توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295488
بزرگنمایی موضوع مهاجرین دامی برای عملیات زمینی در سوریه است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۶
وزیر سابق لبنانی با بیان اینکه غربی‌ها این روزها در جهت بزرگنمایی قضیه مهاجرت شهروندان سوری تلاش می‌کنند، گفت: این کشورها می‌خواهند به بهانه توقف مهاجرت و مبارزه با داعش عملیات زمینی گسترده علیه سوریه را شروع کنند.

به گزارش فارس،«فایز شکر» وزیر سابق و دبیرکل حزب عربی سوسیالیستی بعث لبنان در گفت‌وگو با فارس در بیروت درباره چرخش مواضع بین‌المللی در قبال بحران سوریه اظهار داشت: هنوز نمی‌توانیم، بگوییم که دعوت برخی کشورهای اروپایی برای ایجاد راه حلی سیاسی در سوریه صادقانه است و به مصیبتی که بیش از ۸۶ کشور جهان بر سر سوریه آوردند، پایان خواهد داد.

وی افزود: اگر رهبری بشار اسد و شجاعت و قهرمانی ارتش سوریه و وفاداری ملت سوریه به حکومت و سرزمین خود نبود، ما شاهد چرخش مواضع غربی‌ها و به خصوص فرانسه و انگلیس نبودیم، با وجود اینکه همه از شدت کینه و خصومت این دو کشور از نظام و ملت سوریه در طی چهار سال و اندی از جنگ سوریه تاکنون با خبر هستند.

شکر تصریح کرد: کشورهای اروپایی و به همراه آنها آمریکا، اسرائیل و برخی شیخ نشین‌های خلیج فارس همگی از رسیدن به اهداف خود در به راه انداختن جنگ جهانی علیه سوریه ناکام ماندند، به همین دلیل برخی از این کشورها با چرخش از مواضع سابق خود به صورت پنهانی یا آشکارا تماس‌های خود را با نظام دمشق از سر گرفته و رویای بازگشت استعمار پیر به سوریه را از یاد بردند.

وی افزود: هدف مطلوب غرب از جنگ علیه سوریه نابودی دژ مقاومت ضد صهیونیستی این کشور بود، اما همه کشورهایی که در این تجاوز مشارکت داشتند، ناکام ماندند، ترکیه و عربستان مرزهای خود را به روی تروریست‌ها برای اعزام به سوریه باز گذاشته و از هیچ کمک مالی و تجهیزاتی به آنها دریغ نکردند.

وزیر سابق سوریه گفت: رژیم‌های عربی از ابتدای بحران سوریه در سایه بی‌تفاوتی اتحادیه عرب به حمایت از گروه‌های تکفیری در سوریه پرداختند، اگرچه امروز تیر آنها به سوی خودشان کمانه کرده و از پیوستن به ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تکفیری سخن می‌گویند.

شکر گفت: هیاهوی بزرگ رسانه‌های غربی درباره مهاجرت آوارگان به کشورهای غربی و وخامت اوضاع انسانی پناهجویان سوری از سر دلسوزی آنها برای شهروندان سوری نیست، چرا که به خوبی می‌دانند، مهاجرت شهروندان سوری پدیده تازه‌ای نیست، بلکه از ابتدای تجاوز علیه سوریه جریان داشته است.

وی ادامه داد: اما اینکه کشورهای غربی این روزها در جهت بزرگنمایی قضیه مهاجرت شهروندان سوری تلاش می‌کنند، برای این است که به بهانه توقف مهاجرت سوری‌ها و آوارگی آنها و همچنین مبارزه با داعش به فکر عملیات زمینی گسترده علیه سوریه افتاده‌اند.

وزیر سابق سوری گفت: امروز روسیه بیش از دیگر کشورها می‌داند که اهداف جنگ علیه سوریه شناخته شده است و این امر با منافع روسیه و دیگر کشورهای ضد محور آمریکایی تناسب ندارد و به همین دلیل ولادیمیر پوتین در برهه اخیر کمک‌های نظامی خود را به ارتش عربی سوریه افزایش داد و تاکید کرد که نبرد سوریه، نبرد روسیه و امنیت دمشق، امنیت مسکو است.

شکر درباره رویکرد حزب بعث نسبت به بحران سوریه گفت: رویکرد حزب بعث دفاع از همه کشورهای عربی و نه تنها سوریه است و این واقعیت نیازی به سند و مدرک ندارد، حقایق بزرگی، اهداف این حزب را نشان می‌دهد.

دبیرکل حزب بعث عربی سوسیالیست شاخه لبنان گفت: تحولات کشورهای عربی و دخالت‌های آمریکا در منطقه همگی به منظور سیطره آمریکا بر خاک و ثروت کشورهای عربی و منحرف کردن توجه مسلمانان به ادامه مناقشه با دشمن صهیونیستی برای آزادسازی سرزمین‌های عربی است.

وی افزود: این اصول جاودانه حزب البعث به رهبری حافظ الاسد، بنیانگذار این حزب و دنباله‌روی آن توسط بشار اسد بوده است که از سوریه کشوری مقاوم و پیروز در برابر توطئه‌ها و جنگ ساخته است. شکر تاکید کرد: اگر ایمان ملت سوریه به اهداف و اصول حزب البعث نبود شاهد مقاومت کنونی این کشور در برابر هجمه جهانی نبودیم.

دبیر کل حزب عربی سوسیالیستی بعث با اشاره به اینکه آمریکا و اسرائیل در هیچ برهه ای قادر به غلبه و سرکوب مقاومت نشده‌اند، گفت: کشورهای عربی در جنگ اکتبر ۱۹۷۳ بر اسرائیل پیروز شدند و پاسخ آمریکا، غربی‌ها و اسرائیل به این پیروزی کشاندن مصر به پای میز امضای توافقنامه ننگین کمپ دیوید با اسرائیل بود.

وی افزود: پس از آن سوریه با مقاومت در برابر همه تلاش‌ها برای تسلیم این کشور در برابر اسرائیل پیروز شد و پاسخ به مقاومت سوریه با جنگ سال ۱۹۸۲ علیه لبنان بود، اما در آنجا هم لبنان با مقاومت ملی بر اسرائیل پیروز شد و پاسخ به این پیروزی با تلاش برای تفرقه‌افکنی در این کشور همراه شد. شکر گفت: هنگامی که فلسطینیان با انتفاضه سنگ بر اسرائیل پیروز شدند، درگیری داخلی بین اعراب صورت گرفت به گونه‌ای که شیخ نشین‌های خلیج فارس از باندهای تروریستی تکفیری و صهیونیستی حمایت کردند.

وی افزود: بالاخره از هفتم اکتبر ۱۹۷۳ تا به امروز کشورهای عربی بیش از پیش از نگاه درست به مسائل خود غافل ماندند، اما تا زمانی که در حزب البعث کسانی حضور دارند که به مبارزه ضد صهیونیستی اعتقاد داشته باشند، امیدها به ماندن حزب البعث وجود دارد و ماندن حزب البعث به خاطر مقاومت و مخالفت آن با تسلیم شدن است.

دبیر کل حزب عربی سوسیالیستی بعث لبنان تاکید کرد: بهترین راه مقابله با توطئه استعمارگران علیه جهان عرب، پایبندی مجدد به مقاومت و ادامه انتفاضه است.
 
کلمات کلیدی : سوریه، مهاجران، پناهندگان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.