نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 260314
«کرشمه خسروانی» ( مخالف بیداد به طرز خسروانی)؛ سید مهدی شجاعی؛ نیستان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۵
کرشمه خسروانی
( مخالف بیداد به طرز خسروانی)
نویسنده: سید مهدی شجاعی
ناشر: نیستان، چاپ سوم ۱۳۹۰
۱۱۴ صفحه، ۴۰۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید

*****

نمایشنامه کرشمه‌های خسروانی ازجمله آثار نمایشی سید مهدی شجاعی با مضمونی تاریخی است. ماجرای این نمایشنامه در سال‌های آخر حکومت معاویه می‌گذرد. در این زمان یزید عاشق زنی شوهردار می‌شود و از پدرش می‌خواهد هر طور شده او را برایش به دست آورد. شوهردار بودن زن نظر معاویه را عوض نمی‌کند، اگرچه کار را برایش دشوار می‌سازد. او با دسیسه‌های فراوان به حصول نتیجه نزدیک می‌شود؛ اما وقتی امام حسین (ع) از ماجرا اطلاع می‌یابد از ظلم بزرگی که در حال اتفاق افتادن است جلوگیری می‌کند.

داستان نمایشنامه کرشمه خسروانی نمونه‌ای از خیل مظالمی که یزید و پدرش بر مسلمانان روا می‌داشتند. شجاعی با دستمایه قرار دادن چنین مضمونی کوشیده ابعاد درونی و بیرونی حکومت معاویه را به مخاطب ارائه کند.

این نمایشنامه از سه پرده تشکیل‌شده است. پرده نخست تحت عنوان ماهور ماجرای عاشقی یزید از زبان خود او روایت می‌شود و سپس حیله‌های معاویه برای رسیدن به خواسته‌ی پسرش به نمایش گذاشته می‌شود . پرده دوم با ضمن اشاراتی که به حال‌وروز آن زن نگون‌بخت دارد بیشتر به حال و هوای حاکم بر کاخ معاویه و دسیسه‌چینی‌های او اختصاص‌یافته است و سرانجام پرده سوم، شرح ورود امام حسین (ع) به ماجرا و عقیم ماندن نقشه‌های یزید و معاویه است.
 
نیساری
۱۳۹۳-۱۲-۲۸ ۰۰:۰۶:۰۹
مخالف بیداد به طرز ((همایون)) نه خسروانی. (2757002) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«کرشمه خسروانی» ( مخالف بیداد به طرز خسروانی)؛ سید مهدی شجاعی؛ نیستان