توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503468
قالیباف: متاسفانه در ایران مدیریت یکپارچه شهری معنا ندارد/ مردم توقعاتی از شهرداری دارند که در مسئولیت مدیریت شهری نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
محمدباقر قالیباف با حضور در برنامه نگاه یک گزارشی از عملکرد 12ساله خود در شهرداری تهران ارایه داد و از نبود مدیریت یکپارچه شهری در ایران گله کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد باقر قالیباف امروز (شنبه) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک که از شبکه یک سیما پخش شد گزارشی از عملکرد 12خود در شهرداری تهران ارائه داد.

قالیباف در ابتدای برنامه در رابطه با عملکرد خود در 12 سال سکانداری شهر تهران و مهم ترین کمبود های شهر تهران گفت: موضوع شهر و شهرداری در کشور ما مشکلات ریشه ای دارد که مهم ترین ان جایگاه شهرداری ها در نظام اجرایی کشور است.
وی افزود: اگر به نظام حکومتی کشور های دیگر نگاه کنیم می بینیم که در سطح اجرایی شهر ها یک مدیریت یکپارچه در مدیریت شهری خود دارند.

قالیباف ادامه داد: در کشورهای دیگر مدیریت شهر دارای اختیاراتی هستند و افراد واقعا شهردار هستند و متاسفانه در کشور ما این گونه نیست. به عنوان مثال هیچ کدام از مواردی مانند آب و برق و مدارس در اختیار شهرداری نیست.

وی گفت: حتما موضوع محیط زیست و آلودگی هوا مهم است اما موضوع مدیریت شهر از این موارد مهم تر است.

شهردار تهران بیان داشت: در حقیقت شهرداری ها یک دولت محلی هستند اما سیستم اداری کشور ما به شدت مرکزی است و شهرداری متولی مواردی مانند آب و برق و گاز نیست. در نتیجه مهم ترین مشکل شهرداری ها نظام اجرایی کشور ما است و ما نمی توانیم با آیین نامه ها شهر را مدیریت کرد و دولت باید بپذیرد دست از مدیریت مرکزی بردارد و شوراها شهر واقعا شورای شهر باشد و امور تصدی گری به شهرداری واگذار کرده و اجازه دهد که شهرداری ها بتوانند به عنوان یک نظام غیر دولتی کار کند.

وی در رابطه با عملکرد خود در شهرداری تهران گفت: اگر به آمارها نگاه کنیم می بینیم که اهالی فرهنگ و متولیان و مدیران دست به دست هم دادند و اتفاق های خوبی افتاد و در حوزه توسعه زیر ساخت ها می توان توسعه شهر را با تاریخ کل شهرداری ها مقایسه کرد. به عنوان مثال تا قبل از سال   84 به غیر از تونل رسالت در شهر تهران تونلی دیگری وجود نداشت.

قالیباف گفت: طی این سال ها 57 پل احداث شد و امروز 24کیلومتر تونل در شهر تهران احداث شده و این عدد جدا از تونل های تاسیساتی و مترو است.

وی ادامه داد: امروز تونل توحید، غزه و رسالت وجود دارد و در حالیکه در سال 84 حدود  1200 پارک داشتیم، امروز به 2 هزار و 200 پارک رسیده است.

شهردار تهران گفت: یعنی سرانه فضای سبز در تهران از 9 متر به 16 متر رسیده است. البته باید تاکید کرد که مناطقی مانند منطقه 9 و 10 شرایط خوبی از نظر فضای سبز ندارند. ما با توجه به طرح جامع شهر تهران شرایط خوبی داریم. امروز در هیچ کدام از بزرگراه ها زمین خالی رها شده وجود ندارد.

قالیباف با اشاره به اینکه مهم ترین کار انجام شده در طول 12 سال مدیریت خود در شهر تهران در حوزه زیر ساخت بود، بیان داشت: زیر ساخت ها و تونل ها و بزرگراه و فضای سبز نشان می دهد که در طول این 12 سال کارهای زیادی انجام شده و ما تمام این موارد را به زودی منتشر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین چالش شهر تهران آلودگی هواست، گفت: در ارتباط با آلودگی هوا و رفع این مشکل در این دوره مدیریت اعتقاد داشتم که در مدت 6 سال می توان مشکل را حل کرد اما این کار وظیفه شهرداری ها نیست و وظیفه دولت است. البته ما طرحی در این خصوص در سال 94 به دولت ارایه دادیم.

شهرداری گفت: دولت به دلیل اینکه با چالش های مهم تری در ارتباط است اعتقاد داریم که رفع مشکل آلودگی هوا باید به شهرداری ها واگذار شود اما دولت نپذیرفت.

وی افزود: ما می توانستیم از سرمایه گذاران خارجی در رفع مشکل آلودگی هوا کمک بگیریم.

قالیباف بیان داشت: از سال 84 تعداد خوردوها در شهر تهران از 2 میلیون به 4 میلیون رسیده است که تعدادی از آنها فرسوده هستند و تعداد موتورسیلکت ها هم از خودروها پیشی گرفته است و ما مشاهده می کنیم که یک موتورسیکلت 5 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند.

شهردار تهران گفت: امروز جمعیت شهر تهران رو به افزایش نیست و در زاد و ولد در 640کیلومتر مساحت شهر تهران حتی کمتر از میانگین کشوری است و مشکل اصلی حاشیه نشینی است و این موضوع یک مسئله ملی است و حدود 23 درصد جمعیت کشور در این مناطق حاشیه ای تهران زندگی می کنند.

قالیباف بیان داشت: به دلیل اینکه سیاست ها درست اجرا نمی شود مشکلات ایجاد می شود بنده در یک جلسه با حضور وزیر راه و شهرسازی مطرح کردم که ما در شهرداری این آمادگی را داریم که دیگر هیچ پروانه ساخت و سازی صادر نکند اما آیا دولت هم این آمادگی را دارد؟

وی با اشاره به اینکه گفته می شود شهر با تراکم فروشی مدیریت می شود یک حرف گزاف و اشتباه است گفت: براساس طرح جامع یک تراکم مجاز در شهر وجود دارد و تمام تراکم ها در آن آورده شده و تمام موارد دارای ضوابط است و تمام موارد طرح جامع در شورای شهرسازی تصویب می شود که شهرداری حتی عضو آن نیست.

شهرداری تهران گفت: در گذشته می گفتند هر چه قدر پول بدهی آش می خوری یعنی هر چه قدر مردم پول می دادند می توانستند پروانه ساخت و تعداد طبقات بیشتری بگیرند اما این موارد در این دروه مدیریت وجود نداشت.

در حال تکمیل...
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۲۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۲۰:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۶ ۱۹:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۷ ۲۳:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ ۱۳:۴۵
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ۱۵:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۱ ۱۳:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۹ ۰۸:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۴ ۱۲:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۷ ۱۳:۵۶
 
 
کلمات کلیدی : قالیباف+شهرداری تهران+نگاه یک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.