روزها میخواست براى تعمیرات تعطیل کند، گفتند تعطیل نکن؛ براى اینکه بتوانند روى فتنه و آتش فتنه اثر بگذارند! – این کارها را نکنند، خواهند دید جمهورى اسلامى یک نظام خیرخواه است".

پیش تر نیز رهبر معظم انقلاب، ۲۵ شهریور ۸۹ در دیدار با خبرگان رهبری در مورد توئیتر بیان داشتند:" «پارسال در همان بحبوحه‌ى جریان فتنه‌ى سال ۸۸ شنیدید که یکى از شبکه‌هاى اجتماعى اینترنتى که در ارتباط با معارضین فعال بود: خبرهاى اینجا را ببرند، دستورهاى آنجا را برسانند، همین طور شلوغ کنند، فضا را چه کنند، میخواست موقتاً براى تعمیرات کارش را تعطیل کند، دولت آمریکا مانع شد، گفت شما اگر الان، ولو براى تعمیرات تعطیل موقت بکنید، این به معارضین داخل ایران ضرر میزند؛ جلویش را گرفتند. یعنى تعطیلى موقت را به این شبکه‌ى اجتماعى اجازه ندادند. یعنى کمکهاى اینجورى بود. و انواع و اقسام کمک ها و اعانت هایى که به اینها می شود.»

اما مبنای صحبت های رهبر انقلاب در مورد این شبکه اجتماعی به اعترافات شخص هیلاری کلینتون در تصدی وزارت خارجه آمریکا برمی گردد. هیلاری کلینتون طی سخنانی در وزارت خارجه آمریکا به نقش شبکه مجازی Twitter و بهره گیری دولت متبوعش از این شبکه در کنترل و هدایت آشوبهای خیابانی پس از انتخابات ایران اعتراف کرد. وی که در کنفرانسی در ساختمان رونالد ریگان در وزارت خارجه آمریکا سخن می گفت، اظهار داشت: "امروز ما از ابزارهای جدید استفاده می کنیم. برخی شاید ایام آشوب های بعد از انتخابات ایران را بیاد داشته باشند که از طریق Twitter افراد می فهمیدند که باید کجا بروند و چه اتفاقی قرار است رخ بدهد."

کلینتون در ادامه گفت: "برخی از همکاران ما در وزارت خارجه وقتی بنا به دلایل فنی قصد تعطیلی Twitter را داشتند، آنها (آشوبگران) در تهران خواستار Twitter بودند و می گفتند: شما نمی توانید این شبکه اینترنتی را تعطیل کنید چرا که تظاهرات کنندگان در تهران به آن وابسته هستند."

"دست پس" توئیتر برای رهبری و "پای پیش" برای روزنامه شرق

این برخورد سانسوری توئیتر در حالی صورت می گیرد که اغماض در مورد نمونه های مشابه ایرانی صورت گرفته است. به طور مثال چندی پیش روزنامه زنجیره ای شرق که به زحمت تیراژ آن در روز به چند ده هزار می رسد در روز شهادت امام جواد (ع)! جشن ۱۰۰ k اکانت خود را در دفتر این روزنامه بر گزار کرد.(۱)

اکانت این روزنامه شش ماه پس از فعالیت خود بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده داشت و تاکنون بیش ده هزار توییت به زبان فارسی و انگلیسی انجام داده است. اکانت روزنامه شرق شش ماه پس از فعالیت خود به عنوان اکانت رسمی این رسانه مکتوب توسط توئیتر پذیرفته شد. ویکی پدیای روزنامه شرق در انتهای صفحه این روزنامه نیز به طور ویژه به فعالیت این روزنامه در توئیتر پرداخته و آن را نقطه عطفی در سابقه این روزنامه ذکر کرده است.

چگونه است که یک روزنامه که بیشترین میزان توقیف را در بین روزنامه های ایران دارد، بی هیچ گونه مزاحمتی قله صد هزار تایی را می گذراند ولی توئیتر منتسب به رهبری حتی در دست به دست نمودن لینک نامه ایشان دچار مشکل شده و کاربرانی که نامه ایشان را به اشتراک می گذارند نیز به مشکل تعلیق اکانت خود بر می خورند؟

اقدام معنادار توئیتر پیامی آشکار به فضای سیاسی افراد تحت تاثیر این شبکه اجتماعی است.

