توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468981
واکنش روسیه به توافق تهران، مسکو و آنکارا
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۶
سپهبد الکساندر فومین معاون وزارت دفاع روسیه اظهار کرد که اجرای تفاهم نامه مورد توافق در مذاکرات سوری آستانه، سبب کاهش تنش ها در سوریه و پایان جنگ داخلی در این کشور خواهد شد.

به گزارش ایرنا، حسین جابری انصاری و سدات اونال معاونان وزارت خارجه ایران و ترکیه و الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، عصر پنجشنبه و در پایان نشست سوری-سوری در پایتخت قزاقستان، تفاهم نامه تشکیل چهار منطقه کاهش تنش در سوریه را امضا کردند که آغاز برنامه ریزی برای اجرای آن 16 اردیبهشت اعلام شده است.

بنا به اعلام روز جمعه خبرگزاری اسپوتنیک، فومین معاون وزیر دفاع روسیه در این باره گفت: اجرای تفاهم نامه آستانه برای ادامه عملیات نظامی و در واقع خاتمه دادن به جنگ داخلی در سوریه ضروری است و به همین دلیل برای حل و فصل بحران درگیری ها و عملی کردن راه حل سیاسی نقش ارزشمندی دارد.

این مقام روس در پایان همچنین افزود: این تفاهم نامه برای اجرا مورد حمایت سازمان ملل، آمریکا و عربستان سعودی است.

براساس اطلاعات انتشار یافته، چهار منطقه کاهش تنش در استان ادلب، منطقه شمالی شهر حمص، غوطه شرقی و جنوب سوریه ایجاد می شود.

در متن پیشنهادهای روسیه آمده است: محورهای امن (خطوط مرزی) ایجاد می شود که در امتداد آن تنش ها برای جلوگیری از درگیری مستقیم مسلحانه بین دو طرف در سوریه کاهش پیدا می کند.

دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نیز امروز در پایان مذاکرات سوری در آستانه گفت: تفاهم نامه ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در سوریه گامی درست برای دستیابی به آتش بس واقعی است که منجر به کاهش تنش ها می شود و سازمان ملل نیز از این طرح قاطعانه حمایت می کند.

در چهارمین دور از مذاکرات دو روزه سوری آستانه که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه شکل گرفته، مسائل مختلفی برای حل سیاسی بحران سوریه با حضور هیات های دولتی و نمایندگان مخالفان، دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، هیات های نظارتی آمریکا، اردن و همچنین قزاقستان به عنوان میزبان بررسی شد.
 
کلمات کلیدی : روسیه + سوریه + ترکیه + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.