توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438065
وجود مشکلات ساختاری در حوزه کسب و کار
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۳
به گفته مسئولان در حوزه کسب و کار با مشکلات ساختاری مواجه هستیم و تنها حدود ۲ درصد از جمعیت شاغل در ایران ممکن است ویژگی‌های یک کارآفرین را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الله میرزایی - معاون اقتصادی وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی - در همایش چشم انداز کسب و کار و کارآفرینی در افق ١٤٠٤ که روز گذشته برگزار شد با تأکید بر اینکه تنها یک تا دو درصد از جمعیت شاغل ممکن است ویژگی‌های یک کارآفرین را داشته باشد، گفت: بزرگترین گروه سنی جامعه مربوط به سنین ۱۵ تا ۲۹ سال است و این گروه سنی همان افرادی را تشکیل می‌دهند که جویای کار هستند.او ادامه داد: از این میان عده‌ای به عنوان شاغلان مشغول به کارند و تنها یک تا دو درصد از ویژگی‌هایی برخوردارند که یک کارآفرین باید داشته باشد و البته این خود نیازمند ایجاد اکوسیستمی است که ایده‌هایشان را به کسب و کار تبدیل کند.

همچنین عیسی منصوری- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- با بیان اینکه در حوزه کسب و کار با مشکلات ساختاری مواجه هستیم، گفت: در حوزه کارآفرینی به نظر می‌رسد اصولا نظام اجرایی کشور ورودی به حوزه کارآفرینی نداشته و قاعده قانونگذاری متناسب برای صنعت کلاسیک از دل آن قاعده نوآوری و دانش بنیان و کارآفرین شکل گرفته است.

وی افزود: تأمین مالی برای کسب و کار بهترین عاملی است که می‌تواند کارآفرینی را در کشور ایجاد کند ولی متأسفانه بزرگ شدن اقتصاد کشور تاکنون مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و اجازه اتصال تولید ایران در بازارهای جهانی را نداده است.

در ادامه حسین میرشجاعیان حسینی- معاون اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی- با بیان اینکه وابستگی شدید بودجه به درآمد نفتی و همچنین دولتی بودن، دو عاملی است که اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داده است گفت: دولت یازدهم بر بهبود کسب و کار تأکید زیادی داشت البته در این مسیر ابتدا دچار محدودیت‌ها و تنگاهای مالی شدیدی شد.

وی لزوم دولت الکترونیکی شدن فضاهای کسب و کار را ضروری دانست و افزود: در این فرآیند  ۸۹۰۰ سرویس را برای صدور مجوزهای کشور اعم از گواهی، تأییدیه، مدرک و ... شناسایی کردیم که اگر از میان نهادهای استعلام دهنده تنها پنج درصد اول شامل قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کشور و وزارت بهداشت الکترونیکی شوند و استعلامات خود را الکترونیکی انجام دهند، ۷۰ درصد نهادهای دیگر نیز الکترونیک می‌شوند.

همچنین علی فاضلی- رئیس اتاق اصناف ایران- بابیان اینکه سهم بهره‌وری در نظام اقتصادی ایران پایین است، گفت: امروز بخش خصوصی در بدترین وضعیت خود قرار دارد و در هیچ برنامه توسعه‌ای این بخش جدی گرفته نمی‌شود به ویژه آنکه در برنامه ششم توسعه سهم این بخش بسیار نازل و اندک است.

وی افزود: ۳ میلیون بنگاهی که می‌تواند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشد با قانون فعلی یقینا به جایی نخواهد رسید چرا که رشد توسعه بخش خصوصی در گرو نگاه درست دولت و مجلس به این مقوله است و تنها نباید شعاری حرف زد.

همچنین سید مجتبی موسویان- مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت- نیز با بیان اینکه سال گذشته ۴۲.۵ میلیارد دلار صادرات نفتی داشتیم، گفت: این صادرات در حالی بود که با موضوع تحریم مواجه بودیم اما در شرایط عادی می‌توانیم به راحتی این رقم را به ۲۵۰ میلیارد دلار در سال برسانیم و این مسئله با مسئولیت‌پذیری بالا و سفارش‌پذیری محقق می‌شود.

پورابراهیمی -رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- نیز با بیان اینکه حمایت از تولید لازمه رشد اقتصادی است با اشاره به اقدامات انجام شده در کمیسیون اقتصادی مجلس برای حمایت از کسب و کار و کارآفرینی گفت: یکی از اقدامات مهم کمیسیون در این دوره بررسی طرح اصلاح نظام بانکداری است چرا که حوزه نظام بانکی با تحولات بسیاری مواجه شده اما هنوز نتوانسته در خدمت تولید باشد.

