توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 189369
سلطانیه: مذاکرات ایران با آزانس در دور باطل افتاده
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۳
نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اظهارات مدیرکل آژانس درباره مذاکرات ایران و این آژانس گفت: این دبیرخانه آژانس است که مذاکرات را طولانی کرده است و باید سرزنش شود.
 
علی اصغر سلطانیه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اظهارات آمانو مبنی بر اینکه مذاکرات ایران و آژانس در یک دور باطل افتاده است،با بیان این که من هم این مساله را قبول دارم، افزود: اما این آژانس است که موضوع را طولانی کرده و باید سرزنش شود. در مذاکرات اخیر در وین آنها موضوعی را که درباره اش به توافق رسیده بودیم مجددا مطرح کردند.
 
وی ادامه داد: تا زمانی که مدالیته تدوین نشود و خواست ها در آن چارچوب قرار نگیرد، امکان توافق وجود ندارد و این نظر ایران را هر کشور عضو آژانس آن را تایید می کند. سلطانیه تاکید کرد: برای رسیدن به توافق بر سر مدالیته باید مدارک مربوط به ابعاد احتمالی نظامی تحویل ایران شود. همچنین باید پایان کار برای ما روشن باشد و اینکه وقتی به سوالات پاسخ داد، در پایان موضوع مختومه شود.
 
سلطانیه افزود: فعالیت های هسته یی ایران تحت نظارت کامل آژانس است که بر اساس گزارش آمانو از مسیر صلح آمیز انحراف نداشته است و بهتر است برخی کشورهای غربی به جای جنجال سیاسی در آژانس اجازه دهند ایران و آژانس در فضای آرام به کار خود ادامه دهند. همچنین در چارچوب ۱+۵ باید رویکرد مثبت، سازنده و توام با احترام متقابل باشد و آنها بدون تاخیر به پای میز مذاکره بازگرداند.
 
وی در پایان با بیان اینکه امام خمینی (ره) سلاح هسته ای را محکوم کرده اند و رهبری ایران هم حرام بودن صلاح هسته ای را اعلام کردند، گفت: ایران متعهد به ان.پی.تی است اما هرگز از حق غیرقابل انکار استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای  دست نخواهند کشید.