نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493866
بازار مسکن همچنان چشم انتظار برون رفت از رکودِ مِلکی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
اگرچه بر اساس یک قاعده و قانون نانوشته،اوج رونق بازار مسکن در فصل تابستان رقم می خورد،اما قریب به 5 سال است که گرمای سوزان این فصل نیز نتوانسته یخ و انجماد کسادی بازار مسکن را مرتفع نماید.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کسادی بازار مسکن بعد از گذشت 5 سال همچنان از عرصه مذکور رخت بر نبسته و در اوج گرمای سوزان تابستان (که از گذشته به فصل نقل و انتقال و افزایش ضریب معاملات ملکی موسوم بوده) نیز، این انجماد مخرب، همچنان گریبانگیر یکی از حساس ترین و مهمترین حوزه های اقتصادی کشور است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی، خرید مسکن تنها برای قشر مصرف کننده و اجاره نشینی مقرون به صرفه است که به هر حال برای خلاصی و رهایی از اجاره نشینی،اسباب کشی و روند سخت و طاقت فرسای جابجایی به خرید مسکن مبادرت می ورزند.

تیمور حافظی،کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مسکن، با اشاره به نقش حائز اهمیت مسکن در اقتصاد کشور به عنوان یکی از مؤلفه های اثرگذار در حرکت، پویایی و حیات اصناف دیگر، اظهار داشت: سرمایه گذاری در بازار مسکن آن هم برای افراد و گروه هایی که میزان خواب سرمایه برای آنها مهم است،مقرون به صرفه نیست.

وی افزود: ممکن است در این عرصه، شخص یا گروهی به دلیل شرایط خاصی که با آن مواجه هستند، نیازمند به پول شوند و مصلحت زندگی خود را در این امر ببینند که نسبت به فروش املاک خود اقدام کنند و به تبع فروش زیر قیمت مسکن در چنین بازاری می تواند، برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند و به تعبیری دیر یا زود شدن سود دهی سرمایه گذاری برای آنها حائز اهمیت نباشد، مطلوب به نظر برسد، اما حصول اهداف کوتاه مدت سرمایه گذاری در چنین بازاری بسیار سخت و دشوار است.

حافظی عنوان کرد: حتی بازار اجاره بها نیز آن‌چنان که باید چنگی به دل نمی زند و با یک بررسی میدانی در بنگاه های معاملات ملکی به این واقعیت پی خواهیم برد که بخش قابل توجهی از خانوارهای اجاره نشین تلاش می کنند طی توافق و تفاهم با صاحبخانه خود به تمدید قرارداد اجاره، آن هم بصورت پشت نویشی مبادرت ورزند که با این راهکار از پرداخت کمیسیون بنگاه معاملات ملکی نیز معاف شوند که البته چنین اقدامی از سوی کارشناسان حقوقی توصیه نمی شود، اما به هر ترتیب واقعیتی است که در حال حاضر در تعامل میان مستأجر و موجر به وفور دیده می شود.

کارشناس اقتصادی گفت:در شرایطی که سود دهی بازار اجاره بها برای مالکین یک سوم سپرده‌گذاری در بانک‌ها است، به تبع کمتر سرمایه‌گذاری قائل به انباشت و فریز سرمایه خود در حوزه مسکن خواهد بود، زیرا به تبع کسب سود از محل سپرده گذاری ها در بانک های مطمئن ، به مراتب ساده تر و بی دغدغه تر از اجاره یا رهن منزل است.

عمده معاملات در واحدها و منازل ارزان قیمت انجام می پذیرد
فرهاد اِسپَهبُدی با اشاره به گرایش عموم خریداران واحدها و منازل مسکونی به املاک ارزان قیمت عنوان کرد: بنده مخالف نظر عده‌ای هستم که معتقدند بازار مسکن هیچ تغییری نکرده و واقعیتهای بازار و معاملات انجام شده در تیرماه نشان می دهد، حوزه مذکور تا حدودی از آن رکود گذشته فاصله گرفته که البته این تغییر و حرکت ، محدود، معدود و کمرنگ است، اما طرح این ادعا که شاهد هیچگونه تغییری در بازار نیستیم، خلاف واقع به نظر می رسد.

وی افزود: ممکن است در نقطه ای یا محدوده ای از شهر یا نقاط حاشیه ای، سطح و ضریب معاملات آن‌چنان‌که باید رشد نکرده و عمده معاملات انجام شده در بخش املاک استیجاری محقق شده باشد، اما این روند را نمی توان به تمامی نقاط و حوزه های جغرافیایی و سکونتی کلان شهرها تعمیم داد.

اسپهبدی گفت: در حال حاضر هستند افراد و گروه هایی که زمان فعلی را بهترین مقطع ممکن برای خرید مسکن تلقی می کنند، زیرا در رکود بازار و کمبود نقدینگی، فرصت ها برای خریدِ مِلک ، متنوع و متکثر است و به عبارتی این خریدار است که قیمت را تعیین می‌کند.

کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: البته این موضوع را نیز نباید نادیده گرفت که سمت و سوی حرکتی بازار مسکن، عمدتاً به املاک ارزان قیمت متمرکز شده که این نشان از تلاش طبقه متوسطِ رو به پایین برای خانه دار شدن است و در خصوص واحدها و منازل مسکونی با متراژ بالا یا گران قیمت (به استثنای مناطق مرفه نشین و شمالی تهران که معمولا از قواعد مرسوم و جاری و ساری بازار مستثنی هستند) خرید و فروش ها محدود است.

وی افزود: آمارهای بانک مرکزی حاکی از این است که حدود 52 درصد از معاملاتِ ملکی ، معطوف به واحدهای زیر 80 متر می‌شود و حدود نیمی از معاملات بازار مسکن در پایتخت(در ماه خرداد)در محدوده قیمتی زیر 300 میلیون تومان انجام پذیرفته است.

اسپهبدی در خاتمه یادآو رشد: متأسفانه در بازار مسکن شاهد نوعی از نابسامانی هستیم که این موضوع مربوط به دولت فعلی یا دولت گذشته نمی شود و مشکلی قدیمی و دیرینه است که مالک یا موجر مطابق میل و بصورت سلیقه ای به تعیین قیمت مبادرت می ورزد و امید آن می رود در آینده با اتخاذ تدابیری مؤثر شاهد ساماندهی هر چه مطلوب تری در بازار عرصه مذکور باشیم که قطعاً با حصول این امر، آرامش مطلوب تری بر این بازار حاکم می شود و دیگر هراس و دلهره ای در خصوص احتمال مُتَحَمِل شدن ضرر و زیان سنگین در دو حوزه عرضه و تقاضا وجود نخواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : مسکن، رکود، قیمت مسکن
 
مهم نیست
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۱:۰۰:۴۴
اگر فرضا قیمت روز مسکن در محله شما برای اپارتمان متری پنج میلیون تومان از طرف املاکی ها اعلام میشود برای فهمیدن اوضاع شما به او بگویید ملکتان را بجای متری 5 میلیون تومان انرا متری 3 میلیون تومان برایم بفروش ؟! خواهی دید که ماهها باید منتظر بمانی و تعدادی خریدار بی پول هم به شما معرفی میکنند و پس از ماهها حیران از اوضاع متوجه شرایط بحرانی خواهید شد . (4481920) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۱:۱۷:۱۸
چرا فکر میکنید با خریدن ملک توسط مردمی که نیاز ندارند رونق به بازار میاد ؟؟

رونق وقتی خوبه که مصرف کننده اقدام به خرید بکنه نه برای سرمایه گذاری .

این همه ملک الان در تهران خالی افتاده ، ایا این ها تونسته باعث ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی بشه ؟؟

یک فکری بکنید برای ساخت ملک در مناطق متوسط و کم توان شهرها تا مصرف کنند واقعی صاحب خانه شود و سرمایه گذاری مفید باشه .

یا اینکه سرمایه ها به سمت تولید و اشتغال حرکت کنه . (4481941) (alef-11)
 
على
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۱:۵۶:۵۹
بابا چند هزار بار بگيم قيمت ها را پايين بياريد و از سود آنچنانى كم كنيد اطمينان داشته باشيد بازار رونق ميگيرد، با قيمت هاى كنونى هرگز. (4482005) (alef-11)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۱:۵۷:۲۳
با کدام در آمد و پول.. (4482008) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۲:۲۱:۵۲
خونه تا کی باید گران میشد تا شماها راضی شوید ؟ (4482059) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۷:۰۷:۴۵
 گرانی قیمت مسکن حقیقتا در کجا جهش می یابد در حالی که تمام کالاها بدلیل استفاده قیمتشان بسیار کاهش میابد چگونه است که در همه شهرها قیمت ملک کلنگی در حال ریزش افزایش می یابد با توجه به انکه تورم دراین دوسال کاهش یافته است. واین روند را در ملک تجاری واداری با شدت بیشتری مشاهده میشود ایا ما مانند ژاپن یا امارات با کمبود زمین روبرو هستیم ، ایا قوانین شهرداریها سبب ان است. ایا ما با یک مافیا روبروهستیم که مانع کاهش قیمت مسکن و ملک تجاری ودر نتیجه مانع  رونق گرفتن ساخت وساز می گردد ؟قیمت زمین انقدر افزایش یافته که ساخت وساز را از دسترس دقشر متوسط خارج کرده وفقط سرمایه دارانی با پولهای هنگفت وباد اورده حاضر به ریسک سرمایه گذاری در ساخت وساز  هستند اما  این دولت است که با پیامها و عملکردمناسب وبه موقع  نه تنها مانع افزایش بلکه کاهش قیمت را رقم میزند (4482304) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.