توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474164
این کافئین مرگبار!
بخش سلامت الف، 31 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
طی چند سال گذشته، موارد متعددی از مرگ در نتیجه مصرف بیش از اندازه کافئین ثبت شده اند و پرسش هایی درباره ایمنی این محرک محبوب شکل گرفته اند.
 
مرگ یک نوجوان آمریکایی در کارولینای جنوبی در ماه گذشته به واسطه مصرف بیش از اندازه کافئین بار دیگر این ماده محرک محبوب و پرسش هایی که درباره ایمنی آن مطرح است را در کانون توجه قرار داد.

وقتی کافئین مرگ آفرین می‌شود!

به گزارش عصر ایران به نقل از "سی‌بی‌اس‌ نیوز"، دیوس کراپ نوجوان شانزده ساله پس از مصرف یک نوشابه غیر الکلی بزرگ، یک لاته و یک نوشیدنی انرژی‌زا طی یک بازه زمانی کوتاه جان خود را در بیمارستان از دست داد. به گفته والدین وی، دیویس نوجوانی سالم و فعال بود که از مواد مخدر و الکل نیز دوری می کرد.

به گفته دکتر گری واتس، این نوشیدنی ها، این میزان از کافئین، و چگونگی گوارش آنها در بدن دیویس پیامدهای وخیمی به همراه داشته که در نهایت به مرگ وی منجر شده است. مصرف مقدار بسیار زیاد کافئین در کمتر از دو ساعت وقوع یک رویداد قلبی را برای این دانش آموز دبیرستانی موجب شده است.

طی چند سال گذشته، موارد متعددی از مرگ در نتیجه مصرف بیش از اندازه کافئین ثبت شده اند - به ویژه در میان نوجوانان و جوانان سالم - و پرسش هایی درباره ایمنی این محرک محبوب، به ویژه در آمریکا، شکل گرفته اند. اگرچه کافئین ماده ای قانونی و پر استفاده محسوب می شود، اما همچنان یک ماده محرک است. به طور کلی، کافئین برای بیشتر مردم بی خطر است، اما مصرف بیش از اندازه آن می تواند خطرناک باشد.

بنابر گزارش کلینیک مایو، مصرف تا 400 میلی گرم کافئین در روز برای بیشتر بزرگسالان سالم امن به نظر می رسد. این در حدود مقدار کافئین موجود در چهار فنجان قهوه دم کرده، 10 قوطی نوشابه کولا یا دو قوطی نوشیدنی انرژی‌زا است. مصرف بیش از این میزان می تواند سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل اصلی این است که افراد بسیاری ممکن است توجهی به میزان کافئین موجود در نوشیدنی هایی که مصرف می کنند، نداشته باشند. به عنوان مثال، نوشیدنی های انرژی‌زا سالانه بیش از 20 هزار نفر را راهی اورژانس بیمارستان ها می کنند.

مساله دیگر این است که کافئین تنها محرک موجود در این نوشیدنی ها محسوب نمی شود. دیگر مواد تشکیل دهنده نوشیدنی های انرژی‌زا متغیر هستند، اما می توانند مواد گیاهی، ویتامین ها، قندها، و تورین، اسید آمینه ای که در گوشت و ماهی یافت می شود، را شامل شوند.

آکادمی کودکان آمریکا عدم مصرف هر گونه نوشیدنی انرژی‌زا برای کودکان و نوجوانان را توصیه کرده است.
 
کلمات کلیدی : کافئین+نوشیدنی انرژی‌زا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.