توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456588
استقبال گرم سعود الفیصل از نمایندگان ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸
حسین امیرعبداللهیان به جزییاتی درباره مساله سوریه، بیداری اسلامی و روابط ریاض و تهران پرداخت.

به گزارش ایسنا،  حسین امیرعبداللهیان به جزییاتی درباره مساله سوریه، بیداری اسلامی و روابط ریاض و تهران پرداخت.

حسین امیرعبداللهیان گفت که «در موضوع حمایت از تل آویو تفاوت هویتی میان ترامپ و اوباما وجود ندارد» تصریح کرد که «ریشه جنگ تروریستی سوریه در حفظ امنیت رژیم صهیونیستی در قبال تهدیدات بیداری اسلامی بوده است.»

وی تاکید داشت که « انحراف بیداری اسلامی تحت عنوان بهارعربی توطئه محور آمریکا و رژیم صهیونیستی و همراهی برخی حکام عرب بوده است » و «حکومت سعودی به دلیل معضلات داخلی و خارجی رفتار هیستریکی در تنش زایی داشته است.»

معاون سابق عربی و آفریقای وزارت امور خارجه که مسئول مستقیم روابط ایران و عربستان بوده است می‌گوید که « ریاض گزینه ای غیر از بازگشت به روابط طبیعی با تهران ندارد، هر زمان که احساس نیاز داشته باشد سفارت خود را در تهران بازگشایی خواهد کرد و این زمان ممکن است دوماه دیگر باشد شاید هم دو سال دیگر"

امیرعبداللهیان با پیش کشیدن مسئله روابط پارادوکسیال ریاض با قاهره تاکید کرد که « مصر برای جیب سعودی ها بزرگ است و آنها توانایی اعمال نیات خود بر مصر را ندارند. مصر کشوری بزرگ ، تمدنی ، تاریخی و ادیانی است.

ژست متفاوت ترامپ و اوباما

امیرعبداللهیان در تحلیل رفتاری باراک اوباما و دونالد ترامپ گفت: روسای جمهوری پیشین و فعلی آمریکا در موضوع حمایت بی چون و چرا از تل آویو تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند.

وی در ادامه افزود: در موضوع برجام هم ، اوباما با لبخند توافق هسته ای را نقض می کرد و امروز ترامپ بدون لبخند همان بدعهدی را انجام می دهد.

دستیارویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ژست روسای جمهوری آمریکا شاید در ظاهر و ادبیات متفاوت باشد اما خروجی آنها در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران و دوستی با رژیم صهیونیستی فعلا یکسان است.

وی با پیش کشیدن سبقه تجاری ترامپ، گفت: رئیس جمهوری آمریکا بر مبنای سود و زیان اقتصادی رفتار می‌کند، البته در سیاست بین الملل هم رفتار دولت ها بر مبنای محاسبه سود و زیان است ولی کارکرد تجارت مبتنی بر بساز و بفروش در حوزه بین الملل مفهوم جدیدی است.

این دیپلمات تاکید کرد: مطالعات تاریخی نشان می دهد که روسای جمهوری آمریکا عمدتا براساس تصمیم سیستماتیک حاکمیت در ایالات متحده رفتار می کنند اگر ترامپ هم وادار به تبعیت محض از ساختار حاکم شود در نهایت رفتار ترامپ در این غالب همان رفتار گذشتگان خواهد بود. اما رفتار شناسی دقیق ترامپ به عنوان پدیده ای متفاوت نیازمند زمان بیشتری است.

امیرعبداللهیان با پیش کشیدن وضعیت بحرانی غرب آسیا (خاورمیانه ) گفت: حدود شش سال پیش موج بیداری اسلامی متاثر از مردم سالاری دینی با انگیزه دموکراسی‌خواهانه در کشورهایی که از برخی تبعیض ها در جهان عرب رنج می بردند شکل گرفت و این حرکت علی رقم سرکوب ها همچنان ادامه یافته است.

