نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444716
مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با بازنشستگی پیش از موعد زنان
بخش اجتماعی الف، ۲۳ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۹
مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس شورای اسلامی مربوط به لایحه برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه کار، مخالفت کرد.

نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان چهارشنبه هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی اعلام شد که این نظرات امروز رسانه ای شد.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تبصره الحاقی یک ماده 97 لایحه برنامه ششم توسعه را که در مورد بازنشستگی پیش از موعد زنان است را مغایر با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در نیروی انسانی دانستند و پیشنهاد کردند که این حق برای خانم ها با سن 55 یا 60 سال منظور شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره یک ماده 97 لایحه برنامه ششم توسعه مصوب کرده بودند که کلیه دستگاه ها، سازمان ها، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری و تامین اجتماعی مکلفند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل 20 سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت کنند.

به موجب این مصوبه ، میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های کارکرد و پرداخت حق بیمه شان خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی لایحه برنامه ششم توسعه را در 21 روز و 49 جلسه کاری دو و سه نوبته، بررسی کرد.

رسیدگی به این لایحه روز یکشنبه 26 دی ماه در مجلس پایان یافت و لایحه برنامه ششم توسعه که توسط دولت به مجلس ارائه شده بود 31 ماده داشت که تعداد مواد آن در کمیسیون تلفیق مجلس به 144 ماده افزایش یافت.

علاوه بر نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایرادات این مجمع، شورای نگهبان نیز به 38 بند و ماده مصوب مجلس در این لایحه ایراد وارد کرد و آن را برای اصلاح به مجلس بازگرداند.

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از امروز مواد ایراد گرفته از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصحلت نظام را بررسی می کند.
 
کلمات کلیدی : بازنشستگی پیش از موعد زنان+مجمع تشخیص مصلحت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۰:۱۳:۴۷
حالا اگه چند تا از اقازاده های ...نزدیک بازنشستگی بودن موافقت میکردن ... نمیشه به فکر مردم بینوا باشند اللهم عجل لولیک الفرج (4160743) (alef-11)
 
روزبه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۳:۰۳:۲۳
آقازاده ها احتیاج به کار ندارن .
باباشون 6 ماه حقوق نجومی یواشکی برداره ، برای 7 پشتشون کفایت میکنه (4160899) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۰۰:۳۶
هر طرح و لایحه ای که منافع اقشاری از مردم توش باشه ؛ بار مالی داره و مخالف ... و رد میشه !!! (4160778) (alef-11)
 
فاطمه سادات حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۰۷:۲۲
مصلحت زنان در این تشخیص داده شد که تا 60 سالگی کار کنن اینجوری به کانون گرم خانواده هم کمک میشه ! (4160792) (alef-11)
 
رویا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۴۷:۱۱
آخه چرا مخالفت کردن خوب زنان بیست سال کار کنن با حقوق بیست روز می رفتن خونه اینجوری می تونستن بهتر به خونه و زندگی شون برسن (4160819) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۰:۴۴:۰۹
نخیر قرار بود با حقوق 30 روز برن.
کی قراره حقوق را بده ؟ سازمان های بازنشستگی و نه دولت.
اگه دولت چنین چیزی را می‌خواهد خودش باید هزینه آنرا تقبل کنه نه بازنشستگانی که سی سال حق بازنشستگی داده اند. (4161225) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۵۱:۰۸
بسیار تصمیم بجایی بود.
بازنشسته ها چه گناهی کرده اند؟ (4160824) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۰۰:۴۴
تصمیم کاملا درست و منطقی... (4160830) (alef-11)
 
ناظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۲۲:۳۴
حمایت از حقوق زنان و کانون خانواده از ارکان اساسی نظام ماست (4160853) (alef-11)
 
بعدا" میگم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۳۰:۰۳
الان امید به زندگی در میان زنان 55 ساله .
یعنی یارو تا بازنشسته میشه میمیره .
الان توی همکارای ما در بیمارستان ...... همینجوری شده .
طرف تا بازنشست میشه نهایتا" 3 هفته بعد اعلامیه ختم اش رو میچسبونن روی دیوار .
خوبه دیگه !
برای دولت هم بار مالی نداره . (4160865) (alef-11)
 