بازی بدون مزاحم "داعش" در زمین توئیتر

جالب است بدانیم گروه تروریستی داعش با ایجاد حساب های مختلف کاربری که بعضاً از یک حساب کابری مادر تغذیه می شود، فعالیت بی امانی را در جهت به نمایش گذاشتن خشونت ها و اقدامات خود ایجاد نموده است. در حالی که شبکه های اجتماعی در اساسنامه های خود، ملزم به حذف اکانت های انتشار دهنده خشونت هستند، ولی پس از انتشار گسترده تصاویر و ویدئوهای جنایات این گروه و تاثیر پذیرفتن مخاطب از آنها اقدام به حذف این ویدئوها از روی سایت های خود می کنند. انتشار گسترده اعدام های دسته جمعی، بریدن سرهای مردم، خوردن اعضای آنان و ...که در قوانین شبکه های اجتماعی من جمله توییتر، انتشار خشونت و تهدید علیه دیگران ممنوع است و حذف نشدن آنها از این سایت ها جای تامل دارد!

سرانجام توئیتر در پی اعتراض های مکرر به فعالیت اعضای این گروه های تروریستی که با اکانت های این شبکه دست به انتشار اقدامات وحشیانه خود می زدند، تصمیم به حذف هدفمند تنها تعدادی از این حساب های کاربری نمود.(۲) و البته تنها وقتی اکانت های داعش به طور وسیع مسدود گردید که پاریس در آتش اقدامات تروریستی این گروه سوخت.

چرا سانسور نامه رهبری از توئیتر آغاز گردید؟!

شاید طی روزهای آینده و با نمایان شدن بیشتر زوایای برد نامه دوم رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی در شبکه های اجتماعی، دیگر خانواده های این شبکه با فشار دولت های غربی، دست به سانسور هدفمند این شبکه بزنند، ولی هم اکنون توئیتر در خط مقدم این سانسور به فاصله کمتر از ۴۸ ساعت قرار دارد.

هشتگ های قابل انعطاف توئیتر، قابلیت سرچ بدون فیلتر و اختلال در بسیاری از نقاط ایران، مانور زیاد در کشورهای عرب زبان، مسلمان و حتی حاشیه خلیج فارس شرایط را برای مانور حداکثری بر روی این شبکه اجتماعی میسر کرده تا حدی که اولین اسکرین شات های منتشر شده در شبکه های تعاملی موبایلی در مورد نامه دوم رهبری خطاب به جوانان غربی، از این شبکه اجتماعی منتشر گردید.

چندی پیش نیز توئیتر منتسب به رهبری در حساب انگلیسی زبان خود تصویری را به اشتراک گذاشت که به شدت مورد استقبال کاربران این شبکه اجتماعی در سراسر جهان قرار گرفت. این عکس باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را به گونه ای نشان می دهد که کلتی به سمت سر خود نشانه رفته و در حال خودکشی است. در این تصویر نامی از اوباما برده نشده، اما عکسی در سایه از مردی منتشر شده که شبیه اوباما است. این پست شامل پرچم ایالات متحده آمریکا بر روی سینه مرد نیز هست و علاوه بر آن پرچم آمریکا در کنارش قرار گرفته است.

در کنار تصویر، ترجمه بخشی از سخنرانی رهبر انقلاب منتشر شد: "(رئیس جمهور آمریکا) گفته می‌تواند ارتش ایران را نابود کند... ما از هیچ جنگی استقبال نمی‌کنیم اما......"