وی در ادامه افزود: حرکت بیداری اسلامی در کشورهایی نظیر بحرین به ظاهر سرکوب شده است یا در کشورهایی نظیر لیبی به افراط کشیده شده است ولی در واقع بیداری اسلامی با غلظت و افت و خیز متفاوت همچنان جریان دارد و مطالبات دموکراسی خواهانه ملت ها متوقف نمی ماند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: همزمان با شکل گیری موج بیداری اسلامی ، اطاق فکر لابی صهیونیستی تلاش کردند ایفای نقش کنند. آنها با تقویت یک جریان انحرافی تکفیری که شباهت هایی بر مبنای رفتار وهابیت و القاعده داشت ، تروریسم تکفیری را علم کردند که در نتیجه آن خروجی حرکت دموکراسی خواهانه را به خشونت تکفیری و درگیری های مذهبی و مداخلات انباشت خارجی تبدیل کرد.

وی در تشریح خواسته های بیداری اسلامی گفت: حرکتی که از تونس و مصر آغاز شد و تا یمن و بحرین گسترش یافت تحت عنوان "بیداری اسلامی" قابل تفسیر است که با روش های دموکراتیک منجر به افزایش قدرت جریان های مبارز اسلامی می شد و در این شرایط منافع رژیم نامشروع صهیونیستی در معرض تهدید قرار می گرفت.

این دیپلمات تاکید کرد: واقعیت محرز جریان بیداری اسلامی این بود که با افزایش قدرت جریان اسلامی معتقد به تقویت محور مقاومت ، مسئله آزادی قدس اشغالی مورد توجه جهان اسلام قرار گرفت و طراحی حامیان تروریسم تکفیری فضای تنفسی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت اطلاق "بیداری اسلامی" به حرکت های دموکراسی خواهانه اخیر در بخش های مهمی از جهان عرب ، گفت: اطاق فکر نهادهای اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در رسانه های آنها با طرح عنوان "بهار عربی" اهداف آشکار و پنهانی را دنبال می کرد. نخست این که با طرح بهار عربی ، هویت بیداری اسلامی را تحت الشعاع قرار دهند و در نهایت این گونه القاء کنند که این حرکت همانند بهار ، فصلی ، زودگذر و بدون نتیجه خواهد بود.

امیرعبداللهیان ضمن شاخص خواندن قدرت نرم و گفتمان منطقی و متمایز انقلاب اسلامی گفت: عمده حرکت هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خاورمیانه شکل گرفت از روح ، منش و گفتمان ایران اسلامی متاثر بوده است و این واقعیتی غیرقابل کتمان است.

انتقام انحراف بیداری اسلامی از سوریه

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در بحرین گفت: در مهندسی معکوس دشمنان منطقه و محور مقاومت ، نوک پیکان انحراف بیداری اسلامی سوریه را نشانه گرفت زیرا سوریه جایگاه ژئوپلیتیک منحصربه فردی در خاورمیانه دارد که قادر است توازن امنیت رژیم صهیونیستی را برهم زند. تل آویو نیز در طراحی غربی ، عبری و تا حدودی عربی برای تغییر مسیر تحولات بیداری اسلامی نیازمند تنش و درگیری داخلی در سوریه بود.

وی تصریح کرد: آنچه که امروز در سوریه رخ می دهد نتیجه مهندسی معکوس رژیم صهیونیستی علیه بیداری اسلامی و محور مقاومت است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در سال های اخیر ، بشار اسد تنها رهبر جهان عرب است که از حزب الله و جریان مقاومت در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی بطور علنی حمایت کرده است. هیچ کس نمی تواند منکر شود که سوریه در همکاری با محور مقاومت علیه رژیم اشغالگر قدس نقش مهمی ایفا کرده است .

شرح عملیات مهندسی معکوس علیه دمشق

معاون سابق عربی و آفریقای وزارت امورخارجه در تشریح چگونگی آغاز درگیری های سوریه گفت: به فاصله 3 ماه از شروع تحولات بیداری اسلامی در سال 2011 ، درگیری ها در سوریه با طراحی و مداخلات خارجی شکل گرفت.

