نظر منتشر شده
۹۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407366
اشک های حضرت آیت الله جوادی آملی به خاطر وجود ربا در سیستم بانکی/ «بانک‎ها رباخواری دارند، ما واقعا حرف خدا را باور نکردیم»
بخش خبری الف، ۶ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۳
حضرت آیت‎الله جوادی آملی گفت: این آمریکا هیچ غلطی نمی‎تواند بکند، تعارف هم ندارد، با این‎که فرهنگ ما فرهنگ شهادت است اما تا آمریکا گزینه نظامی را مطرح می‎کند، برخی از وی حساب می‎برند، قرآن می‎فرماید گزینه نظامی روی میز قرآن من است، ما باور نکردیم.

حضرت آیت‎الله عبدالله جوادی آملی در درس خارج تفسیر خود در مسجد اعظم در ادامه تفسیر سوره مبارکه حجرات گفت: فرمود مؤمنان حتما باید برادرانه زندگی کنند، وظیفه جهان مخصوصا دارالتقریب این است که این نظم برادرانه را حفظ کند، نظام الهی شبیه نظام بهشتی است، همان اوصافی که برای بهشتیان ذکر می‎کند، برای مؤمنان نیز بیان می‎کند.

وی افزود: کسی که در درون او مختصر کینه‎ای باشد، او وارد بهشت نمی‎شود، بلکه پیش از آن شست و شو می‎شود، در بهشت جا برای کینه و عداوت و دشمنی نیست، در سوره مبارکه حشر وقتی مؤمنان را معرفی می‎کند، وظایف آنان را ذکر می‎کند و می‎گوید مردان با ایمان نسبت به گذشتگان خود طلب مغفرت می‎کنند، برای شهدا، علما، معلمان و مانند آن، درباره کسانی که با هم زندگی می‎کنند دعا می‎کنند که کینه هیچ مؤمنی در دل آنان نباشد.

مفسر برجسته قرآن کریم خاطرنشان کرد: این یک بهشتی است که دین می‎سازد،چه نعمت و فرهنگی بالاتر از این است، چه تمدنی بالاتر از این وجود دارد که فرد با هیچ مسلمانی کینه و غل نداشته باشد. این دیگر اجازه نمی‎دهد که یمن و آل‎سعودی پیدا شود و بعد کشت و کشتار راه بیفتد، روح قرآن این است که انسان نسبت به هیچ مؤمنی کینه نداشته باشد، ممکن است در کشورهای بسیاری قرآن بخوانند اما روح قرآن را هر کشوری ندارد.

وی با اشاره به این‎که اسلام به دنبال آن است که فقر را از بین ببرد، خصیصه اسلام این نیست که به فقیر کمک بکنیم که این را هم کافران دارد، اظهار کرد: امام علی(ع) فرمود من اگر فقر را ببینم گردن او را می‎زنم، من اجازه نمی‎دهم که بیکاری باشد، ربا باشد و دزدی باشد، صدقه دادن یک امر عاطفی است و نه یک امر عقلی، آن که عقلی است ایجاد اشتغال و تولید و جلوی بانک‎ها را گرفتن است، شما یک کشوری را پیدا کنید که برای فقرا سازمان و نهاد نداشته باشد.

حضرت آیت‎الله جوادی آملی ادامه داد: پیش از انقلاب در راهپیمایی‎ها، روحانیان جلو بودند، مردم سه جا را آتش می‎زدند، یکی شراب‎فروشی‎ها، یکی بانک‎ها و سینماها را آتش می‎زدند، بعد از انقلاب شراب‎فروشی‎ها سه قسم شد، یک عده واقعا توبه کردند، یک عده فرار کردند و یک عده رفتند در زیرزمین، بعد از انقلاب سینماها سه قسم شدند، یک عده واقعا توبه کردند، یک عده هم فرار کردند و یک عده هم رفتند به دنبال کنسرت‎های زیرزمینی، بانک‎ها اما همچنان باقی ماندند و رباخواری دارند، ما واقعا حرف خدا را باور نکردیم.

وی بیان کرد: این آمریکا هیچ غلطی نمی‎تواند بکند، تعارف هم ندارد، با این‎که فرهنگ ما فرهنگ شهادت است اما تا آمریکا گزینه نظامی را مطرح می‎کند، برخی از وی حساب می‎برند، قرآن می‎فرماید گزینه نظامی روی میز قرآن من است، ما باور نکردیم.

حضرت آیت الله جوادی در ادامه در حالی که بغض گلوی وی را گرفته بود و اشک در چشمانش حلقه زده بود، مراتب تاثر و ناراحتی خود را از وجود ربا در سیستم بانکی ابراز کرد.

وی گفت: ما دلمان می‎خواهیم اقتصاد مقاومتی درست بکنیم، این فقط با سفارش و توصیه که حل نمی‎شود؛ این(ربا) جنگ با خداوند است، الان این پولی که شما می‎گذارید می‎گویند چه تحریم باشد، چه نباشد، چه تورم باشد و چه تورم نباشد، می‎گویند سود دارد و سود علی‎الحساب دارد.
مفسر برجسته قرآن کریم اظهار کرد: درباره بحرین و درباره یمن همه باید دخالت بکنند، باید دستِ ظالم را بگیرند که ظلم نکند، نصیحت و خیرخواهی بکنند، فرمود اگر اختلافی پیدا شد شما سعی بکنید، شما نگویید به ما چه؟ بلکه سعی کنید اصلاح بکنید، الان یمن ببینید چه خبر است، اما کسی از آن خبری نمی‎گیرد، آل‎سعود اکنون جنگ‎های نیابتی راه انداخته‎اند، این کودک‎کشی و زن‎کشی اگر به توصیه قرآن عمل می‎شد، اکنون وجود نداشت
 
کلمات کلیدی : بانکداری اسلامی+بانکداری بدون ربا+ربا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۰:۱۳:۵۰
باید ریشه یابی شود که چرا بانک به این حال و روز رسیده اند. حداقل واژه اسلامی باید از نظام بانکداری اسلامی حذف شود. (3990697) (alef-11)
 
