نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 269081
دفاع الیاس نادران از طرح استمرار صلاحیت نمایندگان برای دوره بعدی انتخابات
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه صلاحیت نمایندگان تا زمان احراز عدم صلاحیت باقی می‌ماند، گفت: بر این اساس سایر عوامل اجرایی حق اظهارنظر درخصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

به گزارش خانه ملت،الیاس نادران در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه ۹ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به تصویب بخشی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در جلسه علنی روز گذشته، به موضوع استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس برای انتخابات دوره جدید در این طرح اشاره کرد و در توضیح آن گفت: آنچه که ما در این طرح پیشنهاد داده ایم این بوده است که در صورت ثبت نام نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که شامل تمام دوره‌ها نیز می‌شود، برای دوره بعد، صلاحیت آنها برای نمایندگی مجلس استمرار می‌یابد و شورای نگهبان در جلسه رسمی خود تا ۱۵ روز پیش از شروع تبلیغات به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز صلاحیت آنها را اعلام می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس سایر عوامل اجرایی حق اظهارنظر درخصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: این پیشنهاد یک تبصره نیز دارد و آن نیز این است که موارد مربوط به تخلفات افراد مذکور در زمان شروع تا انتهای تبلیغات که به تشخیص شورای نگهبان منجر به ابطال یا عدم احراز صلاحیت افراد مذکور می‌شود از این قاعده مستثنی است؛ یعنی می‌توانند نماینده را سلب صلاحیت کنند.

نادران در توضیح فسلفه ارائه این پیشنهاد عنوان کرد: وقتی فردی در ابتدای دوره توسط شورای نگهبان و نهادهای نظارتی تایید صلاحیت می‌شود، این بدان مفهوم است که این فرد در پستی که برای او تعریف شده صلاحیت دارد؛ حالا وقتی که این مسئولیت ادامه می‌یابد، در استمرار آنچه صلاحیت آن را داشته است، مسئله «سلب صلاحیت» موضوعیت پیدا می‌کند نه «احراز صلاحیت». این غیر از وضعیتی است که فردی در این پست نبوده و در مسئولیت وی انقطاع حاصل شده و اکنون مجددا می‌خواهد در آن پست فعالیت کند.

وی افزود: این وضعیت مانند وضعیت یک وزیر است که وقتی از مجلس رای اعتماد می‌گیرد و مجلس به او صلاحیت می‌دهد، صلاحیت وزارتی او استمرار می‌یابد تا زمانی که مجلس به او بگوید دیگر صلاحیت نداری و او را استیضاح و عزل کند؛ به این دلیل اعتقاد ما بر این است و از این اعتقاد دفاع می‌کنیم که نمایندگان تا موقعی که نمایندگی مردم را برعهده دارند و شورای نگهبان براساس عدله‌ای که در اختیار دارد.

آنها را سلب صلاحیت نکرده است، صلاحیت آنها باقی است؛ البته ما از نظر قانون اساسی یک ایراد مبنایی داریم و آن این است که نمایندگان در حین نمایندگی سلب صلاحیت نمی‌شوند که البته ما از این نیز دفاع می‌کنیم که اگر نماینده‌ای در حین نمایندگی صلاحیتش سلب شد، باید یک مرجع قانونی او را سلب صلاحیت کند اما این نافی از این نیست که وقتی کسی صلاحیت داشته، شورای نگهبان و نهادهای نظارتی چهارگانه او را تایید کرده اند و اکنون دارد کار می‌کند، مجددا بگوییم باید همه مراحل تایید صلاحیت را مانند کسی که هیچ بررسی درباره او صورت نگرفته طی کند؛ مانند اینکه مدرک تحصیلی، سن و مشخصات شناسنامه‌ای او را بررسی کنیم، این موارد همه محرز بوده و درباره کسی مصداق پیدا می‌کند که تازه می‌خواهد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین در رابطه با شائبه‌ای که مبنی بر بسته شدن دست شورای نگهبان برای رد صلاحیت نمایندگان فعلی وجود دارد، اظهار کرد: برای اینکه شائبه ایجاد نشود که دست شورای نگهبان برای رد صلاحیت افرادی که در حین تبلیغات رفتارهای خلاف شأن نمایندگی انجام می‌دهند بسته نشود، یک تبصره را اضافه کرده ایم که براساس آن اگر در حین تبلیغات تا موقع رای گیری فرد تخلف یا رفتار خلاف شأن نمایندگی داشت که منجر به سلب صلاحیت یا ابطال انتخابات در آن حوزه انتخابیه می‌شود، این از حقوق شورای نگهبان باشد و به آن توجه شود.

