توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487782
کیهان: ترامپ قبل از غلط زیادی از ژنرال پترائوس سؤال کند
کیهان در ستون اخبار ویژه نوشت:
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۸
بهانه‌جویی آمریکا برای مداخله نظامی مستقیم در سوریه در حالی است که دو دولت جمهوری‌خواه (بوش) و دموکرات (اوباما) در باتلاق عراق و افغانستان گرفتار شدند و با تحمل خسارت‌های هنگفت، این کشورها را تخلیه کردند.

برخی مقامات دولت ترامپ چند روزی است که با پیش‌بینی احتمال استفاده سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه، به حمله علیه این کشور تهدید می‌کنند! این در حالی است که دولت سوریه،‌ در مقابل تروریست‌های داعش و النصره ایستاده و ترامپ قبل از انتخاب ادعا می‌کرد باید با داعش جنگید. با وجود این تبلیغات و در حالی که کمر داعش - مزدوران نیابتی آمریکا در عراق و سوریه- شکسته است، آمریکایی‌ها به سیاق چند سال اخیر و با تناقض قول و فعل، به تروریست‌ها کمک می‌کنند.

آخرین بار اوباما بود که تهدید به مداخله نظامی در سوریه کرد اما نتوانست از عهده آن برآید؛ چرا که آمریکایی‌ها بهتر از هر کس می‌دانند دوران بزن دررو گذشته است و اگر شروع جنگ و مداخله‌ای با آنها باشد؛ تعیین ابعاد آن و پایان جنگ با آنها نخواهد بود و نظامیان آمریکایی به اهداف در تیررس تبدیل می‌شوند. خود ترامپ بارها بر این مهم انگشت تأیید گذاشت- و رأی هم جمع کرد- که «با هزینه‌های جنگ عراق و افغانستان می‌شد آمریکا را دوبار بازسازی کرد و آمریکا پول ساخت مدرسه و بیمارستان ندارد و پل‌ها مخروبه شده‌اند و...».

به نظر می‌رسد دولت ترامپ با تهدیدهای اخیر می‌خواهد ایران را تست بزند یا به زعم خود بترساند. اما کافی است دولتمردان جدید آمریکا گزارش مرداد ماه 1390 روزنامه گاردین را بازخوانی کنند یا ماجرا را از ژنرال پترائوس پرس‌وجو کنند. گاردین آن زمان در گزارشی ضمن اشاره به تلفات سنگین آمریکا نوشت: «ژنرال پترائوس رئیس فعلی سازمان سیا علاقمند است داستان را از زمانی بازگو کند که یک ژنرال 4 ستاره در عراق بود. اوایل سال 2008 اس‌ام‌اس یک سردار ایرانی به پترائوس داده شد... پترائوس به شدت نیاز داشت به او گوشزد شود که تلاش‌های نظامی و دیپلماتیک آمریکا در عراق و لبنان و سایر نقاط خاورمیانه توسط سپاه قدس زیر نظر ژنرال قاسم سلیمانی به تحلیل برده می‌شود...

به گفته صالح مطلک، مقامات عراقی سلیمانی را به شکل یک فرشته می‌بینند و با او رایزنی دارند... اما یکی از مقامات بلندپایه آمریکایی می‌گوید او هراس‌انگیز است‌همه جا هست و هیچ جا نیست... او در هماهنگی همه گروه‌ها و تشکیل دولت جدید عراق نقش داشت. بسیاری از مقامات آمریکایی، چند سال اخیر را صرف توقف کار افراد وفادار به سپاه قدس کرده و مبهوت کارهای آنها هستند. یک مقام بلندپایه ارتش آمریکا می‌گوید من اگر سلیمانی را ببینم، خیلی ساده از او خواهم پرسید که از ما چه می‌خواهد؟

همچنین روزنامه وال‌استریت ژورنال 17 اسفند 93 با اشاره به عملیات آزادسازی تکریت و استان صلاح‌الدین، نقش ژنرال قاسم سلیمانی را در بسیج نیروهای مردمی عراق و هماهنگی نیروها مورد تأکید قرار داد و نوشت: جمهوری اسلامی که از سال 1357 به دنبال صدور انقلاب خود بوده، به گفته دوست و دشمن، اکنون دامنه نفوذش از دریای مدیترانه تا خلیج عدن گسترش یافته است. پیشتر ایران با استفاده از نیروهای نیابتی حزب‌الله لبنان و حماس فلسطین عرض‌اندام می‌کرده، اما با ظهور داعش و همین‌طور بالا گرفتن درگیری‌های داخلی در یمن، و نیز جنگ داخلی سوریه،‌خود مستقیماً وارد عمل شده است.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز هم در گزارشی خاطرنشان کرد: برخی به ژنرال قاسم سلیمانی لقب «سوپرمن» داده‌اند که مأموریتش خنثی کردن مداوم اهداف واشنگتن و متحدان آن ضمن تقویت شکوه انقلابی جمهوری اسلامی ایران است.

یادآور می‌شود ده‌ها نظامی آمریکایی در جریان حضور این کشور در عراق، توسط نیروهای مردمی به هلاکت رسیدند. البته آن زمان حشدالشعبی به مقیاس امروز در عراق و سوریه وجود نداشت.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، ژنرال پترائوس، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.