توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 165815
گزارش میدانی از آخرین تحولات سوریه
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۹
درحالی که ارتش سوریه تلاش تروریست‌ها برای نفوذ به مناطق مختلف این کشور را با شکست مواجه کرده، منابع خبری از تلاش گروهک تروریستی «فاروق» برای منفجر کردن یکی از بیمارستان‌های حمص خبر دادند.

به گزارش فارس در دمشق، آخرین تغییر و تحولات میدانی جاری در سوریه تاکید می‌کند که یگان‌های ارتش سوریه در مناطق و شهرهای مختلف سوریه تلاش‌ تروریست‌های مسلح برای نفوذ به مناطق مسکونی را با شکست مواجه کرده‌اند.

همچنین منابع خبری اعلام کردند، گروهک تروریستی «فاروق» تلاش داشت یکی از بیمارستان‌های استان حمص را با بیماران بستری شده در آن منفجر کند که اکثر آنان را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند.گروهک‌ تروریستی فاروق تاکنون چندین منطقه مسکونی و موانع امنیتی را هدف قرار داده و طی ماه‌های گذشته چندین عملیات ترور و ربودن و بمبگذاری ساختمان‌های دولتی و عمومی و خصوصی را به اجرا گذاشتند و فرماندهی آن را «عبدالرزاق طلاس»، تروریست معروف بر عهده دارد.

آنچه در زیر می‌آید، آخرین تحولات میدانی سوریه به تفکیک مناطق و استان‌هاست:

دمشق و حومه دمشق:
مناطق «الغوطه شرقیه» روز گذشته شاهد درگیری‌های شدید یگان‌های ارتش سوریه با افراد مسلح بود که بر اثر آن صدها تروریست مسلح تنها در این منطقه کشته و زخمی شدند.

اما در ادامه پیشروی ارتش سوریه در منطقه الغوطه شرقیه، این نیروها روز گذشته در دو منطقه «عربین» و «سقبا» با گروهک‌های تروریستی درگیر شدند که براثر آن ۳۰ تروریست در همان لحظات اولیه درگیری کشته شدند.

یک منبع آگاه در این‌باره توضیح داد که پیشروی ارتش سوریه در این منطقه به دلیل استقرار تک‌تیراندازان روی پشت بام‌ها با مشکل صورت گرفت، با این حال ارتش سوریه موفق شد، شماری از این تک تیراندازها را کشته و شماری دیگر را دستگیر و سلاح‌هایشان مصادره شد.

همچنین درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی با افراد مسلح تروریست در نزدیکی یکی از مراکز ایست و بازرسی در سقبا روی داد که براثر آن ده‌ها تروریست کشته و زخمی شدند. این درحالی است که تروریست‌ها در یکی از مساجد این منطقه پنهان شده بودند که نیروهای امنیتی سوریه ضمن پاکسازی این مسجد از وجود تروریست‌ها، سلاح‌های ذخیره شده در آن را مصادره کردند.

اما در آخرین ساعات شب گذشته بوستان‌های منطقه سقبا شاهد درگیری‌های شدیدی بین یگان‌های ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح بود که براثر آن ۸۰ تروریست کشته شدند.

منطقه «کفر بطنا» نیز روز گذشته شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی با تروریست‌‌های مسلح بود که در جریان آن ۹۰ تروریست کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی و سلاح‌های آنها مصادره شدند. همچنین یگان‌های ارتش سوریه یک مرکز تجمع تروریست‌ها در این منطقه را کشف و ۹ فرد مسلح را در این ارتباط بازداشت و سلاح‌های موجود در آن را مصادره کردند که در میان سلاح‌های موجود ۱۲ بمب آماده در وزن‌های مختلف مشاهده می‌شد.

اما منطقه «الشیفونیة» شب روز و گذشته شاهد درگیری‌هایی در یکی از مراکز ایست و بازرسی بود که ارتش سوریه به شدت با تروریست‌های مسلح مقابله کرده و پس از به قتل رساندن شماری از آنها و زخمی کردن شماری دیگر و مصادره کردن سلاح‌هایشان آنها را وادار به فرار کردند.