وی با بیان اینکه یکی از ضعف‌های ما در صادرات عدم توجه به تکنیک‌های بازاریابی جدید است، عنوان کرد: باید جوانان را به سمت شرکت‌های مدیریت صادرات سوق دهیم تا بسیاری از مشکلات در زمینه تولید و عرضه آنها حل شود.

پورپزشک - از کارآفرینان نمونه کشور در این مراسم با با اشاره به اینکه کسب و کارهای نوین در حال حاضر از کسب و کارهای سنتی پیشی گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر تجارت الکترونیک توانسته ابزار مناسبی برای توسعه اقتصادی باشد.

وی با اشاره به تجربه موفق کشورهای پیشرفته در حوزه تجارت الکترونیک افزود: در کشورهای پیشرفته تجارت الکترونیک جایگزین شرکت‌های سنتی شده است. ما در فضای کسب و کار سنتی نوسانات زیادی را تجربه می‌کنیم اما در تجارت الکترونیک با تحلیل اطلاعات رشد چشمگیری صورت گرفته و موفقیت‌های بسیاری کسب شده است.

مجید ناقدی‌نیا، کارآفرین در حوزه کسب و کار الکترونیک، نیز با اشاره به راه‌اندازی ۲۷ نوع کسب و کار در داخل و خارج از کشور درباره ویژگی‌های یک کارآفرین و شرایط ایجاد کارآفرینی، گفت: معتقدم بازوان یک کارآفرین، نیروهای انسانی اوست، او بعد از یک ایده فوق‌العاده ابتدا نیاز به تیم قوی دارد البته که زمان هم یکی از پارامترهای مهم برای موفقیت تجاری است.

وی ادامه داد: بعد از نیروی انسانی، طرح تجاری هم حائز اهمیت است که یک کارآفرین باید در این مسیر خلق کند، همچنین او باید خود را باور داشته و از قدرت ریسک‌پذیری بالایی برخوردار باشد.

محمد عزیزی -عضو کمیسیون صنایع مجلس- نیز با بیان اینکه متاسفانه با وجود تمام تأکیدات بر پیشرفت اقتصادی، وضعیت کار در ایران وضعیت مناسبی نیست، گفت: وضعیت فضای کسب و کار راکد است و ما در فضای رکود هستیم در حال حاضر باید مشکل بازار عرضه را حل کنیم چرا که گاهی با صدور مجوزهای بی‌رویه مواجه هستیم و این مسئله باعث نادیده گرفتن بازار داخلی می‌شود.

شهرام شاهکار، کارآفرین در حوزه حمل و نقل شهری، نیز با بیان اینکه اگر از راهکارهای هوشمندانه مبتنی بر فناوری استفاده شود می‌توان از کیفیت زندگی بهتری برخوردار بود، بزرگترین چالش کسب و کارهای نوین را سیستم‌های قانونگذاری دانست که از شیوه‌های فناورانه کسب و کار عقب‌تر هستند.

وی از مسئولین قانونگذار در حوزه کسب و کار درخواست کرد چارچوب‌های قانونی را به گونه‌ای پیش ببرند که مانع نوآوری، ارزش آفرینی و شکل‌گیری کسب و کارهای نوین و در نهایت ناامیدی کارآفرینان نشود.

احد عظیم‌زاده از دیگر کارآفرینان کشور نیز با تأکید بر اینکه دولت باید حمایت از بخش خصوصی را بیشتر کند، گفت: متأسفانه در حال حاضر شعارهای بسیاری در خصوص حمایت از بخش خصوصی داده می‌شود اما در عمل هیچ حمایتی صورت نمی‌گیرد.

عظیم زاده با انتقاد از ساختار و عملکرد بانک‌ها تصریح کرد: متأسفانه بانک‌ها در حال حاضر خود عاملی برای رکود کسب و کار هستند و تا اصلاح نشوند حرکتی در اقتصاد را شاهد نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه رقم سود تسهیلات بسیار بالا است، افزود: تا زمانی که بانک‌ها سودهای کلان به مردم می‌دهند بزرگترین خیانت به تولید صورت می‌گیرد زیرا این پول‌ها در بخش تولید هزینه نمی‌شود.
 
کلمات کلیدی : اشتغال‌زایی + کارآفرینی + فضای کسب و کار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.