رئیس شعبه بانک دولتی
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۰:۱۰
همه اینکه ما میدوئیم و به جایی نمیرسیم اینه که با سیستم بانکی نزول خور مراوده داریم (3990755) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۴:۲۸:۵۵
اشک تمام ملت درآمده . خدا به داد برسد . (3991523) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۱:۵۰
به امید روزی که شاهد ورشکست شدن این بانکهای رباخوار باشیم (3990756) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۳۶:۵۶
مهمترین نکته در این باب این است که باید طرح جایگزین به دقت و با تمام جزییات ارایه شود.
به فرض از فردا سود بانکی تعطیل بشه خوب بعدش بانکها باید دقیقا چه روشی را در پیش بگیرند؟؟؟
یعنی تمام مراودات بانکی بدون سود بشه؟؟؟
اگه قرار بشه مردم در ضرر بانک شریک شوند این ضرر چگونه مشخص شود؟؟؟
اگه مردم پولهاشون را از بانک بیرون ببرند کجا سرمایه گذاری بشه؟؟
بعد وام های بانکی چطوری شود؟؟؟ بدون سود ؟؟؟
و... (3990793) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۳:۴۱:۵۶
طرح جایگزینی وجود ندارد. (3991085) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۰:۲۸:۲۹
برید مثلا سوئد ببینید چطور بانکداری با سود یک درصد را آنهم برای حقوق کارکنان بانک دارند اجرا می کنند! (3992364) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۷:۴۶:۰۰
اقای سوئدی حاضری پولت رت بدون سود دربانک بذاری با این تورم بالا !!!؟؟؟؟درسوئد تورم صفراست اقای محترم درایران چی سرجاشه که حالا بانم باشه (3993597) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۳:۴۹:۳۴
جالبه بدونید از عراق پولهایشان را می آورند ایران به خاطر سود بالا (3994035) (alef-11)
 
مهدی حسنوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۰۲:۳۳
اگر شفایت اقتصادی وجود داشته باشه و درآمد مردم با استفاده از حساب های بانکی و اسناد مالکیت هر ساله رصد بشه و بر درآمدهای بالا مالیات بیشتر وضع بشه چیزی به نام تورم وجود نخواهد داشت و نیازی به پرداخت و دریافت سود نخواهد بود. این راه حل ساده سالهاست که در بلاد کفر اجرا میشه. (3991172) (alef-11)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۰:۱۵:۱۷
طرح جایگزین با انجام هزاران ساعت کار کارشناسی توسط اقتصاددانان و همچنین نظرات بعضی مراجع محترم نظیر آیت الله مکارم شیرازی تهیه شد و در بهار سال گذشته به کمیسیون اقتصادی مجلس نهم آمد اما طرفداران دولت در کمیسیون عمدا حضور نیافتند تا رای گیری نشود و طرح مصوب نشود .... دولت هم بشدت مخالف طرح بود و بهانه آوردند که بگذارید مجلس دهم با حوصله و دقت بیشتر این طرح بررسی شود و ما خود اصلا لایحه میدهیم....
اما هر کسی کوچکترین شناختی از گروه های سیاسی ایران داشته باشد میداند که قبیله قدرت و ثروت کارگزارانی کوچکترین عقیده ای به بانکداری غیر ربوی ندارد ؛ قبیله ای که رسما اعلام کرده که مرام اقتصادی شان لیبرال دمکرات است مگر میتواند طرحی برای بانکداری اسلامی داشته باشد...؟!!! (3992341) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۳:۴۸:۵۲
اگه وام ها قرض الحسنه باشه روی تورم هم اثر می گذارد (3994031) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۸:۱۱:۱۴
نتيجه عملكرد دولت هايي كه از پس از اتمام جنگ تحميلي روي كار آمده اند ، يكي هم عملكرد بانك ها است اول بايد ريشه يابي كرد كه چرا دولت هاي ما خوب نبوده اند و نيستند و بعد دنبال حل معلول بود. (3993618) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۱:۰۷:۰۲
ریشه اینکه از طریق سیستم بانکی کشور سفره همه مردم دچار و آلوده به لقمه های حرام شده است یعنی ...... وامصیبتا (3993787) (alef-11)
 
احمدعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۰:۱۴:۴۱
پیشنهاد می کنم تا زمانی که سیستم بانکداریمون اسلامی نشده از کلمه ربا بجای وام استفاده کنیم تا مردم متوجه باشن واقعا چه اتفاقی افتاده و میفته. (3990699) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۰:۴۶:۱۶
حرف حقه بنظرم (3990729) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۵:۳۲
درود بر شما
و بخاطر همين قبول نكردن دستورات الهي ست كه اينهمه مصيبت اقتصادي داريم (3990762) (alef-11)
 
موسي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۷:۱۳
ايران بهشت بانكداران دنيا

و بهشت سهامداران بانك هاي خصوصي ، كه خدا ميداند روس هستند ، عرب ، يهودي ، و....

هر كسي كه بتواند در بورس سهام بانك ها رو بخره (3990769) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۰۴:۴۶
محض اطلاع شما دوست عزیز تمام بانکهای بورسی سال گذشته تا الان حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد نزول داشتند. (3990886) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۰۷:۵۶
خلاصه مسلمان نیستند!!! (3990958) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۸:۱۸
چرا هیچکس بطور عملی با این دزدهای سرگردنه (بانک ها) برخورد نمی کند مردم را از هستی ساقط کردند وام های 4 درصد مال خواص زجر کشیده است و برای عوام مفسد 30 درصد .لازم است خواص یکی دو بار وام مثل مردم بگیرند تا درد کارخانه دار کاسب و بقیه را بفهمند. (3990773) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۱۸:۵۳
جناب ايت الله درود بر شما

فعلا كه جنابعالي تنها كسي از روحانيت هستيد كه دغدغه اين خلاف و انحراف از شرع رو ميبينيد و عليه ان به كرات صحبت ميكنيد