امیرعبداللهیان با تشکیک حوادث سوریه گفت: نمود رفتاری در تحولات بیداری اسلامی این بود که یک میدان بزرگ و شناخته شده در پایتخت کشورها از طریق فراخوان مردمی در فضای مجازی به مرکز فریاد ، اسلام خواهی و دموکراسی خواهی مردم مبدل می شد. بعنوان مثال در مصر میدان التحریر قاهره ، میدان التغییر در یمن ، میدان لوءلوء در بحرین به عنوان مرکز تجمع مردمی مطرح شد. اما در سوریه ما شاهد شورش و نه انقلاب آن هم از یک شهر کوچک مرزی با نام درعا بودیم. بدین شکل که دو نفر مسلح که با طراحی خارجی وارد درعا شده بودند در مناره های مسجدی که نماز جمعه خوانده می شد پناه گرفتند و در اثنای مراسم نماز جمعه ، مردم نمازگزار را به رگبار بستند.

وی تاکید کرد: در جریان شکل گیری بحران سوریه ، علاوه بر رسانه های غربی و عبری ، برخی رسانه های عربی نیز نقش محوری در تلاش برای تحریک مردم ایفا کردند و شاهد مدل حرکت های مردمی در مصر ، تونس و یمن و بحرین نبودیم ، حتی به لحاظ شکلی نیز یک میدان مهم در پایتخت بعنوان مرکز تجمع مردم فعال نشد و عمده تحرکات و مداخلات خارجی بر شهرهای مرزی متمرکز بود.

نیاز سوریه به اصلاحات سیاسی

امیرعبداللهیان با اشاره به سوءاستفاده سعودی ها از فضای سیاسی سوریه گفت: ما هرگز منکر این نشدیم که دمشق نیازمند برخی اصلاحات سیاسی است. جمهوری اسلامی از ابتدا از مطالبات مشروع مردم سوریه و طرح اصلاحات بشار اسد حمایت کرد و براستی بشار اسد نیز در دو مسیر هم زمان مبارزه با تروریسم و اصلاحات سیاسی اقدامات موثری را شروع کرد اما هجمه مهندسی معکوس بیگانگان این فرصت را در حوزه اصلاحات سیاسی با مشکل مواجه ساخت.

وی در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مشروعیت بشار اسد رییس جمهور سوریه ، از مردم این کشور در مقابل تهدیدات تروریسم تکفیری- صهونیستی حمایت کرده است. بشاراسد رئیس جمهور مشروع و قانونی سوریه است و همه طرف ها باید به این موضوع احترام بگذارند اما تهران همانند گذشته مطالبات سیاسی مردم سوریه را مدنظر داشته و همچنان با برخی طیف های اپوزیسیون سیاسی سوریه که معتقد به راه حل سیاسی هستند دارای ارتباط است.

چانه زنی های تهران برای مذاکرات صلح سوریه

معاون سابق وزارت امورخارجه گفت: در ابتدای شکل گیری تنش های سوریه و در زمان وزارت اقای دکتر صالحی بر امورخارجه ، ایران اولین کشوری بود که تلاش کرد دولت و معارضین سوریه را دور یک میز برای مذاکرات سیاسی گردهم آورد.تعداد زیادی از معارضین سوری داخل و خارج و حتی برخی طیف ها که قائل به همکاری با دمشق نبودند هم نمایندگانی را برای مذاکرات سیاسی به ایران فرستادند تا مسئله از طریق مذاکرات سیاسی حل و فصل شود اما مداخلات فزاینده منطقه ای و جهانی و استفاده ابزاری از تروریست های خارجی اجازه این اتفاق را نداد.

وی در تشریح طیف های مخالفان و معارضان سوری گفت: برخی گروه های معارض سوری اعتقادی به اعمال خشونت و ترور ندارند و دست به اسلحه نبرده اند ، این گروه معتقد به راه حل سیاسی هستند. در مقابل طیف هایی قرار دارند که با توسل به خشونت و ترور اهداف خود را دنبال کرده اند ؛ برخی از آنها مسلحین و تروریست هایی با هویت سوری هستند که از خارج حمایت می شوند ، برخی دیگر تروریست هایی با هویت های غیر سوری نظیر چچنی ، عرب یا اروپایی هستند. در مجموع همه گروههای مسلح در سوریه همانند آهن ربا جذب تروریست های تکفیری شده اند.