این درحالی است که دو منطقه «جسرین» در جوار شیفونه و «حرستا» نیز شاهد درگیری‌ نیروهای امنیتی سوریه با تروریست‌های مسلح بود که مجهز به آرپی‌جی بودند که براثر درگیری‌‌های پیش آمده شماری از تروریست‌ها کشته و زخمی شدند و ۵ نفر نیز دستگیر شدند.

در «دوما» نیز نیروهای امنیتی وابسته به ارتش سوریه با یک گروهک تروریستی در بوستان‌های «دوما» درگیر شدند که بر اثر آن ۱۲ تروریست کشته و چندین تروریست دیگر زخمی شدند،‌ همچنین چندین تروریست نیز به اسارت نیروهای امنیتی درآمدند.

اما اردوگاه «یرموک» روز گذشته شاهد آرامش شکننده‌ای پس از بحرانی دو روزه بود که توسط تروریست‌های مناطق همجوار در این اردوگاه موجب شده بودند و تروریست‌ها تلاش داشتند با تجمع در نقاطی از این اردوگاه دست به اقداماتی جهت ناامن کردن این اردوگاه بزنند که به محض مشاهده گشتی‌های نیروهای امنیتی سوری پای به فرار گذاشته و منطقه را ترک کردند.

اما در منطقه کوهستانی «یبرود» در حومه دمشق منابع محلی از تجمع اهالی این منطقه در یکی از میدان‌های شهر خبر دادند. این تجمع در رد حضور تروریست‌ها و افراد مسلح در این منطقه و اقدامات تروریستی آنها صورت گرفت. تجمع‌کنندگان از ارتش سوریه خواستار دخالت فوری جهت باز گرداندن هرچه سریع‌تر امنیت به این منطقه و مقابله با تروریست‌ها شدند.

اما منابع محلی اخبار منتشره توسط دو شبکه العربیه و الجزیره درباره انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در منطقه «الحریقه» در دمشق را رد کرد و در این‌باره توضیح دادند، برخورد یک خودرو با تیر چراغ برق موجب بروز آتش سوزی در آن شد.

در منطقه «زملکا» هم یگان‌های ارتش سوریه به گشت‌زنی‌های خود و جست‌وجوی مراکز تجمع و مخفیگاه‌های تروریست‌های ادامه دادند. منطقه جوبر نیز روز گذشته آرامش شکننده‌ای را پشت سر گذاشت.

حلب:
اما در حلب یگان‌های ارتش سوریه ده‌ها تروریست را در خیابان «زینو» به قتل رساندند و سلاح‌های در اختیار آنها که شامل مواد منفجره و آرپی‌جی و همچنین دوربین‌های فیلمبرداری و دستگاه‌های ارتباطی را مصادره کردند.

افزون بر اینکه نیروهای امنیتی سوری با چندین فرد مسلح که در یکی از مناطق «سیف الدوله» پنهان شده بودند، درگیر شدند و تمام آنها را به قتل رسانده و سلاح‌های آنها را مصادره کردند که در میان سلاح‌های مصادره شده چندین بمب نیز مشاهده می‌شد. این بمب‌ها قرار بود، در منطقه الاعظمیه حلب کار گذاشته و منفجر شود.

یگان‌های ارتش سوریه همچنین مدرسه «توفیق العلبی» در سیف الدوله را از وجود یک گروهک تروریستی پاکسازی کردند. این گروهک از این مدرسه به عنوان مقری برای انجام فعالیت‌های تروریستی و مسلحانه خود استفاده می‌کرد. ارتش سوریه همچنین مدرسه «ادهم مصطفی» را نیز که به مقر تجمع تروریست‌ها تبدیل شده بود، پاکسازی کردند و در جریان درگیری‌های پیش آمده اکثر تروریست‌های مستقر در این مرکز را به قتل رسانده و زخمی کردند. همچنین ۵۰ بمب آماده انفجار را در این مدرسه خنثی و مصادر کردند.