http://jahannews.com/vdchkknk-۲۳nk۶d.tft۲.html ۱-
۲- - http://www.shafaf.ir/fa/news/۲۶۵۸۰۵
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۲:۵۷:۴۹
ازادی بیان در دنیای غرب یک افسانه بیشتر نیست. البته برای یک چیز ازادی نامحدود وجود دارد و آن هم هر چیزی که به نوعی علیه مقدسات ادیان الهی و به ویژه دین اسلام باشد . آزادی آدمخواران داعش در این شبکه ها میتواند بهترین ابزار برای اشاعه حس تنفر و اسلام ستیزی باشد. (3359342) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۳:۰۰:۱۹
شما اول برو فرق فالو کردن(دنبال کردن) را با حامی شدن یا حمایت کردن بفهم بعد عملکرد توئیتر را نقد کن. (3359352) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۲۸:۲۷
بهتر است به دنبال روش‌های بهتری برای توجیه اقدام ضایع توئیتر در مسدود کردن حساب کاربری کسانی که نامه رهبری را توئیت کردند باشید. (3360194) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۲۷:۵۲
میدونی چیه من شیفته اون رک گویی تو و هوادارانت هستم که اینطوری واضح دارید سنگ امریکا را به سینه می زنید . پیام من به شما و هواداران غربی و غرب زده ات حاوی توهین و افترا نیست . چرا؟ چون خودتان دارید عمل تویتر را تایید می کنید . یا این خبر دروغ است و یا پیام رهبر واقعا سانسور شده است . اگر این حرف دروغ است برای سایت هایی که این خبر راچاپ کرده اند متاسفم و بایستی عذر خواهی کنند از جمله سایت محترم الف . تکذیبیه انرا نیز باید چاپ کنند تا رسالت حقیقی خود را انجام داده باشند . و اگر راست است - شواهد و مستندات موید صحت خبر است - که دفاع شما باطل و نشان از وابستگی فکری و عملی شما و هم مسلکانتان به غرب را دارد . یعنی غرب زده .
البته تجارب مستقیم خود من که سایت های خارجی را می خوانم و گاه کامنتی نیز در انجامی گذارم موید وجود سانسور است که بکرات موارد من را نیز سانسور کرده اند . نه فحاشی کرده بودم و نه تبلیغ بازرگانی . فقط یک چیزهایی نوشته و می نویسیم که به قبای انها بر می خورد .
علی الحال من فقط امیدوارم همینطوری که داغ پای کامپیوترهایتان نشسته اید و از برخی مسائل دفاع می کنید اگر مملکت در خطر قراگرفت و پای عمل - و نه حرف سایبری - پیش امد اهل عمل به حق باشید . (3361482) (alef-17)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۴:۰۱:۳۵
اینکه جای تعجب نداره. سایت مال امریکاست و سیاست های تندروهای امریکا رو هم اعمال می کنه. من سال ها قبل در سایت Yahoo Answers خیلی فعال بودم. جالب اینجاست که توی قسمت مذهبی یا سیاسی این سایت سوال و جواب های زیادی با این مضمون که مسلمون ها تروریست و وحشی هستن منتشر می شه و پست های زیادی در مورد اشخاصی که مثلا آرزوی بمباران هسته ای ایران رو دارن و البته هیچ کدوم از این پست ها ریپرت یا حذف نمی شن و حتی اگه چند بار یک سوال یا جواب توهین امیز رو ریپرت کنی بعد از مدت کوتاهی اون سوال و جواب برمی گرده سر جاش در حالیکه کافیه کوچکترین سوالی در مورد هولوکاست مطرح کنی یا به جنایات اسراییلی ها اشاره کنی یا از واژه "رژیم صهیونیستی" به جای "دولت اسراییل" استفاده کنی اون وقت بلافاصله سوال یا جوابت توسط ناظران ناشناس خود سایت یاهو ریپرت و اکانتت به دلیل "پست های توهین امیز" مسدود می شه. فکر کنم 10 تا اکانتم دقیقا به همین خاطر مسدود یا همون suspend شد. جالب اینجاست که هرچی در مورد امریکا بگی چیزی نمی شه ولی اسراییل و رژیم صهیونیستی ظاهرا خط قرمز این سایته!