کارشکنی علیه مذاکرات آشتی ملی دمشق

این دیپلمات تاکید کرد: جمهوری اسلامی از ابتدا در مورد گروه های تروریستی و انهایی که دست به اسلحه برده اند هرگز وارد مذاکره سیاسی نشده است اما معارضین معتقد به راه حل سیاسی سوریه برای تحقق گفتگو با نمایندگان حکومت و تحقق آشتی ملی همیشه مورد توجه تهران بوده اند.

وی در ادامه افزود: معارضه معتقد به راه حل سیاسی در برهه های زمانی متعدد خواهان آشتی ملی در سوریه شده اند اما در نقشه آمریکایی - صهیونیستی فروپاشی نظام سوریه از مسیر تحرکات تروریستی و جنگ روانی تدارک دیده شده بود لذا به مشتاقان مذاکره اجازه داده نمی شد به موفقیتی دست پیدا کنند و عملا طرح آشتی ملی تاکنون ناکام مانده است . گاف محاسباتی معارضه مسلح و تروریست ها اینجا بود که گمان می کردند با گذشت زمان دولت بشاراسد تضعیف خواهد شد و آنها می توانند امتیازات جدیدی را مطالبه کنند.

امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد: ضمن این که سوریه به برخی اصلاحات سیاسی نیاز دارد که بشار اسد آنرا مورد توجه قرار داده است ؛ واقعیت جنگ سوریه این است که تحولات این کشور شورش و اعتراضی کاملا مشابه تونس و...نبود؛ اکنون سوریه صحنه آوردگاه جنگ جبهه مقاومت با تروریسم تکفیری- صهیونی است. روسیه تنها کشوری است که در کنار ایران این کشور را در این جنگ و در جهت حفظ امنیت خاورمیانه همراهی کرده است.

نقش سعودی در انحراف بیداری اسلامی

امیرعبداللهیان با بیان این که عربستان هم در تشدید جنگ سوریه و ایجاد تروریسم تکفیری نقش داشته ، گفت: رفتارهای هیستریک سعودی نباید به طور سطحی مورد بررسی قرار گیرد. مجموعه اقدامات سعودی را باید با درنظر گرفتن فاکتورهای متنوع در سطح داخلی ، منطقه ای و بین المللی تحلیل کرد.

وی در تشریح وضعیت داخلی حکومت عربستان گفت: جنگ قدرت شاهزاده های سعودی و بحران مالی از جمله مسائل پرتنشی هستند که رفتار حکومت عربستان را تحت تاثیر قرار داده است. به موازات این دو فاکتور ، سیستم بسته حکومت سعودی با توجه به تغییرات اساسی مفاهیم در دنیای امروز به یک دغدغه در قبال ریاض تبدیل شده است.

سفیر سابق ایران در بحرین گفت: بسیاری از مفاهیم که در گذشته از فاکتورهای اقتدار حکومت ها محسوب می شدند در معادلات امروز جهان جایگاهی ندارند و مفاهیم جدیدی خلق شده اند. بعنوان نمونه در حوزه افکار عمومی تا یک دهه قبل دولت ها و رسانه های قدرتمند به افکار عمومی جهت دهی می کردند اما در دنیای معاصر این افکار عمومی است که رفتار دولت ها را تحت تاثیر قرار می دهد که با اضافه شدن قدرت فضای مجازی موجب افزایش نقش مردم در تحولات سیاسی و اجتماعی شده است.

وی ضمن تاکید بر این که عربستان از تغییرات یک دهه اخیر خاورمیانه به ویژه پس از ساقط شدن رژیم صدام ناراضی است ، گفت: اگرچه عراق از حملات گاه و بی گاه تروریست های وابسته به القاعده رنج می برد اما بهره مندی عراق از دموکراسی منحصر به فرد در جهان عرب و ثبات سیاسی این کشور اتفاقی نبود که سعودی ها تحمل آن را داشته باشند. آمریکایی ها در رفتاری متناقض سبب تبدیل شدن عراق به بهشتی برای تروریست ها شدند و سعودی ها با تحریک گسل های مذهبی و حمایت از بقایای رژیم بعثی صدام ، پای تروریست های تکفیری را به عراق جدید گشودند.

