نظر منتشر شده
۷۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499662
تیراندازی یک سرباز به هم خدمتی هایش در پادگان و داغ شدن دوباره بحث خدمت سربازی
بخش اجتماعی الف، 17 مرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۳
روز یکشنبه، 15 مرداد یک سرباز با اسلحه به سوی هم‌خدمتی‌هایش شلیک کرد.

روابط عمومی پایگاه هوایی شهید لشکری در این باره اعلام کرد که حادثه در میدان تیر آموزشی رخ داده و بر اثر آن 4 تن از سربازان کشته و 8 تن دیگر مجروح شده‌اند.

این حادثه در پادگان نظامی نیروی هوایی ارتش در منطقه شورآباد بخش کهریزک تهران اتفاق افتاده است. مهر گزارش داده پس از این حادثه نیروها به سرعت وارد عمل شده و طی این درگیری سرباز مسلح را با شلیک گلوله هدف قرار دادند که وی بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داد.

عبدالله مینویی، مدیر داخلی بیمارستان شهدای هفتم تیر نیز در این خصوص گفت: سرباز تیراندازی کننده و یک نفر دیگر قبل از مراجعه به بیمارستان فوت کرده بودند. وی افزود: تعداد 10 سرباز زخمی به این بیمارستان منتقل شده بود که 2 نفر جان خود را از دست داده و 8 نفر به بیمارستان دیگری منتقل شدند. خبرگزاری ها نوشته اند: این اتفاق احتمالا به دلیل مشکلات روحی روانی سرباز ضارب یا چرخش ناگهانی سلاح بوقوع پیوسته است.

چندی قبل نیز در 26 تیرماه سرباز وظیفه جمعی پادگان آمادگاه ( ارتش) آبیک در ساعت استراحت با سلاحی که دراختیار داشت، اقدام به تیراندازی به سوی هم خدمتی های خود کرد. بر اثر این تیراندازی سه سرباز جان خود را از دست دادند و شش تن دیگر زخمی و به بیمارستان ولی عصر (عج) آبیک منتقل شدند.

خبرگزاری صدا و سیما آن زمان گزارش داده بود: شنیده ها حاکی است که سرباز ضارب به علت آنچه گفته می شود که با درخواست انتقالی وی موافقت نشده، اقدام به تیراندازی کرده است.
 
ورود مجلس به حادثه تیراندازی در پادگان کهریزک
این در حالی است که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی حادثه تیراندازی در پادگان کهریزک در کمیسیون امنیت خبرداد. سیدحسین نقوی حسینی  گفت: در ابتدای جلسه امروز، حادثه کهریزک و تیراندازی در پادگان آموزشی مورد بحث قرار گرفت و بنابراین شد کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضوع را بررسی و گزارش جامع آن را به کمیسیون ارائه کند.

بعد از این اتفاقات بحث هایی درباره نوع گذراندن خدمت سربازی و الگوی انجام آن نیز در رسانه ها و شبکه های اجتماعی صورت گرفت.

الگوی خدمت سربازی در ایران
بر اساس گزارشی که در مرکز پژوهش های مجلس منتشر شده خدمت نظام وظیفه عمومی در ایران دارای قدمت زیادی است و در طی ادوار مختلف دستخوش تغییرات و تحولات مهمی شده است. بررسی ها نشان می دهد که سربازی به شکل امروزین آن ریشه در نظام و قانون بنیچه(تعهد اهالی هر ده مبنی بر آماده کردن عده ای سرباز برای حکومت) که ظاهراً از دوره ایلخانان در ایران مرسوم بوده دارد و امیرکبیر در دوران ناصرالدین شاه آن را اجرایی کرد.

امیرکبیر در راستای نوسازی ارتش و نیروهای مسلح، روستائیان کشور را متعهد کرد به عنوان مالیات عده ای از جوانان را برای کمک به تامین نیروی انسانی ارتش برای مدت معینی در اختیار دولت قرار دهند. پس از آن قانون نظام وظیفه اجباری در سال 1304 هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید و از آن سال تا کنون بارها قانون مزبور مورد جرح و تعیدل قرار گرفته است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته روش فعلی انجام خدمت سربازی دارای پیامدهایی فرهنگی- اجتماعی می باشد.

 این در حالی است که الگوی سربازگیری نتایج اقتصادی نیز به همراه دارد. هفته نامه جامعه پویا در این باره می نویسد: خدمت سربازی با همه اما و اگرهایش دو کارکرد اصلی دارد؛ یکی از آنها تأمین نیروی بالقوه دفاعی کشور و دیگری کاهش بیکاری احتمالی جوانان است. اما در جهان رقابتی اقتصاد که فشار برای یافتن شغل در کشورهای توسعه‌یافته بیمارگونه است، دوران خدمت سربازی چقدر جوانان این کشورها را از آینده مورد علاقه‌شان دور می‌کند؟

برخی از پیامدهای اقتصادی خدمت سربازی به قرار زیر می باشد:

 همچنین در گزارش مرکز پژوهش ها آمده بود یکی از  مهمترین آسیب ها و آفت های کنونی در سیستم خدمت نظام وظیفه اجباری کنونی رویکرد گماشته محوری در میان فرماندهان مسلح نسبت به سربازان است.
 