بعد هم که سیاستشون این شد که برای ایجاد اکانت ازتون شماره موبایل می خوان دیگه عضوش نشدم چون کافیه یه بار شماره ت رو بدی و باز به همون دلایل واهی اکانتت مسدود بشه تا دیگه نتونی از اون شماره موبایل برای ایجاد اکانت استفاده کنی. البته این رو هم باید اضافه کرد که درخواست شماره موبایل کاربرا موقع ایجاد اکانت در سال های اخیر به بهانه فرستادن کد امنیتی و فعال سازی یا بازیابی اکانت، دلیل اصلیش امکان شناسایی هویت واقعی صاحبان اکانت هاست و توصیه می شه کسایی که از قبل در سایت هایی مثل گوگل و یاهو اکانت داشتن اکانت جدید ایجاد نکنن و وقتی موقع ورود به اکانت های قبلیشون ازشون شماره موبایل می خوان با زدن دکمه skip به این درخواست پاسخ منفی بدن. درضمن دادن پیش شماره ایران این اکان رو به این نوع سایت ها میده که هر زمان که خواستن و بدون نیاز به شناسایی بتونن حساب کاربران ایرانی رو به راحتی مسدود کنن. (3359483) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۱۵:۳۱
آمریکا آدم نیست که شما همیشه یه شخصیت ثابت تصورش میکنید که صبح تا شب فقط به فکر ماست!. هزاران شخصیت علمی و سیاسی داره و خیلی فرق بین گروها مثل فرق اوباما تا بوش...تویتر هم خصوصی هست. . (3359927) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۴:۴۴:۳۶
بسیاری از اکانت ها جعلی بودند و تنها برای انتشار نامه رهبری بوجود آمده بودند. آنهم صد ها بار در طی یک روز. دلیل تعلیقشان همین است (3359622) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۲۵:۵۴
اکانت جعلی دیگر چه صیغه‌ای است؟! برای توجیه اقدام غیرقابل قبول توئیتر، باید به هر دروغی متوسل شوید؟

این توضیحات خانم zahrahb یکی از بلاگرهای معروف است که به دلیل توئیت کردن نامه رهبری حساب کاربریش مسدود شده است و همین برای رد ادعای شما کفایت می‌کند:
http://zahra-hb.com/12860/suspend-in-twitter-for-full-text-of-sl-letter

نکته جالبی که ایشون بهش اشاره کرده اینه:
"البته این رفتارها اصلا از توئیتر عجیب نیست! دومین سهامدار این شبکه اجتماعی “ولید بن طلال” شاهزاده سعودی هست که با خرید و افزایش سهام خود، به سهامدارِ دومِ شرکت توییتر تبدیل شده است." (3360188) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۷:۴۷
پس با این حساب نباید از تویتر برای بازنشر نامه رهبری استفاده کرد و بهتر است از یکی از شبکه های تولیدی خودمان استفاده کنیم.تویتر یا خوب است یا بد!اگر بد است ویگر نباید بهش نزدیک شد. (3360598) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۹:۵۶
توییتر که درایران ممنوع است پس این همه هیاهو برای چیست؟ (3359849) (alef-3)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۱۱:۰۶
در ایران ممنوعه

ولی برای مردم کشورهای دیگه که ممنوع نیست و نامه هم برای جوانان کشورهای اروزپائی و آمریکای شمالی بود (3360000) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۲۷:۴۶
نامه رهبری برای جوانان غرب است، و نه ایران.
ضمناً گفتید هیاهو؟ شما که با توئیتر مشکلی ندارید، این مطلب یک واقعیت را بیان کرده و آن هم این است که حساب کاربری افرادی که نامه رهبری را توئیت کردند بدون دلیل مسدود شده.
این همه هیاهو برای توجیه این اقدام غلط توئیتر -که با ژست آزادی بیان غربی‌ها تناقض آشکار دارد- برای چیست؟ چه چیزی این وسط به شما غرب‌گرایان می‌ماسد؟ (3360193) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۳۹:۵۸
آزادی بیان غربی دقیقا یعنی همین..... (3359870) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۱۱:۵۴
من در مورد دلیل واقعی این عمل از طرف تویتر چیزی نمی دانم، ولی آمریکا اگر واقعا قصد جلوگیری از نشر نامه رهبری را داشت، خود سایت انگلیسی ایشان را فیلتر می کرد. کاری که خود ما در ایران به راحتی انجام می دهیم (برای نمونه خبرگزاریهایی مثل bbc) (3360004) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.