توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415880
عربستان چقدر در سیاست‌های خود در قبال لبنان تجدید نظر خواهد کرد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۳
بازگشت مجدد عربستان به صحنه لبنان و مطرح کردن مجدد کمک‌های تسلیحاتی و رقابت با مصر این بار بر سر میزبانی از ژنرال میشل عون در حالی است که باید پرسید ریاض تا کجا حاضر است در سیاست‌های خود در قبال لبنان تجدید نظر کند؟

به گزارش تسنیم، بازگشت مجدد عربستان به صحنه لبنان، دعوت از رئیس جمهوری این کشور برای سفر به ریاض و مطرح کردن مجدد کمک های تسلیحاتی و رقابت با مصر این بار در لبنان در حالی است که باید پرسید ریاض تا کجا حاضر است در سیاست های خود در قبال لبنان تجدید نظر کند؟

رقابت مصر و عربستان برای رهبری بر جهان عرب

مصر و عربستان در راستای تلاش برای تثبیت رهبری خود بر جهان عرب این بار از در لبنان وارد شده و هر یک تلاش دارند در میزبانی از ژنرال میشل عون رئیس جمهور جدید لبنان بر دیگری پیشی بگیرد.

مصر و عربستان در ادامه اختلاف بر سر مسائل مختلف این بار برای میزبانی از ژنرال« میشل عون» رئیس جمهوری جدید لبنان به رقابت برخاسته اند و هر یک تلاش دارند پیش از دیگری میزبان عون باشند و این موضوع را به عنوان یکی از مولفه های تثبیت  رهبری جهان عرب به کار گیرند.

این در حالی است که قطع کمک های تسلیحاتی به ارتش لبنان در بحبوحه مبارزه با تروریست ها، تروریست خواندن مقاومت لبنان و کار شکنی در انتخاب رئیس جمهور این کشور از جمله مواضع ضد لبنانی است که در پرونده ریاض ثبت شده است.

بنابراین در شرایطی که قرار است در روزهای آینده یک هیات سعودی وارد بیروت شود و ضمن دیدار با ژنرال عون به طور رسمی از وی برای سفر به ریاض دعوت کند، این سوال مطرح است که بازگشت عربستان به میدان لبنان چگونه خواهد بود؟ آیا ریاض حاضر است به اراده ملت لبنان احترام بگذارد و با همه گروه های سیاسی لبنان همکاری کند؟

در این میان در لبنان بر کسی پوشیده نمانده است که انتخاب ژنرال عون با بیش از دو سال و نیم تاخیر به دلیل دخالت ها و مانع تراشی های عربستان به ویژه وتوی نام ژنرال عون صورت گرفت و ریاض تنها زمانی نامزد مورد حمایت حزب الله را پذیرفت و تسلیم شد که هیچ یک از کارشکنی هایش راه به جایی نبرده بود.

این در حالی است که دعوت از عون به یکی از موضوعات مورد رقابت مصر و عربستان تبدیل شده است به این معنی که به موازات تلاش عربستان برای میزبانی از ژنرال عون، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر نیز هفته گذشته « سامح شکری» وزیر خارجه خود را عازم بیروت کرد و به طور رسمی از ژنرال عون برای سفر به قاهره دعوت بعمل آورد.

تاکید جبران باسیل بر لزوم دعوت رسمی ریاض از عون

« جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان به عربستان اعلام کرد که دعوت شفاهی « سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان از ژنرال عون برای سفر به ریاض که در تماس تلفنی برای تبریک به عون  به عنوان رئیس جمهوری صورت گرفت، کافی نیست بلکه دعوت باید به طور رسمی باشد.

فرانسه، عربستان و سپس مصر مقاصد احتمالی سفرهای خارجی عون

به نوشته روزنامه السفیر،  به نظر می رسد نخستین ایستگاه سفرهای خارجی ژنرال عون فرانسه باشد و سپس عربستان حال آنکه مصر انتظار داشت اولین کشورعربی باشد که میزبان رئیس جمهوری جدید لبنان خواهد بود زیرا قاهره اکنون در تلاش برای بازیابی نقش سیاسی خود در جهان عرب است و علاوه بر این  برای آن اهمیت دارد که عون سفر خود به کشورهای عربی را از دروازه قاهره و دیدار از الازهر شروع می کرد.

هیئت سعودی به ریاست خالد الفیصل در راه بیروت

در همین ارتباط روزنامه الاخبار نوشت: ریاست هیات سعودی را که به زودی راهی  بیروت می شود، « خالد الفیصل» امیر منطقه مکه و مشاور سلمان بن عبدالعزیر برعهده دارد و پیش بینی می شود وی در این سفر با مقامات بلندپایه لبنان از جمله ژنرال عون، نبیه بری ، تمام سلام و سعد حریری ملاقات کند.

السفیر  یکی دیگر از روزنامه های لبنانی نیز با اشاره به رفتار شک برانگیز عربستان با پرونده لبنان از جمله اقداماتی نظیر وتوی نام ژنرال عون تا تلاش برای میزبانی از او و راهی کردن یک هیات سعودی به بیروت، نوشت: سوال های زیادی در این خصوص مطرح است از جمله  اینکه آیا رهبری عربستان متوجه شده است با انتخاب « دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهوری آمریکا مرحله جدیدی از روابط سعودی - آمریکا آغاز می شود که سخت ترین مراحل این روابط و شاید بحرانی ترین و پیچیده ترین آن خواهد بود؟

سوال دیگر اینکه آیا سعودی ها بر همین اساس بود که در صدد برآمده اند  در سیاست های منطقه‌ای خود از جمله در قبال یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان، مصر و دیگر کشورهای شمال آفریقا تجدید نظر کنند؟

عربستان چقدر حاضر  است در سیاست های خود تجدید نظر کند؟ آیا به سوی تندروی و درگیری های بیشتر در مقابل آنچه ادامه  راهبرد هجومی ایران در عراق و اتخاذ مواضع  دفاعی در سوریه و توافقی در لبنان می خواند، حرکت می کند؟ آیا عربستان با واقع بینی و اتخاذ سیاست درهای باز، خود را برای گفت وگو با تهران  آماده می کند تا از تجربه راهبرد توافقی در لبنان در بیشتر میدان های عربی استفاده کند؟

به نوشته الاخبار آیا درست است بگوییم سعودی ها با ورود ژنرال عون به کاخ ریاست جمهوری به  خواسته های زیر  دست یافته اند:

اول: بازگشت همپیمان شماره یک  سعودی ها در لبنان یعنی سعد حریری به قدرت.

دوم: تثبیت توافق طائف. (توافقی که به جنگ داخلی لبنان پایان داد).

سوم:  دفن توافق دوحه که به معادله « یک سوم در هیات دولت لبنان» خاتمه می دهد.

چهارم:  بی طرف ساختن ژنرال میشل عون پس از ریاست جمهوری او و بعد از آنکه تمام تلاش های عربستان  برای ایجاد فاصله بین او و حزب الله ناکام ماند.

پنجم:  تثبیت طرح برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان با قانون کنونی ( معروف به قانون شصتم) تا ترکیب و ساختار پارلمان لبنان تغییر نکند.

ششم:- تثبیت بی طرفی لبنان در قبال همه بحران های منطقه و بازگرداندن اعتبار همه قطعنامه های بین المللی در این زمینه .

روشن است که تعیین سفیر جدید سعودی در بیروت تا قبل از پایان سال جاری میلادی موجب  نزدیک شدن دوباره روابط عربستان و لبنان می شود و در ادامه نیز زمینه مناسبی برای سفر رئیس جمهوری به ریاض و طرح مجدد کمک  تسلیحاتی سه میلیاردی دلاری به ارتش لبنان فراهم می شود.

گروکشی عربستان از لبنان در مقابل کمک‌های تسلیحاتی 3 میلیارد دلاری

روزنامه السفیر به نقل از منابع دیپلماتیک در بیروت نوشت:  عربستان به همپیمانان و دوستان لبنانی خود اعلام کرده است که دیگر مانند گذشته نمی تواند در میدان لبنان و دیگر کشورهای منطقه پول هزینه کند و شرط جدید ریاض برای فعال کردن پرونده کمک تسلیحاتی سه میلیارد دلاری به ارتش این است که بداند وزیران دفاع و کشور  دولت جدید لبنان و همچنین فرمانده جدید ارتش لبنان چه کسانی خواهند بود؟

در این میان باید در نظر داشت که تلاش های عربستان برای ورود به میدان لبنان با سوالات زیادی روبه رو است و با توجه به مسائل متعدد چه در عربستان از جمله ناکامی در جنگ علیه و چه در لبنان شامل خودداری لبنانی ها از تسلیم شدن  در برابر خواسته ها و دیکته های ریاض، چرخش موضع عربستان در برابر بیروت موضوعی تودرتو و پیچیده ای است و  باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده روند تحولات این روابط به چه سمتی خواهد رفت.
 
کلمات کلیدی : عربستان + میشل عون + لبنان + مصر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.