نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467216
خوش‌چهره: مناظره‌ها می‌تواند سرمایه‌های اجتماعی را ببرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
اقتصاد دان ایرانی اعتقاد دارد شعارها طبقاتی موجب نفرت و دشمنی در بین گروه های مردم می شود، نتیجه شعارهای کلی و ناقص، طبقاتی کردن جامعه و ایجاد نوعی نفرت و دشمنی در میان گروه های مختلف مردم است، بدون آنکه ریشه یابی درستی از شکل گیری جریان مرفهین بی درد و دلایل و ریشه های آن ارائه شود.

محمد خوش چهره، صاحب نظر اقتصادی در گفتگو با خبرآنلاین  در خصوص طرح موضعاتی ناظر بر عدالت اجتماعی که در تبلیغات انتخاباتی ، اعلام کرد: من  نه در جایگاه نفی و نه در جایگاه اثبات، بلکه از موضعی فراتر صحبت می کنم . طرح ناقص و ناپخته این بحث می تواند به عدم آگاهی های مناسب منجر شود و نوعی از جنگ طبقاتی را در جامعه ایجاد کند.   

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه سخنانش اصلا تایید اشرافی گری و کاخ نشینی نیست، گفت: من شخصا با خوی کاخ نشینی مشکل دارم اما به صلاح نمی دانم با استفاده از تبلیغاتی به این شکل ، به جای حل مشکل به شبهه طبقاتی شدن کمک شود. 

 وی با تاکید بر اینکه امام خمینی نیز برای نشان دادن اعتراضش به خوی اشرافی گری، هیچ گاه همه "مرفهان" را مورد حمله قرار نداد، بلکه با ظرافت واژه" مرفه بی درد" را به کار برد تا نشان دهد منظورش زیر سئوال بردن تلاش برای ارتقای رفاه نیست بلکه "مرفه بی درد" را آفتی برای جامعه می داند . او در توضیح این مطلب افزود: در جنبش وال استریت آمریکا نیز ، سران جنبش وال استریت برای نشان دادن شکاف طبقاتی به گونه ای سمبلیک لفظ یک درصد و 99 درصد را برای ساده موضوع مطرح کردند تا نشان دهند  شرایط کشور به گونه ای است که تنها یک درصد از صاحبان قدرت و ثروت و نفوذ ، منتفعان اصلی جهت گیری ها اقتصادی و تصمیمات و سیاستگذاری ها اقتصادی هستند.

وی گفت: اگر کمی به عقب برگردیم می بینیم که در فتنه 88 نیز عباراتی از این دست مطرح شد و می گفتند کسانی که از میدان انقلاب به بالا در تهران زندگی می کنند رای متفاوتی دارند  و مرفهین هستند.

این استاد اقتصاد ادامه داد: نتیجه این دست شعارها طبقاتی کردن جامعه و ایجاد نوعی نفرت و دشمنی در میان گروه های مختلف مردم است،بدون آنکه ریشه یابی درستی از شکل گیری جریان مرفهین بی درد و دلایل و ریشه های آن ارائه شود.    

محمد خوش چهره ، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه صدا وسیما در حوزه تبلیغات انتخاباتی غفلت کرده است، گفت: بررسی ها نشان می دهد بالاترین آمار مخاطبان صدا و سیما در همین دوره تبلیغات انتخاباتی شکل می گیرد و در نتیجه باید از این فضا برای افزایش آگاهی های مردمی و بالا بردن بینش اجتماعی و سیاسی و اقتصادی آنها نهایت تلاش عالمانه را به کار برد.

وی با تاکید بر اینکه جای نقدهای عالمانه و منصفانه در میان برنامه های تبلیغاتی صدا و سیما هنوز خالی است، گفت: باید این دستگاه حتما با برگزاری نشست هایی با حضور کارشناسان بی طرف و منصف، شعارهای کاندیداها را برای مردم تبیین کند.

وی گفت: به عنوان مثال همین موضوع چهار درصدی و یا ایجاد 5 تا 6 میلیون شغل در چهار سال ، می تواند از سوی کارشناسان با دقت مورد بررسی قرار گیرد و مفهوم شغل پایدار، رفاه پایدار ، نشاط اجتماعی رشد و اشتغال پایذاد  امثالهم رشد اقتصادی و ... برای مخاطبان تشریح شود، می توان برای کاندیداها نیز فرصتی برای دفاع پس از نقد کارشناسی لحاظ کرد . او ادامه داد: به نظرم می رسد برنامه ای مثل 90 فوتبالی برای مناظره ها لازم باشد و ما نیاز به یک 90 مناظره داریم.

او گفت: در غیاب برگزاری چنین نشست هایی می بینیم که رسانه های بیگانه مانند BBC  و VOA و دیگر شبکه ها که موضع گیری های مشخص دارند، با دعوت از کارشناس و ادعای نقد مناظره منویات خود را منتقل می کنند در حالی که ایجاد نقد عالمانه و منصفانه همراه با ارائه مناظره در صدا و سیما می تواند به آگاهی بیشتر مردم کمک کند.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96 + مناظره‌های انتخاباتی + جهانگیری + قالیباف + روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۷:۳۵:۳۶
منظورت ذخیره های نظامه؟؟ (4300600) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.