نظر منتشر شده
۲۵۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297567
در حاشیه اظهارات محمد هاشمی درباره فاجعه مکه؛
رمز گشایی از ارادت دو خاندان به هم در دو کشور
علی قلهکی، 4مهر 94
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۶
در حالی که این روزها دل مردم ایران از فقدان یازده هم وطن خود در حادثه سقوط جرثقیل غول پیکر بر سر زائران خانه خدا به درد آمده و در فراق آنها غمگین است، در صبح روز عیدقربان و ماجرای رمی جمرات، فاجعه ای بزرگ در صحرای عرفات رقم خورد که تا زمان نگارش مطلب نزدیک به ۱۳۰۰کشته برجای گذاشته است.
این حادثه شوک بزرگی بر پیکره جهان اسلام بود و از دیگر نمونه های مشابه آن در سال های گذشته به مراتب بزرگتر و غم انگیز تر بوده است و با توجه به ساخت و ساز های سنگین چند سال گذشته و گسترش فضای عبور و مرور، بسیار دور از ذهن به نظر می رسید. اخبار موثقی از بسته شدن دو مسیر اصلی زائران به دلیل مدیریت غلط بوده است. از طرفی دیگر، روزنامه الدیار لبنان فاش کرد که یکی از علل این تغییر مسیر، حضور (غیر معمول) کاروان «محمد بن سلمان» پسر شاه، جانشین ولی‌عهد، وزیر جنگ و فرمانده کنونی جنگ عربستان علیه یمن در منا به همراه کاروانی متشکل از چند صد نیروی ارتشی و پلیس بوده که سبب تغییر جهت حرکت حجاج شده است. در چند ساعتی که از حادثه می گذشت کمتر کارشناس و منبع خبری ای بود که تخطی عربستان از اقدامات حفاظتی و ایمنی را عامل اصلی این فاجعه نداند. اما در ساعت ۱۶:۰۹ روز پنج شنبه محمد هاشمی برادر رئیس تشخیص مصلحت نظام در حالی که تنها ساعاتی از این فاجعه می گذشت، در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس از عدم قطعیت دخالت حکومت عربستان در این فاجعه و برائت ضمنی دولت سعودی را در این حادثه سخن گفت.(۱)
با توجه به زمان کم گذشته شده از حادثه و عدم اعلام دلائل صحیح و کارشناسانه از این فاجعه از زبان مقامات سعودی، قطعا نظر محمد هاشمی از بار فنی لازم برخوردار نبوده و صرفا برای کم کردن جو روانی جامعه بر ضد عربستان و روابط قدیمی آیت الله هاشمی رفسنجانی با خاندان سعودی بوده است. محمد هاشمی در ابتدای مصاحبه خود می گوید :" ما نمی‌توانیم بگوییم مقصر کیست و باید مقصر را شناسایی کرد چرا که صرف وقوع این حادثه در یک کشور دلیل نمی‌شود که ما مسئولان آن کشور را مسئول وقوع این حادثه بدانیم."
هاشمی در ادامه با نسخه برداری از تیتر یک روزنامه اصلاح طلب می آورد:" قضاوت در این مسائل مشکل است، در تهران ۸ میلی‌متر باران آمد و چندین کشته داشتیم اما این دلیل نمی‌شود که قضاوت کنیم چه کسی مسئول است."(۲)
رئیس دفتر ریاست تشخیص مصلحت نظام در ادامه خاطر نشان نمود:" امنیت در حوادث نیست چرا که ممکن است در اثر طوفان، جرثقیل سقوط کند و می‌دانیم که طوفان یک حادثه طبیعی است و روزانه در مکان‌های مختلف طوفان و سیل جان عده‌ای را می‌گیرد و آن دولت مقصرش نیست، فرض کنیم با دولت عربستان، آمریکا و اسرائیل مشکل داریم اما نمی‌توان بر این اساس آنها را مقصر اعلام کنیم."
محمد هاشمی اما کارنامه عربستان در میزبانی حج را خوب توصیف کرد و اضافه نمود:" بالاخره همین دولت بی‌کفایت عربستان هر سال دو تا پنج میلیون عمره‌گزار و حج‌گزار را میزبانی می‌کند و حوادث کمی اتفاق می‌افتد و در طول ۵۰ سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیون زائر به عربستان رفته‌اند از این رو نباید در اثر یک حادثه قضاوت کرد."
صحبت های محمد هاشمی در مورد فاجعه مکه چنان دور از ذهن تدبیر سیاسی و فهم بین المللی بود که به راحتی می توان حدس زد که ریشه در رابطه نزدیک این خاندان با آل سعود از ابتدای دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی با سران حکومت مرکزی عربستان داشت.
محمد هاشمی با ۹ هزار کشته و زخمی دستاورد ۳ دهه مدیریت آل سعود در حج چه می کند؟!
حوادثی چون شهادت ۲۷۵ حاجی ایرانی و زخمی شدن ۴۰۲ نفر دیگر در سال ۱۹۸۷ توسط نیروهای امنیتی سعودی، کشته شدن ۱۴۲۶ حاجی در تونل منتهی به مسجد الحرام در سال ۱۹۹۰ براثر ازدحام، کشته شدن ۲۷۰ نفر روی پل جمرات بر اثر ازدحام در سال ۱۹۹۴،‌کشته شدن ۳۴۰ نفر و زخمی شدن ۱۵۰۰ نفر درپی آتش سوزی خیمه‌ها در منی در سال ۱۹۹۷، کشته شدن ۱۸۰ تن دیگر در سال ۱۹۹۸ براثر موج جمعیت در مراسم رمی جمرات، مرگ ۲۵۱ نفر و زخمی شدن ۲۴۴ تن دیگر در مراسم رمی جمرات ۲۰۰۴ و مرگ ۷۶ تن در پی سقوط هتل در مکه و همچنین مرگ ۳۶۳ نفر در همان سال بازهم در مراسم رمی جمرات همگی نمونه‌هایی از حوادث خونین در موسم حج هستند. از سال ۱۹۷۸ تاکنون بیش از ۳۲۸۸ حاجی جان خود را در مکه و مدینه در پی حوادثی که در بالا به آن اشاره شد جان خود را از دست دادند و ۲۳۸۴ نفر هم طی این حوادث زخمی شدند که این تعداد از قربانیان در هیج جای دنیا در مراسمی که همه ساله برگزار می‌شود مسبوق به سابقه نیست.(۳)


رابطه خانواده آیت الله هاشمی و خاندان آل سعود
این رابطه که با كشتار حجاج ايراني تيره شده بود پس از روي كار آمدن هاشمي رفسنجانی در مسند رياست جمهوري، رو به بهبودي گذاشت. هاشمی رفسنجاني در مورد نحوه دیپلماسی خود با سران سعودی در خاطرات خود می آورد: «ارتباط دوستانه‌ای از زمان دولت ما شروع شد. نقطه آغاز مهم آن- غیر از خواسته‌ها که انجام می‌دادیم- برخوردی بود که در سنگال با ملک عبدالله فعلی و امیر عبدالله آن موقع داشتم. خلاف انتظارش بود که رئیس جمهوری ایران با وضع آن روزگار، آن گونه با ولیعهد عربستان رفتار کند.» رابطه این دو خاندان از حالت سیاسی خارج شده و در فضای خانوادگی رشد پیدا کرد تا آنجا که در تيرماه ۱۳۸۹ خبرگزاري ها از ديدار مشترك همسر و دختر هاشمي رفسنجاني با پادشاه عربستان سعودي و پذيرايي ويژه سعودي ها از اين دو نفر خبر دادند.
در اين سفر ملک عبدالله با احترام و تکریم با خانواده هاشمی برخورد کرده و از اینکه به شکل معمولی و بدون ‌خبر به دولت عربستان به حج عمره آمده‌اند، ابراز تعجب می‌کند. البته فاطمه هاشمی با تعداد دیگری از اعضای خاندان سلطنتی هم دیدار کرده است و ملاقات برخی از اعضای خانواده آقای هاشمی با ملک عبدالله پیش از این نیز سابقه داشته است. سارا لاهوتی، دختر فاطمه هاشمی وی را در این سفر همراهی می‌کرده و پس از بازگشت از سفر عربستان به امارات رفته و با مهدی هاشمی رفسنجانی دیدار کرده است. البته ارتباط هاشمي با سعودي ها در اينجا تمام نمي شود.حساسيت واكنش رسانه هاي سعودي به موضوع مهدي هاشمي از جمله شبکه تلویزیونی العربیه، روزنامه الشرق الوسط، پایگاه خبری ایلاف تنها پاره اي از حساسيت سعودي ها بر خانواده هاشمي است.
باز خواني كتاب "با هاشمي رفسنجاني تاخانه خدا" به قلم "مسيح مهاجري" كمك شايان توجهي به تشريح و بررسي ابعاد مختلف ارتباطي آقاي هاشمي با خاندان سعودي ميكند.
نقش دولت های مختلف در نزدیکی و دوری این دو خاندان
جدای از زمان دولت سازندگی که در آن شخص هاشمی رفسنجانی با سفری به عربستان سعی کرد خاطره کشتار حجاج ایرانی را در خاطر مردم کشورمان کمرنگ کندو به نوعی آغاز کننده فصل جدیدی در روابط دو کشور باشد، رابطه خانواده هاشمی رفسنجانی با خاندان سعودی در زمان دولت اصلاحات نیز کما فی السابق خوب و مستمر بود. در زمان دولت عدالت همراه با سیاست های دولت نهم، رابطه ایران و عربستان رو به تیرگی گذارد. البته نزدیکی و رابطه خانواده هاشمی و خاندان سعودی که در فضای فرا دولتی بود، لطمه چندانی ندید.
اگر چه با آمدن دولت شیخ حسن روحانی که نزدیکی قابل درکی به هاشمی رفسنجانی داشت، سعی شد رابطه با عربستان نسبت به گذشته بهتر شود و حتی رئیس جمهوری چندی قبل در مراسم تقدیم استوارنامه از سوی عبدالرحمن بن غرمان الشهری سفیر جدید سعودی ها می گوید "دولت جمهوری اسلامی ایران در دوره پیش‌رو خواهان گسترش روابط با کشور برادر و دوست خود عربستان سعودی در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری و تبادل‌نظر در تمام مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی است."
نمونه های اخیر "آمد و شد های سیاسی" بین خانواده هاشمی و خاندان سعودی
"چرا باید همسایگان ما برای همراهی با دشمنان ایران، بپذیرند که درآمدهای نفتی خویش را ارزان بفروشند؟!" این یکی از آخرین اظهارات هاشمی رفسنجانی در انتقاد به سیاست خارجی چند سال اخیر کشور در مورد عربستان است. او معتقد می باشد : "سیاست خارجی اصول دارد و عرصه شعار نیست و نباید به جای استفاده از فرصت‌ها، به سوی تخریب فرصت‌ها برویم."
از دیگر فعل و انفعالات سیاسی آیت الله هاشمی در مواجهه با عربستان رامی توان به نامه هاشمی به ملک عبدالله دانست. اگر چه "دیپلماسی نامه" ای هاشمی در در مورد شیخ نمر به پادشاه عربستان بی جواب ماند ولی این بار برادر رئیس تشخیص مصلحت نظام سعی در برائت دادن حکومت سعودی در فاجعه مکه نمود و قبل از اینکه دستگاه های مربوطه عربستانی علت این فاجعه را اعلام نمایند، حکومت مرکزی عربستان و این کشور را از سومدیریت خود رهایی داد.
تقسیم کار در میان خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی در مواجهه با عربستان سعودی با مصاحبه اخیر محمد هاشمی کاملا مشهود شد و حتی تا دختر این خانواده نیز کشیده شده است. ولی در حال حاضر عربستان دوست ایران نیست، این مساله بارها و بارها طی روابط چندین و چند ساله با این کشور همسایه به وضوح دیده شده است.
مروری بر تاریخ روابط ایران و عربستان نشان می دهد -انقلاب اسلامی ایران که فرآيندي ستيزه جويانه با زیاده خواهی های غرب بود و جريان هاي حاكم بر نظام بين الملل را در دو قطب غرب و شرق نفي مي كرد- نمي‌توانست مورد توجه آل سعود که تشابه زیادی با پهلوی ها داشت قرار گیرد. جنگ سرد بین جمهوری اسلامی ایران و حکومت سعودی که از بعد شرایط کشور سوریه رو به فزونی گذاشته است با پادرمیانی و اقدامات خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز راه به جایی نخواهد برد و این ریشه در اعتقادات دو حکومت دارد.
اگر چه آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از گذشت ۲۴ ساعت از این حادثه با پیام نرمی در مورد فاجعه منی، سعی نمود حکومت عربستان را پاسخ گوی این فاجعه بدانند، ولی این پیام آیت الله زیر سایه مصاحبه "محمد هاشمی"قرار می گیرد.(۴)
۱- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۴۰۷۰۲۰۰۰۴۰۸
۲- http://www.irna.ir/fa/News/۸۱۷۶۵۹۶۴/
۳- http://www.farsnews.com/۱۳۹۴۰۷۰۳۰۰۰۲۳۲
۴- http://www.isna.ir/fa/news/۹۴۰۷۰۳۰۰۹۵۱
 
کلمات کلیدی : محمدهاشمی+ حادثه منا+هاشمی رفسنجانی
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۴۳:۵۳
لطفا خبر تکمیلی آقای محمد هاشمی را مطالعه بفرمائید بعد قضاوت کنید (3214345) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۳۷:۰۵
كاش اين نويسنده بجاى دشمنى با خانواده هاشمى انموقع كه ماموران سعودى در فرودگاه و عمداً به جوانان اين مملكت تعدى نمودند واكنش نشان ميدادند و غيرت و هميت نشان ميدادند ، سايت الف شورش را در اورده ايد !! (3215534) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۱:۳۸
ملت داغدار و عزادار ایران اسلامی از رئیس‌جمهور می‌خواهد در سخنرانی خویش در نشست سازمان ملل با شجاعت تمام کشتار حاجیان توسط آل سعود را محکوم کرده و علیه آمریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب موضع بگیرد. (3215590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۳۹:۰۸
مثلا شما انصاف داری؟ چی رو ربط میدی به چی؟ من خودم این سایت رو یک رسانه آزاد نمیدونم چون یه نمونش این که کامنت ها رو تایید یا سانسور میکنن و به نظرات و افکار همه احترام نمیگذارن در مورد این چیزی که شما میگید، بهتره یه سر به آرشیو بزنید ببینید اون حادثه رو پوشش دادن یا نه. (3215733) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۱۶:۴۲
خوب چرا اقای هاشمی اون موقع این واکنشی که میگی را نشون نداد؟ (3215827) (alef-3)
 
جویا
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۸:۲۰
واقعا شما ارادت خانواده هاشمی به خاندان سعودی را انکار می کنید !!! متاسفم که در قاموس امثال شما همه چیز از پنجره منافع حزبی تعریف می شود . (3215892) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۰۴:۳۶
نویسنده و سایت الف به خاطر این یادداشت یه معذرت خواهی بزرگ به ملت ایران به خصوص خانواده درگذشتگان بدهکاره.خیلی تابلو و ناشیانه از این موضوع سو استفاده کردید.کاش به حرمت حجاج درگذشته ،رنگ و بوی تصفیه سیاسی به این موضوع نمیدادید.امیدوارم این عذر خواهی انجام بشه. (3215685) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۵:۴۷:۰۳
راست میگن. ایشون. بهتر است امار کشته های کشورهای شرکت کننده را بدهیم ببینیم بیشترین امار متعلق به کدام کشور است. باید بررسی شود ایا سازمان حج ایران در زود هنگام ف ستادن زایران بی تقصیر بوده اند. ایا تمامی تقصیرها متوجه کشور عربستان است. واقعا باید بررسی شود چرا بقیه ۶۰۰۰۰ ایرانی زنده اند. این افراد کشته شده مال کدام کاروان بوده اند. ایا بقیه افراد همان کاروان زنده اند. همه ی اینها باید بررسی شود و مقصر بی کفایت مجازات گردد (3215815) (alef-13)
 
صالححححححح
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۲۲:۴۹
خدا شكر كه هر روز پرده اي جديد از ماهيت واقعي و مكنونات قلبي و خوي اشرافيگري آقايان بدست خودشان به نمايش در مي آيد.
خوي اشرافيگري ناشي از مسئوليت هاي با لا بعد از انقلاب، بقدري بر اين جماعت غلبه يافته كه حتي با اينكه خودشان زاده روستاهاي دوردست كشور هستند، لاقال احترام ايل و عشيره و همشهريان خود را هم نگه نمي دارند (3216573) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۴۷:۰۵
اقای قلهکی ، رمز را گشودی ؟ خیالت راحت شد؟ تیتر مقاله ات تیتر خوبی نیست. رمزی در کار نبود که بگشایی!!! کشتار حجاج از دید هر انسان آزاده ای محکوم است. عده ای معتقدند باید مقصر مشخص شود و سپس زبان به انتقاد بگشاییم. عده ای دیگر هم می گویند " ما تردیدی نداریم که این مسامحه و قصور با عمد و یا به دلیل دشمنی یا به دلیل بی کفایتی سعودی هاست. حالا آقای قلهکی میخواهد اثبات کند هاشمی و فرزندان عبدالعزیز پسر عموهای فابریک هستند!!!! این کارها و رفتارها رفتار اسلامی نیست اقای قلهکی عزیز (3216658) (alef-13)
 
بنيامين
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۴۷:۴۲
الف جان با اين تيتري كه شما زدي بيشتر فضا متشنج و ملتهب تر ميشه
چرا همه چي رو سياسي ش ميكنين
بنده خدا حرف حق گفته
اندكي هم انصاف داشته باشين
افراط و تفريط رو بذاريد كنار
قدري هم به شعور و فهم مردم احترام بگذاريد لطفا (3214357) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۳۶:۵۴
الف ماموریتش متشنج کردن فضای مطبوعاتی کشوره (3215533) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۲:۰۸
وقتی عربستان ماموریت دارد 4 هزار نفر از مردم مظلوم یمن را در مدت پنج ماه بکشد، کشتن دو هزار نفر از حجاج در منا برای او کاری ندارد. (3215591) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۰۲:۴۲
گفتن حقیقت اینقدر برای شما ناراحت کننده است؟

یک کمی لازم است خاندان هاشمی برای مردم هم مانند فرزندان خود تعصب به خرج دهند همین (3215818) (alef-13)
 
قلم صالح
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۱۶:۲۳
الف ماموریتش خیرخواهی است ولی ذوق سلیم ندارد
عمل صالح و قلم صالح در پندار و گفتار و کردار نیک آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی مثل بسیاری دیگر از خیرخواهان کشور مشهود است (3215968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۷:۱۰
الف همه چی رو سیاسی می کنه یا دوستان اصلاح طلب شما که حتی از یک برنامه کمدی هم بهره برداری سیاسی می کنند؟ (3215849) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۴۹:۵۹
واقعا جاي شرم دارد كه خانواده آقاي هاشمي را در كنار خاندان آل سعود مطرح مي كنيد. يعني بي انصافي هم حدي دارد. متاسفانه به نظر مي رسد خانواده هاشمي نقطه ضعف سايت الف است بطوريكه همه اصول و ارزش ها را در اين مورد مي تواند كنار بگذارد! (3214367) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۳۸:۴۰
اینکه خانواده هاشمی و آل سعود با هم ارتباط خوبی دارند و هاشمی ها به آن افتخار میکنند چیز مخفی و پوشیده ای نیست. اصلا یکی از انتقادات هاشمی ها به احمدی نژاد این بود که چرا رابطه ما با عربستان را به هم زدی !!! از ابتدای دولت فعلی هم مدام میخواستند رابطه به این جنایتکاران را بهبود دهند به همین دلیل به جنایتهایشان (نظیر ترور یکی از دیپلماتهای ما در لبنان) هم واکنش تند نشان نمی دادند! اما تا همین عربستان در کاهش قیمت نفت 9 برابر مبلغ توافق ژنو به ما ضربه زد ! و مدام دارد مسلمان ها را میکشد آنوقت اینها میگن باید رابطه خوبی با عربستان داشته باشیم. (3215836) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۸:۳۰
اولا جای شرم ندارد . فقط اشکالش این است که بجای خانواده هاشمی خاندان هاشمی درج کرده است

البته شاید می خواسته کم کم ورود اصل و نسب را با اعتبار و پایداری برای اقای هاشمی دائمی کرده و وارد ادبیات نماید .

شارع مقدس در قربان سرها را امر به تراشیدن داد و احرام را در یکسانب بندگان در محضر حضرت حق بر همه پوشانید . این خانواده و خاندان بازی را بر انداخت و ملاک را تقوی تصریح کرد .

امام نیز این چنین

حالا ادمیزاد با کلی کج و مج روی به خانواده و کم کم به خاندان می نازد و شهروندی خاندان تباری طلب می کند .

بنظر من نویسنده موزیانه در پیچ انتقاد مسیری به خاندان سالاری زده است و دارد برای بعضی ها سابقه در دیکشنری درست طبقاتی درست می کند. (3215933) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۸:۰۵:۱۶
الف جان واقعاً برای این تیتری که زدی متاسفم. کثیفترین تیتری بود که تو همه این سالها از الف دیدم این تیتر بود. (3217560) (alef-13)
 
سینا صفوی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۴:۱۳
اخوی دوستان این جمله رو نشنیدن که

"اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید"

فقط بشه یک جور توی جوی احساسی به هاشمی حمله کرد واسه صوابش حمله می کنند.... (3216121) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۱۹:۱۵
ان شاء الله چنانچه چنین خطای بزرگی برای سایت وزین " الف " قابل تصور هم باشد بحمدالله با این سبک و نگارش تقریبا اکثریت قریب به اتفاق کامنت بینندگان محترم ، دست اندرکاران گرامی " الف " از این به بعد دچار چنین تحلیل و برداشت کاملا نابجایی نگردند که خیال کنند درج اینگونه مطالب قابل دفاع است. همه انتقاداتی که به خاندان معظم هاشمی به فرض هم که وارد باشد ابدا در حد و اندازه های حتی یکهزارم چنین مشابهت سازی های ذهن نویسنده این مطلب نبوده ، نیست و نخواهد بود و فقط و فقط ضعف بارز این طرز تفکر و نوع برداشت و تحلیل اینگونه ای را به اثبات می رساند. و من الله التوفیق. (3216244) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۴:۴۲
سلام
بهتر است انسان انصاف داشته باشد
ایشان خودش اظهارات خود را اصلاح کرد و این مقاله با غرض ورزی نوشته شده است (3214389) (alef-13)
 
abbas
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۵:۳۲
این مطلب از گفته های ایشان را عمدا فراموش کردید
"این موضوعات باید توسط متخصصین کارشناسان در محل بررسی شده و سپس حکم صادر شود و از این رو بنده نمی‌توانم قضاوت کنم"
من هم با آقای محمد هاشمی موافقم (3214392) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۵۴:۱۷
بله شما با هر چی خاندان هاشمی بگویند موافقید (3215672) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۰۴:۴۶
شما بی کفایتی آل سعود و ... را در نظر بگیر و بعد ببین که اینطور محافظه کاری و ماله کشی لازم است؟ (3215820) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۳۹:۱۶
تازه در متن مقاله سايت الف هم ذكر شده كه در ساعات اوليه با ايشان مصاحبه شده، خوب معلوم است هر آدم عاقل و منطقي تا اطلاعات كامل و بررسي شده توسط منابع موثق نداشته باشه نبايد دهانش را به قطعيت باز كند. البته سالهاست كه اين بديهيات در سياست كشور فراموش شده و بلافاصله بعد از هر اتفاقي اسرائيل و آمريكا و .... عامل معرفي مي شوند و صد البته چون بي هيچ سند و مدركي گفته مي شوند اصلا مورد پيگرد قانوني بين المللي قرار نگرفته اند. (3216621) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۵۷:۴۸
این جمله یه جمله کاملا صحیح می باشد ولی متاسفانه نه مسیولین عادت به گفتن چنین جملاتی دارند و نه مردم عادت به شنیدن آن.
ولی شاید اینجای کار دچار مشکل باشه که آیا نظرات حضرات در مورد همه وقایع و پدیده ها مشمول این اصل میشه یا نه (3216697) (alef-13)
 
هزاره سوم
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۶:۳۳
زیباترین قسمت متن " در زمان دولت عدالت" بود. (3214397) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۹:۲۹
متعجبم که هنوز عده ای اصرار دارند که در دولت قبل عدالت برقرار بوده . (3215911) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۷:۴۵
این نوع تحلیل وخبر رسانی و ربط دادن دو خاندان به یکدیگر کمال بی انصافی است (3214400) (alef-13)
 
یک اصفهانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۷:۵۶
جناب آقای قلهکی سوء استفاده از خون حاجیان بی گناهی که بر زمین ریخته شده و سعی در خراب کردن وجهه خانواده رییس محترم تشخیص مصلحت نظام خیلی با کار سعودی ها تفاوتی ندارد.آقای محمد هاشمی سخنانشون رو اصلاح کردند و بر بد منعکس شدن صحبتهایشان تاکید کردند. چرا می خواهید از آب گل آلوده ماهی بگیرید. البته مردم با این روشها خیلی وقته آشنا شده اند. در خصوص نقش آقای هاشمی در برقراری روابط استراتژیک با عربستان هم صحبت فراوان است که بماند برای بعد و پس از خوابیدن گرد و غبار... (3214401) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۰۹:۰۵
خوب شما می فرمایید آقای محمد هاشمی سخنانشان را اصلاح کردند . بسیار خوب
دوست عزیز حرف همین است چرا وقتی احساسات عمومی جریحه دار است سخنی بگویند که منجر به عکس العمل شود و که بعد ایشان مجبور به ماله کشی شود و نتواند این احساسات جریحه دار را ترمیم کن؟د ...
متاسفانه بعضی خیال می کنند با این محافظه کاری دارند عدالت ورزی می کنند
تکلیف آل سعود و بی کفایتی آن روشن است
اگر در کشوری عادل این جریان پیش می آمد خوب انسان تامل می کند نه کشور این سعودی های بی عار و کودک کش و تروریست پرور که برای جان مسلمانان ارزشی قایل نیست. (3215822) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۰:۲۲
ما با عربستان دشمن هستم ...قبول ! جنایت کار هستند ..قبول !
ولی دلیل نمیشود تمامی تقصیر متوجه آنان باشد .
یک زمانبندی ساده میتونست جلوی فاجعه رو بگیره
بر طبق نظریه شما حتما بنده هم با خاندان سعدی ارتباط دارم (3214413) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۱۲:۳۶
جطور وقتی به جنایت کار بودن عربستان اعتراف می کنی و خودت هم شاهد بودی که در جریان جرثقیل آنها علیرغم تذکرات پی در پی بی مسئولیت عمل کردند و ...باز سعی در ماله کشی این جریان داری با اینکه تلوزیون و منابع خبری هم بسته شدن راه ها را برای عبور مسئولین آنها ... گزارش دادند
ماله کشان خریتهای سعودی لازم نیست حتما با آنها ارتباط داشته باشند بلکه جهل یا محافظه کاری غلط هم برای دفاع از ظالم کافی است ... (3215824) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۲۷:۰۹
خب انها که مسئول حجند باید این زمانبندی ساده را میکردند دیگه. اگه ما زمانبندی میکردیم که قبولش نداشتن کهه (3216583) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۰:۳۶
یه سوال:توی صف سبد کالا چند نفر فوت کردن و آسیب دیذن؟!
البته خرابکاری و عمدی بودن حادثه و صد البته ناتوانی آل سعود.مشخصه،اما یه سوزن به خودمون بزنیم و جوال دوز به دیگران! (3214417) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۴۴:۳۹
نوع توزیع سبد کالا که از بی تدبیری دولت بود
اما این کجا و آن کجا (3215839) (alef-3)
 
عماد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۲:۳۹
جالبه شما محکویمت هاشمی رفسنجانی مکه و انتقاد از آل سعود رو نمیزارید... اما به سخن برادر ایشون که ربطی به ایشون میتونه نداشته باشه رو تفسیر میکنید...

کاملا عناد و لجبازی در جا جای این متن موج میزنه و دشمنی شما با هاشمی... متاسفم... فقط متاسفم. (3214422) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۴۵:۲۷
چرا شما انتقاد بجا را لجبازی می بینید؟ (3215841) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۶:۴۲
خاندان هاشمی راجع به دوست و رفقای خانوادگیش یعنی عربستان حرف نازکتر از گل بهشون نمیزنه (3214435) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۸:۰۰
شما یک نفر از خانوادتون رفته زندان براش فیلم وداع ساختین

الان یکی چهار نفر از خانوادش مردن میفهمی چهار نفر مردن (3214438) (alef-13)
 
انصار
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۰:۱۸:۴۶
همانطور که جنجال درباره دادگاه و محکومیت مهدی هاشمی غیرواقعی و سیاسی بود؛جنجال درباره ایرانیان کشته شده در منا،نه از سر خیرخواهی و دلسوزی،بلکه سیاسی و توسط جریان خاص است .والا دولت و مسولان اجرایی پیگیری خود را انجام میدهند.این داد و قالها نیز تنها منجر به تیرگی روابط و خراب شدن کارها میانجامد و این قصد گروه منزوی شده و رادیکال است . (3216243) (alef-13)
 
یدالله
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۹:۴۹
اقای محمد هاشمی تو معنی شرم و حیا را میدانی یا نه ؟؟؟؟؟؟؟که صد البته نمیدانی که اگر میدانستی در حالتی که مردم ایران عزادارند این حرفها را نمیگفتی و لااقل چند روزی احترام مردم را نگه میداشتی و این جانیان را تبرئه نمیکردی . (3214445) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۸:۱۸
متاسفانه سایت الف با انتشار این متن کمال بی انصافی خودشو نشون داد و نشون داد چقدر راحت میشه به دلیل حب و بغض های سیاسی اخلاق رو زیر پا گذاشت ... واقعا براتون متاسفم (3215873) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۳۶:۰۳
تو اگر خیلی میفهمیدی ..
گفته ایشون رو یکبار مطالعه می کردی (3216022) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۸:۲۷:۰۴
خداوكيلي اگه اين كامنت رو درباره صحبت مثلا سردار فيروزابادي، احمد خاتمي، محمد يزدي و .... كسي كذاشته بود چاپ مي كرديد؟ به نظر من اين يعني شما توهين به بعضي ها رو كاملا مجاز مي دونين.... بسيار غير اخلاقي..... (3217601) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۰:۱۴
کاری به مطالبی که نوشتی ندارم اما اینکه شماها به دلیل شکست حوثی ها و سایر مسائل که خودتون هم به اندازه کافی مقصر بودید به شدت به دنبال سیاسی کردن این اتفاق ازدحام جمعیت و فوت حجاج هستید برای من یکی کاملا واضح و اشکاره بی زحمت از خون مردم و حجاج برای بازیهای سیاسی خودتون خرج نکنید (3214446) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۴۷:۲۷
فاجعه منا آنقدر بزرگ و عمیق است و مردم انقدر جریحه دار هستند که هر کس بخواهد با آن با مسامحه و سیاسی کاری مواجه شود رسوا می شود (3215842) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۰:۴۱
شما چکاره ای که اظهار نظر می کنی وبعدش به دست وپا می افتی ومی گی حرف های منو تحریف کردند.لااقل پای حرفت بایست. (3214448) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۱:۰۷
یا حق
منطقی ترین حرفی بود که بعد از حادثه منا شنیدم، بیاییم قبول کنیم که این میتواند یک اتفاق باشد و نباید زود قضاوت کنیم. اینکه مسئول این فاجعه دولت عربستان است درست اما اینکه شایعه پراکنی کنیم و بدون دلیل از عمدی بودن آن صحبت کنیم اغراض سیاسی است و از یک مؤمن بعید است.
یاد اتفاقات سال ۸۸ بیفتید و رسانه های دشمن که با همین اغراض سیاسی سعی در سیاه نمایی داشتند.
منصف باشیم.
یا علی (3214450) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۰:۵۶
منطقی بودن را شما چه معنا می کنید؟
اینکه شما با وجود احراز بی کفایتی آل سعود آنهم بعد از جریان جرثقیل و سایر جنایات سعودی ها نمی خواهی حداقل قضاوت اجمالی (تا جزئیات روشن شود) کنی منطقی نیست این یک نوع مسامحه کاری است که فضا را برای توجیه سعودی های بی مسئولیت باز می کند .. (3215843) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۵:۱۱:۵۲
بستن راههای خروچی اتفاق است ؟ (3217114) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۲:۲۱
اولا آقای محمد هاشمی حرف بی ریطی نزده بود،ثانیا پیداست خبرگزاری فارس با جهت گیری خاصی دنبال مصاحبه بود و تفسیر ها و تاویلات بعدی موید همین موضوع هست و ثالثا درگیری وتنش بین ایران و عربستان به خسارتهای بیشتر جهان اسلام منجر میشه و همه این موضوعات هم انکار تقصیر سعودی ها نیست (3214454) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۳:۴۱
با این نگاه شما وقتی تکفیری های مورد حمایت سعودی ها وارد تهران شدند تازه شما آنجا به نتیجه می رسی که دیگر وقت تنش زدایی نیست و باید از منافع ملی دفاع کرد؟ (3215845) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۲:۵۷
وسط این همه جنازه و زخمی و مفقود ، سخت ترین کار دنیا گیر دادن به هاشمیه (3214455) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۵۹:۱۴
هدف وسیله دا توجیه می کند برادر جان. سخت هست ولی حب دنیا خیلی حال می ده!! (3215681) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۴:۳۸
به شرطی که این خاندان گرامی یا سکوت بفرمایند یا اگر اظهار نظر می کنند فکر کنند که فرزند خودشان در منا بوده است... (3215846) (alef-3)
 
سینا صفوی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۰:۱۵
واسه این جماعت هر اتفاقی در هر جای دنیا محملی برای عقده گشایی با هاشمیه!
سختی کار مهم نیست اخلاص در تخریب هاشمی مهمه که همیشه وجود داره!

کاری هم نمیشه کرد بغض این جماعت از محبت امام به هاشمی شروع شده و تمومی نداره... (3216116) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۵:۳۰
َشما هم خوب بلدید از صحبت ها سواستفاده بکنید و ماهی خودتون رو از آب گل آلود بگیرید. چرا اظهارت بعدی محمد هاشمی رو انتشار نمی دید. یا مواضع آیت الله هاشمی رو درباره این حادثه منتشر نمی کنید. انصاف هم چیز خوبیه (3214467) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۵۸:۲۳
ده نه دیگه مثل این میمونه یکی به یک نفر دیگر تهمت بزنه بعد که ببینه گندش در آمده بگه من منظورم چیز دیگری بود ....... (3215680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۶:۱۰
اشکال به اظهارات اشکال دار بوده است که سبب حساسیت افکار عمومی شده است ... ولو بعدا اصلاح کرده ... اگر اصلاح نمی کرد که بدتر می شد ...
اشکال این است که چرا اینقدر محافظه کاری ...؟ (3215848) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۵:۴۶
خیلی متن تندی رو نوشتی الف جان . یه جورایی شبیه متن های تندرو هاست. در این قضیه هیچ کس شکی نداره که عربستان مسئول مستقیم این فاجعه دردناکه ولی شما ظاهرا می خوای تقصیر این حادثه رو حتی گردن هاشمی ها بیاندازی . (3214468) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۶:۱۷
به نظرم یکی از وظایف هر دولتی ایجاد روابط حسنه به خصوص با کشورهای منطقه و تاثیر گذار است.
خوب توقع داشتید که دولت آن موقع چه کاری انجام بده؟ آیا توقع دارید همین الان دولتهای آن به عربستان لشکر کشی و اعلام جنگ کنه؟! لطفا منطقی باشیم (3214470) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۷:۵۲
چرا مغلطه می کنید...
کسی نگفت که لشکر کشی به عربستان شود
سخن این است وقتی شما در خصوص سعودی های بی کفایت اظهار نظر می کنید فرق می کند در زمانی که شما در خصوص یک دولت عادل سخن می گویی...
در اولی حسن ظن بی معناست و در دومی سوء ظن خلاف عدالت است (3215850) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۸:۲۱
سایت الف

شرم وحیا هم خوب چیزی است خانواده ایت اله هاشمی که شناسنامه انقلاب است و حتی محمد هاشمی که منصوب امام و رهبری است را با خانواده وهابیت مقایسه کردند جز کینهچیز دیکری نیست طرفداران اهل بیت را باوهابیت یکی دانستند بسی بی شرمی این مقاله از جنایات ال سعود کمتر نیست بجای اینکه فریاد بر سر ال سعود بزنیم ان را وسیله برای اختلافات سیاسی کردهایم

اگر انصاف دارید چاپ کنید (3214477) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۶:۵۹:۴۸
عجب دیگر کارتان به جایی رسیده است که علاوه بر هاشمی رفسنجانی خانواده وی اعم از مهدی و فائزه و .. را هم شناسنامه انقلاب می دانید؟!!!
واقعا شرم و حیا هم خوب چیزی است
شما بیا ثابت کن که هاشمی شایستگی شناسنامه انقلاب بودن را در حال حاضر دارد تا بعد... (3215852) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۲:۳۶
اره والا شرم و حیا هم خوب چیزی است . نکند یکی از همین فک و فامیل هاهستی شما ؟
حالا میگفتید اقای هاشمی شناسنامه انقلاب هستند که نیستند ، باز میشد فقط بگوییم اقا جان ایشان شناسنامه انقلاب نیست انقلاب را مصادره نکنید برای چیزهای کوچکتر ولی دارید می گویید خانواده هاشمی شناسنامه انقلابند و این نهایت بی حیایی و توهین به خوانندگان است . لازم به توضیح بیشتر نیست . البته بشدت احتمال می هم شما یکی ازاعضای همان خانواده باشید وگرنه حرفت اصلا قابل هضم نیست . (3215897) (alef-13)
 
ولی اله خوش نظر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۴:۵۶
سلام بروید فرمایشات حضرت امام ره در مورد خائن الحرمین را بخوانید شاید بیدار شوید (3214499) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۵:۲۸
توان ارتباط با هر کشوری به نفع ایران است البته اگر قادر به برقراری آن باشیم.

ما که نمی توانیم حکومت عربستان را تغییر دهیم پس به نفعمان است که رابطه داشته باشیم تا عربستان نیز با مخالفین ما همدست نشود. (3214501) (alef-13)
 
ولی اله خوش نظر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۶:۰۹
سلام مطمئن باشید این فاجعه یک اتفاق نبود بلکه سناریوی از قبل طراحی شده توسط داعش پرورهای سفاک سعودی در جهت قتل عام مسلمانان بوده و انها شش ماه در یمن چند بیگناه را قتل عام کردند طرح منای انها بدون هزینه چند نفر را به فرموده حضرت امام ره خداوند خودش مساله را حل کند روزگار همه چیز را مشخص خواهد کرد روزگار این چنین نمی ماند اقای هاشمی (3214502) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۷:۴۷
گاف خبری عبور کاروان که تکذیب شد.این یک رسوایی خبری ناشی از عجله سیما بود که میتواند بهانه ای برای زیر سوال بردن تمام اخبار شود.شما هم گرفتار یک خبر کذب شدی. (3214505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۲:۰۳
شما مثل اینکه تلوزیون شبکه خبر را ندیدی که چطور کاروان ماشین مسئولین در حال حبور از مسیر اصلی زائران بودند ... (3215855) (alef-13)
 
ابولفضل
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۴:۲۹:۱۷
اتفاقا رسماامروز ازطرف عربستان تاییدی آنرا بی ربط به حادثه دانسته است (3216973) (alef-3)
 
فارض
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۳۰:۵۸
از نويسنده خوش انصاف بايد پرسيد چرا از مصاحبه بعدى محمد هاشمى سخنى بميان نياوردى ؟ مگر او بلافاصله اعلام نكرد مصاحبه اش تحريف شده ؟ شرط جوانمردى، انصاف و رسالت خبرى شما ايجاب ميكرد تا لااقل دلائل مورد استناد او را مورد بررسى قرار ميداديد. (3214511) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۱:۰۸
توی همون مصاحبه اول هم چیزی بدی نگفته بود و کسی رو تبرئه نکرده بودند ایشون (3216117) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۳۱:۴۱
من با نظر آقای هاشمی موافقم. (3214513) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۳۹:۴۲
این تیتر شایسته خانواده هاشمی رفسنجانی نیست . مخصوصا که مشکل را به خانواده و نه به شخص ربط دادهاید. (3214539) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۴۳:۰۹
1-سوال مهم من از سایت الف این است که اگر روابط ما کاملا با عربستان خوب خوب خوب بود این اتفاق نمیافتاد
2-من منکر این نیستم که مسئولان عربستان باید پاسخگوی اعمال خود باشند اما انچه که مهم است
3-واقعا از این نگارش متاسف شدم این چه کینه ای است (بخصوص سایت الف) نسبت به خاندان هاشمی دارد هر سخن انرا دست مایه تحلیلی جهت کوباندن و نابودی ان میکنید
4-سوالم از سایت الف این است در این سی و اندی سال ما چه سودی از تشنج و افترا بردیم که به خود اجازه هر گونه تحلیلی را میدهید
و در خاتمه
ایا شما خودتان پاسخگوی مردمان بودید (3214545) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۶:۵۶
ایران که واقعا ثابت کرده است اهل مدارا است این رژیم خبیث سعودی است که با مسلح کردن تکفیریها و اذیت زوار خانه خدا و جنایات خودش مرتب از حد می گذراند و ایران مسالمت آمیز را وادار به دفاع از خودش می کند ... (3215860) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۴۳:۳۶
ای کاش از واکنش آیت الله هاشمی رفسنجانی هم در مورد حادثه منا هم مینوشتین اقای قلهکی!!!یک طرفه به قاضی رفتن انصاف نیست.آقای قلهکی انصافا این متن رو برای رضای خدا نوشتی یا برای رضایت دل خودت که اینقدر کینه این خانواده هاشمی رو داری و این خانواده رو با خانواده آل سعود جنایتکار یکی دونستی چه جوابی در قیامت در محضر خدا خواهی داشت؟ (3214548) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۸:۱۷
هم وطن گرامی
کمی هم به خاندان هاشمی نصیحت کنید که سالهاست در خصوص آل سعود طوری موضع گیری کرده اند که در موضع سوء قرار گرفته اند (3215862) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۴۵:۵۴
ای کاش يک کم وجدان داشته باشيم و با وجدانمان قضاوت کنيم.
ای کاش يک کم بدون تعصبات تصميم بگيريم و نظر بدهيم. هزاران ای کاش ديگر.
اگر اين اي کاش ها می بود که آنهايي که می رفتند به شيطان سنگ بزنند هزاران نفر را زير دست و پا له نمی کردند؟ حالا هم همديگر را زير دست و پا له نکنيم دوستان. (3214554) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۵۳:۲۰
محمد هاشمی نظرش را بیان کرده، اعتقاد دارد که بدون کارشناسی بهتر است انسان قضاوت نکند و یکطرفه به قاضی نرود.
خوب نظر اقای قلهکی بگونه دیگری است ایشان معتقد است محمد هاشمی بخاطر ارتباطات خانوادگی بین هاشمی ها و آل سعود، خطای سعودی ها را نا دیده گرفته و به نفع عربستان پارتی بازی کرده است.
من فیلم را دیدم احتمالا دیگران هم دیدند. قضاوت با مردم است. بی تردید عده ای مقصر بوده اند. چرا جمعیت را منتظر عبور پسر پادشاه گذاشتند؟ چرا دفعتا یک در کوچک را باز کردند؟ اصلا چرا شاهزاده سعودی هوس کرده بود به آن شکل و در آن زمان رمی جمره کنند که کار حجاج را مختل کند و نهایتا اگر همزمان با یک چنین تجمعی در ایران یک میهمان عزیز خارجی قصد جابجایی در سطح شهر داشته باشد، ایا ما هم همین کار سعو دی ها ار می کنیم یا به میهمانمان میگوییم که بهتر است فعلا جابجا نشود !!! من نمیدانم - آنچه میدانم این است که دولت سعودی با ایرانیان رابطه محبت آمیزی ندارد و ایرانی ها را دوست ندارد و در مورد ایران بدگمان است اما اینکه او قصدا خواسته باشد جان دو هزار نفر را بگیرد، به قول نویسنده این مقاله دور از تدبیر سیاسی و فهم بین المللی است !!!!! علی الخصوص که آل سعود هم این روزها کم مشکل نیست و لرزه رفتن بر اندامش مشهود است!! (3214568) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۱۴:۲۹
شما درست میگی اما صحت اون فیلم تکذیب شد. (3215699) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۳:۵۸
عزیز من
یک وقت من متوجه می شوم که حادثه ای مثلا در کشوری اتفاق افتاده است که بهترین سابقه در برخورد با مسافران خارجی دارد اینجا اظهار نظری مانند اظهار نظر جناب محمد هاشمی درست به نظر می رسد ...
اما یک وقت هست که سخن از نوع مواجهه سعودی ها با زوار است
برای هر کسی وقتی به عملکرد رژیم منحوس سعودی در این خصوص نگاه می کند جای شکی باقی نمی ماند که سعودی ها پرونده قابل دفاعی در این خصوص ندارند لذا ایراد به محمد هاشمی این است که شما چرا این امور مهم را در اظهار نظر خودت لحاظ نکردی ... د
کسانی که رژِیم آل سعود را محکوم می کنند می دانند که این رژیم به شدت از اینکه جزئیات کار هم روشن شود وحشت دارد ... (3215864) (alef-13)
 
گویا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۵۴:۱۹
نمیدانم چرا اینقدر ذوق زده دنبال مساله تراشی برای آقای هاشمی هستید محمد هاشمی یک اظهار نظر کرده شما هزار تا آسمون ریسمون بافتید و حدس زده اید که این نتیجه رابطه این دو خاندان است و حالا رابطه دو خاندان را کشف و برملا کرده اید نمیدانم دیدید که آقای هاشمی عربستان را مسئول حوادث اخیر دانسته اند و مطالبش هم در جراید آمده است .البته این روش های تخریبی فقظ ذهن و روان جامعه را هدف می گیرد و آثار آن هم به بد اخلاقی های سیاسی و جناحی می انجامد و به نظر من به عنوان یک مخاطب چیزی جز عقده کشایی و کینه توزی تلقی نمی شود والله اعلم. (3214574) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۵۷:۴۱
یعنی فقط دوست داری تیتر بزنی.اسمتون هم مسلمان
واقعا این جمله که به صرف رخ دادن حادثه در یک کشور نمیشه مسولین انجا رو مقصر اعلام کرد،جمله بدی است.نادرسته؟
ارتباط خانواده هاشمی و عربستان؟؟؟!!!
تو مسلمونی .این نقد نوشتنه؟واقعا که شما اعتقادی به خدا و اخرت نداری وگرنه اینطور بی تقوا نمینوشتی (3214589) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۰۱:۱۴
مقصر اصلی این حوادث دولت عربستان سعودی است چرا که مدیریت مراسم برعهده ایشان است حتی حادثه سقوط جرثقیل در اثر طوفان هم مستثنی نیست و باید ایمنی لازم تامین می شد. حرف نوبسنده مطلب صحیح و قابل قبول است فقط پرسشی که وجود دارد و ذهن مخاطب را درگیر می سازد اینست که در حوادث مشابه ای که بعضار در کشور خودمان اتفاق می افتد مانند حادثه انفجار قطار نیشابور آیا ایشان و سایر نویسندگان و خطبا که این روزها به درستی "آل سعود" (معادل کل سیستم حکومتی عربستان) ر ا مقصر اعلام می کنند حاضرند دولت جمهوری اسلامی را سرزنش نمایند؟ (هم عرض همان که در مورد عربستان بکار می برند نه یک مسول دون پایه استانی) (3214600) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۱۶:۲۲
واقعا بهترين مثال رو زدي (3215703) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۷:۵۲
قیاس شما مع الفارق است
اگر آل سعود با آنهم تذکر در خصوص جرثقیل ها درست عبرت می گرفت دیگر حادثه منا (تازه اگر غیر عمدی باشد) پیش نمی آمد ...
در خصوص مقایسه حادثه انفجار قطار نیشابور که معلوم است قیاس مع الفارق است ... (3215872) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۰۴:۲۸
به به! بیشتر از این هم انتظار نمی رفت که چنین اظهاراتی نمایند (3214607) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۰۶:۱۱
حالا شما میگی که ایشان باید در همان دقایق ابتدایی حکومت عربستان را مقصر اعلام میکرد که از نظر شما اظهار نظر کارشناسی تلقی شود؟!!! جهل و تعصب تا کجا ؟!! (3214612) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۹:۱۰
جهل و تعصب این است که جنابعالی متوجه نیستید ما داریم در خصوص رژیم منحوس سعودی با سابقه ای تاریک در تامین امنیت زوار حرف می زنیم نه کشوری خوش سابقه ... (3215874) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۰۶:۳۶
چقدر لذت بردم از خواندن این مطلب، حمایت محمد هاشمی از آل سعود مانند قسمت بالایی کوه یخی است در دریا که تنها یک دهم آن دیده می شود. (3214614) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۰:۴۷
خوانندگان محترم بهسایت آقای هاشمی رجوع کنند وسخنان ایشان را که درمحکومیت سعودی وبی کفایتی آنها در طی چند سال درتامین امنیت حجاج بیان شده بخوانند. ایجاد رابطه ایشان با مقامات سعودی درراستای اعتماد سازی وایجاد جبهه ی اسلامی مقابل امریکا واسراییل بود .نه تایید آل سعود.ایجادرابطه پس از کشتارحاجیان بنابه دستور امام بود.اگر با هاشمی مشکل دارید ناجوانمردانه اورا نکوبید.اقلاآزاده باشید.این نظررااگرهم نمیگذارید به نویسنده مقاله بدهید تااز احساسات مردم دراین برهه سواستفاده نکند. (3214625) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۰:۱۶
موضوع مشکل داشتن با هاشمی نیست
موضع مشکل داشتن هاشمی است. (3215876) (alef-13)
 
امیر محمد فاطمی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۷:۳۵
1- حادثه فجیع منا به رسم گذشته و معمول با انتشار پیامهایی از سوی مسئولین همراه بود چنانکه تعدادی از مقامات ارشد به درستی و به تبع فحوای کلام مقام معظم رهبری در پیام خود به مواردی اشاره فرمودند:
الف- مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت جانباختگان منا می فرمایند:
الف- دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.
ب- آقای لاریجانی رئیس قوه قضاییه در پیام خود می فرمایند : دولت سعودی باید مسئولیت مدیریت غلط خود را که موجب بروز این فاجعه شد را بپذیرد و پاسخگوی آن باشد.
ت- آقای یزدی رییس مجلس خبرگان رهبری نیز در پیامی می فرمایند: بروز حوادث روزهای گذشته در سرزمین وحی، حکایت از بی کفایتی و بی تدبیری مسوولان عربستان سعودی در اداره و مدیریت برگزاری حج ابراهیمی دارد. ضرورت پیگیری جدی موضوع و پذیرش مسوولیت سهل انگاری و سوء مدیریت کسانی که خود را خادم الحرمین می نامند.
پ- امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران گفت : ریشه فاجعه دیروز منا را بستن راه توسط مامورین سعودی برشمرد و تاکید کرد عربستان باید ضمن پذیرش این مساله مدیران مسئول را مواخذه کند.
ث- قاضي عسکر سرپرست حجاج ايراني در ديدار با نماينده وليعهد و وزير کشور عربستان، پيگيري هر چه سريعتر وضعيت آسیب دیدگان برای رفع نگرانی خانواده های مفقودان و مجروحان و لزوم اطلاع رسانی شفاف در این حادثه غم بار را متذکر شد. عسکر تأکید کرد همکاری هرچه بهتر مسئولان دو کشور لازمه رسیدگی به مسایل حادثه دیدگان است و از آلام خانواده های مصیبت دیده خواهد کاست.
ج- علی شمعخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی گفت : موضوع سهل انگاری تاریخی ، مقطعی و اشتباهات و سوء مدیریت آل سعود یکی از موضوعات غیرقابل گذشت ایران اسلامی است و صددرصد پیگیر آن خواهیم شد.
ح- مطلب تحت عنوان آقای قلهکی با دستاوز قرار دادن نقل قولی توسط فارس از آقای محمد هاشمی (که البته طی ساعات بعد بعنوان تحریف مورد اعتراض نامبرده قرار گرفت ): ما نمی‌توانیم بگوییم مقصر کیست و باید مقصر را شناسایی کرد چرا که صرف وقوع این حادثه در یک کشور دلیل نمی‌شود که ما مسئولان آن کشور را مسئول وقوع این حادثه بدانیم. طی تحلیل بسیار تند و یک سویه به همسان سازی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام با خاندان وهابی آل سعود اقدام می کند.
2- همانطور که نویسنده و خوانندگان مشاهده می کنند هیچ مقام مسئولی در ایران چیزی جز سخنان محمد هاشمی حتی اگر مدعی تحریفش نشده باشد بیان نکردند یعنی هیچ مقام مسئولی دولت عربستان را متهم به اقدام جنایتکارانه و تعمدی برای بروز بحران نکرده است. چرا نویسنده سایر گویندگان را به موارد مذکور متهم نساخته و به ریشه یابی تاریخی نمی پردازد.
3- چرا خبرگزاری فارس با گرایش مخالف آقای هاشمی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی چنین موضوعی باید در اولین ساعات حادثه صرفا به گفتگوی تلفنی با محمد هاشمی که از هیچ ارتباط سازمانی یا تاریخی با موضوع عربستان و مدیریت بحران برخوردار نیست مصاحبه تلفنی داشته باشد. البته ساده انگاری پذیرش مصاحبه تلفنی از طرف فردی با تجربیات محمد هاشمی نیز قطعا قابل قبول نیست و برای محکوم سازی نامبرده همین خطا کافی است.
4- اگر محمد هاشمی مسئول حج بود بجای آقای قاضی عسکر ملاقات با نماینده ولیعهد عربستان را می پذیرفت و از ایشان برای رفع مشکلات موجود حجاج مظلوم کشورمان درخواست مساعدت و همکاری مشترک می کرد نویسنده به انصاف چه قضاوت و ریشه یابی تاریخی می کردند؟
5- نویسنده با توجه به اطلاعات آماری که از فجایع ایام حج در عربستان توضیح فرمودند قطعا می دانند توقف و بازگشت به حج صرفا به اراده و پذیرش ولی امر ممکن و مسیر می باشد لذا بازگشت به حج در ابتدای دهه هفتاد مانند توقفش پس از قتل عام حجاج ایرانی خارج از توان دولت و صرفا با مجوز رهبری ممکن و میسر بوده است لذا نمی توان با انتساب چنین خواستی به دیگران جرمزایی کرد.
6- نویسنده به خوبی می دانند که قاضی عسکر سرپرست حجاج ایرانی طی سه روز گذشته و البته پس از حادثه تلخ مکه نیز در تمامی گفتگوهای منعکس شده ضمن تأکید بر اهمیت و ابعاد عظیم فاجعه صرفا به ابراز عجز و ناتوانی بعثه و سازمان حج در تحقق ابتدایی ترین حقوق جانباختگان ، آسیب دیدگان و مفقودین ایرانی در برابر مقاومت ، کارشکنی یا عدم همراهی مقامات و مسئولین عربستانی اشاره می کند در عین اینکه قاضی عسکر حتی در یک مورد به تعمد در فاجعه اشاره نکرده است حال به زعم و منطق نویسنده نباید از قاضی عسکر تبارشناسی کنند؟
7- بنده قطعا رییس جمهور را بابت بازنگشت فوری به کشور ، وزیر کشور را بدلیل عدم عزیمت فوری به عربستان ، هیات دولت را بواسطه بی خاصیتی جلسه فوقالعاده ، قاضی عسکر را بدلیل استیصال و تحقیر پذیری از اولین ساعات حادثه ، فرماندهان سپاه و ناجا را بدلیل احمال در آسیب شناسی و ارائه راهکارهای تخصصی به مسئولین ذی ربط برگزاری حج(همانطور که در خصوص راهپیمایی اربعیین با چنین وضعیت آشفته ای روبرو می باشیم) ، وزارتخارجه را بدلیل ضعف مفرط در پیگیری حقوق ایرانیان عازم سفرهای زیارتی و حتی سیاحتی ، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بدلیل برپایی جلسه فاقد نتیجه روشن و قابل استناد و ...... مستوجب نقد و حتی شماتت می دانم چرا که باید بسیار پیش از این در خصوص حقوق و امنیت جانی ، ناموسی و مالی حجاج می اندیشیدند.
8- صدا و سیمای کشورمان علی رغم اعزام سالانه کاروانهای خبری همچنان ناتوان از تهیه و تولید یک خبر سالم و قابل استناد است و بناچار و کمافی السابق به بیانیه خوانی و برپایی نشست های به اصلاح تحلیلی کارشناسی یک سویه می پردازد فیلمی را مکرر بعنوان مستند جنایت پخش می کند که حداقل به استناد گزارش مندرج در الف متعلق به سه سال پیش و شخص دیگیر از خاندان ملعون سعودی است واقعا گروههای خبری پر تعداد صدا و سیما نباید حداقل طی سه روز قادر به تولید یک خبر باشند تا ناچار از تکرار اخباری با منبع لبنانی نباشند؟
9- امیدوارم نویسنده اندکی از فرصت صرف شده برای متهم یابی سیاسی را برای مطالعه چرایی وقوع چنین حوادثی صرف نمایند ریشه یابی چرایی جسارت یابی مامورانی که در جده و در برابر حضور صدها حاجی ایرانی می توانند به ناموس ایرانی چشمداشت داشته باشند چرایی تحقیر پذیری دائمی حجاج و زادرین ایرانی که در نهایت بی کسی هر روزه برای طواف خانه خدا در مکه و زیارت اماکن متبرکه در مدینه منوره به عربستان و برای زیارت اتبات در نجف اشرف ، کربلا ، کاظمین و سامرا به عراق عزیمت می کنند چرا زائرین ما باید همچنان در عراق نیز مورد توهین و تحقیر قرار گیرند.
10- گزارش مرگ یا آزار ایرانیان بازداشتی در زندان کشورهای مختلف و عربی موضوع جدیدی نیست که دقیقا ریشه در چرایی برخورد غیر اخلاقی ماموران عربستانی در تمامی روزهای سال با حجاج مظلوم ایرانی داشته باشد که ایکاش نویسنده فرصتی به همین اندازه برای پاسخ یابیش صرف می کردند.
11- نویسنده عزیز باور کنیم که مقام معظم رهبری امسال را سال وحدت و همدلی نام گذار کردند شاید برای اینکه در چنین وانفاسی بجای دشمن به خود مشغول نبوده باشیم. (3214638) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۲۴:۱۹
خوب بود، یک نکته هم اضافه کنیم که چرا ما از اکثر کاروانها کشته داریم؟ این توضیع به ظاهر عادلانه چی معنی دارد. (3215989) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۷:۵۸
هاشمی دوست داریم
با این کارها به محبوبیت هاشمی یار امام و رهبری اضافه می شود (3214641) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۵:۴۰
یار رهبر
کدام یار رهبر نامه بی ادبانه و تهدید امیز هاشمی بصورت سرگشاده به ولی نعمت خود ارسال می کند
در کجا دیده اید یار رهبر بدون سلام و خدا حافظی نامه بی ادبانه اش را علنی کنه
کدام یاور خون به دل رهبری کرد
آیا صرف اینکه کسی در غار کنار پیامبر بود یار اوست؟
قدری بصیرت داشته باشید و از آخرت بترسید و سر در برف نکنید حقیقت را ببیند
شما ها حاضرید خدا را به نقد بکشید ولی وقتی به هاشمی می رسید او را از هر معصومی معصوم تر می دانید
این تذهبون (3215867) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۱:۴۸
کسی نگفته است شما آقای هاشمی را دوست نداشته باشید
اما اجازه دهید منتقدان و کسانی که ایشان را به هزار دلیل دوست ندارند اما در عین حال دوستار امام و رهبری عزیز هستند انتقاد خود را داشته باشند (3215880) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۸:۰۸
الف جان تو دیگه چرا بهره برداری سیاسی میکنی این همه مطلب چه ربطی به مصاحبه هاشمی داشت همه دنبال منافع خودشون هستند کسی به فکر کشته شده ها نیست (3214643) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۹:۳۶
شما که از هر حادثه ای برای یورش و تاخت و تاز به این خانواده چشم پوشی نمی کنید حداقل موضع آیت ا... هاشمی رو هم یه اشاره کوچولویی می فرمودید (3214647) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۲۱:۵۲
ظاهرا براي نويسنده فقط كوبيدن هاشمي مهمه وبس...حالا با هر عنواني باشه (3214650) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۲:۲۷
چرا شما وقتی یک انتقاد به آقای هاشمی می شود اینطور یک طرفه قضاوت می کنی؟د ... (3215881) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۰۰:۵۴:۲۹
چون دراین مورد کوبیدن وانتقاد بی معنی وکاملا جهت دار است (3218325) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۰:۵۹
"پیام نرمی"... این هم قاعده جدید نیت خوانی است؟؟! (3214681) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۱:۲۸
مشخص نیست نویسنده مطلب در پی اثبات چیست؟! مگر آقای محمد هاشمی معصوم هستند. ایشان هم ممکن است همانند سایرین در بیان دیدگاه شان دچار خطا و اشتباه گردند. ربط دادن این دو خاندان به یکدیگر دور از فهم و درک کلیه کسانی است که حتی کوچکترین آشنایی با انقلاب اسلامی ایران و مبارزان دوران قبل از پیروزی انقلاب برای آزادی و خط بطلان کشیدن بر حکومت های سلطنتی و موروثی دارند بهتر است بیش از اینها فهم و شعور مخاطبان و خوانندگان و بینندگان خود را ارج نهیم و فکر نکنیم به این آسانی ها و آسمان و ریسمان را به هم بافتن ها می توانیم ذهنیت آدمها را نسبت به این یا آن تغییر دهیم. والله اعلم. (3214682) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۳:۴۶
بسیار خوب شما که قبول داری آقای محمد هاشمی معصوم نیست چرا از انتقاد به او ناراحت می شوی؟
لطفا تعصب را کنار بگذارید
اجازه دهید به همان اندازه که از احمدی نژاد انتقاد می شود از هاشمی هم انتقاد شود... لطفا (3215883) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۲:۱۱
در هر حال و از هر آب گل آلودی ، حتی از احساسات جریحه دار شده مردم داغدار برای اهداف سیاسی خود ماهی بگیرید. حسابتان با خود کرام الکاتبین! (3214686) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۳:۳۴
کاراگاه مارپل هم امد که همه چیز را به هم ببافد ولکن عامو همه چیز را سیاسی می بینید و میگردید قصه درست کنید تا به هدف خود برسید یک عده جانشان را در پی مناسک دینی از دست دادن ان وقت ایشان در فکر استفاده حزبی وسیاسی است با ضربه زدن به کسی دیگر چقدر ما بد هستیم که حتی از این مصیبتی که برای عده ای بوجود امده میخواهیم سو استفاده سیاسی کنیم تاسف اوره به خدا کمی هم عقل خوبه . (3214692) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۵:۲۸
من نمی فهمم
چرا شما از انقاد به آقای هاشمی اینطور رنجیده خاطر می شوید؟
من هماطور که آزادم از احمدی نژاد و خاتمی و هر کس دیگر انتقاد کنم آزاد هستم اگر خطایی از هاشمی دیدیم از ایشان انتقاد کنم
این جرم است؟ (3215886) (alef-13)
 
سعيد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۷:۲۳
به نظر من اين كلام سنجيده، عاقلانه و ديپلكاتيك بوده و تيتر الف اساسا داوري پيش ار محاكمه است. در هر صورت اوايل روز 5 شنبه كه هيچ خبر و تحلييل در كار نبوده اين كلام بهتريم و مناسب ترين كلام بوده است. دوستان لطفا متن كامل را همراه با زمان مصاحبه در نظر بگيرندو بخوانند و بعد قضاوت كنند. (3214703) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۸:۱۶
این مقاله و مقالات نظیر این با عرض پوزش و کمال احترامی که برای سایت وزین الف و جناب توکلی قائل هستم! نشان از نوعی بغض و تفرقه افکنی دارد! هشدار که این ره به ناکجا آباد است! لطف کنید و قلم را بر معیار عقل به گردش درآوریم. زیرا علی رغم عدم تحمل عقاید سیاسی آقای هاشمی رفسنجانی! مقاله حاضر نشان دهنده روحیه گذشت ایشان و بلند نظری سیاسی مردی است که رفتارش به بهبود روابط سیاسی ایران در منطقه منجر شد! برهم زدن روابط را بهتر است کمی تامل کنیم و ببینیم چه کسانی در منطقه شهرت به اختلاف افکنی و نقض عهد بودند! صدام منفورترین چهره منطقه در قرن اخیر یکی از همین ناقضان بود؛ از برهم زدن روابط بین ملتها و دولتها سودی عاید مردم کشورمان نخواهد شد! سعی کنیم صبوری و تعقل را جایگزین رفتارهای عصبی و عقل گریزانه کنیم. (3214706) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۷:۳۶
این اظهارات شما هم نشان از تعصب غلط از خاندان هاشمی دارد ...
سوال این است که خاندان هاشمی در نوع ارتباط خود با خاندان منحوس سعودی طوری رفتار کردند که در مواضع سوء قرار گرفته اند ...
حالا چه اشکالی دارد تعریضی به این حقیقت وارد شود؟!!! (3215889) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۴۵:۰۶
سایت الف

خجالت هم خوب چیزی است صحبت های اقای هاشمی را در شروع جلسه مجمع تشخیص مصلحت در باره فجایع منا را بخوانید وبعد اینگونه تیتر بزنید لطفا ازمردم اقای توکلی عذر خواهی کنید (3214736) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۸:۳۰
سخن از چند سال عملکرد خاندان هاشمی در خصوص ارتباط با خاندان آل سعود است. (3215893) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۵۲:۴۵
برداشت نویسنده از حرفهای آقای هاشمی نظر شخصی ایشان است و به شکلی سطحی و عوام فریبانه بیان شده تا از این آب گل آلود طبق معمول روال جریان ضد هاشمی بهره برداری بشه. به نظر من در این شرایط که مسلمانان به جان یکدیگر افتاده اند و غربیها از دور به این شرایط ما پوزخند میزنند دیگر صحیح نیست این مرزبندیهای سودجویانه رو در داخل کشور هم ادامه بدیم. به خصوص که هنوز واقعا علت دقیق مشخص نشده و البته از مسولیت سعودی چیزی کم نمیکنه (3214750) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۱:۴۵
دوست عزیز
اظهار نظر در کشور ما آزاد است
لطفا اجازه دهید هر کس که لازم است مورد انتقاد قرار بگیرد نقد شود ...
چه خاندان هاشمی
چه احمدی نژاد
چه خاتمی
چه رئیس محترم جمهور
چه تیم مذاکره کننده
چه هر کس دیگر که لازم باشد
به نظر من خاندان هاشمی باید نسبت به نوع نگاه خود به آل خبیث سعود تجدید نظر کنند.
ایران اسلامی واقعا در مدارا با این رژیم حامی تروریستهای تکفیری سنگ تمام گذاشت آنها هستند که متنانت خود را از دست داده اند ... (3215896) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۵۸:۳۰
مسولیت به عهده ماست.
چون ما می دانیم عربستان با ما عداوت و دشمنی دارد چرا حج را فعلا"تعطیل نمی کنیم.ضمن درصد کشته های ایرانی حادثه منا بسیار بیشتر از سایر کشورها می باشد. (3214765) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۰۳:۴۴
برو بابا با این تحلیل آبکیت . تمام صحبت های محمد هاشمی را خوتندم جز حق و انصاف و عدالت چیزی نداشت . (3214780) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۴:۵۲
بله اگر این اظهار نظرها در مورد کشوری بود که در خدمات رسانی به مسافران خارجی سنگ تمام گذاشته بود و این حادثه بعد از آن پیش آمده بود حرف شما درست
اما سخن از رژیم سعودی است که چندی از جریان جرثقیل و مواردمتعدد دیگر درس عبرت نمی گیرد و به طرز احمقانه ای به وضعیت امنیت زوار بی اعتناست
...
اشکال آقای محمد هاشمی این است که این دو را با هم اشتباه گرفته است.

حالا بماند که ادله عمدی بودن این کارها هم در دست بررسی و جدی است ... (3215900) (alef-13)
 
زیباکلام
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۰۴:۲۰
تحلیل بسیار مسخره ای بود
محمد هاشمی تو مصاحبه اش زمانی که هنوز اولین ساعت از حادثه منا بود گفته بود نباید عجولانه قضاوت کرد
بعدشم گفت اگه مقصر عربستان باشه باید پاسخگو باشه
کجای این حرف اشتباست؟؟؟؟؟
حتی دوباره مصاحبه کرد با سایت انتخاب
گفت که تحریف شده مصاحبه اش
برای کوبیدن خانواده هاشمی از هر دروغ و روش های عوام فریبی استفاده میکنید
ولی روز به روز هاشمی عزیز میشود و بدخواهان هاشمی ذلیل (3214783) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۲۳:۳۷
منظورتون از "اگر مقصر باشد" چیست؟ مقصر هست دیگه. حالا اینکه در چه سطحی مقصر هست باید کار کارشناسی بشه ولی مقصر هستن و مسئولیت را باید بپذیرن. کدومشون مسئولیت پذیرفتن؟ شاهشون؟ مقامات سیاسیشون یا مقامات امنیتی و پلیسشون؟! کجای کارید؟ طرف اومده رسما میگه تقصیر خود حجاج بوده که نظم را رعایت نکردن. این آینده نگری و مدیریت است که فرضا اگر عده ای هم نظم را رعایت نکنن (همه همینطور بوده حجاج امسال که یکهو بینظم نشدن) باید چند هزار نفر بمیرن؟!!! شما اگر پدر و مادر و خواهر و برادرتون هم له میشد و بعد از چند روز جنازش هنوز در کامیون خارج از سرد خانه روی هم افتاده بود یا اینکه میفهمیدید از اون جهنم نجات پیدا کردن ولی چند ساعت کسی نبوده یک بطری آب بده دستون و از تشنگی و گرما جان دادن باز هم میگفتید باید کارشناسی بشه؟ مسئول حادثه و این وضع بسیار بد بعد از آن صرفا حکومت سعودی است. اینقدر با استفاده از کلماتی مثل کارشناسی ادای روشنفکر ها و انسان های معتدل را در نیارید که این تئاتر ها رو ما از حفظ هستیم. (3215716) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۰۸:۰۰
واقعا تیتر خفیف و به دور از انصاف است برخی ها که هویت آنها برای مردم هم روشن است حاضر برای حفظ جناح خود کشور را به بیگانگان بفروشند (3214790) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۶:۰۶
من مثل شما فکر نمی کنم
به نظر من تقصیر خود خاندان هاشمی است که سالهاست با نوع رابطه خود با خاندان سعودی (از اظهارات هاشمی ها تا دختر ایشان فائزه ... دراین خصوص) خود را مظان سوء قرار داده اند. (3215902) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۰۸:۵۹
سیاست همه دولتهای ایران بعد از جنگ همین بوده . برخورد ضعیف و محتاط با عربستان (3214793) (alef-13)
 
جهانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۱۳:۱۶
رد . نامه به دبیر کل کنفرانس اسلامی...عالیجناب ایاد بن امین مدنی باسلام ضمن طلب آمرزش از پیشگاه حق برای جان باختگان فاجعه منی وآرزو ی شفا عاجل برای اسیب دیدگان وعرض تسلیت وهمدردی با بستگان جان باختگان ومجروحانحادثه فاجعه.سهمگنتر از ان است اکه دبا اظهار تاسف واحیانامقصر دانستن چند مامور عادی از کنار ان کذشت این حادثه دردناککه عید بزرگ اسلامی اضحی را به عزای عمومی درکشور اسلامی مبدل کرد وحادثه دلخراش چند روز پیش در مکه مکرمه که موجب خسارت جانی ومالی فروان شدبیت الله الحرام را که حرم امن خدابرای بندگان اوست نا امن کرده است واین مساله ای نیست که بتوان از ان اغماض کرد.لازم استدر انجام وظایف سنگینی کهبر عهده دارید کمیتهای مرکب از افراد کاردان امین وبی طرفرا مسئول رسیدگی به این فاجعه درد ناک کنید تا علل واسباب پدید امدن..وسهم عوامل مختلف دران وبر خورد مناسب با ان مشخص شود .ونتیجه در اجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی یا دست کم وزیران خارجه این کشورها که باید به زودی بر گذار شود .موردبحث وبررسی وتصمیم گیری قرا ر گیرد .وتمهیدی اند یشیده شودکه باز شاهد چنین واقعی نباشیم.
ست (3214808) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۴۸:۴۸
صد درصد معتقدم ال سعود برحق نيستند اما اين را ميفهمم كه انها هرگز دوست ندارند در ارتباط با حج مشكلى بوجود بيايد ، و اين يك اتفاق بوده كه ميتواند ناشى از اشتباه ماموران باشد ....
براى حل مشكلات سياسى و يا دعوا سياسى با عربستان بايد بدنبال حقايق و واقعيتها بود و اينها چيزى نيست ،. ضمنا بنظر ميرسد عده اى فقط بدنبال پيدا كردن بهانه هايى براى تخريب آيت الله هاشمى رييس منصوب شده توسط مقام معظم رهبرى در مجمع تشخيص مصلحت نظام و منتخب مردم در خبرگان رهبرى و فرمانده جنگ و رييس دو دوره مجلس شوراى اسلامى و يكى از مديران اصلى نظام جمهورى اسلامى و امين امام و رييس جمهور منتخب دو دوره كشور هستند ، و اين حركتها و برخوردهاى غير منصفانه و بعضا مغرضانه تاسف بار است . و بنظر ميرسد سايت الف نيز از جاده انصاف و اعتدال خارج شده و اينهم تاسف بار است . (3215456) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۸:۳۴
اگر فرض را بر این بگیریم که آنها دوست نداشتند حادثه منا بوجود آید حداقل چیزی که ثابت می شود بی کفایتی آنها در اداره حج است
در حالیکه مسلم است آنها طبق عقیده وهابیت همه مسلمانان شیعه و سنی را کافر می دانند جر وهابیت را و در کشتن زن و بچه مسلمانان شیعه و سنی به تکفیریها خدمات ویژه می دهند و ... (3215908) (alef-13)
 
نیما
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۱۴:۳۹
اگر شما مطمئن هستید که خاندان سعودی از دیرباز نتوانسته جان حجاج را تامین کنند، از سال آینده از رفت و آمد حجاج ایرانی به عربستان جلوگیری کنید و گرنه شما هم در این قضایا با سعودی ها همدست خواهید بود
خواهشا از ماهی گیری در آب گل آلود دست بردارید و از سوء استفاده و بهره گیری از این ماجرا برای رسیدن به اغراض سیاسی خود دست بردارید (3214814) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۹:۴۷
مراجع گرامی تقلید باید در خصوص ترک این واجب الهی اگر واجب دیگری مهم تر باشدتصمیم گیری کنند ...
هر جیزی متخصص خودش را می طلبد (3215912) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۲:۰۳
هر کسی باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد. (3214833) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۳:۰۵
رمز خانواده هاشمی جلوگیری ازجنگ ودرگیری بین مسلمانان است (3214834) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۵۱:۰۴
پس چرا به سعودیها تذکر نمیدهند ؟ تمام جنگ وتشنج در منطقه زیر سر همین سعودی ها ست. حملات انتحاری علیه شیعیان در عراق و پاکستان و غیره را که دیگه ایران درست نکرده ، همانطور داعش را . (3215460) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۱:۲۳
اخوی اصلا تو باغی شما؟ (3215878) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۰:۱۸
حالا دیگر چرا رمز؟
نه دوست عزیز شما زیادی خوش بین هستی (3215914) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۰:۱۸
مردم عاقلانه ........و با شعور ایران

میدانند نویسنده شما داره از مرگ حجاج سوء استفاده جناحی میکنه..


واقعا با این پاسخ های مردم.. شما باید بری خودت رو آویزان کنی آقای نویسنده..

فکر نکن روزنامه و قلم در دستان شماست .. شما فقط می فهمی .. خیر . از پاسخ های ملت باید متوجه شده باشی .. امثال شماها .. برای مردم مرده اید .. (3216072) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۶:۴۰
خبرنگار همکار و همفکر شما در ابتدای وقوع حادثه به ایشون زنگ زده و مصاحبه کرده. در ساعتی که هنوز ابعاد این ماجرا نمایان نشده بود. و ایشون هم نظرش رو گفته. بعد اخبار تکمیل شده و ایشون هم نظرش رو اصلاح کرده. حالا امثال نویسنده و همفکاران ایشون میونه اینهمه هاگیر و واگیر میخواهید خانواده هاشمی رو بکوبید. باشه قبول. هاشمی و خاندانش با آل سعود همراه و همفکر. راضی شدی؟ دیگه چی؟!! (3214842) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۱:۵۴
اشکال ایشان خوش بینی افراطی به خاندان سعود با این سابقه سیاه ایشان بوده است ...
در حالیکه تقریبا همه مسئولان اصول گرا و اصلاح طلب و کارگزار همه و همه یک صدا همان لحظات اول با توجه به جریان جرثقیل و ... از بی کفایتی آل سعود گفتند ...
تقصیر خود آقای محمد هاشمی است ... (3215921) (alef-13)
 
نکته سنج
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۷:۱۱
آقای قلهکی! کافیست نظری به بیانات امروز آقای هاشمی بیافکنی تا شاید از ماهیگیری از آب گل آلودت کمی خجالت بکشی. (3214843) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۳۱:۰۹
چون می ترسند رابطه دوستانشان با خاندان جنایتکار آل سعود از هم بپاشه این حرفها رو میزنند،وگرنه برای همه مثل آفتاب روشن است که دولت عربستان مقصر صد در صدی این حادثه بوده...شاید با شاه عربستان هم عقیده باشه که مقصر خود زائرین است!!!!!!!! (3214854) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۳۱:۱۳
ا.....از مسیح مهاجری کد داده اید؟ (3214855) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۳۴:۲۶
بنده به لحاظ سیاسی با آقای هاشمی مشکل دارم ، ولی معتقدم شما کمی انصاف داشته باشید خوب است. (3214860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۳:۵۷
من می گویم منصفانه اجازه دهید انتقاد به این خاندان هم مانند سایرین به ساددگی انجام شود...
اجازه دهید که فرقی بین فرزندان هاشمی با فرزندان دیگر مردم نباشد ... (3215927) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۵:۳۵
خود اقای هاشمی که اظهار تاسف کرده از فاجعه منا و محکوم کرده. چرا بیخود یکی دیگه رو ربط می دهید به خاندان.!!!!!! ا (3214892) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۶:۰۹
چرا دوست داریم همه وقایع و اتفاقاتی که در دنیا بوقوع می پیوندد را سیاسی قلمداد کنیم و چرا هر کسی بخواهد تحلیلی داشته باشد مبنی بر اینکه باید این دو مقوله یعنی حوادث احتمالی و سیاسی بر خورد کردن با آن را باید بصورت مجزا دید. مورد عتاب و بازدن انگی فقط در صدد مخدوش کردن نظرات آنها هستیم و فوری همسنخ بودن خانواده ها را در میان می آوریم .آیا با این نوع برخورد سیاسی برای هر موضوعی خاصیت تحلیل بر اساس منافع ملی را زیر سوال نمی بریم ؟ و به دیگران نیز جرات می دهیم به همین واسطه ادعاهای موهومی علیه ما در مجامع بین المللی داشته باشند (3214894) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۸:۲۱
عقده هاتونو علیه خانواده هاشمی خالی نکنید! او گفته هایش را اصلاح کرد. (3214902) (alef-13)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۰۴:۳۰
بغض برخی در حال ترکیدن است.هرچند محمد سوتی زیاد می دهد. (3215362) (alef-13)
 
بیگی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۱۷:۱۸
در مقابل دشمن هم اگر انصاف را رعایت کنید مورد احترام واعتماد بیشتری واقع میشوید.همه چیز را سیاسی نکنید که سیاست پدر و مادر ندارد. (3215379) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۵۰:۰۱
یعنی چی؟
تا مطلب ضد این خانواده نوشته می شود، نامش را می گذارید عقده گشایی؟!
خب این صحبت رو محمد هاشمی کرده و بعد که دیده عمق فاجعه زیاده حرف هاش رو تکذیب کرده (3215561) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۷:۰۷
پس قبول دارید که خطایی کرده که اصلاحش کرده است
آقای محمد هاشمی باید به 3 نکته توجه می کرد تا آن اظهار نظر خوش بینانه و خطا را مرتکب نمی شد
1- سابقه بد آل سعود در تامین امنیت زوار
2- جریحه دار بودن افکار عمومی از حادثه تعهدی در فرودگاه جده، جرثقیل و حادثه عجیب منا
3- اجماع همه مسئولین در همان لحظات اول بر بی کفایتی آل سعود (3215932) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۲:۵۵
چیز غلطی نگفته بود که بخواهد اصلاح کنه!
حرفش کاملا حساب بود. (3216178) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۵۲:۱۰
اسمان وريسمان مي بافي اقاي نويسنده (3214912) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۰:۲۵
الف
خدا هدایتت کنه که هر اتفاقی می افته وصلش می کنید به هاشمی.
از اینکه مواضع نابخردانه احمدی نژاد باعث ان همه کشتار در سوریه و سپس عراق شد شما حتما خوشحالید.

ای بد بختها در اون دنیا شما شری جرم اونا خواهید بود و از این طرف به خاطر هتاکی ها و تهمتها به هاشمی بایستی جواب بدهید.
آیا فکر می کنید مرگ شما را فر نخواهد گرفت

شما انگار کاری بجز تخریب هاشمی ندارید! (3214929) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۲۱:۳۵
اگه بگن حاثه ی منا کار دولت قبله شما راضی میشی؟

یه جور در مورد مرگ حرف میزنی انگار خودت پیغمبری . خدا الف را هدایت کنه؟؟
خودت مطمئنی احتیاج به هدایت نداری؟؟

شما انگار کاری به جز حمایت از هاشمی نداری؟ (3215384) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۵:۳۰
واقعا دنائت تا كجا....از هر موضوعي كه در ايران و جهان اتفاق مي افتد براي حمله به هاشمي استفاده ميكنيد......محمد هاشمي اتفاقا حرف كاملا درستي زد و حتي ديروز هم حرفهايش را تكميل كرد...نميدانم چرا عده اي ميخواهند همه مشكلات جهان را به روحاني و رفسنجاني ربط دهند ..چاره اي نمدارند بگويند جنگ جهاني دوم و اول و 11سپتامبر هم مقصرش هاشمي بود...از توكلي واقعا انتظار بيشتري ميرود (3214940) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۲:۳۵:۳۲
اگر بهانه ای می یافتند می گفتند ... (3215779) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۲:۳۹:۱۷
آقای نویسنده به ته دلت یه نگا کن ببین خوشحالی که حادثه منی رخ داده و برادر هاشمی هم یه چیزی گفته تا بهانه واست جور شه ... من دیگه حرفی ندارم (3215780) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۹:۱۱
جالب است وقتی انتقاد به احمدی نژاد می شود از خطای حضرت ادم تا جنایت قابیل را به گردن او می اندازند چیز خاصی نیست و حقش است
اما وقتی انتقادی از خاندان هاشمی می شود صدای وا انصافا بلند می شود ... (3215935) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۲۱:۲۳:۱۶
اقای جنت شهری
ته خط شما بالاخره رسید به هاشمی . انگار شما قسم خوردی هرچه چپ ها بگویند و بنویسند انراتایید کنی . بیخود نیست اینقدر سنگ برجام را به سینه میزدی . خوبه که میزان محبوبیت حاج اقا در میان افکار عمومی را همه می دانند وگرنه حکم اعدام همه ما را هم می دادی . شما اگر واقعا مهندسی برو بکار مهندسیت برس و در ا ن زمینه کار کن . حداقل برای خودشما بهتر است . (3218012) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۷:۵۵
فارغ از فضای هیجانی و احساسی ای که این روزها به در واکنش به ماجرای تأثربرانگیز منا بر جامعه حاکم است، ایران بایستی تلاش کند روابط خود را با عربستان بهبود دهد. این بهبودی روابط بر بسیاری از مسائل این روزها تأثیرگذار خواهد بود. ما و عربستان بایستی همدیگر را و قدرت منطقه ای همدیگر را به رسمیت بشناسیم. (3214943) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۲۲:۰۱
رابطه اشراف با اشراف.... (3214965) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۳:۲۴
ازطیف خاندان هاشمی چیز دیگری انتظار نمی رفت (3215882) (alef-13)
 
صالححححح
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۵:۳۱
من بعد از ماجرای منا منتظر عکس العمل دوستان داخلی عربستان بودم، ظاهرا این دوستی خیلی عمیق تر از این حرفهاست که با کشته شدن 136 ایرانی از بین برود (3215887) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۸:۱۰
ایشان گفته " فرض کنیم با دولت عربستان ؛ امریکا و اسرائیل مشکلی داریم " یعنی مشکل نداریم و فقط فرض کنیم؛؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟متاسفم (3215891) (alef-3)
 
از روستای سار کاشان
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۳۰:۱۰
برای سایت الف متاسفم که اخلاق مداری را زیر پا نهاده چرا برای عادی ترین امور در صدد انتقام و کینه جویی هستید.
مصاحبه ایشان قبل از اعلام کشته ها بوده و درست گفته که باید در هر حادثه ای باید بررسی دقیق صورت بگیرد به صرف یک حادثه نمی توان کسی را متهم کرد.
اواخر شهریور امسال طی ۳ روز در حوادث رانندگی چند نفر کشته دادیم؟ این تعداد در کجایی دنیا در مدت کم مشاهده شده آیا باید انگشتان را به سمت پلیس بگیریم؟
چرا به بهانه یک حادثه ای که پس از روشن شدن تمام ابعاد او نیز عربستان را مسئول دانسته باید موجبات بهره برداری های سیاسی بدور از اخلاق قرار بگیرد. بدانید این سلاح که شما کشیده اید خود روزی قربانی آن خواهید شد. والسلام علی من اتبع الهدی (3214984) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۰:۲۷
عجبا 500 نفر از هموطنانمان کشته و مفقود شده اند این از نظر شما یک امر عادی است؟ (3215853) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۳۵:۱۸
برای الف و جناب توکلی می نویسم.

قران کریم می فرماید:

ولا یجرمنکم شنان قوم علی ان لا تعدلوا، اعدلوا هو اقرب للتقوی

1- حتما سخن اقای محمد هاشمی و خصوصا سه خط آخر آن را دوباره بخوانید که صریحا به مسئولیت حکومت سعودی در بی توجهی آنها اشاره داشته است و شما موظفید قول مومن را درست تعبیر نمایید.

2- آقای هاشمی در لحظات اولیه واقعه توسط خبرگزاری معروف (مخالف دولت و اقای هاشمی ) مورد پرسش قرار گرفته و البته سعی کرده قضاوت عجولانه (حتی برای دشمن ) نکند که عین توصیه قران کریم است.

3- البته ایشان باید به این نکته توجه میکرد که هرچه بگوید توسط فارس به پیراهن عثمانی علیه هاشمی تبدیل خواهد شد که مسئلیت این اندازه سهو را باید بپزیرد.

4- در مورد فارس حرفی ندارم ولی جناب توکلی در رعایت حق الناس عنایت ویژه ای دارد گرچه این روز ها در مورد اقای هاشمی بیشتر تمایل ره تخریب ایشان دارد ولی این مصاحبه محمل مناسبی برای این مقصود نیست لذا خدمت جناب توکلی عرض میکنم مجددا آیه فوق مطالعه نموده و در رفتار خود بازنگری نماید.

5- بغض این روز های برخی از اقای هاشمی برای بنده کاملا روشن و واضح و قابل رک است. ولیکن عمیقا به این نتیجه رسیده ام که هر چه بیشتر تلاش میکنید کمتر نتیجه میگیرید. راه بهتری برای از میان بردن حریف بیابید.

ارادت (3214994) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۱:۲۲
یک سیاستمدار عاقل وقتی در خصوص موضوعی اظهار نظر می کند باید جریحه بودن افکار عمومی را در نظر بگیرد که آقای محمد هاشمی یکی از اشکلاتش در اظهار نظری که کرد همین بود ... اشکالات مهم دیگری هم دارد از جمله خوش بینی به سعودی هایی که دیگر جای خوش بینی باقی نگذاشته اند (3215939) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۳۷:۲۶
سایت الف عزیز:
در پاراگراف دوم این مقاله اشاره به کاروان ولیعهد عربستان کردید و این در حالیست که خودتان امروز این مساله رو تکذیب کردید و از رسانه ها خواستید بازیچه اخبار تایید نشده نشوند و فضا را برای مظلوم نمایی سعودیها باز نکنید:
http://www.alef.ir/vdciryarqt1a3w2.cbct.html?297526
لطفا تکایف خوانندگان رو روشن کنید (3214998) (alef-13)
 
حسيني
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۳۸:۳۲
بي منطق نوشته ايد. من هم مي گويم نبايد أسير احساسات زودگذر شد. بايد صبر كرد و ديد عامل واقعي چه بود. بعلاوه يك ملت در ايران با سعودي دشمنند كافيست. چرا نبايد از ظرفيت دوستي تاريخي دو خانواده بنفع منافع ملي استفاده كرد؟ (3215001) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۳:۳۸
اینکه باید صبر کرد تا جزئیات روشن شود درست است
اما وقتی بعد از جریان جرثقیل و .. بی کفایتی آل سعود ثابت شده است باید در اظهار نظر این حقیقت را هم به نوعی منعکس کرد تا اینطور تلقی نشود که آقای محمد هاشمی در صدد ماله کشی بی کفایتی های آل سعود است (3215944) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۴۳:۰۴
مگر نشنيديد :: سير چه غم گرسنه و يا سواره چه غم پياده ! اين آقا اگر يكي از بستگان نزديكش كشته مي شد باز هم اين حرف را مي زد ؟ اگر آن جرثقيل روي كله برادرش هاشمي رفسنجاني و يا زن و بچه خود محمد هاشمي مي افتاد يا در زير هزاران نفر در منا قرار مي گرفت و آنگاه خفه مي شد بازهم از اين حرفها مي كرد يا با تمام زمين و زمان و حتي استغفرالله با خدا هم دعوا داشت چه برسه به خاندان پليد آل سعود!!! شايد هم رابطه دوستي و خانوادگي ملك عبدالله به درك رفته با برادر محمد هاشمي (آيت الله هاشمي) سبب شده ايشان اين حرفهاي نامربوط را بزنه!! (3215008) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۴۱:۵۲
این چه ادبیاتیه
حتی ضد انقلاب هم اینگونه صحبت نمی کند (3215441) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۹:۵۸:۲۳
خوب گفتی حاجی دمت گرم! (3220612) (alef-13)
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۵۴:۱۲
هردو از مرفهین بی درد جامعه ن... (3215038) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۵۹:۱۴
واقعا برای آنانی که منتظرند تا از هر موقعیتی به خانواده هاشمی بتازند متاسفم ایشان ابتدا فرمودند" بایست تحقیق شود " دوما این خانواده عاری از عیب وخطا نیست اما باتمام این معایب از بسیاری مسئولین وسردمداران برای این کشور مفیدتر بوده وهستند (3215055) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۷:۵۹:۲۱
أصلاً طرف سعودي بدكار
چرا هنوز معلوم نشده شما ميگيد عمدي بوده
آمديم عمدي نبود،
اگر توقع داريم دنيا تهمت واهي بما نزند ما هم اين كار زشت را راجع به يك مملكت نكنيم حتي اگر خورده حساب به دل داريم،
أصلا مگه قرار نشد حاجي به سعودي نفرستيم و تحريم كنيم؟ چي شد؟ ما كه هر سال مردممان انجا كشته ميشوند چرا حاجي ميفرستيم اونجا؟ در خواست داريم بيت رهبر معظم انقلاب ورود پيدا كنند و درس عبرتي به سعوديها بدهند (3215057) (alef-13)
 
گنجی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۰۴:۳۴
خاندان هاشمی علاقه زیادی به پادشاهی دارند و اتفاقا ارتباط تنگاتنگی هم با خاندان قذافی داشتند و میهمانی های آن چنانی قذافی برای خانواده هاشمی در یاد ها مانده است

و امیدواریم همانطور که خاندان قذافی به درک رفتند خاندان سعودی نیز شرشان از روی زمین کم شود (3215066) (alef-13)
 
دانشجوی سابق
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۲۵:۰۱
تعمیم سخنان یکنفر به کل خانواده زهی بی انصافی است. کافی است به سخنان امروز آقای هاشمی توجه کنید و وجدان خود را قاضی قرار دهید. (3215093) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۲۸:۱۷
با سلام و عرض احترام
اولا از سایت الف بعید بود که در چنین شرایطی یک مشکل خارجی را تبدیل به یک بگو مگوی داخلی کنه.
دوما فارغ از احساسات و ضمن احترام به قربانیان و خانواده شان مطمئنا هنوز علت اصلی ماجرا بررسی نشده و اعلام نشده و حرف ایشون تا حدی درست بوده
سوما نویسنده کاملا مشخصه که در حال تسویه حساب های جناحیه و این مطلب را در راه روشنگری و رضای خدا ننوشته
چهارم نه خاندان ال سعود به هاشمی ها ارادت داره و نه برعکس.. قضیه نوع روش برخورد در حل مسائل فی مابینه
در پایان خواهشمندم که از موضوعات ملی دنبال تسویه حساب های شخصی و جناحی نباشید که جز بدبختی و اختلاف بین مردم نداره
اینقد هاشمی و احمدی نژاذ و جلیلی و ظریف و روحانی و لاریجانی و... رو سایتای مختلف کوبیدید که مردم دسته دسته شدند و ففط به هم بد و بیراه می گند
بگذارید فضای کشور اخلاقی و تمیز بشه و اشتراکات همو بگید نه اختلافاتو.
والسلام (3215100) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۴۳:۴۴
اینکه در کشور ایران هنوز کسانی هستند که به تنش زدایی با همسایگان به ویژه مسلمانان اعتقاد دارند، خوب است به نظر من خانواده هاشمی باید این شرایط را حفظ کنند. زیرا تا ابد که نمی توان با همسایگان قهر بود وکانال ارتباط را برای همیشه قطع نکرد. (3215125) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۵۳:۰۷
محمد هاشمی گفت که سخنان اخیر او در مورد حادثه منا به درستی منعکس نشده است.

رییس دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفتگو با خبرنگار «انتخاب» اظهار داشت: روز گذشته، در ساعات اولیه انتشار خبر حادثه منا و در حالیکه آمار خاصی از تعداد تلفات و وجود قربانی ایرانی در میان آنان گزارش نشده بود، یک خبرگزاری به بنده زنگ زد و نظر من را در مورد این حادثه جویا شد.

وی افزود: من در پاسخ به سئوالات خبرنگار گفتم که هنوز ماجرا مشخص نیست و باید پس از بررسی و تحقیق در مورد حادثه اظهار نظر کرد.

محمد هاشمی اضافه کرد: من در آن مصاحبه به بارندگی های اخیر در تهران که منجر به کشته شدن تعدادی در پاکدشت شد اشاره کردم و تاکید کردم که حادثه منا نیاز به تحقیق دارد.

وی تصریح کرد: امریکا و عربستان دشمنان ما هستند، اما ما نباید در رابطه با حوادث و اتفاقات برخورد احساسی داشته باشیم.

هاشمی تاکید کرد: این حوادث اینگونه را قبل از تحقیق و بررسی نمی توان محکوم کرد.

وی گفت: سخنان منتشر شده از من در گفت و گو، تحریف شده و همراه با دروغ و تهمت بود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در آن موضع ابعاد ماجرا مشخص نشده بود، اما الان که همه چیز مشخص شده، معلوم است دولت عربستان مقصر بوده است.

وی تاکید کرد: در ساعت اولیه روز گذشته، اصلا جزئیات حادثه منا مشخص نبود، اما اکنون عربستان باید پاسخگو باشد و در این حادثه کاملا مقصر است.

محمد هاشمی در پایان گفت: قضیه خیلی پیچیده و بغرنج شده است، این حوادث اخیر در عربستان نشان می دهد که این ها مدیریت درستی ندارند. (3215141) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۱۳:۰۱
اتفاقا نظر درستی داده اند. جهت گیری های موجود در ایران بیشتر سیاسی است که متاسفانه گروه های زیادی بر احساس غم و اندوه مردم برای شهدای خود در مراسم حج سوار شده اند و می خواهند ماهی بگیرند. عده ای در هر مسئله ای می کوشند که تنش ها را زیاد کنند و دائم بر اتش اختلاف بدمند انهم در منطقه ای که هم اکنون هم در اتش اختلاف می سوزد. مگر در ایران چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد؟ تعداد زیادی در تصادفات کشته می شوند عده ای در حوادث هوایی. آیا می توان اینها را به بی لیاقتی حاکمان ربط داد؟ شکی نیست که در حادثه اخیر اشتباهات انسانی وجود داشته است و در مرحله اول مسئولان برگزاری مسئول هستند. و در مرحله دوم برخی از حجاج. واقعا من نمی توانم بفهمم چرا در ازدحام ها مردم فاطله یک متری با نفر جلویی را رعایت نمی کنند؟ اگر همه فاصله یک متری با نفر جلویی خود را رعایت کنند هیچ گاه چنین اتفاقاتی و لو اگر بی تدبیری مسئولان برگزاری هم باشد رخ نمی دهد. عده ای می گویند وقتی ازدحام می شود ادم نمی تواند فاصله را رعایت کند چون از اطراف به او فشار وارد می شود ولی توجه ندارند که این فشار ناشی از کسانی است که در جایی نه تنها فاصله را نفر جلویی خود رعایت نمی کنند بلکه در حال فشار دادن دیگران هستند. این یک مشکل فرهنگی در کشور ماست بارها در هنگام خروج از مسجد یا در حین زیارت با این فشار دادن ها و هل دادن های بی دلیل که فقط رفت و امد را مختل می کند مواجه بوده ام ولی حتی یک بار هم از خطیبان صحبتی در این باره نشنیده ام. حکام ال سعود اگر بی لیاقت هستند دلایل بهتر و منطقی تری برای بی تدبیری انها وجود دارد و پرداختن سیاسی به مسئله اخیر و ان را شاهد بی کفایتی ال سعود اوردن نه تنها مشکلی را حل نمی کند سایر ادعاهای بی کفایتی ال سعود را نیز لوث می کند. (3215173) (alef-13)
 
عابر پیاده
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۱۷:۲۵
من هم با سیاستهای هاشمی موافق نیستم. ولی دقت کنید که اگر دلیل مخالفتمان با وی، در حد این حرفهای سطحی تنزل بیابد اولین کسی که سود میبرد خود او خواهد بود! این که هاشمی یا هر دولتمرد دیگری بتواند مشکل دیپلماتیک کشور را با کشورهای همسایه حل کند کار بدی است؟ مثلا شما به جای او بودید اعلام جنگ میکردید و نیرو اعزام میکردید؟
اگر میتوانید توضیح بدهید که هاشمی مثلا عزت ملی را در تعامل با سعودیها از فدا کرده یا منافع ملی را فدا کرده یا آسیب اقتصادی یا آسیب فرهنگی زده یا ....!
در ضمن برادرش هم توضیح داد و مصاحبه اش را اصلاح کرد و از حرفهایی که به نام او منتشر شده تبری کرد بنابراین شما چیزی را نقد میکنید که اصلا وجود ندارد! (3215182) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۲۵:۱۰
کشورهای جهان در ارتباط با دیگر کشورها بخاطر حفظ منافع ملی همواره اصولی را مد نظردارند تا بر پایه ان اصول منافع ملی ونهایتا منافع ملت را حفظ میکنند در این روش سیاستهای اقای هاشمی صحیح است ایا در جهان امروز میشود با شعار
پیشرفت کرد ومسولین بدون در نظر گرفتن منافع ملی ومردم هر چه نیات قلب دا ند بیان کنند
و گاها ضربات جبران نا پذیری بز نند ومو جبات مشکلات اقتصادی وسیاسی رابوجود آورند ونهایتا فقر و عقب مانده گی ایجاد گردد (3215191) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۳۳:۵۰
دولت عدالت !؟ همین مطلب کفایت مغرضانه بودن مقاله ومقاله نویس را می نماید (3215204) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۳۴:۳۴
هاشمی منطقی می گوید. (3215206) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۹:۴۱:۲۹
از هيچ اقدامى جهت عقده گشايى بدر عليه هاشمى كوتاهى نمى كنيد. ارتباط مناسب هاشمى با پادشاه پيشين نه فعلى عربستان چيز مخفى نيست كه رمز گشايى بخاد. اولا هر كس مسئول سخنا خودشه نه برادرش. ثانياً آين الله هاشمى محكوم كرد. ثالثاً محمد هاشمى هم موضعش رو اصلاح كرده. رابعاً اتقوا الله. (3215217) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۰۶:۳۸
اینقد گیر ندید، این دو خانواده حداقل از حیث تجمل و بی تدبیری خیلی بهم میان (3215257) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۰۸:۴۳
محمد هاشمی در ابتدای مصاحبه خود می گوید :" ما نمی‌توانیم بگوییم مقصر کیست و باید مقصر را شناسایی کرد چرا که صرف وقوع این حادثه در یک کشور دلیل نمی‌شود که ما مسئولان آن کشور را مسئول وقوع این حادثه بدانیم."اقای قلقلی کجای این نظر غیرکارشناسی است عربستان باماسرمسائل عقیدتی مشکل داردباهراتفاقی نبایدبه دشمنی بیشترونهایت جنگ بین کشورهای اسلامی دامن زد (3215264) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۲۲:۵۱
نظرت در مورد زنان و کودکان یمنی که به خاک و خون کشیده شدند چیست؟ (3215387) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۶:۴۶
نظر شما راجع ربط دوغ به دوشاب چیه؟؟
مرد حسابی چه ربطی داره؟
داره درباره حادثه منا توضیح می ده که تا وضعیت روشن نشه نمیتونم اظهار نظر کنم!
کسی رو هم تبرئه نکرده که شما بخواهی به یمن بچسبونیش!
ضمنا اگر شما نگران کودکان یمن بودید توی شرایط جنگ پول نمی ریختید توی جیب آل سعود منحوس و نجس. (3216130) (alef-13)
 
زینب
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۱۹:۲۵
کبوتر با کبوتر باز با باز.....کند هم جنس با همجنس پرواز....چیز طبیعی هست صمیمیت آل سعود و خاندان جلیله آیت الله هاشمی رفسنجانی...... (3215286) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۷:۵۰
خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید (3215890) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۴۱:۳۳
سو استفاده شما از این اتفاق برا حمله به هاشمی تاسف بارتر از حادثه مناست. (3215326) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۶:۱۹
حمله به هاشمی تاسف بارتر از کشته شدن چند هزار انسانه؟!!!!!! (3215422) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۰۵:۵۳
بله فرصت طلبی هنگام سوگ افراد از خود مرگ تلخ تره (3215595) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۳۲:۰۰
به علی، بله ظاهرا برای بعضی ها تاسف بار تر است. حالا من منظورم ایشون نیست ولی خیلی ها خوب زمان ایشون به نون و نوا رسیدن. حالا لااقل صبر کنید داستان کرسنت فراموش بشه بعد از این ژست ها بگیرید. (3215726) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۴۳:۳۹
یکی از بدی های اینترنت همین است که هر کسی، هرکسی ، هرکسی به خود اجازه می دهند هر چرندی، چرتی،پرتی بنویسد تا به هاشمی یک ضربه بزند! یک لیوان آب خنک معجزه می کند! (3215330) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۶:۵۵
هرکی برخلاف میل شما بنویسه میشه چرند و پرند؟!!!!! (3215425) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۰:۵۳:۲۷
اتفاقا من با سخنان هاشمی موافقم. اول یک هیئت بی طرف باید به مساله رسیدگی کند. بعد در صورتی که نظر داد که تقصیر از جانب مقامات عربستان بوده، راه برای اقدامات حقوقی باز میشه. متاسفانه بعضی در داخل کشور، با سوءاستفاده از این مساله درگیری بین دو کشور قدرتمند جهان اسلام را دامن میزنند، که مسلما به نفع مسلمانان نیست. (3215346) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۰۲:۱۳
ساده انگار نباشیم این یک اتفاق نبودبلکه یک سناریوی از قبل طراحی شده توسط داعش پرورهای سفاک وهابی ال سقوط بود انها راه قتل عام بدون هزینه مسلمانان را در اینجا یافتند به هوش باشیم (3215356) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۲:۲۹:۲۰
بالفرض برادر هاشمی بزرگ ساده انگار آیا ساده انگاری دلیلیست برای قرار دادن نام هاشمی کنار ال سعود (3215775) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۰۹:۲۸
اولا کینه و عناد در سراسر متن به وضوح پیداست
ثانیا خود نیز خود را نقد میکنید مثلا:
- این همه حادثه سالیان اخیر را نقل کرده اید و در آن گفته اید ازدحام! خوب پس بعید نیست باز هم ازدحام دلیل باشد!!! هر چند مرگ بر عربستان و دنبال پاک کردن جنایتهای سعودیا نیستم
- دوما خود گفته اید که هاشمی پیام داده و عربستان موظف به پاسخگویی دانسته
- ثالثا هود میگویی سخنان محمد هاشمی در ابتدای قضیه بوده است و لابد تا زمانی که ابعاد روشن نیست نمیتوان سوال خبرگزاری فارس از او را پرسید! خود محمد هاشمی هم از جوابایی که داده برائت جسته و گفته خبرنگار فارس دنبال و سریش بوده و آن موقع ابعاد قضیه روشن نبوده
- رابعا خودت میگویی دوران ملک عبدا... الان دوران سلمانه! همان سلمان فارسی خودمون که وهابیا هم میبینی اسمشو میذارن حتی روی پادشاهاشون!! پس الان هر کسی میدونه که هاندان سلمان و هاشمی صنمی ندارند پس هاشمی هم می فهمد و الکی از کسی که برایش سودی ندارد دفاع نمی کند!!!
خامسا خیلی تحلیلهات قشنگه دوست من. ادامه بده بازم!! (3215370) (alef-13)
 
ارشادی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۱۸:۱۴
این مقاله مغرضانه است......... (3215382) (alef-13)
 
وحید
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۱:۴۸
بنده کاری به سیاست ندارم. خداییش حرفهای محمد هاشمی رو یه بار بخونین. بگین دقیقا کجای حرفهاش غیرمنطقیه. (3215410) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۴۳:۲۸
سایت الف مصداق واقعی دوقطبی کردن جامعه ست. آخه وسط این اتفاقات که همه ناراحت و همدل هستند کار کردن همچین مطالبی که از ریشه و اساس دروغ و کذب است چه نتیجه ای دارد؟ (3215444) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۱:۴۷:۰۷
یکی از سیاست های جدیدتون تو گذاشتن نظرات اینه نظرات ابتدایی رو نگه میدارید و بعد به مرور زمان اونها رو میزارید تا نظره خاصی از زیاد لایک خوردن به چشم نیاد و در واقع تو دله بقیه نظرات گمشه و یا کمتر دیده شه...
منطق میگه بر اساسه تایمی که نظرات میاد اونا رو بزارید نه اینکه بعد‌ مدتی اونارو بزارید.
این نظرو بزاری یا نزاری مهم نیست، مهم اینه که خودتون بدونین مردم میفهمن، یکی زودتر یکی دیرتر.... (3215450) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۱۳:۴۵
شماها اصل قضیه گشته هارا ول کردید چسبیدید به حاشیه کی چه گفته چندین خانواده داغدار شده .وبعضیا هم سوژه پیدا می کنند تا یک چیزی تو سایتشون نوشته باشند. (3215511) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۳۰:۲۲
اصل قضیه را ول کردن؟ این همه تیتر و خبر و مقاله را ندیدید؟ شما انصاف دارید؟ ریس جمهور مملکت میگه مسولیت حادثه و مصیبت های وارده بر حجاج بعد از حادثه بر حکومت سعودی است. اونوقت این آقا میگه باید کارشناسی بشه. چه کارشناسی بشه؟ در این مسئولیت با اونها است شکی نیست، کارشناسی هم اگر قرار باشد بشود برای این هست که مشخص شود عمدی بوده، سهوی بوده، در چه سطحی از مدیریت کم کاری یا سوء مدیریت صورت گرفته و الا در اینکه مسئولیت با حکومت سعودی است که شکی نیست جناب. (3215724) (alef-13)
 
سین
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۳۱:۵۰
ولله دشمنی و کینه شما نسبت به اقای هاشمی ، شما را از دایره انصاف خارج می کند مثلا روزنامه فلان در فلان کشور چنین نوشته ، دلیلی بر صحت چیزی نیست
مواضع آقای محمد هاشمی را هم کامل نشنیده اید ایشان قبل از اینکه ابعاد غیر طبیعی موضوع روشن شود چنین موضع به حقی گرفته بودند که با روشن شدن وسعت بی تدبیریها موضعشون را تصحیح کردند
از جناب توکلی انتظار هست که موضعشون را در مورد این بی انصافیها روشن کنند که اگر تایید می کنند ما به سایتشون سر نزنیم
اقای هاشمی با ملک عبدالله روابط خوبی داشتند که در ان موقع خیلی به نفع کشورهای منطقه شد
مطمعن باشید اگر اقای هاشمی ان قدرت و نفوذ سابق را در ایران داشتند اینهمه خونریزی در سوریه نبود ،در عراق نبود ، لبنان از خیلی وقت پیش رییس جمهور داشت، به نظر بنده با انکار عربستان در منطقه سودی عاید ایران نخواهد شد. (3215530) (alef-13)
 
خسرو سلجوقی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۴۳:۰۵
این مقاله نیست بلکه غض نامه ای است از سوی نویسنده و به نظر الف نیز خواسته یا ناخواسته آتش بیار این بغض نامه شده است! (3215543) (alef-13)
 
رامین
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۴۴:۵۷
1-دسته بندی حجاج به عرب، هندی-ایرانی و آفریقایی غیر عرب اصلا نژادپرستانه نیست به نظرم میخواسته اند حجاج هر قسمت صحبتهای یکدیگر را بهتر متوجه شوند و از طرفی پلیسهای مناسبتر را به آنها اختصاص دهند...مثلا احتمالا پلیسهایی که کمی به زبانهای هندی-ایرانی-پاکستانی آشنا بوده اند برای همین حجاج اختصاص داده شده است.
2-اینکه بیشتر شهیدان ایرانی یا نیجریه ای بوده اند به خاطر آن است که کاروان به کاروان کم و بیش حرکت میکرده اند و برخی کاروانها در کانون ازدحام بوده و بیشتر آسیب دیده اند. در خود ایران هم برخی استانها مانند مازندران و گلستان و خراسان بیشتر کشته داده اند. این هم توطئه بر علیه این استانهاست؟
3-آن فیلم که معلوم شد مال سه سال پیش بوده است.
نتیجه این که اصل بر برائت است و عمد و جنایتی در کار نبوده است.

موضوع دیگر این است که مکه و مدینه جزء کشور عربستان است آنها هرگز اجازه مدیریت شهرهایشان را به دیگران نخواهند داد.چرا برخی سطح توقع مردم را بیهوده بالا میبرند؟

تنها و تنها راه تحریم حج تمتع از سوی مقام شامخ رهبری است اگر صلاح بدانند و گرنه این خط و نشانها فقط ممکن است باعث شود آن مبلغ قابل توجه از سوی دولت عربستان به خانواده آن جان باختگان قربانی حضرت دوست دریغ شود (3215549) (alef-13)
 
طه
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۴۷:۵۶
این مقایسه خیلی بی انصافی وتوهین به خانواده هاشمی است.وهاشمی عزیز محبوب تر می شود.انشا ا... (3215555) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۵۱:۲۹
مدیران الف اگرعبرت پذیرباشندهمین کامنتهای مردم بسه براشون وتوبه میکنن دیگه از هر ابی ماهیگیری نمیکنن............. (3215565) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۲:۵۹:۵۸
در این کشور همه چیز رنگ بازی سیاسی میگیره از فوتبال تا فیلم و سوانح طبیعی و مرگ و ... (3215580) (alef-13)
 
اکسیر
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۱۱:۳۷
باید در عزای اخلاق در جامعه اسلامی رخت عزا پوشید. (3215605) (alef-13)
 
محمّد
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۲۰:۳۵
آقای توکلی قبل‌تر ادعا کرده بود که حرمت هاشمی را رعایت می‌کند، با این‌که منتقد آقای هاشمی هستم ولی جفا در حق‌ش می‌دونم این یادداشت رو. (3215622) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۳۸:۲۳
کلیدداران کنونى کعبه لیاقت میزبانى سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تأمین امریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کارى از دستشان برنمى آید، …حکومت آل سعود، این وهابیهاى پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته ‏اند، … و حقا که (حکومت آل سعود) این وارثان ابى سفیان و ابى لهب و این رهروان راه یزید روى آنان و اسلاف خویش را سفید کرده‏اند .
می دانید ،این فرمایشات کیست؟ (3215652) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۴۱:۱۴
درود بر هاشمی (3215656) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۱۲:۵۸
ضرورت زنده نگه­داشتن کشتار حجاج بی­گناه به دست آل سعود
از منظر امام خمینی(ره) وهابیان ملحدینی ­اند که مکه به دست آنها گرفتار شده است. وی معتقد است که همه مسلمانان باید با این انحراف و الحاد مقابله کنند و کشتار حجاج بی­گناه و هتک حرمت مکه به­ دست آل سعود را زنده نگه­ دارند.

راستی:
دوران دولت پنجم وششم چه سال های بود؟
دراین دوران ریاست جمور که بود؟
آیا به فرمایشات امام عملی شد؟

امام فرمود : اگر صدام را ببخشیم از گناه آل سعود نمی گذریم.
آیا به فرمایش امام عمل شد؟

وبالاخر ه مژده امام (ره)
انشاءالله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از آمريكا و آل سعود برطرف خواهيم ساخت و داغ و حسرت حلاوت اين جنايت بزرگ را بر دلشان خواهيم نهاد و با برپايي جشن پيروزي حق بر جنود كفر و نفاق و آزادي كعبه از دست نااهلان و نامحرمان، به مسجدالحرام وارد خواهيم شد.» (3215695) (alef-13)
 
ح.ج
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۱۵:۱۸
سايت الف و نويسنده متن ، فكر ميكنم نظرات مردم فهيم ايران و خوانندگان سايتها به خوبي جواب شما را داده است .پس فكر نكنيد كه سايت هم مثل تلويزيون در دسترس هر عوامي ميباشد كه شما هر مزخرفي كه خواستيد بنويسد و همه مردم ببينند و بخوانند.اين سايتها را بيشتر افرادي ميخوانند كه از سواد سياسي كافي برخوردارند.پس كلا ميگوييم شكست خود را در خرداد ٩٢بپذيريد و بيش از اين خود را معطل نكنيد. (3215700) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۱۵:۴۶
به کوری چشم بدخواهان هاشمی عزیز است.الف جان سانسور کن (3215701) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۰:۳۷:۰۵
مقایسه خانواده آقای هاشمی با آل سعود کار درستی نیست
آیت الله هاشمی این حوادث منا را محکوم کردند
نویسنده محترم قدری انصاف داشته باشد (3215730) (alef-13)
 
...
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۲:۱۵:۰۶
واقعا بی اخلاقی و بی ادبی را از حد گزراندید ... آقای توکلی لطف کنید افسار گسیخته نویسندگانتان را کنترل کنید ... اگر نمی توانید در الف رو تخته کنید ... به هر بهانه ای کوبیدن هاشمی به چه قیمتی ... اولا ایشان برادر رییس مجمع هستن نه خود ایشان ثانیا اخبار تکمیلی را بخوانید هم بد نیست ثالثا این گناه نابخشودنیست که از مصیبت یاد شده برای یکی دانستن هاشمی و ال سعود شیطان صفت استفاده کنید ... فقط منتظر عذر خواهی رسمی مدیر مسول الف هستیم (3215769) (alef-13)
 
فخری غلامی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۲:۵۲:۳۸
حرف های نویسنده به دل من نشست. به سرعت و با جدیت باید اختیار اداره حج را از این خاندان بی کفایت گرفت. و السلام. (3215785) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۴:۳۰:۲۳
خانواده هاشمی شورش رو در آورده دیگه. خیلی پر رویی می خواد آدم تقصیرات آل سعود رو نبینه. (3215793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۶:۴۰
آقای توکلی با انتشار این مقاله در سایتت کاملا از نظرم افتادی. یادت باشه مردم هنوز هم به هاشمی اعتماد دارند و اگه اعتمادشون رو از دست بدند سمت شما اصولگراها نمی آیند.
ملاک بنده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری پیام هاشمی بود. اگر ایشون حمایتی رو انجام نمی دادند بنده مثل انتخابات مجلس رای سفید می انداختم.
امسال هم ملاک بنده بر همین اصل استوار خواهد بود. (3215870) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۱۷:۳۴
متاسفانه سایت الف دچار بداخلاقی سیاسی شده و روز به روز از خط عدالت و انصاف دارد خارج می شود و من متاسفم برای اقای توکلی که اجازه میدهند چنین مطالبی در سایت ایشان درج شود .پاسخ شما را امسال در انتخابات مجلس خواهیم داد .کرسی نمایندگی مجلس برای شما گشاد است و شما اقای توکلی باید در جای دیگری ان شا الله خدمت کنید (3215871) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۱:۴۲
سایت محترم الف
با توجه به حواشی اقای هاشمی و خانواده وی در میان مردم که اثبات ان اصلا نیاز به ارایه شواهد و ادله ندارد ، نوع کامنت ها و تعداد اراء نشان می دهد
افرادی خاص و با برنامه و تکنیک های معین خود را کامنت گذاران عادی معرفی می کنند . اگر هم پخش نکردید مهم نیست . ولی من یکی ملاک افکارعمومی را بر اساس افکار طرفداران سایت های زنجیره ای در یک پایگاه اطلاع رسانی اصولگرا نخواهم گذاشت .واضح است که صحبتم مطلق نیست . به هرحال چند نفری هم هستند که بی واسطه و برنامهدر ان جهت کامنت گذاشته اند ولی احتمال حضور چنین جریانی که سعی بر القای توهم مابیشماریم دارند در سایت شما غیر قابل انکار بنظرنمی اید (3215879) (alef-13)
 
نمکدون
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۸:۴۲:۲۰
کافر همه را به کیش خود پندارد! (3217643) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۲۱:۰۵:۱۲
حالت خوبه؟من از مشهد کامنت میذارم و کاری هم ندارم که محمد هاشمی چه کسی است و تنها به صحبت ایشون توجه کردم که حرف غیرمنطقی نزدن.
حالا چون کامنتها برخلاف نظر نویسنده وجنابعالی است ،پس کامنت گذاران ازنطر شما با برنامه ریزی و هماهنگی قبلی اومدن پست گذاشتن
بهتره چشماتونو باز کنید.ملت نادان نیست.منتظر نمیشن شما بهش یاد بدی چی بگن .اینجا صداو سیما نیست تا اون حد که هر چی خودش خواست رو بذاره.گاهی نظر ما خار و خاشاکها رو هم میذاره (3217968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۴۱:۲۵
الان که حجاج ما در سرزمین عربستان و در دست آل سعود ملعون قرار دارند و هنوز تکلیف پیکر پاک جان باختگان مشخص نیست، اظهارات مهدی هاشمی بسیار خوب بوده است تا تنش را بخواباند، های و هوی تو خالی مال زمان احمدی نژاد بود که بنزین رو آتش می ریخت و مردم تاوانش رو می دادند. (3215918) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۵:۱۴
آسايش دوكيتي تفسير اين دوحرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا (3215945) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۵:۵۵
بنام خدا،هر چند ملت ایران دل خوشی از کمک های عربستان در زمان دفاع مقدس به صدام و.... را ندارد ولی به نظر اینجانب حرف اقای هاشمی منطقی است که گفته این حادثه بررسی گردد.اصلا فرض بگیریم ایشان نظری متفاوت داده است چرا باید بر ان برچسب سیاسی زد.ایا واقعا تلفات رانندگی در کشور ما مایه ی شرم نیست ،ایا تلفات در کشورمان در زلزله ،سیل،و....مایه ی سرافکندگی نیست،لطفا بگذارید همه اعلام نظر کنند. (3215949) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۴:۲۹
در فیلمهای کره ای تمام مقامات که از اشراف کشورشان هستند ارتش های خصوصی دارند و در ایران هم مقامات (در هر رده ای ) با بذل و بخشش های غیر قابل تصور از محل بیت المال به روش های مختلف از ان جمله_ استخدام و ترفیع و تشویق های بی ضابطه در نهادهای حکومتی _ واگذاری زمین و وام کم بهره _ واگذاری انحصاری واردات و صادرات کالاها _ صدور مجوزهای مختلف _واگذاری مناقصه و مزایده و حراج _ و ...... برای خودشان ارتشهای خصوصی بسیار قدرتمند فراهم کرده اند تا در زمان ضرورت از حمایتهایشان بهرمند شوند. (3215957) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۳۸:۲۹
شايد خانواده هاشمي تندروي هايي داشته باشند ولي در پاره اي از مواقع در حق اين خانواده واقعا" بي انصافي صورت مي گيرد . كمتر كسي به اندازه هاشمي به مملكت و نظام خدمت كرده است و هر گونه ارتباطات ايشان با آل سعود يقينا" نفع هايي براي مردم داشته است . شنيده بوديم سياست كثيف است پدر و مادر نمي شناسد ولي فكر نمي كرديم افراد معتقد قرباني اينگونه سياسي بازي هاي ناجوانمردانه را دامن بزنند و از هر سوژه اي ابزاري بيابند براي كوبيدن طرف مقابل . گرچه با اينگونه رفتارها هاشمي بزرگتر مي شود و تقريبا" بعد از رهبري ايشان در دل مردم جا دارند و همچنان ستون انقلابند گرچه تندروها با شنيدن اين جمله آتش مي گيرند و لي اگر جزغاله هم بشوند كسي اهميتشان نمي دهد و بر اثر همين كم محلي ها منزوي گشته اند يعني به نوعي تخت گاز رفتند موتور سوزوندند انشاءالله كه متوجه شوند . اي كاش در رابطه با ارتباطات خانوادگي رفيق شفيق شما با سردمداران ونزوئلا هم اشاراتي مي داشتيد . (3216029) (alef-13)
 
سید مصطفی نواب
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۵۷:۱۷
کل صحبتهای ایشون را گوش کنید
در مجموع موضع جانب دارانه از سعودی ها داشتند (3216068) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۹:۵۷:۳۵
بنظر حقیر سخنان آقای هاشمی بسیار منطقی بوده بفرض خراب شدن روابط بین دو کشور در حال حاضر ما نباید غیر منصفانه به این قضیه نگاه کنیم عربستان سالهاست به زوار تمام کشورهای اسلامی خدمات ارایه میکند اگر قرار است به این مسایل سیاسی نگاه کنیم نفس فرستادن حجاج به حج اشکال دارد همانطور که امام برخورد کردند ولی اگر قرار است غیر سیاسی به این مسایل نگریسته شود بهتر است با تعامل و همکاری و به دور از شعارزدگی به کم شدن احتمال این حوادث در سالهای بعد کمک کنیم.فراموش نکنیم که این حوادث و بحرانها ی ناشی از سو مدیریت در هر کشوری امکان وقوع دارد منجمله کشور عزیز خودمان پس از خانه شیشه ای به کسی سنگ پراکنی نکنیم.در آخر اینکه دوستان خواهش میکنم برای یکبار هم که شده جان مردم را مستمسک اغراض سیاسی خود نکنید. (3216208) (alef-13)
 
شهرام رهنمای خرمی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۵۴:۱۵
اگر مسئولان ما کمی عقل خود را بکار بیاندازند این همه هیاهوی الکی در خصوص بهره برداری های سیاسی کور خود نه تنها سودی نبرده بلکه دشمنی دشمنان ما را بیشتر کرده و چوبش نصیب ملت می شود / بس کنید فرافکنی های بی منطق خود را / (3216480) (alef-3)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۱۹:۴۳
دقت کردید اکثر کامنتها در دفاع از آقای هاشمی و خانواده ایشان است آن هم با متنهای حساب شده و دقیق و این برخلاف آن چیزی است که ما در جامعه ودربین آحاد مردم نسبت به این خانواده و شخص آقای هاشمی می بینیم به نظر شما رمز و راز این قضیه چیست؟ (3216562) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۷:۵۱:۱۵
شما تو یه جامعه دیگه زندگی می کنید (3220276) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۲:۴۷:۵۶
خودتون یه خبر گذاشته بودین که ماجرا عبور کاروان .... خبر جعلی بوده که.
بالاخره چیو باور کنیم؟ (3216662) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۳:۵۰:۰۴
کمی هم مردانگی داشته باشین ایشون بلافاصله اظهاراتشون رو تغییر دادند نامردی خوب نیست بهتره نظر بعدی ایشون رو هم منتشر کنید (3216870) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۴:۴۴:۲۶
كسانيكه كه دولت سعودي رو بيگناه ميدونيد اگه خودتون يا عزيزتون هم تو اين حادثه از دست ميداداين همين نظر رو داشتين ؟ دنيا كوچيكه خدا نكند كه روزي شما هم دچار مصيبت مانند اين شويد و ديگران مثل خودتان شما را قضاوت كنن پس عادلانه سخن بگوييم مشخصه كه براي سيل جمعيت بيش از صد هزار نفر يك مسير باريك كه اتفاقا اون رو هم مسدود ميكنند قطعا فاجعه بار ميشه اين فرق ميكنه با بلاي طبيعي در تهران و سيل و بارش سقوط جرثقيل صرف نظر از اينكه هيچ ارتباطي با طوفان نداشته اگه حتي فكر هم كنيم تعمدي نبوده وصرفا به علت طوفان بوده چه توجيح فني وجود داره در هنگاميكه ميليونها زائر براي مناسك حج به مكه مكرمه مشرف ميشن همچنان وسايل وماشين الات عمراني خطر ناك تو اون محل باشه كمترين تدبير ميگه عمليات رو متوقف كن وماشين الات رو تا پايان حج از فضاي مراسم دور نگه دار (3217023) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۶:۳۲:۲۹
یادمان باشد که امام عزیزمان ، " آل سعود را خائن الحرمین معرفی نمود که هرگز ایشان را نخواهند بخشید. " آیا این کلام امام یک حرف سلیقه ای و شخصی است یا کلامی پر معنا و مغز و رهنمونی جهت ترسیم استراتژیک کشور؟
در کلام حضرت رسول اکرم نیز فرمایش است که : "در آخر الزمان فتنه ها افزایش می یابد و این فتنه ها باعث رسوایی آنها می گردد. " با این فرمایش ، چطور سایر ملل پی به رسوایی آل سعود برده اند اما در ایران برخی طور دیگری فکر می کنند؟
اتفاقا بدبختی ملت ما از زمانی شروع گردید که ÷س از فوت امام ، برخی در دین و منش ایشان ، بدعت گذاشته و یا خلاف آن حرکت کردند که دوستی و فامیل شدن با آل سعود یکی از موارد مشخص می باشد که نه تنها سودی برای ملت ایران نداشت بلکه سود مالی فراوانی برای ایشان در پی داشت. (3217325) (alef-13)
 
شیخ الطایفه
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۰۷:۲۹:۳۳
در تعدادی از نظرات نسبت به رعایت انصاف ازطرف نویسنده نسبت به نزدیک نشان دادن آقای هاشمی با خاندان آل سعود مطرح گردیده است
1-فعلا نظری در رابطه با متن نوشته ارائه نمی دهم
2-چرا این افراد در زمانی که خود آقای هاشمی با صدای بلند دوستی خود و خانواده اش را با این خاندان کثیف مطرح می کند معترض نیستند وحتی این قرابت را تایید هم میکنند اما در زمانی که مردم به خاطر سفاکی خاندان آل سعود از آنها متنفرند فریاد زده میشود که نباید دوستی آقای هاشمی واین خاندان پلید مطرح شود
3-آیا خود شما وهمفکرانتان در سال های نه چندان دور بدترین اتهامها وتهمت های ناروای واقعا بدون دلیل را به دور از انصاف به همین آقای هاشمی نمی زدید؟
4-آیا شما وهمفکرانتان همین الان کثیف ترین اتهام ها را با بی انصافی کامل به احمدی نژاد نمی زنید لطفا شما از انصاف سخن نگویید که نفاقتان حال انسان را به هم میزند
5-هر حمایتی که به نحوی این خاندان پلید سعودی را تایید کند ویا برعکس آنان را تضعیف نماید در پرونده اعمال تک تک ما نوشته خواهد شد وباید درقیامت جوابگوی آن باشیم. چه بدانیم وچه ندانیم تنها کاری که تک تک ما در حال انجام آن هستیم نوشتن نامه اعمال خودمان به دست خودمان است که درآینده آن را مطالعه خواهیم کرد وجزای آن را هم خواهیم دید (3218477) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۳:۱۶:۵۴
جالبه که وضع طوری شده که حتی هاشمی هم نمیتونه توی این مملکت اظهار نظر کنه چه برسه به ماها عجب (3219343) (alef-13)
 
علی اصغر
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۴:۴۱:۰۴
در هر حادثه ای یکسری عوامل و اسباب دخیل اند.
شکی نیست به نسبتی که این عوامل و اسباب قابل پیش بینی و کنترل بوده اند لاکن پیش بینی نشده اند و حتی در حین وقوع و انجام عمل انجام شده - بی کفایتی و بی لیاقتی بروز نموده قابل سر زنش و برای عبرت باید یاد آوری شود.

آنچه مسلم است این حادثه ناشی از عدم دور اندیشی و از بی تدبیری و بی کفایتی بوده است . و در همان بدو امر قابل سرزنش.

خاصه که در همان بدو امر به توجیه و فرافکنی دردناکتر از اصل حادثه هم متوسل شوند .

لذا در این مقطع حساس ( بدو امر و اتفاق حادثه ) اتتظار و یا دعوت به قضاوت عادلانه و کشف اماره و قرائن در عین درستی نا درست مینماید .

پس در اینگونه موارد نه ملاحظه سیاسی صرف و نه قضائی صرف قرین به صواب نمیباشد .

از این منظر احساس نویسنده قابل درک است ولیکن با این غلظت هم قابل هظم نیست . (3219634) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۷:۱۳:۱۷
امام حسین علیه اسلام
اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید (3220170) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.