 در یک مطالعه و بررسی علمی انجام شده در خصوص خدمت نظام وظیفه در 197 کشور جهان نتایج زیر در قالب شش مدل خدمتی به دست آمده است که بدین شرح است:

* در 112 کشور جهان (57 درصد کشورهای مورد مطالعه) اساسا سربازی اجباری وجود ندارد.
* 28 کشور سربازی اجباری یک سال و کمتر دارند که 14 درصد حجم نمونه را شامل می شود.
* 20 کشور یا حدود 10 درصد حجم نمونه سربازی اجباری 18 ماه و یا بیشتر و غیرانتخابی همراه با به کارگیری در امور عملیاتی نظامی دارند. شایان ذکر است در شرایط کنونی نظام خدمت وظیفه عمومی در ایران منطبق بر این نوع می باشد.
* 14 کشور (7 درصد حجم نمونه) فقط سربازی انتخابی دارند.
* 15 کشور (8 درصد حجم نمونه، از ترکیب نیروهای داوطلب و اجباری استفاده می کنند

و بالاخره 8 کشور (4 درصد نمونه مطالعاتی) صرفا در امور مدنی یا به صورت نظامی غیرمسلح از نیروی سرباز استفاده می کنند.
 
برخی که توان مالی و نفوذ دارند مانع از برداشتن خدمت سربازی می شوند
در باره شیوه فعلی انجام خدمت سربازی حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به فرارو می گوید: ما در دنیایی زندگی می کنیم که چیزی به عنوان خدمت سربازی وجود ندارد و همه افراد که نیروهای نظامی حضور دارند از عوامل کادری و رسمی هستند. اما متاسفانه ما شاهد هستیم که در ایران مسئولان با نهایت سختگیری مانع از معافیت افرادی می‌شوند که توان روحی- روانی برای خدمت سربازی ندارند. البته این صرفا در خصوص مسائل روانی نیست. زیرا در مواردی افرادی که مشکلات جسمی دارند هم مجبور می‌شوند به خدمت سربازی بروند.

وی تصریح کرد: دلیل این امر هم واضح است. نگاه مسئولان کاملا کمی است و برخلاف دیگر کشورها که کیفیت را مد نظر قرار می‌دهند.

فلاحت پیشه در پایان تاکید می کند: اگر این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار گیرد قطعا بررسی خواهد شد اما مشکل اینجا است که افرادی که توان مالی یا نفوذ سیاسی- نظامی دارند و با استفاده از همین مانع از خدمت رفتن پسرانشان می‌شوند، در برابر حذف خدمت اجباری مخالفت و مقاومت می کنند. زیرا پسران آنها که به خدمت نمی روند و افرادی که توان مالی ندارند یا از خانواده های روستایی یا قشر پایین جامعه هستند مجبور هستند دوران خدمت را سپری کنند.

البته در طول این مدت طرح های دیگری نیز درباره انجام خدمت سربازی مطرح شده که به نتیجه ای منجر نشده است. به عنوان مثال طرح «سرباز صنعت» که پیش‌تر از اواخر سال 83 در کشور اجرایی شده بود، اما پس از ارزیابی انجام شده به دلیل مثبت نبودن نتایج، اجرای آن از سال 86 متوقف شد. حال باید دید آیا با اتفاقات اخیر و ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع، قانون نظام وظیفه تغییر خواهد کرد یا خیر.
 
کلمات کلیدی : مشمولان سربازی ، خدمت سربازی ، کارت پایان خدمت، سرباز، سربازان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۲۸:۱۶
من سوالم اینه که حالا که طرف رو میبرید سربازی دیگه چرا در پادگان احترام طرف رو نگه نمیدارید و بهش توهین می کنید که کار به اینجا بکشه؟ ایا فردی که میره سربازی اینده ای اصلا داره که دلش خوش باشه خدمت بکنه؟ ایا قابل تحمل هست که یک فرد سربازی برود و توسط کادر مورد توهین هم واقع بشود؟ (4510291) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۲۳:۰۵
طرف رو به زور می برند سربازی آنجا هم به چشم یک سربار و نون خور اضافی بهش نگاه می کنند و بهش توهین می کنند یه همچین چیزی کجای دنیا هست ؟ (4510785) (alef-11)
 