درود بر شما (3990774) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۸:۱۳:۳۹
با درود تنها نمی شود. اگر معتقد هستیم، هیچ کس نباید در چنین بانکهایی پول بگذارد یا وام (+ نزول) بگیرد. (3991716) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۸:۰۰:۵۴
شما بدون بانک نمیتونید جریان پولی رو کنترل کنید (3992170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۰۲:۲۱:۵۸
و الان که بانک ها جریان پولی را کنترل می فرمایند دقیقا چه کار می کنند؟

چرا واقعا مضاربه نمی کنند؟ می دانم چه خواهید گفت، خواهید گفت برای اینکه کار در این کشور یعنی دلالی. و این همان کاری است که بانک ها می کنند: از مردم پول می گیرند، با پول مردم برج می سازند؛ تا هروقت به اندازه ی کافی گران شد برج را آب کنند. در این میان هم چه سود کلان ببرند؛ چه سود کم، به مردم یک مقدار ثابت - به اصطلاح - سود می دهند. یعنی اقتصاد را از تولید به سمت دلالی هل می دهند؛ دستشان درد نکند. (3996373) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۰۷:۰۵:۴۳
اگر کمی اخبار مراجع تقلید را در سایتهای حوزوی پیگیری کنید خیلی روشن است که سالهاست غالب مراجع به طور مرتب تذکر میدهند مثلا معمولا پس از تعویض وزیر اقتصاد و دیدار با مراجع همه بیان یکنند در درس خارج فقه و اصول خود مرتب میگویند. (3995002) (alef-11)
 
مهدی
Denmark
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۴:۵۳:۳۳
بانکداری ما توام با ربا است و عقود اسلامی هم تنها بر روی کاغذ است و افرادی نیز در خصوص جریمه دیرکردها و نیز ارائه فاکتورهای صوری برای دریافت تسهیلات از ما سئوال می‌پرسند ما در جواب می‌گوییم که این موارد ربا و حرام است.
این صحبت ایت الله مکارمه خبرگذاری مهر (3995612) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۵:۰۹:۰۲
ایت الله سبحانی:اخذ دیرکرد در اسلام حرام است و این مشکل در سیستم بانگی باید رفع شود. (3995636) (alef-11)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۲۰:۱۶
كارشناسان بانكي و مديران اقتصادي ،
متاسفانه علم خود را بالاتر و اين حرف خداوند سبحان رو ناديده ميگيرند (3990775) (alef-11)
 
بخش خصوصي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۲۱:۴۵
هزاران درود بر شما
مردم رو از اينهمه ظلم بانكها نجات دهيد (3990778) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۲۳:۴۳
درود بر ايت الله
بانكها عامل بيكاري، تورم ، ركود

بانكها دشمن اقتصاد مقاومتي

بانكها در مقابل انقلاب و منافع ملي مردم (3990780) (alef-11)
 
محبی
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۲۴:۰۰
اینا 3 دهه است که اشک همه ملت رو در آوردن (3990781) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۱۱:۵۵
این همه فلاکت اقتصادی در مملکت ما ریشه در سیستم ربا خواری بانک های ایران است (3990828) (alef-13)
 
گیرنده نزول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۵۵:۳۶
بنده 4 سال پیش اشکم در اومد اونموقعی که وام باسود 35 % از بانک دولتی نزول کردم (3990874) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۴۱:۰۴
مساله اینجاست که سیستم جدید بانکداری با رویه گذشته که در آن یک شخص پول نزول داده و بعد مبلغ بیشتری طلب می کرد تفاوت اساسی کرده. الان بانک ها موسسات بزرگی هستند که هزاران نفر در آنها کار می کنند و باید هزینه آنها تامین شود. اگر بخواهد حقوق کارمندان بانک و هزینه تاسیس ساختمان و خرید تجهیزات و غیره را دولت پرداخت کند که دولت هم در نهایت باید از کیسه همه مردم (بیت المال) این بودجه را اختصاص دهد، اگر هم دولت ندهد، باید کسانی که از خدمات بانکی استفاده می کنند هزینه آن را بپردازند. بانک وام می دهد و برای این کار کارمزد یا سود تعیین می کند، برای آن که فرد گیرنده پرداخت پول را رها نکند، جریمه را قرار می دهد و... حالا آیا بهتر نیست اگر علمای محترم حوزه پیشنهادی دارند ارائه کنند که چطور می شود موسسات مالی داشت ولی نه هزینه آنها دولتی باشد و نه مردم پول آنها را بدهند؟ (3990797) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۱:۲۷:۲۰
کل حقوق و هزینه های سیستم و کارمندای بانک و هم حساب کنی بازم از چهار دصد تجاوز نمیکنه دکتر. (3991030) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۱:۱۷:۳۶
پس کشورهای بلاد کفر که وام یک و دو دهم می دهند کارمند ندارند. ما ادعا می کنیم همه جای دنیا از ما بیشتر حقوق میگیرند پورفسور (3991278) (alef-11)
 
جوجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۱:۲۸:۳۲
پروفسوردر بلاد کفر ملت وقتی پولشون رو تو بانک می زارن دنبال سود نیستند حتی بابت نگه داری پولشون هزینه هم پرداخت میکنن اما در بلاد اسلام اگه یک روز سود سپرده دیر بشه مومنین زمین وبه اسمون می دوزن ...عقل کل بانک اگه سود 18درصد به سپرده گذارهاش بده انهم مقطوع وبدون یک روز تاخیر واز این طرف وام 4درصد بده یعنی باید 14درصد از جیب بزاره ...یه کم بیندیش بعد اظهار نظر کن (3996705) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۲۱:۱۸:۲۷
جناب مهندس، اون مبلغ رو بالاخره نمیشه که از توی هوا خلق کرد، اونو کی باید بپردازه؟ شما فرض بگیر هر کارمند بانک مالی هزار تومن بگیره اصلا، اون هزار تومن رو شما می یایی و تامین می کنی؟ (3991881) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۶:۲۶:۵۱
بانکها خیلی راحت می تونن 80 درصد هزینه های خودشون رو کم کنند
مثل همه جای ذنیا با بانکداری الکترونیک
4 تا شعبه از یه بانک تو یه خیابون با 60 تا کارمند چه معنی داره (3991634) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۲۱:۱۷:۳۱
شما اگر خارجه تشریف ببرید می بنید که بانکهای عمده در هر محله شعبه دارن، مثلا در کانادا شعب بانکهای TD و RBC در خیابانها اصلی با فاصله کم حضور دارن و در هر محله هم می تونید اونها رو پیدا کنید. تعداد کارمندهای اونها هم کم نیست. ضمنا سیستم اونجا هم با گرفتن پول از مشتری می گرده، گر چه سود پایینه، هم برای وام دادن و هم برای کسی که پولش توی بانک هست ولی برای گرفتن یک چک بانکی شما باید هزینه بپردازید، بیشتر کارت های اعتباری هزینه سالیانه دارن و کلا درآمد بانک ها از مردم گرفته میشه. اگر چه همیشه و همیشه میشه جلوی ریخت و پاش های احتمالی رو گرفت، میشه رفت و آمدها رو کم کرد و ... (3991879) (alef-11)
 
راشا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۴۹:۱۵
كو گوش شنوا حضرت ايت الله
درود بر شما و دغدغه هايتان

گويا اينهمه سينه چاكان مذهب ، دغدغه ايي بابت اينهمه تذكر جنابعالي رو ندارند (3990806) (alef-13)
 
حسین
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۵۱:۰۶
سلام یک ابهامی دارم اگر کسی اهل فن هست ج آب بدهد ممنون .
اگر میزان سودی که بانکها میدهند برابر یا کمتر از تورم باشد ربا محسوب میشود یا نه ؟
شخصا در سال 89حدود 50 میلیون در بانک گذاشتم که سود آن 15%بود و بآ میشد 50 سکه بهار آزادی خرید اما در سال 91 ناگهان قیمت سکه سه برابر شد و پول من شده بود 58 میلیون اما با آن فقط میشد20 سکه خرید یعنی توان پولم به یک سوم رسید .حالا آیا این 8 میلیون که بانک داده میشود ربا ؟!
ممکن است گفته شود همین که قرار درصد گذاشتید میشود ربا اما توجه نمیشود که اسکناسی که در بانک میگذاریم در واقع نماینده اعتبار قدرت خرید است و گرنه یک کاغذ تراول 50 هزار تومانی به 100 تومان هم نمی ارزد اما قدرت و بعبارتی اعتبار آن است که ارزش تراول را بالا میبرد
لطفا فقط افراد مطلع پاسخ دهند . (3990808) (alef-13)
 
منصور
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۶:۴۶
اون دیکه بی عرضی خودتونه. من پولم را در بانک نمی گذارم و با اینکه خودم کارمند هستم هم اکنون سه تا جوان همسن و سال را شاغل کردم و با اینکه درآمد زیادی هم ندارم ولی به عشق خدا وقتی می بینم سه تا جوان به خاطر کاری که من شروع کردم ازدواج کردند و به زندگی امید دارند خدا را صدهزار مرتبه سپاسگزارم.
طرز فکر شما هم مثل همان بانکی رباخوار است. برای رضای خدا جلو بروید و توکل کنید بهش مطمئن باشید خدا کمک می کند. (3991575) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۲۲:۲۸:۵۵
ممنون از پاسخگویی .خب من متاسفانه بی عرضه هستم .حالا اون 8 میلیون ربا هست یا نه ؟!اگر هست چطور ربایی میشود که قدرت خرید آن بسیار کمتر شده و اگر ربا نیست پس چرا به سیستم بانکی ایراد گرفته میشود ؟! (3993382) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۱۶:۰۲
میرفتی سکه میخریدی چرا گذاشتی بانک (3991667) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۵۵:۴۸
علت اول انباشت ثروت از طریق رانت ارتباطی واطلاعاتی دوم عدم نظا رت بر افراد خاص ونیز امتیازات اقتصادی تحصیلی شغلی وهزاران علل ریز ودرشت (3990813) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۱:۵۷:۱۲
به همراه تعدادی شروع به ساخت واحد مسکونی کردیم (در یکی از شهرهای جنوب کشور). از بانک مسکن برای هر واحد 55 میلیون تومان وام گرفتیم. بعد از یک سال و نیم (طبق توافق قبلی) قرار بر قسط بندی وام شد. بانک می گوید اول 28 میلیون تومن سود مبلغ پرداختی را بدهید تا بعد ماهیانه 800 هزار تومان به مدت 12 سال قسط بندی کنم! (نزدیک 116 میلیون تومن به جای 55 تومان دریافت می کنند).
اگر 28 میلیون سود وام را پرداخت نکنیم با سود 34 درصد هر ماه به ان اضافه می شود.
می گوییم اگر به فرض همه مبلغ 55 میلیون را پرداخت کنیم و سود 28 میلیون را هم نقد بپردازیم می توانیم قرارداد را فسخ کنیم؟ می گوید خیر! باید 15 میلیون هم غرامت فسخ قرار داد را بپردازید.
ایا معنای بانک داری اسلامی همین است؟ (3990816) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۰۰:۳۳
اگر در سیستم بانکی ربا وجود دارد درآمد بانک ها حرام است خرید و فروش سهام آنها نیز حرام است . (3990820) (alef-13)
 
جلیل اهوازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۱۵:۵۵
بیش از سه دهه است که بانک ها پول مردم را با تبلیغات صدا و سیما و ... قرض الحسنه می گیرند و با سود های کلان به خود مردم میدهند .
نمی دانم بزرگی گناه این کار چقدر است ولی مطمئا هستم گناهش از ربا خواری بیشتر است . (3990830) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۲۱:۱۷
سلام خدا بر حضرت آیت الله جوادی ( حفظه الله )

ضمن عرض ارادت به محضر حضرتشان ، سوال اینجانب از ایشان این است :

اکنون برخی از افراد ناچار هستند مبلغی را در بانک به صورت سپرده بگذارند تا ضمن اینکه از محل سود آن قسمتی از هزینه های سرسام آور زندگی را تامین می کنند . " اصل پول " در مکان امنی قرار دارد و هدر نمی رود .
ولی اگر همین پول را در اختیار " فردی " بگذارند که به اصطلاح با آن کار کند و سود ناشی از کار را به صاحب پول پرداخت نماید ، متاسفانه به علت افول ارزش ها و معیارهای اخلاقی در جامعه و رواج " مال مردم خوری " بسیار محتمل است " اصل پول " را نیز بخورند و صاحب مال ، اصل دارایی اش را نیز از دست بدهد !
لطفا راهنمایی فرمایید تحت این شرایط ، تکلیف چیست و چه باید کرد ؟ (3990834) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۲۱:۰۲
همین ربا بودنذسیستم بانکی ما باعث این معضلات شده وقتی نزول بانکی برداشته باشه مردم پولشونو تو بورس یا کار تولیدی بکار میگیرند هم بیکاری حل میشه هم تورم نیست هم ربا نیست (3991671) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۴۲:۰۶
اگر مسلمان هستيم كه اينكار رباست و حتما جامع بودن شرع ، اگاه تر از اين مشكلات ماست كه با اگاهي از مسكلات مردم ، ان را حرام كرده
و راه درست اقتصاد رو نشون داده

پول بايد منشاء توليد و.... قرار بگيرد
اگر تنبل پروري و زندگي در كنار سود و بهره پول سپرده نباشه ، حتما اين پول در خدمت توليد كننده و چرخيدن بهتر اقتصاد حركت ميكنه (3991693) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۵:۰۱:۳۵
با پولی که دارید چند تا جوونو سرکار بیارید (3995621) (alef-11)
 
خان طومان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۲۴:۴۷
وقتی تورم هست ,بانکها باید باید سود بگیرن چون هرسال از ارزش پولشون کم میشه ....در جوامع قدیمی چیزی به نام تورم نبود و در نتیجه ربا غیر اخلاقی بود نه در جامعه های امروزی مثل ایران ...البته سود بانکها در ایران که عنوان اسلامی هم دارن از بانکهای کمونیستی هم بیشتره و عجیب تر هم اینکه یک هفته رو هم به نام بانکداری اسلامی نامگذاری کردن .....کور شوم لال شوم کر شوم /لیک محال است که من خر شوم .... (3990836) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۰:۰۵:۵۷
عامل اصلی ایجاد و افزایش تورم خود بانکها و در رأس آنها بانک مرکزی است تا بهانه برای چاپیدن جیب مردم را داشته باشند. (3991228) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۳۲:۲۶
يكي از علل تورم لجام گسيخته همين ربا و نزولخواريه.
وعده ي ما سر پل ذهاب (3990843) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۲:۴۳:۱۷
اختلاس
ربا
خشونت و..
تا کی باید این اشتباهات تکرار شود (3990856) (alef-13)
 
پیمان
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۰۲:۱۸
شرکت های خودروسازی هم ربا میخورند..ماشین رو با چک میفروشند. بعد جریمه دیرکرد میگیرند... اخه این همه ظلم چرا؟! به کی ؟! بعد میگن چرا پیشرفت نمیکنیم؟ کسی که با خدا و بنده اش دشمنی میکند به جایی نمیرسد... (3990882) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۰۲:۵۴
با سلام،کتابی به نام پژوهشی در باب قرض الحسنه در اسلام تألیف دکتر مرتضی پویان از سوی انتشارات چاپ و نشر بین الملل در سال 1393 منتشر شده است. درانتهای کتاب پیوستی دارد تحت عنوان ربا در وامهای بانکی و صندوقهای قرض الحسنه که البته مؤلف ضمن تحلیل بحث تلاش نموده راهکارهایی ارائه دهد.لینک مطلب در بخش کتاب سایت الف در ادامه می آید.
http://alef.ir/vdcdzx0s9yt0zk6.2a2y.html?302506 (3990883) (alef-13)
 
آلامتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۰۶:۵۵
با سلام اگر میشه این پیام را نمایش بدهید . من حقوق بگیر هستم و چهار سال پیش مبلغ4میلیون از بانک ملی وام گرفتم و اقساط آن ماهانه از حقوقم کسر می شد تا آخرین قسط که مرداد ماه امسال از حقوقم کسر شد و به حساب خودم وام را تصفیه کرده ام . تا چند روز قبل که برای گرفتن کارت اعتباری از بانک ملت درخواست استعلام دادم مبلغی معوقه از بانک ملی برایم درج شده بود . وقتی به بانک مراجعه کردم و گفتم طبق فیش حقوقی بنده تمام اقساط را پرداخت کرده ام کارمند بانک جواب داد بله شما پرداخت کرده اید اما با تاخیر ، چون بعلت دیر پرداخت شدن حقوق از طرف اداره، کسورات هم دیر به بانک پرداخت شده و باید بابت دیرکرد چهارسال مبلغ157هزار تومان پرداخت کنید . سوال بنده اینه که آیا این بانکداری اسلامی است ؟ اگر اداره کسورات را دیر پرداخت کرده گناه من کارمند چیه که باید جریمه ی تاخیر دیگران را بپردازم؟!!!! (3990887) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۶:۲۴:۰۰
برو خدا رو شکر کن بچه های کارگاه ما 6 ماه حقوق معوق دارند وام هم گرفتند (3991122) (alef-11)
 
الف
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۲۹:۴۹
من خودم کارمند بانکم صد بار به همکارام گفتم که سیتم بانکی مان ایراد شرعی دارد عین ربا است اما کو گوش شنوا خدا به دادمان برسد (3990913) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۵۱:۵۳
حالا که همه میدونن چرا پس کاری انجام نمیدن؟
چرا سایر علما و فقها ساکتن؟
اگه از لحاظ فقهی فرمایش ایشان را قبول ندارن بفرمایند اگه قبول دارند پس چرا ساکتن؟
چرا مسولین کاری نمیکنن؟
مگه اسلام رو قبول ندارن؟
مگه انقلاب نکردیم که اسلام حاکم بشه؟
مگر حضرت پیغمبر نفرمودن که رباخواری هفتاد بار بدتر از زناست
حالا چرا سایر فقها و همه مسولان در برابر چنین حرامی سکوت کردن؟
آیا خودشان ربا میگرند یا در جرم و گناه رباخوار شریکن؟
خدا همه ما رو نجات بده (3990940) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۵۲:۲۵
هیچ فقیهی ساکت نیست (3991215) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۰۰:۰۶
ریشه کجاست؟!مگر ما ناظر قانون شرع عرف انسانیت هیچی نداریم؟!چرا چند نفر اعدام نشدند از عین همه حقوق نجومی و اختلاس و (3990946) (alef-13)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۱۸:۱۰
همه رو.به نحوی حروم خور کردن ، بعد میگن چرا اوضاع اخلاقی و ایمانی و روحی و .... مردم این شده.......
رحمت به آقای جوادی آملی که بازم میگن .
کپ گوش شنوا؟ (3990970) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۱۸:۲۴
عرضی دارم خدمت آقایون مراجع و علما اینکه یک تیمی تشکیل شود شامل نمایندگان هریک از مراجع و بانک مرکزی و این مسئله را یک برای برای همیشه در ایران حل کند واقعا کار دشواری است آنهم در جمهوری اسلامی ؟!!
قبول کنیم که برخی از دوستان حوصله کار عملی ندارند و صرفا به حرف و بیانیه بسنده می کنند اینطوری همیشه در موضع قدرت اند و زیر بار هیچ مسئولیتی نمی روند (3990971) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۲۹:۱۲
حاج آقا فقط گفتن و اشک ریختن از شما بزرگوار سلب مسولیت نمی شود. از شما انتظار برخورد بیشتر با این نظام بانکی داریم که از فقیر (وام گیرنده) سود می گیرد و به سرمایه دار سود می دهد و حتی هزینه های خود را با دریافت از فقیر (وام گیرنده ) انجام می دهد. (3990988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۰:۴۴:۵۰
خب راه کار بدین . اگه بانک سود نده کی پولش رو اونجا میزاره ؟؟؟؟ میدونید چقدر ریزش مشتری داریم در نتیجه باید خیلی از شعبه ها بسته بشن خیلی ها بیکار میشن /// سلبی تر رفتار کنیم اصلا بانک ها رو کلا ببندیم خیال خودمون رو راحت کنیم حالا چطوری پول رو تو جامعه بچرخونیم ؟؟؟
سود بانک ها رو کم کنیم یک دولت انجام میده یک دولت دیگه نه زیاد هم میکنه
الان فردی که تضمین شغلی نداره باید چکار کنه ؟؟؟جز اینه که یک سرمایه با بدبختی به هم بروسونه بزاره تو بانک تا سود بگیره و زنده بمونه
برای ملت چیکار کردین چی میخواهین ؟؟؟؟ سیستم رو ناخواسته طوری چیدین که یک عده تو جامعه بیکار بمونن خب اینا جز با سود بانکی چطوری یک درامد تضمین سده داشته باشن ؟؟؟
مادر تمام فساد ها فقر هستش من همینجا اعلام میکنم اگه یک کار تضمین شده با ماهی ۲ ملیون داشته باشم حاظر نیستم سود بانکی بگیرم چون حرامه ولی من بیکار با کدوم پشتوانه زندگی کنم اومد چند ماه نتونستم پول در بیارم تکلیف من جیه ؟؟؟؟ جواب زن و بچه و ... رو کی میده ؟؟؟؟ منم مجبور هستم تن به ربا بدم چون فقیر هستم . (3990996) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۲:۳۶:۱۴
ديليل بيكاري شما همين رباست
اگه همه مردم به جاي پول گذاشتن در بانك و سود گرفتن يه كار و توليد شروع كنند
هم ككشور بي نياز به واردات ميشه
هم دولت ماليات ميگيره و بي نياز به نفت
هم اشتغال زايي ميشه
و هم مردم سالم تر هستند ولي اين ربا ريشه اقتصاد كشور را خشك كرده
بايد كل سيستم بانكي اصلاح بشه نه اينكه بانكها رو ببنديم
بايد ربا ممنوع بشه نه اينكه سود بانكي معقول نديم
بايد به توليد كننده وام بديم نه اختلاس كننده
بايد تورم كم بشه كه سود بياد پايين و انگيزه سرمايه گذاري در توليد بره بالا نه اينكه پول بي پشتوانه چاپ كنيم كه تورم بره بالا كه مجبور باشيم سود پول بديم (3992544) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۸:۲۲:۲۶
باید با مطالعه راه حل عملی پیدا کرد. باید صورت شرعی پیداکند.سرمایه گزار سرمایه اش را در اختیار میگدارد (بانک یا هر تشکیلاتی دیگر) وبا آن کار مولد و اقتصادی میکنند. آن تشکیلات هزینه هایی دارد وبابت کاری هم که انجام داده دستمزد میخواهد که درست است. سهمی هم به سرمایه گزار میرسد. چه گونه عملی میشود؟. آن راه را پیدا کنید. (3991147) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۲۸:۲۰
ریشه همه مشکلات کشور تبعیض و بی عدالتی است و مقصر اصلی تدوین کننده ها و تایید کننده های قوانین نامتعارف .
مجوز برج سازی در شرایط نامتعارف را چه کسانی با چه رشوه هایی صادر می کنند !؟ .
چرا باید حتی وام ازدواج هم یک بهره 4 درصدی داشته باشد ولی نمایندگان مجلس متقاضی بخشش وام های 99 میلیونی باشند ؟!
چطور پرداخت وام به برخی ها بدون بهره امکان پذیر شده است و برای مردم عادی خیر؟
زیشه همه فساد ها تبعیض و بی عدالتی است . (3991189) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۴۰:۳۸
درود بر ایشان .من نمی دانم چطور مسولین اجازه می دم بانک ها تا اینقدر ربوی باشند مگر ربا با توجه به احکام دین مبین اسلام حرام نیست؟! ای کاش مسولین و علمای بیشتری با این ربای بانک ها که عامل ورشکستگی تولید و بیکاری مردم است
مبارزه کنند (3991199) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۴۶:۱۱
حالا اگه مراجع تقلید می گفتن بانکها سود کم می گیرن وباید بیشتر بشه سریع بانکها این کار رو می کردن ولی الان محل نمی گذارند (3991206) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۵۲:۵۱
آقا جان تا یک راهکار منطقی و اصولی و کارشناسی شده که به نفع مردم باشه نتونیم جایگزین کنیم تغییرات ناگهانی و احساسی میتونه دوباره کار دست همه بده حالا کجای مملکت درسته که اینجاش درست باشه علت گیر دادن به بانکها چیه؟ (3991216) (alef-11)
 
عماد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۳:۳۱:۴۶
شما متوجه عمق فاجعه نیستید. ربا اقتصاد را طوری میپوساند که ظاهر باقی مانده از ان بی هیچ علامتی ناگهان و برای همیشه فرومیریزد. چیزی که واقعا کار دست همه میدهد. (3991456) (alef-13)
 
عبدا...
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۱:۱۳:۳۵
برای ساخت خانه ای وام برداشتم جریمه تاخیر در سال 91 حدود 9 میلیون برای سه ماه شد دو روز به چشمان بچه هام نگاه کرده و می گریستم .حضرت آیت ا... حرف دل مردم را زدن (3991273) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۱:۵۲:۵۲
ازپیروزی انقلاب تاکنون جامعه وبانکهای ما ربوی است بجای اشگ ریختن راههای عملی برای برون رفت از این معضل اجتماعی راه حل ارائه فرمائید مگر نمیدانیم اسلام برای کلیه مسائل بشری راه حل دارد (3991336) (alef-13)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۴۳:۴۳
من هم با اینکه کارمند بانک هستم با نظرات حاج آقا موافقم ولی مشکل اصلی در کجاست ؟ اول در انسانیت هست الان هم موسساتی هستند که پول شما را قرض الحسنه میگیرند و قرض‌الحسنه وام میدهند پس انسانیت مهمترین وجه هست و بر هر ابزار و سیستمی برتری دارد پس اول آدمها را بسازیم دوم اگر مورد اول خیلی الان جواب نمیدهد ابزار و سیستم را درست کنیم اینطور فساد خیلی کمتر میشود تورم در حد صفر شود تا خیانتی به ارزش وجوه مردم نزد بانک نشود سود بانکی صفر شود و بانک فقط با کارمزد خدماتش اداره شود و هر کس که از بانک وام می گیرد تحت حسابرسی شفاف و دقیق قرار گیرد تا مقداری از سودش به سپرده گذاران تعلق گیرد البته بدون تعیین درصد قبلی اگر هم ضرر کرد که سپرده گذاران هم در ضرر او شریک شوند راه حل خیلی ساده هست انسانیت و جمع کردن بساطی که فقط به نفع سرمایه داران گردن کلفت چیده شده بسم الله ما هم آماده اعتصاب و گوش دادن به فتوای ایشان هستیم حاج آقا شجاعت داشته باش و فتوای تحریم سیستم بانکی رو بده (3991409) (alef-13)
 
راوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۵۱:۳۲
اگر فرض کنیم تورم 10 درصد باشد الان سود 15 درصد است یعنی 5 درصد سود به مردم می دهند این کجاش ربا هست ؟ الان دولت گیر کرده می خواد رای بیارد رفته سراغ این و اون تا بگند بانکها بدند سود ندهد پول مردم را از دستشون بگیرند .سوال جریمه پلیس ربا نیست شما جریمه ندهی باید دو برابر بدهی ربا نیست ؟ اگر کار باشد تولید باشد تورم میاد پایین بانکها هم سر و سامان می گیرند . تازه خیلی ها با همین وام گرفتن ها صاحب همه چیز شدند اگر پول مردم دست تولید کننده نباشد از کجا تامین مالی صورت می گیرد یعنی دولت به کسی وام می دهد ؟ دولت تو دخل و خرج خودش مونده .ای بابا مدیریت نیست انصاف نیست کارایی نیست وگرنه بانک فی نقسه بد نیست (3991414) (alef-13)
 
سید مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۴:۰۰:۴۳
حذف ربا تنها یک راه دارد و آن احیای پول ثابت اسلام به جای پول متغیر و اعتباری غرب است. برای این کار حوزه باید اول از همه جواب دهد که این پول اعتباری برابر چه مقدار کالا است و اگر فهمیدند که این پول متغیر است و نمی توان با آن احکام اسلام را جاری کرد, آن گاه به خود آمده تومان را بر پایه اضعافی از طلا تعریف کرده و معلوم خواهند کرد هر تومان چقدر کالا خواهد ارزید و این تا ابد ثابت است. (3991490) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۶:۱۷:۴۶
اينها همه نشانه ناكارامدي سيستم است (3991626) (alef-11)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۶:۳۸:۱۰
سلام دوستي دارم كه از بانك كشاورزي 20 ميليون وام گرفته و چند گاو خريده كه نان زن و بچه را بدهد. تا كنون 40 ميليون بابت اين وام به بانك كشاورزي داده و هنوز ميليون مانده! هر چه هم جويا مي شود كه چگونه سود را حساب مي كنيد گه به اين ارقام مي رسيد كسي جوابگويش نيست. از سوي ديگر كافي است كمي تعلل كند تا بانك منزل مسكوني در گرو وام را به ثمن بخس به حراج سوري ! بگذارد.حالا اسمش را بگذاريم اسلامي ! (3991642) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۷:۴۸:۰۸
تنها بانک سالم درایران بانک کشاورزیه الکی جوسازی نکن وامهای کشاورزان را تمدید می کنه 6درصد جریمه را می بخشه درخدمت تولید وکشاورزی ایرانه (3993601) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۹:۵۱:۲۵
بخش عظیمی از نیروی حقوق بگیر چه شاغل و چه باز نشسته بانکی را خود بانکها از محل درآمد خود پرداخت میکنند.
با فرمایش حاج آقا باید دریافت سود حذف شود یعنی کلیه بانکها مانند سایر کارکنان دولت این پول از مردم بگیرند و بدون پرداخت سود و دریافت سود آن را به دیگران واگذار نمایند اگر این طور بشود بانکها کاملاً اسلامی میشوند.
توجه داشته باشید آیا دولت از عهده پرداخت هزینه های پرسنلی و اداری بر میآید؟ یعنی باید مانند سایر ادارات برای آن بودجه در نظر بگیرد و این با کوچک کردن دولت منافات دارد.
در ثانی در مملکت ما دو سوم جمعیت یا شغل خدماتی دارند یا تبلیغی، آنوقت دولت چگونه و با کدام درآمد بیاید یک قوز دیگر برای خودش اضافه کند.
یک بار آمدند با اسم ایمه صندوقهای قرض الحسنه باز کردند دیدند نمیشود، یک بار آمدند بانک قرض‌الحسنه باز کردند باز دیدند چرخش نمیگردد.
من از حاج آقا تقاضا دارم این را صادقانه میگویم که به یک عده افراد روحانی مجوز بانک روحانیت بدهند شاید گره کار باز شود زیرا آنها نه اهل ربا خواری هستند نه اهل اختلاس، دنیای خود را هم که فدا کردند شاید مشکل حل شد. اینطور که نمیشود نیرو هایی که فکر میکنند دارند برای امام زمان (ع)کار میکنند ربا خوار و حرامخوار معرفی شوند و آنقدر سرکوب بشوند که با اختلاس خود زنی کنند، یکی برود کانادا، یکی برود فلان جا، (3991782) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۷:۵۹:۱۴
زمان انقلاب اسمش رو گذاشتن بانکداری بدون ربا یعنی همومن بانکداری غربی که می خواهیم ربا نداشته باشه، اصلا بانکداری اسلامی نداریم، بگید بانکداری بدون ربا (اگر اجرا شود)
خود آقایون حوزوی باید بانکداری اسلامی رو تعریف کنند. (3992165) (alef-11)
 
جمعي از كاركنان زير ساخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۱:۴۵:۳۰
بايد يك انقلاب عظيم در بانكها وسيستم بانكي ايجاد شود . پست بانك در سال 94 بعد از اين كه سودها به18درصد تعغير پيدا كرده بود به كارمندان ارتباطات زير ساخت وامهايي داد كه 21درصد محاسبه شد و بيچاره كارمندان بعلت نياز مجبور به دريافت اين وام شدن (3992498) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۳:۰۷:۵۳
در اینکه سیستم بانکداری ایران پدر مردم را درآورده است شکی نیست. اما کدام یک از من و شمایی که اعتقاد کامل به ربوی بودن بانکها داریم، در اوضاع فعلی حاضر هستیم به یک فردی که نیاز به وام برای خرید مسکن دارد برای مثال 20 میلیون تومان از پول خودمان قرض دهیم که مثلا 10 سال بعد که ارزش پولمان به یک پنجم تقلیل یافته همان مبلغ را پس بگیریم.
اساسا صحبت از ربوی بودن بدون ارائه یک راهکار مناسب و جایگزین در شرایط فعلی منطقی نیست. (3992590) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۲۱:۲۷:۳۳
حذف ربا تنها یک راه دارد و آن احیای پول ثابت اسلام به جای پول متغیر و اعتباری غرب است. برای این کار حوزه باید اول از همه جواب دهد که این پول اعتباری برابر چه مقدار کالا است و اگر فهمیدند که این پول متغیر است و نمی توان با آن احکام اسلام را جاری کرد, تومان را بر پایه اضعافی از طلا تعریف کرده و معلوم حوهد شد هر تومان چقدر کالا خواهد ارزید و این پول تا ابد ثابت است. (3993314) (alef-11)
 
علی مرتضایی
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۰:۴۸:۲۸
اولاً عقود اسلامی در قانون بانکداری بدون ربا اسلامی عمل نمی شود که همه هم این را می دانند .بانکها با علم به اینکه پرداخت وام را با سرپوش غیر واقعی عقود اسلامی پرداخت می کنند.اولاً: هرچه به نام سود بگیرند ربا وحرام است.ثانیاً بانکداری اسلامی را نا کارآمد به دنیا معرفی می کنند.لذا بر دستگاه قضایی است که پرونده غیر واقعی بانکها را بر اساس واقعیت بررسی واصدار حکم شرعی وقانونی نماید . (3993503) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۰:۵۴:۵۳
بنظر می رسد راه حل حذف ربا از سیستم بانکی می تواند شامل موارد ذیل باشد:
1- تامین درصدی از صندوق ذخیره کشور برای اعطا وام به نیازمندان واقعی نظیر تولیدکنندگان کالاها و خدمات واقعی مورد نیاز مردم بدون اخذ هیچ سودی. بدیهی است هزینه انجام این کار بطور طبیعی با بالارفتن تولید و ثروت جامعه و اخذ مالیات معقول و منطقی توسط دولت جبران می شود و لذا عدم دریافت سود هم مشکلی را ایجاد نخواهد کرد بلکه سبب افزایش رزق و روزی حلال در جامعه و رونق تولید خواهد شد.
2- به مردم اعلام شود که بانکها به افرادی که پولشان را به بانک می سپرند تسهیلاتی نظیر نگهداری تضمینی پول آنها برای مدت معین بدون گرفتن حق نگهداری را خواهد داد.
3- افراد حداقل به میزان 50 درصد پولی که سپرده اند را می توانند در زمان مورد نیاز وام دریافت کنند و یا به میزان 30 درصد افراد دیگری را که واجد شرایط هستند از این تسهیلات بهره مند نمایند.
4-.... (4224181) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.