این درحالی است که یگان‌های ارتش سوریه با افراد مسلح در دو منطقه «سید علی» و «میسلون» درگیر شدند که براثر آن ده‌ها تروریست کشته و زخمی و سلاح‌های آنها مصادره شدند.

همچنین یگان‌های ارتش سوریه با انجام چندین عملیات در منطقه «هنانو» و «الباب» چندین مخفیگاه تروریست‌ها در این دو منطقه را هدف قرار دادند که بر اثر آن ده‌ها تروریست کشته و زخمی شدند. در میان کشته‌شدگان رهبر یک گروهک تروریستی نیز مشاهده می‌شد که از اهالی منطقه «مارع حلب» بود.

یک منبع نظامی سوری نیز از انجام دو عملیات توسط نیروهای ارتش سوریه در مدرسه «الاستقلال» و میدان «جامع جمال» و کشته و زخمی شدن ده‌ها تروریست مسلح در این دو منطقه خبر داد.

همچنین یگان‌های ارتش سوریه چندین مانع ایجاد شده توسط تروریست‌ها در منطقه «الشعار – الکراج شرقی» و موانع ایجاد شده در یک منطقه صنعتی را از پیش‌رو برداشته و منهدم کردند که هدف از ایجاد آنها توسط گروهک‌های تروریستی بازرسی از شهروندان و اهالی این منطقه و بازداشت و اعدام برخی از آنها با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان اهالی منطقه و قطع ارتباط آنها با سایر مناطق بود.

در نزدیکی بوستان «الصاخور» نیز یگان‌های ارتش سوریه ده‌ها تروریست مسلح را که در این منطقه متمرکز شده بودند، کشته و زخمی کردند. یک منبع نظامی در این ارتباط توضیح داد که یگان‌های ارتش سوریه مناطق پولس و هتل قصر الوالی را از وجود تروریست‌های مسلح پاکسازی کردند و هم اکنون نیز نیروهای امنیتی وابسته به ارتش سوریه در حال پاکسازی کامل خیابان «میزر وحی المولات» و مناطق بیمارستان «الحریری» و «طلعة النحاس» در سیف الدولة در حلب از وجود تروریست‌های مسلح هستند.

إدلب:
اما در ادلب یگان‌های ارتش سوریه با گروهک‌های تروریستی در شهر «أریحا» و بوستان‌های اطراف منطقه «جب الزاویه» برای پاکسازی این منطقه درگیر شدند و یک منبع نظامی در این ارتباط تاکید کرد که منطقه «محمبل» طی شب و روز گذشته شاهد درگیری‌های شدیدی بود که براثر آن شماری زیادی از تروریست‌ها کشته و زخمی شدند و خودروهای مجهز به تیربارهای آنها را منهدم کردند.

یک منبع آگاه نیز اعلام کرد که گروهک‌های تروریستی روز گذشته تلاش داشتند، حمله‌‌ای در دو روستای مرزی «خربة الجوز» و «کفر حمرا» را به اجرا بگذارند که با مقابله ارتش سوریه مواجه و پس از وارد آمدن خسارات سنگین به آنها، وادار به ترک منطقه شدند.

همچنین یک منبع محلی در «سلقین» نیز تاکید کرد که یگان‌های ارتش سوریه با اجرای یک عملیات یک مرکز تجمع و پناهگاه تروریست‌ها در این منطقه را هدف قرار داده و منهدم کردند.

این درحالی است که نیروهای امنیتی سوری نیز حملات مکرر تروریست‌های مسلح به فرودگاه نظامی «ابو الظهور» در ادلب را خنثی کرده و در جریان تحت پیگرد قرار دادن تروریست‌های مسلح شماری از آنها را کشته و شمار دیگری را مجروح و مابقی را وادار به فرار کردند.

یک منبع نظامی سوری نیز تاکید کرد که بیش از ۳۶ تروریست در جریان تلاش برای حمله به روستای « قورقانیا» در منطقه «حارم» و مقابله ارتش سوریه با آنها کشته شدند.