فتاحی
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۳۵:۴۹
یکی از بهترین قوانین مصوب شده همین قانون ( بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه کار) بوده لطفا حذفش نکنید (4160872) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۴۰:۵۷
یه کاری کردن که یه گره از مشکلات مردم باز بشه ؟ (4160879) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۲:۵۷:۲۳
من به عنوان یک جوان تحصیکرده 33 ساله و با مطالعات عمومی فراوان که تو این مملکت زندگی می کنم هنوز روابط عجیب بین ارکان حاکمیت را درک نکردم.
طبق قانون اساسی و قوانین جاری در صورتی که از نظر شورای محترم نگهبان قانون مصوب مجلس مخالف شرع یا قانون اساسی باشد مصوبه برای تصحیح به مجلس عودت داده می شود و درصورتیکه مجلس بر مصوبه خود پافشاری کند مصوبه برای بررسی و تایید یا رد شدن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می شود.
حالا مصوبه مجلس به شورا نگهبان رفته و شورا نگهبان هم بخشی از آن را عودت داده (البته نمی دانم به این قسمت مصوبه هم ایراد گرفته یا نه) و هنوز در مجلس بررسی مجدد نشده است که نظر شورای نگهبان تامین گردد یا به مجمع تشخیص برود. حال چگونه مجمع تشخیص مصوبه ای را که بهش ارجاع نشده بررسی و با آن مخالف کرده الله و اعلم!!!!! (4160895) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۳:۳۷:۰۸
با احترام اگر سن شما حدود 40 سال بود متوجه میشدید که وقتی انقلاب شد آقایان هم فریاد میزنند آخه این چه وضعی است که در مملکت است وای به اصطلاح فرنگی ها بورکرسی بیداد میکنه آخه چقدر کاغذ بازی در ادارات ؟! اما الان ديگه نه کاغذ بازی هست و نه اتلاف وقت چون همه به صورت آنلاين اداره ميشه اون هم توسط خواهران . که به جای تربیت فرزند در خانه باید یا منشی ویا در اداره ای مدیر عامل و رییس باشند و بعد گله داریم چرا اینقدر جرایم زیاد است (4160926) (alef-11)
 
بازنشته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۳:۲۹:۲۴
نامه مجمع تشخیص مصلحت به آیت الله جنتی :
بند ج ماده 13:
مجمع با همسان سازی حقوق بازنشستگان و ایجاد عدالت موافق است اما این اقدام در شرایط کنونی بار مالی عظیمی را بر بودجه کشور تحمیل می کند لذا مغایر با بند 16 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

ماده 37:
همسان سازی دارای بار مالی وسیع و تعیین مرز 10% تا پایان برنامه، مغایر با بند 16 سیاست های کلی اقتصاد مقامتی است.

چی بگیم و به کی بگیم (4160922) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۴:۳۹:۱۳
همه جای دنیا با توجه به افزایش عمر متوسط، سن بازنشستگی رو بالا می برن . ما میاریم پایین. اونوفت میگن صندوق های بازنشستگی ورشکسته است. زمانی که در اروپا سن بازنشستگی رو 55 سال تصمیم گرفتن، عمر متوسط 59 سال بود. الان در اروپا سن بازنشستگی 67 سال شده و احتمالاً به 70 سال خواهد رسید. زیرا عمر متوسط 78 سال است. این تصمیمات بر اساس محاسبات دقیق انجام می گیره و نه احساسات و غیره. در ایران اگر عمر متوسط 72 سال باشد باید سن بازنشستگی حداقل 65 سال باشد. الان خیلی ها در سن 48 و 50 بازنشسته می شن و 25 سال تا 30 سال مستمری می گیرن. بعد از خودشون هم به همسر و حتی دختر مجردشان مستمری می دن. اگه خانمی با بیست سال خدمت بازنشسته بشه یعنی از چهل سالکی تا 70-80 سالگی باید مستمری بگیره. با هر محاسبه ای چنین چیزی عجیب است. یعنی کسی 20 سال مبلغ کمی حق بازنشستگی بده و بعد چهل سال مستمری کامل بگیره. این وضعیت به نفع هیچکس نیست حتی بازنشسته ها. اگر با محاسبات دقیق سن بازنشستگی تعیین بشه، مستمری هم به اندازه ای بالا خواهد بود که نیازی به کار دوم نباشه، مثل اروپا. اینکه با بازنشستگی زودرس جوانان وارد کار می شوند هم دلیل موجهی نیست. زیرا معنای این حرف این است که صندوق بازنشستگی مستمری هارو از محل کسورات بازنشستگی جوانان بدهد و نه کسورات خود فرد بازنشسته. این روش یک جایی بد جوری به بن بست می خوره و جمع و جور کردنش غیر ممکن میشه. (4161008) (alef-11)
 
کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۳:۱۸:۴۵
حداقل با 25 سال بدون شرط سنی موافقت کنید . (4161421) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۵:۲۳:۳۳
به نظر مي رسد حداقل سابقه مورد نياز طبق قانون تامين اجتماعي براي زنان 55 ساله هم اكنون 10 سال است يعني قانون مي خواهد اين ده سال را بيست سال براي زنان كند؟ (4161645) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته