نظر منتشر شده
۳۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431567
در واکنش به اظهارات روز گذشته نوبخت؛
سخنگوی شورای نگهبان: هیچ تضمینی وجود ندارد هر رئیس‌جمهوری برای دوره دوم هم تأیید صلاحیت شود
بخش سیاسی الف، 15 دی 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
عباسعلی کدخدایی گفت که شورای نگهبان در همه ادوار صلاحیت رؤسای جمهوری مستقر را هم دقیقاً بررسی کرده و هیچ تضمینی برای تأیید صلاحیت هر رئیس جمهور در دوره دوم وجود ندارد.

 به گزارش الف، سخنگوی شورای نگهیان گفت: مینو خالقی قطعا در این دوره نمی‌تواند وارد مجلس شود.

گزیده گفتگوی مشرق با کدخدایی در زیر می آید:
*از جهت رویه‌ای، شورای نگهبان تا زمان تصویب اعتبارنامه‌ها، بحث نظارت استصوابی را اعمال کرده است و سابقه‌ای که از این جهت در حوزه عملکرد شورای نگهبان در طول ادوار دهگانه مجلس شورای اسلامی داریم، عمدتاً تا همین اندازه بوده است. بعد از تصویب اعتبارنامه‌ها شورای نگهبان ورود نکرده است. یک مبانی نظری البته هست و برخی معتقدند که باید این کار بشود، مثلاً با یک تفکیکی قبول دارند. مخصوصاً در جایی که نماینده‌ای اعتبارنامه‌اش هم تصویب می‌شود، ولی مدارک جدیدی به دست می‌آید که حاکی از این است که از ابتدا صلاحیت نداشته است. در واقع کشف از عدم صلاحیت نماینده است. در این خصوص بسیاری از آقایان و بزرگان و حقوقدانان معتقدند که شورای نگهبان می‌تواند ورود کند؛ اما به هر دلیل این رویه شورای نگهبان نبوده است تا به حال. پس نظارت استصوابی الان مرزش تصویب اعتبارنامه‌ها هست. سوالی که طرح کردید مربوط به زمانی است که نمایندگان با تصویب اعتبارنامه‌شان رسماً نماینده می‌شوند. خوب هیچ مکانیزمی برای رسیدگی نداشتیم، مگر در موارد شاذی که جرایمی مرتکب می‌شدند و قوه قضائیه ورود می‌کرد و موارد آن اندک بوده البته و اگر مسائلی هم اتفاق می‌افتاد، شورای نگهبان در نوبت بعدی انتخابات اگر آن افراد مراجعه و ثبت نام می‌کردند، برای بررسی صلاحیت آنها آن مسائل را ملاک عمل قرار می‌داد. در غیر این صورت در آن فرصت 4 ساله هیچگونه نظارتی بر عملکردشان نبود.

*ببینید ما یک رویه مستمر و منظم رصد کردن نداریم. چون عملیات انتخاباتی شورای نگهبان در زمان و فرجه مقرر در قانون انتخابات صورت می‌گیرد، ولی طبیعتاً به دلیل اینکه ادارات انتخابات ما فعال هستند، گزارش‌های مختلفی از سوی مردم و برخی نهادها به دست ما می‌رسد؛ چه درباره روسای جمهوری و چه برای نمایندگان. این گزارش‌ها می‌رود برای کارشناسان ما و کارشناسی می‌شود و در پرونده‌ها ثبت و ضبط می‌شود؛ اما رسیدگی به این‌ها می‌ماند در زمان قانونی انتخابات که اگر این افراد ثبت نام کردند برای انتخابات، پرونده به جریان می افتد و از نهادهای مسئول چهارگانه درخواست اعلام نظر می‌شود و بعد از آن می‌رود در روند رسیدگی و در دستور کار هیات‌های نظارت و شورای نگهبان قرار می‌گیرد.ولی در فاصله دو انتخابات و فاصله‌ای که مقامات چه رییس جمهوری و چه نمایندگان مجلس در مصدر کار حضور دارند، ما اقدام و عملیات رسمی در این زمینه نداریم.

*{در پاسخ به سئوالی در مورد تایید صلاحیت روسای جمهور در دوره دوم} هیچ تضمینی در این جهت نبوده و نیست. قانونا شورای نگهبان در همه ادوار صلاحیت روسای جمهوری مستقر را هم دقیقاً بررسی کرده است. حالا در این چند دور گذشته نتیجه مثبت بوده است. این رویه قانونی و همیشگی شورای نگهبان بوده و طبیعتاً همیشه هم اجرا خواهد شد.

*مراجع کسب اطلاعات ما و دریافت اطلاعات و مدارک منحصر به آن مراجع نیست. مثلاً شما فرض کنید که مراجع چهارگانه درباره فردی اسنادی نداده‌اند و نداشته‌اند که بدهند، ولی یک فرد عادی به هر طریقی اطلاعاتی دارد و آنها را برای ما می‌فرستد. اگر این اطلاعات به تشخیص اعضای شورای نگهبان صحیح باشد، می‌تواند مناط تأیید یا عدم تأیید صلاحیت افراد باشد.

*شورای نگهبان در همه ادوار انتخابات ریاست جمهوری و مجلس زمانی که به جمع بندی درباره صلاحیت افراد می‌رسد، وقتی صلاحیت آنها مورد تأیید واقع نشود، آن‌هایی را که یا خودشان پیگیری می‌کنند یا احتمال می‌رود که با توجه به جایگاهی که دارند ممکن است در اثر اعلام عدم احراز صلاحیت یا عدم صلاحیت، یک آسیب اجتماعی ببینند، این موضوع را به خودشان اعلام می‌کند، ولی این حق انتخاب خودشان است که آیا مثلاً انصراف بدهند یا ندهند. آن‌هایی که انتخابشان این است که انصراف بدهند خوب کسی کاری به کارشان ندارد. کناره گیری می‌کنند و مشکلی هم بوجود نمی‌آید. آن‌هایی هم که مصر هستند و می‌مانند، شورای نگهبان نظرش را درباره آنها اعلام می‌کند.

*قطعاً کسانی که در فتنه شرکت داشتند، این به عنوان یک ملاک و معیار برای شورای نگهبان هست که در بررسی صلاحیتها این مساله را بررسی کند. اگر به این نتیجه رسیدند که صلاحیت ندارد اعلام می‌شود و اگر هم به این نتیجه رسیدند که صلاحیت دارد خوب باز اعلام می‌شود.

شورای نگهبان این اختیار قانونی را دارد که چنین وضعیتی را بررسی کند و برای شورای نگهبان هم این مساله مهم است. همانطور که برای همه مردم و مسئولین شرکت در فتنه یک معیار مهم است در ارزیابی صلاحیت‌ها.

به گزارش الف، صحبت های کدخدایی در واکنش به سخنانی است، که دیروز محمد باقر نوبخت در مورد موضوع کاندیداتوری و رد صلاحیت روحانی بیان کرده بود.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود که در جمع خبرنگاران پارلمانی و در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد، درباره سکوت روحانی در نشست تلویزیونی درباره کاندیداتوری در انتخابات اظهار کرده بود: آقای دکتر سکوت نکردند. ایشان پاسخ دادند که این موضوع از نظر زمانی وجهی ندارد. چه بگویند؟ از الان بگویند کاندیدا می شوند؟ در این صورت که ایشان هر صحبتی بکنند شما آن را در قواره یک کاندیدا ارزیابی می کنید.

سخنگوی دولت همچنین گفته بود: ردصلاحیت روحانی حرف پوچ و بی ربطی است و چه ضرورتی دارد ذهن جامعه را درگیر آن کنیم.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ۹۶+روحانی+رد صلاحیت+نایید صلاحیت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۷:۵۶
مردم مشکل‌ نان و اشتغال دارند آقای رئیس‌جمهور در مصاحبه خود صحبت از سخت نگرفتن در فضای مجازی می‌کند. من می‌گویم ناهار ندارم بخورم تو می‌گویی چای می‌خواهی بریزم. (4099892) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۴۴:۵۳
روحاني دوستت داريم (4100070) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۰۸:۲۲
به جای پول اینتنرنتی که میای اینجا کامنت میزاری برو برا خودت ناهار بخر...

حالا حرف حسابت چیه چون تو ناهار نداری بخوری باید در فضای مجازی سخت بگیرند ؟؟ اصلا چه ربطی داره (4100148) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۲۲:۵۰
بهتر نیست شما پاسخگو باشید که چرا آقای روحانی به جای مصاحبه‌های تلویزیونی و پاسخ به سؤال‌های از قبل طراحی شده، وعده‌های داده شده خود را به نمایش نمی گذارد و پاسخ نمی دهد؟ مباحث تکراری و خارج از واقعیت، نمک پاشیدن بر زخم مردم و اتلاف وقت است و چیزی جز ناامیدی و عدم اعتماد به دولت دربر ندارد. (4100188) (alef-2)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۲:۴۴:۵۸
نا امیدی، مشکلات، گرونی، بیکاری و هزار و یک ماجرای دیگر ریشه در گذشته دارد برادر. یک شبه به وجود نیامده است. اگر تحریم نمی شدیم... الان این وضع را نداشتیم. همین که جلوی بحران را گرفتند و کشور را نجات دادند جای شکرش باقیست. چطور ممکنه این همه مسئله و مشکل برای همین دولت و همین چهار سال باشه؟ هر دولت دیگری هم می آمد ناچارا باید ابتدا خبط و خطاها و پس مانده های مشکلات قبلی را جمع و جور می کرد.

با احترام (4101324) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۵۶:۵۶
هول نکن سیاست نظام این نیست که به فضای مجازی سخت بگیرن..دوران احمدی نژادش هم نگرفتن..نترس نترس (4100283) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۸:۵۴
سؤال‌های پاستوریزه شده و کلیشه‌ای مجریان صدا و سیما از آقای رئیس‌جمهور آن هم در مقام مسئول اجرایی کشور دردی را درمان نمی‌کند. این مصاحبه اتو کشیده بیشتر استفاده وقت پرکنی و سرگرم ساختن مردم را داشت. (4099895) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۱۸:۰۴
مجریان و سوال هاشون توسط ریاست جمهوری انتخاب شده بودند ...
دلیل قهر روحانی از صدا و سیما در ماه های پیش این بود که صدا و سیما زیر بار این حرف زور نمی رفت که البته با ندادن بودجه ی صدا و سیما و لابی گری ، دولت حرفش رو به کرسی نشوند و نتیجه ش هم در مصاحبه های اخیر رئیس جمهور می بینیم . (4100179) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۹:۳۵
گوشت قرمز کیلویی 45 هزار تومان، دلار 41۰0 تومان، برنج 15 هزار تومان، قیمت حبوبات و... کجای این موارد حکایت از تورم 7/5 درصدی دارد. آقای روحانی از شفافیت برای مردم گفتند ولی ایشان نمی‌دانند که مردم معتقدند پول‌ها برای مدیران اشرافی خرج می‌شود نه برای نیازمندان. (4099896) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۳:۵۳:۵۷
تو شهر ما گوشت قرمز کیلویی 30 تومنه ....دوران احمدی هم 30 تومن بود ... (4101413) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۰:۴۳:۲۳
تهدید رییس جمهور مملکت برای عقب نشینی از مواضعش، خصوصا در چند روز گذشته! مردم هم مثل همیشه غریبه اند (4099910) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۱۶:۰۳
روحانی بیاد بگه از بابک خان پول نگرفته (4099985) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۲۶:۴۷
بابک خان که در زمان احمدی نژاد نفت فروش بود نه روحانی ! (4100015) (alef-3)
 
آبدارچی سیاسی
Estonia
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۲۶:۴۹
تو دادگاه اقرار کرده پنج میلیارد داده (4100016) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۵۴:۴۵
دیگه چی گفته!!! بگذارید همه رو جلوی مردم بگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4100274) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۵:۰۷:۳۰
منم اقرار میکنم یک میلیارد به شما دادم. ثابت کن ندادم. (4100487) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۳۰:۴۵
کسانی که بابکو بزرگ کردن کجان؟ (4100032) (alef-3)
 
حقیقت
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۱۶:۵۸
چرا بحث موشکافی حمایت از زنجانی و حمایت کننده های از اون انقدر به بعضی از آقایان سخت اومده؟
آقای روحانی بجایی زد. واقعا چه کسانی از بابک زنجانی حمایت کردند؟ (4099987) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۴۷:۰۲
مجید جان الان بحث خود آقای روحانیه که از بابک پول گرفته (4100075) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۵۴:۱۰
حتما سندش هم پیش احمدی نزاده؟ (4100272) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۳:۱۵:۰۳
خب این تناقض رو برای من حل می کنید که چجوری رییس جمهوری که صلاحیت نداره مسوول برگزاری انتخاباته؟؟؟ اصلا چجوری مسوول اجرایی کشوره؟؟ (4100325) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۵۸:۳۳
راحت باشین روحانی رو رد صلاحیت کنین، بعدش ما به هرکی که روحانی بگه رای میدیم (4100115) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۰۹:۴۵
روحانی تایید صلاحیتش را از مردم گرفت و انشالله باز هم خواهد گرفت (4100153) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۱۳:۳۹
تهدیدددددد!!!؟؟؟ (4100163) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۲:۳۸:۲۵
مردم در حمایت از دکتر جلیلی یک صدا شده اند اصولگرایان هم کنار مردم بایستند (4100228) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۳:۰۲:۱۱
تا حالا که اینجوری نبوده (4100292) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۳:۰۳:۵۴
ردصلاحیت نمیشه اینها همش شعاره بیش نیست (4100299) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۳:۵۷
اقای سخنگوی شورای نگهبان شماازالان میخواهید مملکت رادوقطبی کنیدتاحالاچندرییس جمهورادردوره دوم رد صلاحیت کرده ایدکه اقای روحانی دومی باشد (4100335) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۰۰:۲۹:۳۳
من روحانی شخصا دوست دارم ولی به هیچ یک از وعده هایش عمل نکرده چرخ اقتصادی مردم اصلا نچرخیده (4101457) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۴:۱۹:۳۷
یعنی رئیس جمهور فعلی صلاحیت ندارن ؟ پس اگه اینطوری هست
چرا برکنار نمیشه ؟ چرا حرفهای دشمن شاد کن میزنید. اگر رییس جمهور صلاحیت نداشته باشن قطعا مقام معظم رهبری بدون هیچ مماشاتی اعلام میکنن مثل امام راحل که در مورد بنی صدر اینکار رو کردن. (4100409) (alef-2)
 
سرمدی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۵۹:۳۴
این از اون سفسطه هاست ها!!!!!
در نظام ولایت فقیه ، به ادمها نهایت فرصت داده می شود. اینجا ترکیه به اصطلاح دموکرات ماب نیست که به محض یک اعتراض دهها هزار کارمند و معلم و استاد دانشگاه رو از سیستم اخراج کنند.
اینجا 4 سال بعد از فتنه 88 دست راست یکی از سران فتنه را وزیر می کنند . دست چپش را معاون !!!!!
قصه بنی صدر هم همینجور بود . ان زمان اگر بودید می دیدید که نه تنها در برداشتنش عجله ای نبود بلکه ، فرماندهی کل قوا را هم به او دادند .
منتهی او خودش لیاقت این همه اعتماد را نداشت و با تشکیل یگان حفاظت شخصی از خودش و تدارک کارهایی مانند ایجاد حلقه امنیتی پیرامون خودش نهایتا امام را ناگزیر از عذلش نمود.
البته عذل امام هم بعداز ان بود که مجلس شجاع و مستقل ان روز به او رای عدم کفایت سیاسی داد. (4103020) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۶:۰۵:۲۷
رد صلاحیت روحانی فقط مظلوم نمایی هست میخان اینطوری رای جمع کنند (4100619) (alef-2)
 
حيدر علي زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۱:۰۸:۲۸
حرف حق را گفتي خدا پدر و مادر را بيامرزد (4101155) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۳:۰۳:۳۰
معلم جان امیدوارم درس دادن شما مثل نظر دادن شما نباشه! شورای نگهبان میگه تایید صلاحیت برای بار دوم تضمینی نیست (در جواب نوبخت که گفته روحانی رد صلاحیت نمیشه)، شما میگی مظلوم نمایی میکنن که رای جمع کنند؟ یعنی شورای نگهبان برای روحانی مظلوم نمایی میکنه که رای روحانی بیشتر بشه؟ مطمئنی ارکان قانونی و حکومتی ایران رو درست میشناسی؟ (4101351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۰:۱۱:۰۴
واقعا طرح موضوع رد صلاحيت رئيس جمهور در اين برهه چه معني دارد؟ (4101053) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۲۲:۴۳:۴۷
من کارمند که در این ۳ سال هیچ خیری از دولت روحانی ندیدم تازه خیلی از امتیازاتی که بهمون میدادن خیر سر این دولت قطع شد (4101322) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۲۲:۴۱:۰۸
تضمین روحانی کارش است (4104590) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.