France
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۲۶:۵۰
سوالي كه پيش ميايد اين است كه اكثر اتفاقات در پادگانهاي ارتش اتفاق مي افتد و در پادگانهاي سپاه و نيروي انتظامي از اين خبرها نيست ؟ آيا ارتش نبايد به صورت فوري اين قضيه را ريشه يابي كند؟ (4510796) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۳:۳۰
ای گفتی: اصلا طرف آینده ای برای خودش متصور هست که بخواد سربازی هم بره (4511114) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۵:۱۳
دردو بر جوانمردی تو ایران که بتونه این قانون سربازی رو حتی یه مقدار شده منصفانه کنه واقعا درود (4511118) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۰:۰۰
من هم شنیدم توهین فراوانی در دوره اموزشی به سربازان می شود ،چرا؟ (4511309) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۱:۵۵:۵۷
عزیزم شنیدن کی بود مانند دیدن بنده ۱۸ ماهه قانونی رو خدمت کردم بعد گفتن چرا دیر اومدی خدمت ۳ ماه هم اضافه خدمت سنواتی بهم دادن یک ماه هم اضافه خدمته همین جوری در طول این ۲۱ ماه لطف کردن خلاصه ۲۲ ماه خدمت کردم ۱۹ سالگی رفتم ۲۱ سالگی کارت پایان خدمت رو بهم دادن الان هم بیکارم ....! (4516827) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۳۰:۳۰
قانون یکصد ساله خدمت اجباری نیاز به بازنگری اساسی با توجه به شرایط کنونی جامعه ایران و جهان دارد و در آن شکی نیست.دو سال از طلایی ترین سالهای زندگی یک جوان مذکر چرا باید در پادگانها و به صرف انجام یکسری کارهای دم دستی و سطح پایین تلف گردد؟؟دو سالی که میتواند آینده شغلی و تحصیلی وی را متحول سازد.
امیدوارم ضمن کاهش مدت خدمت سربازی از 24 ماه به حداکثر 12 ماه و همچنین حذف برخی معافیت های غیراصولی طبقات بخصوص اجتماعی بسمت تشکیل ارتش حرفه ای و نگاه تخصصی در بکارگیری نیروهای وظیفه حرکت کنیم (4510296) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۳۳:۲۴
طرف به زور بردن خدمت، احتمالا درخواست معافی هم داده بود قبول نمیکردن، اعتقادی به اینکه بعضی ها از محیط نظامی تنفر دارن ندارن.نحوه احتران هم که میدونید چجوریه! این حوادث 100 درصد پیش میاد, بازم پیش میاد و پیش هم میومده (4510304) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۵۲:۲۸
بنده خودم اعزامی شهریور هستم چند نکته را دوست دارم اینجا به عنوان نظر بیان کنم
با توجه به گسترده بودن مرز های کشورمان و تهدیدات بزرگ امنیتی از جانب کشور های همسایه، سربازی باید اجباری باشد و دارای حقوق مناسب مثلا 500 هزار در ماه یا بیشتر باشد و بعد از سپری کردن آن به فرد امتیازی تعلق بگیرد مثلا همه شرکت های دولتی و خصوصی موظف به استخدام 50 درصد نیروهای خود از بین صرفا خدمت کرده ها شوند یا مثل آمریکا یک امتیاز استخدامی به آن ها تعلق بگیرد در اینگونه سربازی خانم ها هم در ادارات در پست های متناسب با آن ها به کار گرفته شوند. (4511203) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۳:۳۰:۱۰
مگه دور مرز دیوار انسانی درست کردن؟ ما چند مرزبانی داریم؟ چقدر میلیون سرباز برای آنها نیاز هست؟ (4515288) (alef-11)
 
سرباری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۵۹:۲۰
سربازی الان نسبت به گذشته خیلی راحت شده همین پانزده سال پیش سرباز کتک می خورد و جرات اعتراض نداشت الان سرباز تا بهش میگن تو میره عقیدتی شکایت میکنه الان تو پادگانها تنبیهاتی مثل کلاغ پر و پامرغی و ... ممنوع شده یک زمانی اتقدر اینطور تنبیهت میکردن که زانوی ادم از کار می افتاد سربازی رو فکر نکنم بتونن حذف کنن و یا بردارن چون بار مالی سنگینی داره و بجاش باید استخدام کنن که با این وضعت اقتصادی که دولتهای ما گاها برای تامین یارانه مردم عاجز میشن اما ای کاش مدتش رو میکردن ۱۲ ماه (4510348) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۰۸:۰۰
اصلا در دوران خدمت سرباز چه فنون نظامی فرا میگیرد جز ۳۰ تا تیر در کردن با اسلحه وهه ۶۰ میلادی
تمام مدت سربازی این است که باید برای کادر نیرو های مسلح بیگاری و نگهبانی داد والسلام (4510359) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۱۶:۵۳
اونهم همش باید نگران باشی پوکه گم نشه تو سربازی من الکی تیر می انداختم بیشتر حواسم بود پوکه ها کجا افتادند (4510645) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۳۴:۵۶
ابدارچی را فراموش کردی! فوق لیسانس دانشگاه تهرانم با ثبت اختراع! پروژه کسری گرفتم با هزار بد بختی ( نه مرخصی می دن نه ساعتی ) تو پادگان هم اسمن مسئول بایگانی ام رسما ابدارچی پرسنل محترم کادر! خدمت به کشور از این مفید تر نمی شه! (4511345) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۲۰:۱۷
متاسفانه همین آقایان کسانی را به اسم معاف از رزم به خدمت میفرستند که در زندگی روزمره خود با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند. در پادگان ما سربازی بود که معاف از پوتین بود و با دمپایی خدمت می کرد که البته اونم با هزاران مشکل (4510389) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۲۳:۳۸
سربازى بايد يك شغل باشد بيهوده دو سال از عمر جوانان را در بادگانها تلف نكنيد (4510397) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۳۷:۳۵
خدمت اجباری باید حذف شود (4510430) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۵:۰۳
اگر دولت خودشو مکلف به پرداخت حقوق مکفی به سربازان بکنه خیلی از مشکلات حل میشه.اگر کمی راجع به این موضوع کارشناسی صحیح صورت بگیره متوجه خواهیم شد که 1بر حسب احتیاج کشور سرباز جذب نیروهای مختلف میشه2از هزینه های گزاف آموزش و نگهداری از سربازان اضافی کاسته میشه3حقوق خودش باعث ایجاد انگیزه و کسب درآمد برای قشری خواص میشه4 اجباری هم در کار نخواهد بود که اختلافی سر بحث افراد متمول و عیر متمول پیش بیاد. من متعتقدم میشه که سرباز رو استخدام کنن و در مواقع لزوم ازش استفاده درست بکنن. (4510475) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۰:۰۵
خوب بود حقوق‌دان‌ها برسی می‌کردند. اینکه به فردی حقوق مکفی (حداقل حقوق قانون کار) بهش پرداخت نکنند به نوعی نقض و خلاف قانون کار و همچنین از طرف دیگر شاید حتی در تضاد با اصل ۲۸ قانون اساسی هم باشه. (4510838) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۵:۳۹
راه حل ساده است
درمناطق مرکزی مثل تهران تیرمشقی به نگهبانان سرباز داده شود
چرا
چون اینها درمجتمع هستند
واحتیاجی به تیرجنگی نیست
دیوانگی هم ربطی به سربازی وغیر سربازی ندارد
جنون که سراغ آدم بیاید باید فقط خدابه داد ادم برسد (4510476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۴۲:۵۷
جنگ هم شد با تیر مشقی برن جنگ
آخه دنبال فیلم و وقت تلف کردن نیستیم که
باید فکر اساسی بشه
به نظرم سربازی باید دارای حقوق خیلی خوب باشند و سربازیب ا گزینش باشه
مثلا 2 میلیون بدن و سرباز با تست انتخاب بشه و 5 تا 10 سال هم خدمت کنه
هم بدنش سالمه و هم برای چند سال سرباز حرفه ای میشه
بعدش هم از این نیروها برای حراست و یگان امداد بانک و ... استفاده کنند
اینجوری طرف نمیخواد کسی رو بکشه (4511430) (alef-11)
 
