توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456281
روز جهانی شعر برگزار شد/معرفی سه شاعر جهانی ۲۰۱۷
بخش فرهنگی الف، 3 فروردین 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۷
روز جهانی شعر چون سال‌های پیش در نخستین روز بهار در سراسر جهان گرامی داشته شد.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، روز جهانی شعر که سالی یک بار برای گرامیداشت شعر و شاعری در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود امسال نیز روز سه‌شنبه(اول فروردین) در سراسر جهان گرامی داشته شد.

روز جهانی شعر ۲۱ مارس از سوی یونسکو به این عنوان انتخاب شده است. یونسکو در سی‌امین اجلاس کنفرانس عمومی خود که در سال ۱۹۹۹ برگزار شد، به اتفاق آرا، روز ۲۱ مارس برابر با نوروز باستانی هر سال را به عنوان روز جهانی شعر اعلام کرد و  هرسال این روز را گرامی می‌دارد.

یونسکو به دنبال تعیین این روز اعلام کرد شعر می‌تواند نقشی اجتماعی داشته باشد و به عنوان عاملی برای بیداری و آگاهی بیانی مورد توجه واقع شود.

در عین حال بر این تاکید شده که شعر می‌تواند به جوانان برای یافتن ریشه‌ها و تغییر مسیر و یافتن جایگاه خود در جهان کمک کند.

در بریتانیا نیز روز ملی شعر گرامی داشته می‌شود و ۲۸ سپتامبر به این عنوان انتحاب شده است.

یونسکو از شعر به عنوان عاملی برای بیان انسانیت مشترک و به اشتراک گذاشتن ارزش‌ها یاد کرده است.

هر سال در روز جهانی شعر از شاعران مختلف تجلیل می‌شود و در مدرسه‌ها بر خواندن و سرودن شعر تاکید می‌شود.

در حالی که روز جهانی شعر متعلق به همه شاعران جهان است امسال یونسکو سه شاعر را به عنوان چهره‌های جهانی این رویداد انتخاب کرد.

نخستین شاعر نیکولوس باراتاشویلی از گرجستان است که سال ۲۰۱۷ دویستمین سال زاده شدن وی نیز هست.  این شاعر که در ۲۶ سالگی درگذشت مجموعه کوچکی از آثارش را از خود به جای گذاشته اما با همه این‌ها به عنوان لرد بایرون گرجستان شناخته می شود. 

ملا پناه وقیف نیز در سال ۲۰۱۷ سیصد ساله می‌شود و به همین مناسبت به عنوان شاعر سال انتخاب شده است. این شاعر آذربایجانی بنیانگذار سبک رالیسم در شعر آذربایجانی است و به عنوان یک دیپلمات پرطرفدار شناخته می‌شود.

سومین شاعر جهانی امسال نیز سید عمادالدین است که امسال ششصدمین سال مرگ اوست. وی در قرن چهاردهم در آذربایجان و ترکیه شهرت داشت و بیشتر آثارش به زبان عربی سروده شده است.  مقبره او در شهر حلب سوریه واقع شده و گفته می شود اورا در آن شهر پوست کندند.
 
کلمات کلیدی : شعر و ادبیات + روز جهانی شعر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.