توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509417
فیلم‌هایی که طالبان پیدا نکردند
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶
هنگامی که طالبان در اواسط دهه90 میلادی شرکت فیلم‌سازی دولتی افغانستان را در اختیار گرفتند و قصد داشتند گنجینه فیلم‌های تاریخی این کشور را نابود کنند، گروهی همه چیز خود را برای حفاظت از این آثار هنری به خطر انداختند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، حبیب‌الله علی یکی از کسانی است که در آن زمان با علم به اینکه گروه طالبان قطعا حکم به اعدام او خواهد داد، هزاران نوار فیلم از تاریخ غنی افغانستان را پنهان کرد.

او خودش در این باره می‌گوید: آن روز انتظار نداشتیم که زنده از خانه‌هایمان بیرون بیاییم، اگر می‌فهمیدند که ما فیلم‌ها را پنهان کرده‌ایم، کارمان تمام بود.
طالبان که بین سال‌های 1996 تا 2001 حکومت را در افغانستان به دست داشت، تفریحات همگانی از جمله موسیقی و سینما را ممنوع کرد و صدها نوار فیلم را سوزاند.

با این حال آنها نتوانستند نزدیک به هفت هزار فیلمی را که علی و همکارانش در مکان‌های مختلف کابل پنهان کرده بودند، پیدا کنند.

حال با گذشت دو دهه از این واقعه، این فیلم‌‌ها که شامل تصاویر سینمایی و مستند از افغانستان است، به تدریج به حالت دیجیتال درمی‌آیند.

این پروژه موجب احیای برخی فیلم‌های شاخص و محبوب افغانستان خواهد شد که چهره‌ای از دوستی و محبت را به تصویر می‌کشد و جنبه صلح‌آمیزی از این کشور را معرفی می‌کند که جوانان افغان شاید هرگز با آن آشنایی نداشته باشند.
تاکنون 32 هزار ساعت فیلم 16 میلیمتری و هشت هزار ساعت فیلم 35 میلیمتری پیدا شده است و شمار آنها با همکاری مردم رو به افزایش است.
 
کلمات کلیدی : طالبان+فیلم های افغانستانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.