سهیل
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۶:۲۲
به نظر من که البته شخصیه، سربازی به زیر یک سال کاهش پیدا کنه و این مخارج خرج تربیت نیروهای حرفه ای با حقوق بالا بشه. اینجوری مثلا افراد تنومند و مفید وارد این حوزه می شوند، چون اجباری نیست و حقوق خوب داره و هیکل های خوب هم استخدام میشن موجب ایجاد به اصطلاح کلاس و شان اجتماعی در جامعه برای سربازان می شود. در ضمن شغل ایجاد و بهره وری افزایش می یابد. البته کارشناسان این حوزه بهتر می توانند در این مورد صحبت کنند. با تشکر. (4510480) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۷:۳۲
اینایی که سربازی رفتند میدونن چه فشاری روی این افراد هست! سازوکار خدمت سربازی در کشور نیازمند یه تغییر اساسی و نگرش کلی داره.
خبرهای زیادی از خودکشی و خود زنی و همینطور حمله به هم خدمتی ها میشنویم و برای پایان دادن به اینها باید یه فکر کارشناسانه کرد (4510481) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۰۹:۱۰
نمردیم یک تحلیل درست خوندیم. (4510533) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۱۳:۳۵
ما هم تو خدمت دوبارمیدان تیررفتیم .بماند که تنها تیر درکردیم وچیزی هم یادنگرفتیم.اما برای احتیاط همیشه یک پرسنل کادری کنار سرباز ی که توی گود تیراندازی رفته قرارمیگیره وتفنگ روبه سربازتحویل میده وسرباز هم تنها به سمت میدان تیر نشانه میگیره بعد ازاتمام هم تفنگ وپوکه روتحویل نیروی کادری میده .اینجا قصورازفرمانده ونیروهای کادری بوده .البته توپادگانها هم یگان پاسدار همیشه مسلح هستند وفشنگهاروهرروز چک میکنند وتحویل میدن .جالب اینجاست که به جای این برجکهای نگهبانی ومجبور کردن سرباز بیچاره به پست دادن اون هم یک شب بخواب میشه با دوربین وانواع امکانات جدید پادگان رو کنترل کرد.در ضمن چرا یک سرباز باید تو پاسدارخونه ارتش یک شب درمیان یا هرشب پست بده وبیخوابی بکشه روز هم انواع اهانت ها رو تحمل کنه تازه بیگاری وکاراجباری هم بره دیگه اگرشب سر پست خوابش برد فرداده روز هم اضافه خدمت بزنین براش نتیجه میشه همین کشتارها. (4510545) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۱۴:۱۴
برداشتن خدمت سربازی در وسط خاورمیانه مثل برداشتن چراغ قرمز از یک چهار راه پرترافیک است.
در اینجا حتی دختران باید کار با اسلحه و دفاع اولیه را در یک دوره ۱ تا ۳ ماهه اموزش ببینند. (4510547) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۰:۱۸:۳۹
احتمالا میخوای هواپیماهای آمریکایی رو با کلاشینکف بزنی بابا دنیا و تکنولوژی پیشرفت کرده جند روز پیش یه مقاله در مورد تانک خوندم نوشته بود یک تانک انگلیسی با برخورد یک موشک ضد تانک و چندین آر پی جی تمام نفراتش سالم موندن بهتره بجای سربازی اجباری روی سخت افزار نیروهای مسلح کاربشه (4512081) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۲۳:۳۳
سربازی باید اختیاری به حقوق بالا باشه.یا حداقل تو این دو سال مهارتی را کامل یاد بدند. (4510563) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۳۹:۰۷
فروش سربازی و تفاوتی که از این بابت برای سربازان ایجاد می کند مبنی بر اینکه کسی که پول ندارد باید خدمت کند و فردی که پول دارد خدمت را می خرد، ریشه اساسی تبعیض ها و فشارهای روحی و فکری وارد شده بر سربازان هست. (4510583) (alef-11)
 
عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۴۶:۵۰
خدمت اجباری طولانی مدتی که به این شکل در کشور ما وجود داره باعث هدر رفتن عمر و انواع فساد است. (4510589) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۵۷:۰۸
هیچ کس نمی تونه حال جوانی رو که دارای مشکلات خانوادگی، دوری راه، بیکاری، بی پولی، تاخیر در ازدواج هست رو درک کنه. چه برسه وقتی که مجبوره به زور دو سال از عمرش رو در پادگان هم بگذرونه. هیچ کسی نمی دونه چه فشاریه (4510607) (alef-11)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۰۰:۳۳
در حال حاضر نهایت زمان مفید دیگه حداکثر شیش ماه واسه خدمت کافیههمطرف آموزش نظامی می بینه هم تحمل سختی پیدا میکنه و هم چیزای دیگه
بیشتر از شیش ماه میشه نیروی کار مفت واس دولت و بیگاری کشیدن که اصلا هدف سربازی در حال حاضر واس اونا همینه نه حالت اول (4510615) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۱۲:۰۶
سال های دهه 70 از که درس آمادگی دفاعی می خوندیم از طرف مدرسه وسپاه رفتیم میدان تیروبه هرنفر 10تافشنگ وتفنگ کلاشینکف دادند.فشنگ بسیاری از دانش آموزان را سربازان شلیک کردند من نمی دونم این چه جور تمرین تیر اندازی بود هی اصلا بچه ها رانمی بردند تیر اندازی خود سرباز ها تیرها را می زدند اون فشنگ ها حق ما بود .این مردم آزاری است.این چه چور امتحان تیر اندازی که یک طرف تفنگه دانش آموز بگیره و طرف دیگرشو سرباز بگیره وبا کمک هم به طرف سیبل تیر بندازن مسخره بازیه دیگه. (4510637) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۱۳:۲۱
باید فقط 3 ماه دوره اموز ش نظامی باشه (4510642) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۱۷:۰۲
سربازی مسخره است. حق ندارید به بهانه شرایط کشور از یک نفر بیگاری بکشید. یا باید حقوق و مزایای مناسب (مثلا ماهی 500 هزار تومان حداقل) به سرباز بدهید یا سربازی را بردارید. (4510646) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۱:۰۴:۲۹
ماهی 500 هزار تومان!!!نخیر آقا طبق قوانین مصوب نظام وظیفه بین 60 تا 90 درصد دریافتی یک کادری هم درجه باید پرداخت کنند آنهم پس از اصلاح درجات و برگرداندن ستاره های سردوشی افسران وظیفه (4512157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۲۹:۲۹
مشکل از خدمت سربازی نیست؟؟؟؟
مشکل از جوان هایست که تو کار کردن،ازدواج کردن
زندگی کردن ،نابلد هستند و همیشه طلبکار وتوقع زیادی
دارند،چرا؟چون الگوهاشونو تغییر دادین!!
اینها تو خانواده با پدر ومادر مشکل دارند،تو مدرسه با ناظم ومعلم
تو دانشگاه با استاد وتو خدمت با کادر،شما بررسی کنید ببیند در دهه پنجاه وشصت که هیچ امکاناتی نبود چرا درصد پیشرفت واحترام ان نسل ها خیل بهتر از امروز بود.
خواهشا جای متهم وشاکی رو عوض نکنید.. (4510673) (alef-11)
 
ابراهیم
Singapore
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۶:۰۸:۳۱
شما جای متهم و شاکی رو عوض نکن! تو دهه 50 و 60 جوون اززسربازی برمی گشت کار براش مهیا بود، ازدواج زود ممکن بود. جوونای الان کجا همچین شرایطی دارن. من دکترامو از خارج از کشور گرفتم برگشتم ایران حالا باید دو سال برم سربازی، کار هم نمی شه پیدا کرد مگر با پارتی. حالا در سی سالگی بعد از این همه تحصیل دو سال هم باید عمرمو تلف کنم تو این سیستم معیوب نظام وظیفه. (4513147) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۳۳:۲۴
خدمت اصلا خوب نیست ماکه رفتیم اومدیم هرچی درس خونده بودیم یادمون رفته فقط از سربازی توهین کردن یادمون مونده (4510683) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۰:۵۶
دو سال مفت و مجانی خدمت کردیم و حالا برای اینکه جز سوابق کاری میخواهیم بیاریم میگند فلان میلیون تومان بایست بریزید در حالیکه با مدرک لیسانس دو سال (75 و 76) برای این مملکت خدمت کردیم صحبت برابری زن و مرد هم که میشه مردها اجبارا بایست خدمت کنند و .... (4510765) (alef-11)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۱۲:۵۱
خیلی از جوانان علاقمند متقاضی استخدام در نیروهای مسلح اگه مشکل جسمی دارن استخدام نمیشن ولی تقاضای معافیت هم از خدمت سربازی که بدن تقاضاشون پذیرفته نمیشه و باید به خدمت اعزام بشن! (4510767) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۲۴:۰۶
سربازی بایدبه عنوان شغل باشدهرکس دلش خواست برود وحقوق خوب هم بدهند چراپولدارها بتونندسربازی رابخرندولی فقرا جور پولدارهارابکشندمنصفانه نیست. (4510787) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۳۹:۵۱
با هزار زحمت کار پیدا می کنیم بعد به جای این که به فکر ‍پیشرفت کار و مهارت هامون باشیم باید جون بکنیم از شر سربازی خلاص بشیم. بعد از اون ور می گن خصوصی سازی کنیم در صورتی که سربازی ضربه ی جدی به نیروی کار شرکت های خصوصی می زنه.ازدواج هم که اصلا لازم نیست دیگه از مد افتاده فقط غر میزنن که سن ازدواج رفته بالا. (4510817) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۴:۱۳
هرچند در ضرورت وجود نظام وظیغه در ایران شکی نیست ولی واقعیت اینه که کیفیت آموزش نظامی در این دو سال بسیار ضعیفه و همچنین نوع برخورد با سربازان بسیار تحقیر آمیزه.البته من دهه هفتاد خدمت کردم نمیدونم خالا وضعیت بهتر شده یا بدتر. (4510828) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۴۵:۵۵
جالبه ما دوسال خدمت کردیم با حقوق ماهی 700 تا تک تومنی سال 72 تا 74.
حالا میگن اگه میخواید بیمه خدمت سربازی به سنواتتون اضافه بشه باید پول بیمه دو سال سربازی رو بدید.
تقریبا دو سال مجانی خدمت کردیم بیمه که نشدیم هیچ حالا باید پول بیمه رو هم بدیم. (4510832) (alef-11)
 
سراج الدین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۵:۵۴
با سلام
من سالها پیش به خدمت سربازی رفتم و محل خدمت من یک پادگان وابسته به نیروی زمینی ارتش بود. یک مورد خودکشی نیز در پادگان اتفاق افتاد ولی چندین مورد اقدام به خودکشی دیده شد، علت شاید در سختگیری درجه داران و افسران باشد و البته دور شدن از خانواده و وارد شدن به یک محیط خشن و خشک که لازم است فکری به حال این وضعیت بشود. برخی درجه داران به سربازان توهین میکردند و برخی حتی ضرب و شتم میکردند.تنبیهات بسیاری در مورد سربازان اعمال میشد مانند حمل اشیا سنگین، دویدن بارها و بارها تا یک محل و برگشتن و نگهبانی اجباری و البته اضافه خدمت. ولی در حالت عادی مثلا یک مورد که برای من اتفاق افتاد در گرمای تابستان و ماه رمضان که من روزه بودم، یک درجه دار عقده ای که میدانست من روزه هستم من را تنبیه کرد و یک کوله پشتی سنگین روی دوش من گذاشت و در زیر آفتاب من را مجبور کرد که یک فاصله ای را بدوم و برگردن و چند بار این دویدن تکرار شد.همچنین در برخی تنبیهات برای اینکه خود درجه داران و افسران اقدام به تنبیه نکنند به سرباز دیگر میگفتند که سرباز خاطی را بزند و متاسفانه جو کینه و نفرت در سربازان ایجاد میشد. البته آموزشهای خشک و بی روح، جیره غذایی کم و موارد دیگر نیز بر این مصایب اضافه می شد. بسیاری از سربازان تقریبا همیشه گرسنه بودند و سربازان ارشد از جیره غذایی سربازان میدزدیدند مخصوصا از صبحانه و میوه که گهگاه می دادند. برای رفع این مشکلات پیشنهاد میشود که به سربازان همزمان با آموزش نظامی، آموزش یک حرفه نیز مد نظر قرار گیرد مانند مکانیکی، تراشکاری و از این قبیل ، همچنین در ساعات بیکاری میتوان اقدام به آموزش کارهای هنری و ورزشی نمود تا از جو خشک و خشن کاسته شود. ضمنا در صورتیکه واقعا ارتش نیاز به این همه سرباز ندارد، خدمت سربازی کتهش پیدا کند. امیدوارم نقطه نظرات خود را بنویسید. (4510849) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۸:۲۱
چرا سربازي بزرگترين دغدغه و ترس هر جوان است؟ چون وقت تلف كردن و الافي بيش نيست .اي كاش همراه با آموزش نظامي يك فن و حرفه بدرد بخور هم يادمان مي دادند. حقوق يك سرباز كم است و از همه بدتر هيچ آينده اي براي اغلب آنان وجود ندارد. (4510857) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۰۳:۰۸
در 112 کشور جهان (57 درصد کشورهای مورد مطالعه) اساسا سربازی اجباری وجود ندارد. (4510869) (alef-11)
 
سربا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۱۱:۱۹
به ما که خیلی ضلم میشه. (4510886) (alef-11)
 
جامعه شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۳۳:۵۸
متاسفانه سربازی اجباری آسیبهای بسیاری داره که مسئولان گرامی ما مثل همیشه چشمشون رو بستن و این آسیبها رو نمیبینن. به عنوان مثال افرادی که قبل از سربازی رفتن بزهکار بودن رو به راحتی لباس نظامی تنشون میکنن و تفنگ میدن دستشون. اگه سلامت بچه های مردم براتون مهم نیست حداقل به فکر شان لباس نظامی خودتون باشید که اینجور داره زیر سوال میره! (4510935) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۴:۴۳:۵۸
سرباز بدبخت سیستانی توان نگهداشتن اسلحه سنگین رو نداشت تودستش چرخید فاجعه بوجود آمد. (4510963) (alef-11)
 
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۲۷:۵۷
قوانین خدمت را اصلاح کنید . به مدت دوسال ، به صورت دو روز در هفته مشمولین را در پایگاه های نظامی شهر و مرکز استان خودشان آموزش نظامی به صورت صحیح و پیشرفته دهید . به جای رژه ...که هیچ خاصیتی نداره کار با انواع جنگ افزار ها و فنون نظامی رو آموزش بدید . هزینه های نگهداری سربازان در پادگان ها را صرف تجهیز پایگاه های مرزی و تجهیز خطوط مرزی کنید . به جای اینکه یک عده به مدت دو سال لب مرز پست بدن و نابود بشن ، بعد از آموزش کامل طی دو سال (فقط پنجشنبه و جمعه های هفته ) همه را به مدت یک ماه به پایگاه های تجهیز شده مرزی بفرستید . اینجوری همه با بهترین روحیه و با امکانات مناسب به مدت یکماه با هوشیاری کامل و با امید از مرز های کشور دفاع خواهند کرد و هیچ جوانی زندگیش در خارج از شهر خودش به فنا نخواهد رفت . مضاف بر اینکه در طول دو سال آموزشی فرصت اشتغال نیز خواهد داشت . اگر هم جنگی اتفاق افتاد نیروهای تحت آموزش را به خطوط درگیری اعزام نمایید (4511075) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۵۶:۳۰
اسفند 95 مجلس قانونی برای کسر خدمت فرزندان ایثارگران تصویب کرد به تایید شورای نگهبان رسید و ابلاغ شد. با گذشتن چندین ماه هنوز این قانون اجرا نمیشود و سازمان وظیفه نیروهای مسلح از اجرای آن سرباز میزند.

واقعا این چه آفتی است که در کشور هرکسی قدرتی دارد از اچرای قانون طفره میرود؟ چگونه این سازمان به خودش چنین حقی میدهد با آینده جوانان بازی کند؟ چه حقی دارد که میگوید این قانون را اجرا نمیکنم؟ (4511130) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۵۳:۴۹
خدمت برداشته بشه کی برای فرمانده صبحانه اماده کنه.
کی نظافت پادگان روانجام بده
کی نگهبانی بده
کی بیگاری تو خانه های سازمانی وپادگانها بکنه. (4511207) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۱:۳۱
من دوران جنگ به سربازی رفتم. اون زمان هم دو مورد هنگام خدمت تیراندازی و کشتن سرباز دیگر اتفاق افتاد. کلا محیط سربازی و پادگان مناسب جوانان نیست. (4511227) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۱۷:۴۵
من سربازی رفتم و امریه بودم توی یه سازمان دولتی دقیقا مرتب با رشته تحصیلیم
2 سال با حقوق 70 هزارتومن درکنار افرادی که همون کار رو با 3 میلیون میکردن انجام دادم با جون و دل هم انجام دادم

و اون دوره آموزش دیدم و باعث شد راحت تر بتونم وارد باز کار بشم بعدش

فقط باید سازوکار این روش مهیا بشه خیلی خوبه

به یکی جوش کاری یاد بدن به یکی بنایی یاد بدن نمیدونم هر کس یه حرفه و یه شغلی (4511242) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۴۸:۵۷
چقدر خوب که پارتی داشتی عموم مردم و جوانان مثل شما نیستند
بنده مهندسی صنایع خوندم
فرمانده دسته در لشگ تکاور در نقطه صفر مرزی کنار مین و ضد انقلاب
حالا تفاوت رو میبینی
تو آموزشی افرادی مثل شما راحت خدمت می کردن چون میدونستن بعد از 2 ماه آموزشی میرن زیر کولر و نهار ردیف و شب کنار پدر و مادر و زن و بچه
ولی بنده منتظر این بودم که به کدوم مرز و با چه شرایطی و راهی و ... اعزم بشم - تازه قبلش 3 ماه دوره کد مشابه با شرایط آموزشی گذروندم
تازه بین ارتش و سپاه کلی فرق هست
تو ارتش یک مرغ رو به 12 نفر می دادن ولی یک مرغ در سپاه برای 4 نفره
تو ارتش باید داعون ترین لباسها رو بپوشی و تو پادگانهای قدیمی و فرسوده باشی که تو سپاه اینطوری نیست
رفتار فرماندهان سپاه هم انسانی و اسلامی تره

این است تفاوت سربازی در یک کشور و علل بسیاری از اقدامات - این است یک بام و دو هوا (4511440) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۳:۳۰:۴۸
دوست عزیز درددل ماروگفتی.یادمه یک روز تو میدان صبحگاه سرباز دژبان به علت ایستادن زیاد زیر میل پرچم ا چونه سقوط کرد روزمین طوری ه امبولانس امد وسط میدان تا ببرنش بیمارستان .فرمانده تنها واکنشش این بود که دژبان ما باید قویتر باشه .متاسفانه خدمت هم پارتی میخواد واین درشان نظام ما نیست (4511679) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۸:۱۶
هيچ راه حلي براى مسايل اصلي در كشور ما وجود نداره
هميشه فشارها روى يك طبقه است و مطمين باشيد اقايان خودشان و فاميلشان هميشه راهي براى گريز دارند سربازى اجباري فقط براى عده اى خوب است كه خدم و حشم مى خواهند با فروختن ان هم فقط ظلمى مضاعف به جوانان كرديد (4511332) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۵۹:۰۹
سربازي مفتكي و زوركي همينه بدون حقوق و كمترين احترام به عنوان يك انسان چه معني ميده (4511375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۰۳:۵۶
آقا جان چرا حالا به زور ببرن چیز یادت بدن؟ اگه بخوای یاد بگیری باید با اختیار و انگیزه خودت باشه، زوری چه فایده ای داره آخه؟
در قرآن هم امر به اجبار در چنین موضوعی نداریم. (4511383) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۳۶:۳۵
از زمان رضا شاه سربازی همینطوری بوده. چرا حالا تو این چند هفته این اتفاق دوبار افتاده؟ (4511418) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۴۱:۵۴
خدا خیرت بده الف تو رو خدا این مساله رو بازم پیگیری کنید و رها نکنید .بخاطر جوانان مملکت.مقام معظم رهبری فرمودن که خدا لعنت کنه کسانی رو که مانع ازدواج جوونا میشه.سربازی هم خدا لعنت کنه (4511426) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۰:۲۷:۲۶
توهین زیاد در طول خدمت به سربازان میشه. از طرف بعضی کادری ها که از سر بیکاری اومدن یگان نظامی و استخدام شدن!! (4511481) (alef-3)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۰:۲۸:۱۷
یکی از مشکلات جدید برای لیسانس وظیفه‌ها اینه که تازگی‌ها اکثر لیسانها رو دیگه ستوان نمیکنن و گروهبان میشن (حتی استوار هم نمیکنن و نسبت به قبل سه درجه پایینتر میشن، بویژه در نیروی زمینی). همین باعث میشه کارهاشون سختتر و برخور باهاشون هم خیلی تحقیرکننده‌تر میشه. تحقیر شدن میتونه عامل مشکلات جدی بشه. (4512098) (alef-11)
 
1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۰:۳۲:۱۲
باید بین سربازی که در شرایط سختتری خدمت میکنه با دیگران تفاوت بیشتری وجود داشته باشه. تفاوتهایی که در حال حاضر وجود داره خیلی کمه و کافی نیست. (4512104) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۱:۰۲:۴۳
این قانون رضاشاهی نیاز به بازنگری اساسی از بیخ و بن داره!
من پسر دو سال عمرم رو مجانی بیگاری بدم و دحترخانم ها برن پی ادامه تحصیل و اشتغال که چی بشه؟!؟
الف وجدانا اینبار درد دل ما رو سانسور نکن! (4512155) (alef-11)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۱:۲۷:۰۴
در مجلس قبل يكي از نمايندگان مجلس كه از افسران باز نشسته نظامي بود، دلايل زيادي ارايه مي كرد كه استخدام سرباز حرفه اي كه الان در دنيا مرسوم شده خيلي بهتر از روش فعلي ماست.
ولي متاسفانه قالب اميران و سرداران نظامي مخالف برچيده شدن سربازي اجباري هستند.
جالب اينجاست فرزندان ذكور اين آقايان به دليل داشتن سابقه جبهه توسط پدران بزرگوارشان عموما معاف مي شوند. (4512186) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۳:۱۶:۱۰
در دوران آموزشی سرباز ها را اذیت می کنند.بایستی به سربازها احترام گذاشت (4512343) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۷:۲۴:۳۰
دختران مثل آب خوردن می تونن هر چند بار که بخوان کنکور بدن،فردای صدور مدرک فارغ التحصیلی برن مدرکشون رو بگیرند،می تونن آزمون های بعدی مثل آزمون وکالت،یا تحصیلات تکمیلی ، یا آزمون دستیاری و ... مثل آب خوردن ثبت نام کنن. بدون نگرانی.می تونن گواهینامه بگیرن،می تونن پاسپورت بگیرن و این در حالی است نه جامعه و نه خانواده از دختر انتظاری نداره ،نه در کسب درآمد و نان آوری و نه هیچ چی. تا در خانه پدر هستن که همه چی با پدره،وقتی هم ازدواج می کنند ،هزینه عروسی و مسکن و نفقه و مهریه و... با شوهر است و جهیزیه هم با پدر.قانون ،جامعه و حتی خانواده بر ضد افراد مذکر‌جوان است.جرم مذکر بودن.در خانه پدر بعد از تحصیل یا سربازی یاسربار. (4512651) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۹:۱۹:۴۲
سربازی باید تخصص محور شود نه بطلان وقت (4512780) (alef-11)
 
قلی
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۵۴:۲۶
کادری ها سرباز رو اذیت نمیکنن این خود سربازهای ... هستن که به ارشد هم خدمتی های خودشون رو عذاب میدن و تحمل این موضوع واقعا واسه سرباز سخته. کادری ادم رو اذیت کنه قابل تحمله اما یه سرباز ... بیاد به اسم ارشد اذیتت کنه خیلی سخته (4513295) (alef-11)
 
میم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۰:۲۶:۴۲
من یه فردی هستم که مشکل اعصاب وروان شدید دارم اصلا شرایط ندارم برم منو مغاف از رزم میخوان بکنن اخه این نامردیه ب قران باید ادم بتونه بره آدمی که مشکل عصبی داره یعنی مغزش کاملا درگیره و خدمت هم یه پروسه ی سختیه که مغزو به شذت درگیر خودش میکنه به نظرم اجبازی نکنن بهتره یا لااقل افرادی مثل من و امثال من و مغاف کنن . (4514230) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۲۲:۵۵:۳۱
اگر نیرو می خواد مملکت استخدام کنید برای نظام چرا می برید بیگاری می کشید دوران قدیم دیگه تموم شده که مملکت پوئل نداشت نیرو نداشت می بردند به زور سربازی (4516696) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۰:۱۸:۰۰
سربازی باید باید پیمانی 5 و 10 ساله با بیمه و حقوق کافی همراه با خانه سازمانی بوده و وظیفه هم اختیاری با حداقل حقوق وزارت کار و با مزایای استخدام و بسیج مردمی.
همچنین استفاده بهینه از نیروی نظامی بجای فقط نگهبانی و دفتر نویسی و ..
استفاده از سیستم های مدرن اداری و آموزشی و ...
ترویج ورزش در پادگانها در اوقات فراقت (4525133) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.