وی تاکید کرد: سعودی ها به دلیل چالش های درونی در تعارض با دموکراسی ، همواره واکنش های هیستریک نشان داده اند. تسلیح و اعزام تروریست های تکفیری به عراق اتفاقی ناخوشایند است که سعودی ها در تقابل با روند دولت سازی عراق و در همراهی آگاهانه و یا ناآگاهانه با دشمنان منطقه و جهان اسلام از خود نشان دادند.

ناکامی زمزمه آشتی ریاض با تهران

معاون سابق عربی و آفریقای وزارت امورخارجه با پیش کشیدن سفر به جده و آخرین دیدارش با وزیرخارجه اسبق سعودی گفت: سعود الفیصل نزدیک به 3 دهه وزیر خارجه عربستان بود و ما بنا داشتیم که مذاکراتی بین وزرای خارجه ایران و عربستان انجام شود. با این هدف و در پی ارسال سیگنال های مثبت از سوی آقای دکتر روحانی و همچنین آقای دکتر ظریف در سال اول شروع بکار دولت یازدهم به جده رفتم ، سعود الفیصل به نشانه احترام به نماینده دولت ایران در منزل شخصی خود به گرمی استقبال و مذاکره کرد. آقای حسین صادقی سفیر کشورمان در ریاض و آقای دکتر دهقانی پوده سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی نیز در ملاقات حضور داشتند.

اگر سعودالفیصل صادقانه عمل می کرد شاید ادامه حیات سعودالفیصل مانع برخی از رفتارهای خصمانه سعودی می شد

وی در ادامه گفت: سعود الفیصل در گفت و گویی که داشت ؛ مواضعی را مطرح کرد که شاید اگر عمرش اجازه می داد مانع برخی از رفتارهای خصمانه سعودی در قبال ایران و منطقه می شد. وزیرخارجه سعودی زمانی گفت که آمریکایی ها همان برنامه ای که در مورد حسنی مبارک ، بن علی و علی عبدلله صالح اجرا و این متحدین را رها کردند ، درباره سعودی نیز به موقع خود خواهند کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: وزیرخارجه عربستان ، از بازخورد اقدامات داعش بر امنیت عربستان نیز به شدت نگران بود.

کج فهمی سعودی درباره ایران

وی تصریح کرد: سعودی ها در منطقه برای تحقق منافع ریاض تلاش کردند با نقش غیرسازنده تخریبی وارد عمل شوند اما این رفتار برای آنها تبعات نامطلوبی داشته است.

این دیپلمات کشورمان ضمن اشاره به تشدید رفتارهای خصمانه سعودی پس از آغاز مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: چانه زنی های ایران در مورد مسائل هسته ای اتفاقی بود که برای مدتی بالانس و تعادل عربستان را برهم زد. سعودی ها براساس یک کج فهمی ، گمان می کردند که مذاکرات ایران و آمریکا در غالب گروه 1+5 به موضوعاتی فراتر از مسائل اتمی کشیده شده است.

وی تاکید کرد: دیپلمات های جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات هسته ای براساس راهبرد نظام و منویات مقام معظم رهبری در مذاکرات حضور داشتند و هرگز مسئله ای به جز موضوع هسته ای مورد مذاکره قرار نگرفته است. آنچه که رهبری معظم نظام بیان می کنند در حقیقت ریل گذاری مسیر حرکت جمهوری اسلامی است که همه ارکان حکومت شامل دولت ، مجلس و قوه قضائیه براساس آن حرکت می کنند اما سعودی ها هنوز این واقعیت گفتاری و رفتاری مقام معظم رهبری را درک نکرده اند.