نادران ادامه داد: من کاری به سایر مواردی که دیروز برای اصلاح قانون انتخابات در مجلس تصویب شد ندارم، اما از نظر ما این مصوبه که با پیشنهاد ما بوده است مورد دفاع ما قرار دارد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه با این مصوبه دست هیات‌های اجرایی انتخابات که مرحله پیش از هیات‌های نظارت هستند بسته می‌شود، گفت: هیات‌های اجرایی از مراجع چهارگانه امنیتی استعلام می‌کنند و نظر خود را ارائه می‌دهند؛ در این مصوبه نیز هیات‌های اجرایی همین کار را می‌کنند و نظر خود را برای شورای نگهبان می‌فرستند؛ اساسا طبق قانون اساسی شورای نگهبان صلاحیت دارد که بگوید کسی صلاحیت ورود به عرصه انتخابات را دارد یا ندارد، یعنی هیات‌های اجرایی نیز اگر صلاحیت فردی را رد کنند باز هم نظر آنها به شورای نگهبان می‌رود و این شورای نگهبان است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم تصریح کرد: در این مصوبه از هیچ مرجع نظارتی سلب اختیارات نشده است؛ آنچه مهم است این است که نماینده مجلس تا زمانی که صلاحیتش توسط شورای نگهبان رد نشده، برای رقابت‌های نمایندگی صالح است.

نادران همچنین درباره وضعیت نمایندگانی که خودشان تمایلی برای نامزدی مجدد ندارند و ارتباط آنها با این مصوبه تاکید کرد: وقتی که در دوران نمایندگی یک فرد انقطاع حاصل می‌شود و فرد در یک یا چند دوره در رقابت‌ها حاضر نمی‌شود، این معنی را دارد که شورای نگهبان هیچگونه رسیدگی به وضعیت آن فرد در این سال‌ها نکرده است؛ به همین دلیل ما تاکید نکرده ایم که هرکسی در هر دوره‌ای نامزد شد و تایید صلاحیت شد، صلاحیت او استمرار دارد چون مسئولیت او ادامه پیدا نکرده است.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین درباره دلیل طرح چنین پیشنهادی در سال پایانی مجلس گفت: این ایرادی است که متاسفانه به نهاد قانون گذاری کشور وارد است که به موقع نسبت به این موارد وارد بررسی نمی‌شود و شائبه ایجاد می‌کند، وگرنه اصل مسئله‌ای که ما پیشنهاد دادیم، به نظر من قابل دفاع است.
 
کلمات کلیدی : صلاحیت نمایندگان تا زمان احراز عدم صلاحیت
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۶:۱۱
وقتي پاي منافع امثال شما مياد وسط همه چيز قابل توجيه ميشه. (2857463) (alef-13)
 
بیژنگ
۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۱۱:۵۱:۳۱
یکی از آقای نادران بپرسد : آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است. ... (2859224) (alef-11)
 
ک.م
۱۳۹۴-۰۲-۱۱ ۱۱:۴۴:۴۵
متاسفم که شما که از دوستان و هم طیف دکتر توکلی هستید به این مصوبه رای مثبت دادید. (2860625) (alef-11)
 
یاشا
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۶:۳۳
آقای نادران فکر میکردیم شما یک کم با انصاف ترین . من از این اقدام مجلس از همه مردم ایران عذرخواهی میکنم . ولی لااقل فهمیدیم چه کسانی نماینده های ما هستند. داره مغزم سوت میکشه از این کارنماینده های ........ (2857465) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۳:۴۹:۲۷
آقای نادران عزیز
شما که انقدر مخالف رانت بوده و هستید الان این رانت حساب نمیشه؟!
یا چون مشمول شما میشه رانت نیست؟!!! (2857478) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۳:۵۹:۱۹
متاسفم براتون آقای نادران
دوره بعد بهت رای نمیدم
ملاک حال فعلی افراد است نه حال ۴ سال پیش آنها (2857517) (alef-13)
 
