نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275084
«میلیونر یک شبه»، مارک فیشر، مترجم لی‌لا الوندیان، دات
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۴
میلیونر یک شبه
(حکایت دولت و فرزانگی)
نویسنده: مارک فیشر
مترجم: لی‌لا الوندیان
ناشر: دات، چاپ پنجم (دوم ناشر) ۱۳۹۰
۹۴ صفحه، ۱۵۰۰ تومان


این کتاب را تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستانها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستانها اینجا کلیک کنید.

****

در جهانی که بیش از هر دوره‌ی دیگری ارزش‌های مادی بر آن حاکم شده است و ارزش‌های معنوی رنگ‌باخته‌اند، پولدار شدن (میلیونر شدن) بهترین نوع موفقیت و اوج آمال و آرزوهای بسیاری از افراد می‌تواند باشد.

البته قصد قضاوت و ارزش‌گذاری نداریم چون به‌دوراز تعارف و شعار چنین توفیقی شاید خواست خود ما هم باشد. منتهی با این تفاوت که برخی از آدم‌ها برای رسیدن به آن امکان دارد خود را به هر آب‌وآتشی بزنند و کلاه یکی را بردارند و بر سر آن دیگری بگذارند و الخ. اما شاید ما روش‌های متمدنانه‌تری برای این منظور انتخاب کنیم و به‌جای استفاده از کلاه از کتاب استفاده کنیم. هرچند که تجربه ثابت کرده اصولاً تمرکز روی کلاه برای میلیونر شدن ابزار مؤثرتری است تا کتاب! اما خب ازآنجاکه اینجا صفحه کتاب است، ماهم ازقضای روزگار شب روز با کتاب سروکار داریم باید اذعان کنیم که دیدن کتابی که قرار است به ما راه‌های میلیونر شدن را بیاموزد، آن‌هم به شیوه‌ای بسیار سریع بسیار مشعوفمان کرده، مخصوصاً که در پشت جلد آن آمده:
«این کتاب کوچک برای ما حکایت قدرتمند و بدیعی را بازگو می‌کند. حکایتی که یکی از مهم‌ترین حقایق را نشان می‌دهد: سعادت دنیوی و یک زندگی پرثمر، اهدافی هستند که ما همگی می‌توانیم به آن دست یابیم. اگر اصول موفقیت را درک و تمرین کنیم.
شاید یک قصه بهترین بیان این حقایق باشد چون در سادگی کودکانه‌ی یک قصه می‌توانیم با سادگی کودکانه‌ی ضمیر ناخودآگاهمان ارتباط برقرار کنیم و تغییرات مثبت زیادی در زندگی ما به وجود آوریم.»

نوشتن داستان قالب خوب و تأثیرگذاری برای انتقال مفاهیم به شمار می‌آید. مارک فیشر نیز برای پیاده کردن طرحی که برای موفقیت مالی مخاطبان خود دارد، زبان داستان را برگزیده آن‌هم زبانی بسیار ساده و همه‌فهم را برای کتاب خود انتخاب کرده است. ماجرا ازآنجا آغاز می‌شود که جوانی باهوش که مسائل و مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشته بود اما کماکان اعتقاد داشت که می‌تواند به آرزوی خود رسیده و تکانی در وضعیتش به وجود آید.
به سراغ یکی از خویشاوندان خود می‌رود که به لحاظ مالی اوضاع‌واحوال خوبی دارد. در این دیدار که نقطه عزیمت این داستان محسوب می‌شود، نکته‌ای کلیدی مطرح می‌شود، دو فرد که هر دو به‌اندازه یکسان در طول هفته کار می‌کنند، یکی درآمدی بسیار بالا و دیگری بسیار پایین دارد. پس باید رازی برای این مسئله در میان باشد. ادامه داستان فصل‌به‌فصل شرح گام نهادن در مسیری است که پرده از این راز برمی‌دارد.

کتاب از پانزده فصل تشکیل‌شده که هر یک از این فصول شرح یک حکایت است. از حکایت مشورت با خویشاوند پولدار (که اشاره شد) تا حکایت پی بردن جوان به اسرار باغ گل سرخ که درواقع رسیدن به مرحله رمزگشایی از همان راز است که به مرحله نهایی یعنی انتخاب سپری برای آینده می‌انجامد.

در حدفاصل حکایت‌های آغازین و پایانی کتاب، مخاطب خواننده حکایت‌هایی است که چگونگی به دست آوردن فرصت‌های جدید و خطر کردن، یادگیری باور داشتن، تمرکز روی یک هدف، کشف قدرت کلمات، تسلط بر ضمیر ناخودآگاه خود، یادگیری روش شادمانی در زندگی، بیان خواسته‌ها و ... را به مخاطب می‌آموزد.

برخلاف شیوه‌های معمول چنین کتاب‌هایی که بیشتر بر تئوری‌ها و اصول روان‌شناسی موفقیت می‌پردازند استفاده از روش داستانی برای این کتاب آن را به اثری خواندنی بدل کرده است که صرف‌نظر از تضمین موفقیت ایده‌های مطرح‌شدن در آن برای میلیونر شدن، لااقل برای مخاطب قابل‌فهم و آسان است و چه‌بسا کارآمد هم باشد.
 
مختار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۷ ۱۴:۲۲:۱۶
حکايتهايش راه موفقیت را برایم نشان داد (3668872) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«میلیونر یک شبه»، مارک فیشر، مترجم لی‌لا الوندیان، دات