امیرعبداللهیان گفت: کج فهمی سعودی ها باعث شد که اندک توازن رفتاری خود را هم از دست بدهند ، در این رفتار نامتوازن عربستان شروع به لشگر کشی به یمن کرد و حتی با برخی دوستان خود در خلیج فارس و جهان عرب وارد تنش های پیدا و پنهان شد. نکته حائز اهمیت اینجاست که عربستان سعودی در رابطه با مذاکرات ایران و 1+5 فریب امریکا و رژیم صهیونیستی را خورد.

نزدیکی ریاض به تل آویو خطای راهبردی جدید عربستان است زیرا سعودی تضعیف شده مطلوب ترین گزینه تل آویو است

وی با اشاره به حملات سعودی علیه یمن گفت: عربستان سعودی در ورود به جنگ در یمن ، خطای بزرگی را مرتکب شد. در نگاه تل آویو ، سعودی تضعیف شده مطلوب ترین وضعیت را برای تحقق برخی اهداف تل آویو دارد.

امیرعبداللهیان تاکیدکرد: صهیونیست ها در آرزوی بالکانیزاسیون عربستان و کشورهای مهم منطقه هستند و توطئه ای که علیه سوریه آغاز شده دا می خواهند به اشکال مختلف به دیگر کشورها تعمیم دهند و آن خطر تجزیه کشورهای اسلامی است . جمهوری اسلامی ایران با اشراف اطلاعاتی و عملیاتی برنامه های محور آمریکا و رژیم صهیونیستی را علیه تهران و جبهه مقاومت تاکنون ناکام گذاشته است.

زمان بازگشایی سفارت عربستان در تهران

معاون سابق عربی و آفریقای وزارت امورخارجه که مسئولیت مستقیم پرونده عربستان را در دستگاه دیپلماسی برعهده داشته است ، گفت: عربستان به دلیل وحشت از نتیجه مذاکرات هسته ای و با نگرانی از جایگاه موثر منطقه ای جمهوری اسلامی ایران ، تلاش کرد با تنش آفرینی منافع خود را محقق کند. سعودی ها پس از فاجعه منا به شکلی گستاخانه آیت الله نمر ، رهبری بزرگ در جهان اسلام را اعدام کردند. حادثه سفارت عربستان بهانه دست ریاض داد و روابط نیم بند دیپلماتیک طرفین قطع شد.

وی تصریح کرد: عادل الجبیر،وزیرخارجه سعودی در واشنگتن آغاز عملیات نظامی علیه یمن را اعلام کرد در واقع وی بیش از نقش دیپلماتیک در جایگاه وزیر جنگ عربستان ایفای نقش کرده است و این جابجایی نقش ها از تحولات جدید در دستگاه دیپلماسی سعودی است.

امیرعبداللهیان در ادامه افزود: نکته مهمی که در این ارتباط وجود دارد این است که عربستان ، نیاز به ایجاد تنش علیه ایران در منطقه داشت . اما ایران در برخورد با عربستان تا به امروز خویشتنداری کرده و راه را برای از سرگیری روابط باز گذاشته است.

وی ضمن اشاره به خبرهایی که اخیرا درباره میانجی گری بین ایران و عربستان در رسانه ها منتشر شده است ، گفت: پس از قطع روابط ایران و عربستان ، هیئت های دیپلماتیک عالیرتبه از برخی کشورهای دیگر برای میانجی گری به تهران آمدند و جمهوری اسلامی همواره گفته است که روابط را قطع نکرده است و راه برای بازگشت سعودی و اصلاح تصمیم نادرست ریاض باز است.

دستیار اموربین الملل رئیس مجلس با بیان این که سعودی ها تمایلی به میانجی گری در روابط با ایران ندارند ، گفت: سعودی ها در نهایت گزینه ای جز از سرگیری رابطه با تهران ندارند اما زمان تحقق این اتفاق مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که ظرف کمتر از دو ماه دیگر سفارت عربستان در تهران به مرور بازگشایی شود ، این احتمال هم وجود دارد که تا دو سال آینده هیچ اتفاقی رخ ندهد. مساله اساسی اینجاست توپ در زمین سعودی است و ما در زمان قطع رابطه دیپلماتیک سعودی با ایران راه را برای بازگشت سعودی به مسیر روابط طبیعی نبستیم.

