توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482462
قطر به ارسال غذای مسموم متهم شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
سازمان جهانی حقوق بشر یک نهاد قطری را به ارائه بسته‌های غذایی تاریخ مصرف گذشته به آوارگان اردوگاه الخارز در شرق موصل و مسمویت آنها متهم کرد. این غذاهای فاسد موجب مسمومیت صدها تن شد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، خالد ولی، رئیس سازمان جهانی حقوق بشر در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت، ۳۰۰ تن از آوارگان موصل در اردوگاه الخارز به دنبال مصرف بسته‌های غذایی تاریخ مصرف گذشته ارائه شده از سوی سازمان قطری در وعده افطار خود دچار مسمومیت شدند.

زاهد الخاتونی، معاون استاندار نینوا در گفت‌وگو با سومریه نیوز اظهار داشت: ۸۰۰ تا ۹۰۰ تن از ساکنان اردوگاه الخارز (واقع در ۴۰ کیلومتری شرق موصل) روز دوشنبه در پی مصرف مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته دچار مسمومیت شدند اما اکنون تمامی موارد مسمومیت تحت کنترل مرکز بهداشت اربیل است که تمامی نیروهای خود را جهت کنترل اوضاع اعزام کرد.

خاتونی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ مورد فوتی وجود نداشته گفت: یکی از سازمان‌های قطر این بسته‌های مواد غذایی را ارائه کرده بود.

اما مصطفی سعدون، از فعالان حقوق بشر و رئیس مرکز حقوق بشر عراق در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک اعلام کرد که دو تن از این اشخاص جان خود را از دست دادند و سازمان "raf" قطر این غذاها را ارائه کرده بود.

رعد الوهلکی، رئیس کمیسیون مهاجرت و مهاجران در پارلمان عراق پیشتر اعلام کرده بود که یک هیات از این کمیسیون و وزارت مهاجرت جهت تحقیقات درمورد مسمومیت ۶۰۰ آواره با بسته‌های غذایی تاریخ مصرف گذشته از اردوگاه الخازر در استان نینوا بازدید کردند.

اردوگاه الخازر یکی از چهار اردوگاهی است که سازمان ملل با همکاری اقلیم کردستان عراق و برخی سازمان‌های حقوق بشری برای اسکان آوارگان فراری موصل برپا کرد.
 
کلمات کلیدی : قطر ، غذای مسموم، موصل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.