متين
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۴:۰۹:۵۳
آقاي نادران شما هم ......؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2857552) (alef-13)
 
نکته سنج
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۴:۱۹:۱۰
قربون برم خدا را این یک بوم و دو هوا را! (2857586) (alef-13)
 
حجت
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۴:۲۱:۲۹
در مورد نمایندگان ادوار گذشته هم صادق است؟ (2857588) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۴:۳۱:۰۲
آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است. چرا نگران هستید؟ بررسی صلاحیت 300 نفر وقت و هزینه زیادی نمی برد. (2857621) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۴:۴۳:۴۰
اینهمه تلاش برای حفظ مقام؟
بر اساس حقوق اولیه انسانی ,همه پاک هستند مگر خلاف آن اثبات شود.شورای نگهبان هم در حقیقت عدم صلاحیتها را (در صورت اثبات) بررسی می کند.در نتیجه هیچ فرقی بین وزیر و وکیل وووو با بقیه مردم وجود ندارد. (2857667) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۵:۳۵:۵۱
بايد صلاحيت نمايندگان بررسى شود اتفاقا ممكن است شخصى قبل از نمايندگى اش صلاحيت داشته و بعد از نماينده شدن خداى ناكرده دچار مفاسد اقتصادى و يا هرنوع زد و بندى شده باشد ، اينجا است كه بررسى صلاحيت نمايندگان واجب بنظر مى آيد . (2857824) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۵:۴۵:۵۱
هیچکس نیست که امروزش با فردا یکی باشد! (2857851) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۵:۵۲:۱۸
هیچ موضوع مهمتری برای طرح در مجلس نبود؟؟؟ (2857868) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۷:۴۹:۲۶
حال اگر این هم رای نیاورد لایحه جدیدی بیاورند که معصومیت نمایندگان فعلی را تایید کند. (2858169) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۷:۵۷:۰۵
این هم از نادران!!!! (2858183) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۸:۵۲:۲۲
صلاحیت وزیر برای همان دوره ۴ساله استمرار دارد.درحالیکه نماینده برای دوره جدید داوطلب شده.آیا در فاصله ۴ساله هیچ خبط وخطایی نکرده؟اگر شورای نگهبان به مردم اهمیت میدهد.باید تکلیف نمایندگانی که پول گرفته یا بورسیه شدند مشخص شود.ما صلاحیت بسیاری ازنمایندگان فعلیرا محرز نمیدانیم وعملکردشان را درجهت منافع ملی نمیشناسیم.انساهای باسوادتر ومتخصصتر وفعالتر باید به مجلس بروند.مجلس آنقدر سر وزیر آموزش عالی بداخلاقی کرد تا بالاخره از دولت امتیاز گرفت وسروته بورسیه ها جمع شد.خدا عاقبت مارا بااین مجلس بخیر کند. (2858311) (alef-13)
 
آزاده
۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۲۳:۳۸:۱۰
جالبه، از نظر آقای نادران دادن یک امتیاز به شرکت تماماً دولتی رانت محسوب میشه (اونم وقتی پای هیچ منافع فردی مطرح نیست و سود حاصل مستقیماً میره به بیت المال)، اما دادن چنین امتیازی به نمایندگان مجلس خیر!! (2858773) (alef-11)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۰۱:۳۷:۳۹
جناب نادران اتفا قا باید صلاحیت نمایندگان فعلی برسی شود تا معلوم شود طی این چهار سال اذ چه رانت هایی استفاده کردند از شما بعید است ... (2858879) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۱۶:۰۵:۰۰
...
آقايان عمر كوتاه است و قيامت نزديك براى حتى فكرتان هم بايد حساب پس بدهيد ! ...همه بگوش باشيد كه نماز شب و قران خواندن هم درد... را دوا نخواهد كرد . (2859637) (alef-11)
 
حمد
۱۳۹۴-۰۲-۱۱ ۰۱:۵۷:۳۵
سلام حداقل انتظارم این بود که اقای نادران از مخلفان این طرح باشه مثل اقای توکلی و انگار اشتباه بود (2860406) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.