وی در نهایت تاکید کرد: باید روی این نکته تاکید کنم که ایران و عربستان دو کشور بزرگ و تاثیرگذار در منطقه و جهان اسلام هستند. تغییر رفتار غیر سازنده سازنده ریاض می تواند سهم مهمی در بازگشت آرامش به منطقه داشته باشد . در این مسیر منطقه نیازمند حاکمیت عقلانیت است.

دوگانه عشق و نفرت مصر و عربستان

امیرعبداللهیان که به عنوان معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان در پنج سال گذشته بیش از پنج سفر به قاهره داشته و علاوه بر دوره مرسی ، در تحلیف سی سی بعنوان فرستاده جمهوری اسلامی ایران حضور یافته است ، گفت: مصر با مشکلات متعددی مواجه است اما همچنان دارای اهمیت و جایگاه ویژه است.

وی در ادامه افزود: سفرهای زیادی به مصر داشتم . در طول این سفرها علاوه بر دیدار با مقامات عالیرتبه با عمرو موسی دیپلمات کهنه کار مصری و مرحوم حسنین هیکل روزنامه نگار برجسته جهان عرب هم فرصت دیدار و مذاکراتی داشتم. آنچه دریافت کرده ام این است که مصر در جیب عربستان سعودی قرار نمی گیرد.

امیرعبداللهیان گفت: در جریان سقوط مرسی، امارات و عربستان هم نقش هایی مداشتند هر چند بخش مهمی از سقوط مرسی به خطاهای فاحش داخلی و خارجی وی و بویژه نامه نگاری با رییس جمهور رژیم نامشروع صهیونیستی و ناکامی های داخلی باز می گردد.

وی در تحلیل رفتاری عربستان در رابطه با مصر گفت: عربستان دنبال این است که با پول و نفت مصر و فعالیت های مدنی جامعه این کشور را کنترل کند. عربستان با روی کار آمدن السیسی ، رئیس جمهوری مصر قول ها و وعده های زیای به قاهره داده است اما نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

ضرورت همکاری ایران ، مصر ، ترکیه و عربستان در صورت اتخاذ رویکرد سازنده ریاض

این دیپلمات تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ، مصر ، ترکیه و عربستان می توانند نقش مهمی در کمک به حل بحران های منطقه ای و جهان اسلام داشته باشند اما لازمه آن فاصله گرفتن عربستان از رفتارهای غیرسازنده و هیستریک در منطقه است.

واقعیت روابط ایران و مصر

امیرعبداللهیان که با خانه ملت گفته است، در واکنش به خبرهای جسته و گریخته ای که در رسانه های مصری درباره روابط تهران و قاهره منتشر می شود ، گفت: در مصر سطحی از نخبگان سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی وجود دارند که همواره با ایران در ارتباط بوده اند و از گسترش روابط اسقبال می کنند. نکته حائز اهمیت اینجاست که در میان دیپلماتها و سیاسیون مصری هم حامیان تعامل تهران و قاهره کم نیستند.

وی تصریح کرد:هر چند روابط ایران و مصر در سطح دفترحافظ منافع است اما دیپلماتهای ارشدی در سطح سفیر روابط را اداره می کنند. نماینده ای که به عنوان رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران حضور دارد به لحاظ جایگاه در رتبه سفیر است و همین مسئله در مورد آقای محمودیان که از دیپلماتهای برجسته کشورمان بعنوان رییس دفتر حفاظت منافع در قاهره حضور دارند صدق می کند.

دستیاراموربین الملل رئیس مجلس گفت: انتظارات از روابط ایران و مصر هنوز محقق نشده است.

وی تاکید کرد: دوملت بزرگ ایران و مصر دارای پیوندهای تاریخی و منافع مشترک هستند. قاهره و تهران دارای توانایی تاثیرگذار در جنگ با تروریسم تکفیری هستند اما توپ روابط امروز در زمین مصری ها است و آنها می توانند در این راه گام بردارند.
 
 
کلمات کلیدی : امیرعبداللهیان+سوریه+روابط ایران و عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.