توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 229968
عراقچی: مذاکرات با فرانسه و آلمان در ژنو و تهران انجام می‌گیرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد مذاکرات ایران و آلمان روز یکشنبه هفته آتی (۲۵ خرداد) در تهران و مذاکرات با فرانسوی‌ها فردا (چهارشنبه) در ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

به گزارش تسنیم؛ معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با تأیید دیدار روز چهارشنبه با تیم مذاکره کننده فرانسوی اظهار داشت: "در مذاکرات دو جانبه با فرانسه ، آقای «نیکولاس دوریویر» نماینده جدید فرانسه در مذاکرات با ۱+۵ حضور خواهد داشت."

این مقام ارشد وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد که دوریویر نماینده جدید فرانسه در مذاکرات ۱+۵ جانشین «ژاک اودیبر» شده است. روز گذشته نیز لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که مذاکرات میان تهران و پاریس درباره پرونده هسته ای ایران چهارشنبه برگزار می شود.

عراقچی همچنین درباره مذاکرات دو جانبه با آلمان گفت: "مذاکرات دو جانبه با آلمان نیز روز یکشنبه آینده در تهران برگزار خواهد شد."

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: "آقای هانس دیتر لوکاس نماینده آلمان در مذاکرات ۱+۵ برای شرکت در یک سمینار در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه به تهران سفر می کند که با وی مذاکرات دو جانبه ای درباره موضوع هسته ای خواهیم داشت."

مذاکرات دو و سه جانبه ایران با تیم‌های مذاکره کننده شش قدرت جهانی، پیش از برگزاری پنجمین دور مذاکرات وین، با دیدار بین تیم‌های مذاکره کننده ایران، آمریکا و نیز هلگا اشمیت، معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ژنو آغاز شد.

عراقچی پس از پایان مذاکرات ۵ ساعته با تیم آمریکایی و معاون اشتون گفت: "گفتگوها در فضای مثبت و سازنده‌ای برگزار شد." مذاکرات با طرف آمریکایی امروز (سه‌شنبه) ساعت ۹ صبح به وقت محلی (۱۱:۳۰ به وقت تهران) ادامه خواهد داشت.

مذاکره کنندگان ایرانی همچنین در حاشیه برگزاری کنفرانس خلع‌ سلاح بین‌المللی در رم با دیپلمات‌های روسی به ریاست سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه و نیز مذاکره کننده ارشد روس، دیدار خواهند کرد.

این دیدارها در حالی صورت می‌گیرند که دور قبلی مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی بدون پیشرفت محسوس پایان یافت و چنین به نظر می‌رسد که این دیدارها، همچنین دیدار پیشین وزیر امور خارجه کشورمان و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها و نظرات طرف‌های مذاکره است تا در دور بعدی مذاکرات وین که از ۲۶ تا ۲۹ خرداد برگزار خواهد شد شاهد پیشرفت در فرآیند نگارش پیشنویس توافقنامه جامع و نهایی هسته‌‌ای باشیم.