نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 271169
ادعاي وال استريت ژورنال: ايراني ها تنگه هرمز را نا امن کرده اند
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد‌ ایرانی ها تنگه هرمز را ناامن کرده اند.

به گزارش صدا و سیما، دایان نیسن بوم در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: قایق های گشتی ایرانی به سوی یک نفتکش با پرچم سنگاپور که در حال عبور از تنگه هرمز بود، آتش گشودند، اقدامی که منجر به مطرح شدن برخی نگرانی های جدید درباره تلاش های ایران برای افزایش کنترل مسیرهای بازرگانی در خلیج فارس شده است.
به گفته مقامات آمریکایی برای دومین بار طی دو هفته، قایق های ناوگان دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز پنج شنبه مانع عبور یک کشتی بازرگانی از تنگه هرمز شدند و به این کشتی دستور دادند تا وارد آبهای ایران شود.
در این روز بعد از آن که خدمه کشتی قبول نکردند به سمتی که سه قایق گشتی ایرانی نشان می دهند بروند، آنها به روی کشتی ششصد فوتی آلپین اترنیتی (Alpine Eternity) آتش گشودند.
هر چند این کشتی در نهایت در بندری در امارات متحده عربی، پهلو گرفت، این ممانعت از عبور، تازه ترین تحول محسوب می شود که می تواند تنش ها را در منطقه خلیج (فارس) تشدید کند. در طول ماه گذشته، ارتش آمریکا یک ناوگان به دریای عرب اعزام کرده است تا مانع ارسال تسلیحات به یمن از طریق تنگه هرمز شود.
مقامات آمریکایی گفته اند به نظر می رسد تلاش ایرانی ها برای تصرف کشتی سنگاپوری از حادثه بیست و دوم مارس نشات می گیرد که کشتی آلپین اترنیتی به یک تجهیزات نفتی ایرانی برخورد کرد. این نفتکش، به تجهیزات نفتی ایران خسارت وارد کرد، ‌ولی قبل از حل و فصل این مسئله، صحنه حادثه را ترک کرد.
ایران آشکارا کنترل تنگه هرمز را دراختیار دارد، آبراهی با بیست و یک مایل عرض که سی درصد از کشتی های حامل انرژی از آن عبور می کنند. ایرانی ها در این تنگه رزمایش های مختلفی انجام می دهند که از جمله می توان به رزمایشی در ماه فوریه اشاره کرد که در آن ایرانی ها به ماکت یک ناوگان آمریکایی در آب های خلیج فارس حمله کردند.
این اختلافات، همچنین با تحولات در یمن و آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهان همزمان شده است.
 
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۵ ۱۷:۵۱:۵۷
تنگه هرمزباید در اختیار ایران بماند ونا امن شدن ان زمانی است که ایران بخواهد (2890959) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۲-۲۵ ۱۸:۱۵:۲۹
تنگه هرمز بخشي از سرزمين ايران است و هروقت منافع ما تهديد شود ان را ميبنديم و اين امور نيازي به اجازه كسي را نميطلبد. (2890986) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.