حمص:
اما در استان حمص یک منبع نظامی تاکید کرد که در جریان درگیری‌ نیروهای ارتش سوریه با گروهک‌های مسلح در منطقه «باب هود» ۴۰ تروریست کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این منبع نظامی در ادامه افزود: درگیری‌های شدیدی هم بین ارتش سوریه با افراد مسلح در منطقه «القصیر» در ریف حمص روی داد که در جریان آن شمار زیادی تروریست کشته شدند.

همچنین نیروهای مرزی سوریه تلاش افراد مسلح برای ورود به خاک سوریه از منطقه القصیر را ناکام ساختند که براثر آن ده‌ها فرد مسلح کشته و مابقی مجبور به فرار شدند.

این درحالی است که منابع خبری سوری از ورود گروهک‌های تروریستی به منطقه مسکونی «الغسانیة» در ریف القصیر در حمص و بیم از وقوع قتل عام بین اهالی این منطقه توسط تروریست‌های مسلح خبر دادند، به ویژه آنکه شماری از اهالی این منطقه توسط این تروریست‌ها ربوده شده‌اند.

منابع آگاه می‌گویند که این تروریست‌‌ها از منطقه «السلومیة» در ریف القصیر وارد الغسانیة شدند و پیش از ورود به این منطقه با آرپی‌جی اقدام به بمباران این منطقه کردند که براثر آن ۴ نفر از اهالی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

این درحالی است که منابع خبری غیر سوری اعلام کردند که عناصر گروهک تروریستی «الفاروق» حدود یک تن مواد منفجره را در بیمارستان «الوطنی» در القصیر کار گذاشته و قصد داشتند این بیمارستان را به همراه بیماران بستری شده در آن که اکثر آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند، منفجر کنند.

منابع محلی تاکید می‌کنند که افراد این گروهک تروریستی با ربودن اهالی منطقه آنها را وادار به حفر تونل از بیرون بیمارستان به داخل آن می‌کنند که حفر این تونل بیش از یک هفته به طول انجامید و تروریست‌ها از آن برای انتقال مواد منفجره و بمب‌ها به داخل بیمارستان برای منفجر کردن آن استفاده می‌‌کردند.

گروهک‌ تروریستی فاروق تاکنون چندین منطقه مسکونی و موانع امنیتی را هدف قرار داده و طی ماه‌های گذشته چندین عملیات ترور و ربودن و بمبگذاری ساختمان‌های دولتی و عمومی و خصوصی را به اجرا گذاشتند و فرماندهی آن را «عبدالرزاق طلاس»، تروریست معروف بر عهده دارد.

لاذقیة:
پس از یک ماه آرامشی که منطقه لاذقیه شاهد آن بود، بار دیگر این منطقه ناآرام می‌نماید، با این حال یک منبع نظامی آگاه تاکید کرد که استان لاذقیه همچنان امن است و برای حفظ و تداوم این امنیت موانع امنیتی و مراکز ایست و بازرسی توسط افراد بومی و ساکنان هر منطقه برسر ورودی‌های آن تشکیل شده تا مانع نفوذ تروریست‌ها به مناطق و شهرهای مختلف این استان شود.

با این حال منطقه «القصب» روز گذشته شاهد درگیری‌هایی بین ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح بود که در جریان آن تروریست‌های مسلح اقدام به آتش زدن بوستان‌های اطراف این منطقه زدند.

همچنین یگان‌های ارتش سوریه روستای «کفریه» را از وجود تروریست‌ها به طور کامل پاکسازی کردند و پیش‌روی آنها در منطقه «سلمى» همچنان ادامه دارد تا این منطقه را نیز از وجود تروریست‌های مسلح پاکسازی کنند.

از سوی دیگر یگان‌های ارتش سوریه تلاش یک گروهک ترویستی جهت حمله به یک مرکز ایست و بازرسی در روستای «البلاطة» وابسته به منطقه «الحفة» را ناکام گذاشته و خسارات سنگینی به تروریست‌های مسلح وارد کردند.
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته