نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436210
روحانی به منتقدین اقتصادی: عینک بزنید تا پییشرفت‌ها را ببینید/4
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۱
رییس جمهور تاکید کرد: تحرک خوبی در سراسر کشور می بینیم اما جاهای خالی در زمینه اقتصاد هنوز پر نشده است.

به گزارش الف به نقل از خبرگزاریها، حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری اش در پاسخ به سوالی درباره سهم شغل های ایجاد شده از سوی دولت برای فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: مساله اشتغال مساله ای بسیار مهم پیش روی ما است. همه متولدین دهه 60 در دهه 80 باید دارای شغل می بودند اما شغل آفرینی در دهه 80 شغل متوقف شد. بطوریکه ما در سال های 85 تا 91 اشتغال خالص نداشتیم. بطوریکه هر سال حدود 14 هزار شغل ایجاد شده  بود و این میزان معادل صفر است. این اتفاق در سال هایی بود که درآمد نفتی ما بسیار خوب بود و به جای ایجاد اشتغال شود، واردات افزایش داده شد و حالا ما امروز  ما باید این خلاء ها جبران کنیم.

روحانی ادامه داد: از سال 85 به بعد فضای دانشگاهی هم وسعت پیدا کرد و آمار دانشجویان  مشغول به تحصیل به 4 میلیون رسید. در حالی که این دانشجویان فارغ  التحصیل می شوند و ما باید برایشان شغل درست کنیم. این در حالی است که از تابستان پارسال تا تابستان امسال، بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر نیروی فعال وارد بازار کار شدند و  این جزء آمارهای کم سابقه است.  البته آمار بیکاری ما متوسط است در بین زنان هم بیشتر است. گرچه روند ایجاد شغل در زنان مثبت بوده است. اما ما در زمینه اشتغال عقب هستیم. یکی از اهداف بزرگ ما در برجام اشتغال جوانان بود. با وام که نمی شود اشتغال درست کرد بلکه با سرمایه داخلی و خارجی و فعال کردن بخش های اقتصادی و کشاورزی این موضوع محقق می شود. ما در بخش صنعت و کشاورزی رشد خوبی داشته ایم. ما در سال گذشته تلاش می کردیم جنس ها در انبار را به فروش برسانیم. در بخش فولاد کلی انباشته داشتیم اما الان فولاد جنس مازاد برای فروش ندارد.»

روحانی خطاب به عده ای که می گویند ما این پیشرفت ها را نمی بینیم، گفت: « عینک بزنید تا بیبنید. بروید همین فولاد را نگاه کنید. ببینید ذوب آهن در گذشته  چه وضعی داشت الان چه وضعی است؟ نمی خواهم بگویم همه چیر درست شده  است و خیلی از بخشهای اقتصادی نیمه فعال است، اما تحرک خوبی در سراسر کشور می بینیم اما جاهای خالی  در زمینه اقتصاد هنوز پر نشده است.

او ادامه داد: ما در سال 92 نزدیک دو درصد رشد منفی داشتیم، در  سال93، سه درصد رشد داشتیم در سال 94، دو درصد رشد داشتیم، 4 درصد دیگر باید رشد کنیم تا برسیم به سال 90.  بنابراین ما نتوانسته ایم چاله ها را پر کنیم. اما امسال حرکت خوبی شروع شده و باید ادامه دهیم و آثارش برای جوانان خواهد بود.»

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نقش ایران در حل و فصل مساله سوریه گفت: « درگیری های چندسال گذشته در سوریه بسیار هزینه آور بوده است و ما در مجموع خوشحالیم که یک آتش بسی مورد توافق قرار گرفت و این قدمی رو به جلو است که بین دولت و برخی از گروه های معترض به غیر از ترویست ها در  این آتش بس حضو ر دارند و ما باید این آتش بس را حفظ کنیم.

او گفت: ایران، روسیه و ترکیه تلاش زیادی برای نشست آستانه کرده اند و اساس این احجاس مذاکرات سوری- سوری است و همه تلاش ما بر این است که این قدم اول در آستانه قدم پایانی نباشد و ادامه دار باشد. حل مسال سوریه یک دو تا مساله نیست. پیچیدگی خاصی دارد و تلاس ایران بر این بوده و هست که مساله سوریه از طریق مذاکره حل شود و ما همه توانمان را در این راستا به کار می گیریم. این مردم سوریه هستند که باید تصمیم گبیرد که چه کسی رییس جمهور باشد و ما باید شرایط را برای یک انتخاب آزاد آماده کنیم.»
 
کلمات کلیدی : روحانی+ نشست خبری، رسانه ها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۰۷:۳۷
روحانی زنده باد (4122411) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته