نظر منتشر شده
۷۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 272870
واکنش به کشف پیکر شهدای عملیات کربلای٤؛
١٧٥ «اسطوره»‎
الناز محمدی*، 5 خرداد 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
بازگشت ۱۷۵ «ماهی اروند» به وطن. «کربلای چهار»، در آن سه شب سرد زمستانی‌ سال ۶۵ که خون و آتش بود و گلوله، آنها را از ایران گرفت و حالا، ماهیان شجاع اروند که رفته بودند تا جزیره ماهی را بگیرند و «گلوله‌گیر» شدند، به ایران برگشته‌اند. از مرز شلمچه، بعد از ۲۹ سال، دست‌بسته، زنده به گور شده.

خبر هفته پیش آمد؛ این بار اما متفاوت‌تر از همیشه. فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت این کمیته پیکر ۲۷۰ شهید را پیدا کرده که ۱۷۵ نفر آنها در عملیات کربلای چهار جنگیده‌اند؛ عملیاتی که رزمنده‌ها هنوز هم که هنوز است، وقتی نامش به میان می‌آید، اخم‌هایشان را توی هم می‌کنند. آنطور که «محمد باقرزاده» هفته پیش خبر داد، پیکرهای پنج شهید در منطقه فاو، ۱۷۵ شهید در منطقه ابوفلوس، هشت شهید در شلمچه، ۲۱ شهید در مجنون، ۴۰ شهید در شرق دجله و جاده خندق و ۲۱ شهید در منطقه زبیدات کشف و از مرز شلمچه وارد ایران شد.


تا اینجا، ماجرا مانند همه این سالهاست؛ سال‌هایی که خانواده‌های شهدای مفقود‌الاثر در نبود فرزندان، همسران و پدرانشان سوختند و کم‌کم کمیته جست‌وجوی مفقودین آنها را با نام و بی‌نام پیدا کردند و به وطن بازگرداندند. داستان این پیدا شدن اما با بیشتر پیدا شدن‌های این ۲۷ سال، بعد از تمام شدن جنگ ایران و عراق فرق می‌کرد. این بار، انتشار یک جمله از زبان فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح، خیلی‌ها را تکان داد، احساساتی کرد، احترام برانگیخت، معجزه کرد: «این شمار پیکرهای مطهر متعلق به غواصان عملیات کربلای ۴ است که با دستان بسته به شهادت رسیده و زنده به گور شدند. بعضی پیکرهای مطهر این شهدا زمانی که کشف شد، هیچ جراحتی نداشتند و متوجه شدیم که آنها زنده به گور شدند و امروز همین جنایات توسط تکفیری‌ها در کشورهای مسلمان رخ می‌دهد.» بعد از آن بود که واکنش‌ها شروع شد؛ دهه پنجاهی و شصتی و هفتادی نداشت. اگر در هشت سالی که رزمنده‌های ایرانی با عراقی‌ها جنگیدند، فضای مجازی، تلفن همراه و «کامنت و لایک» نبود و واکنش‌ها واقعی‌تر از الان، این روز‌ها اما این فضای مجازی را واکنش‌هایی پر کرده که شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد؛ آن از سوی نسلی که خاطره‌ای از جنگ ندارد. فیسبوک و اینستاگرام و توییتر پر شد از غواصان عملیات کربلای چهار که جوان بودند و شجاع و بعد «شهید».


این واکنش‌های مجازی هنوز هم بعد از گذشت پنج روز از انتشار این خبر ادامه دارد؛ واکنش‌هایی که بیشتر درباره دست بسته بودن و زنده به گور شدن این ۱۷۵ شهید است. یکی درباره آنها شعر می‌گوید، یکی متن می‌نویسد و یکی با عکس‌های قدیمی‌شان کلیپ می‌سازد. یکی از پربیننده‌ترین متن‌هایی را که در روزهای گذشته دراین‌باره نوشته و بار‌ها هم‌خوانده شد، «سمیه شادکام»، درباره کوچکترین عمویش، «مسعود شادکام» نوشت و به همراه عکس او در فیسبوک منتشر کرد؛ عموی کوچکش که در سن و ‌سال کم به همراه چهار پسرعموی دیگرش در کربلای چهار جنگید و شهید شد: «صاحب این عکس، کوچکترین عموی من هست. خالق شاد‌ترین لحظات کودکی من. وقتی برای بار نمی‌دونم چندم، عروسکمو از دست پسرا نجات می‌داد و دوباره گلوشو با کوک‌های درشت برام می‌دوخت. می‌گفت عمو گریه نکن، ببین مثل اولش شد. به قول خالد حسینی آدما گاهی یه جا می‌مونن برا همیشه و من حس می‌کنم هنوز تو اتاق زیرزمین خونه مادربزرگم موندم و هنوز دارم به دستاش که هنوز مردونه نشده نگاه می‌کنم. می‌گم عمو همه ازت عصبانی هستند که می‌خوای دوباره بری جبهه. بلند می‌خنده و می‌گه «هیچی نمی‌شه عمو، من مواظبم. باور می‌کنم.» خبر کربلای چهار میاد. بابا می‌ره برای شناسایی جسد. می‌گن هیچی از اجساد نمونده، بیشترشون متلاشی شدند. بابا می‌گه تو پاش ترکش داشت پیداش می‌کنم. صد‌ها جسد متلاشی و نیمه‌خورده شده رو می‌بینه، نیست. چند هفته بعد بابا می‌ره یه تیکه گوشت سوخته چسبیده به یه پلاک رو به جای جسد جلالش تحویل می‌گیره. خداحافظی از مسعود ولی رو دلمون می‌مونه. می‌گن ۱۷۵ نفر بودند، کربلای چهار؛ دست بسته و زنده به گور. اگر بین اونا بوده باشه، دلم پاره پاره می‌شه.»

و اینها فقط نمونه‌ای از حجم زیاد متن‌ها و نظرهایی است که این روز‌ها در شبکه‌های مجازی منتشر و دست به دست می‌شود: «عنایت»، روزنامه نگار در صفحه فیسبوکش دراین‌باره نوشته: «بیایید و تحویل بگیرید پیکر سالم و دست بسته فرزندانتان را. چند ‌سال گذشته و شما چند ‌سال چشم انتظار مردانتان بودید... حالا مرد‌تر از قبل رسیده‌اند. راستی چقدر باید از مردانگی نوشت و گفت تا رسید به کف پای‌شان؟ پیکر ١٧۵ شهید غواص با دستان بسته پیدا شد.» «سمیه» نظرش را در این باره، اینطور نوشته است: «مدام در سرم ۱۷۵ می‌چرخد. صد و هفتاد و پنج غواص شهید. روایت شهادتشان لرزه بر اندام می‌نشاند. درد شهادتشان به اندازه درد جنگ برای هر جامعه‌ای بزرگ است. نحوه شهادتشان به اندازه داغ سینه تک تک مادران فرزند از دست داده جانکاه است. مدام صد و هفتاد و پنج در سرم می‌چرخد و به تک تصویرهای خشونتی فکر می‌کنم که در دنیای رسانه دست به دست می‌چرخد و به شهادتی مظلومانه که آنچنان که باید بر جان سر شده ما تأثیر نمی‌گذارد. صد و هفتاد و پنج جوانی که با دستانی بسته، شاهد و روایت گر مرگ خویش شدند. شهدایی که هرگز نمرده‌اند، نه در لحظه شهادت و نه پس از شهادت، یادشان زنده.»

و حالا این شعرهاست که درباره این ۱۷۵ شهید دست به دست می‌شود: «فغان ز جغد جنگ و مرغوای او / که تا ابد بریده باد نای او / بریده باد نای او و تا ابد / گسسته و شکسته پر و پای او.» و «ماهیان اروند به نام کوچک صدا می‌زنند؛ ١٧۵ اسم را، غواصان اما با دستان بسته ٣٠‌سال شنا کردند؛ بى‌صدا رفتند و آخر در آغوش دریا آرام گرفتند. ماهیان اروند هنوز صدا مى‌زنند. هنوز» و «صد و هفتاد و پنج تا ماهی عاشق / صد و هفتاد و پنج دریا تو یک قایق / صد و هفتاد و پنج یوسف که برگشتن / یه جوری که نهنگا هم دارن هق هق.»

«کامیار» هم یک پسر ۱۸ ساله است و خارج از ایران زندگی می‌کند، دراین‌باره نوشته: «این یک تراژدی انسانی است در قرن بیست و یکم و باز هم ثابت می‌کند که جنگ چقدر بد است. خبر پیدا شدن اجساد ۱۷۵ غواص ایرانی که سال‌ها پیش در جنگ زنده به گور شدند، قلب همه ایرانیان را در همه جای دنیا به درد آورد. من هم مثل همه به این سربازان شهید وطن ادای احترام می‌کنم. جاوید نام و یاد این مدافعان مظلوم وطنم.» و «زهرا» در قسمت نظرات خبر این اتفاق در یکی از سایت‌های خبری نوشته است: «هاتفان غیرت و امنیت، جگرگوشه‌های عزیز ملت، مظلومان همیشه تاریخ فدای قدمتان. دوست دارم بگم دور سرتان اما شما که سر ندارید عزیزان دل، دردانه‌های جان خوش آمدید کاش می‌شد قدم‌هایتان را بوسه باران کرد. لحظه لحظه امنیت‌مان را شما ارزانی کردید، پس همه گل‌های وطن ارزانی قدمتان.»

بغضی که در گلوی هم‌رزمی‌ها شکست
خبر بازگشت ۱۷۵ شهید غواص عملیات کربلای چهار اما فقط مردم عادی را درگیر خود نکرده؛ رزمنده‌های کربلای چهار، این پنج روز را اما با یک آشوب آشنا در دل‌هایشان گذرانده‌اند. آنها منتظرند هرچه زود‌تر اسامی آنها اعلام شود تا بدانند کدام رفقایشان بعد از ۲۹‌سال دوباره برای دیدارشان برگشته‌اند. «محسن برزگر محمدی»، جانباز ۷۰‌درصد که وقتی به جنگ رفت ۱۳ ساله بود و ۱۲ ماه در جبهه‌ها جنگید، یکی از آنهاست. او در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید: «من زمان جنگ غواص بودم ولی در عملیات کربلای چهار غواص نبودم چون دستم آسیب دیده و در گچ بود و به همین دلیل نمی‌توانستم وارد آب شوم. در کربلای چهار نیرو‌ها را تا محور بردم. همین مسعود شادکام که حالا عکسش دست به دست می‌شود، رفیقم بود. آنها پنج پسر عمو بودند که شهید شدند. منطقه صعب‌العبور بود و عراقی‌ها فکرش را نمی‌کردند ولی به‌دلیل دسترسی نزدیکش به بصره ما می‌خواستیم دست عراق را از آن منطقه کوتاه کنیم. این عملیات شروع شد از ابتدا هم همه گفتند این عملیات سخت است. آموزش‌های زیادی دیدیم، من چند بار برای شناسایی رفتم. عملیات از یک بعد ناموفق بود ولی از بعد نظامی نه، چون ما تمام استحکامات نظامی را از بین بردیم و به همین دلیل عملیات کربلای ۵ موفق شد اما این یک واقعیت است که عملیات کربلای چهار فوق‌العاده تلخ و سختی بود. مثلا در گردان ثارالله، از ۳۰۰ نفری که به آب زدند، ۵۰ نفر سالم برگشتند. چون عراق ما را با چهار لول و دو لول می‌زد. شب بود ولی از روز روشن‌تر بود؛ آن‌قدر که منور زد و آتش ریخت. همه را می‌شد دید.» و با بغض درباره واکنش‌های چند روز گذشته جوانان ایرانی به خبر کشف پیکرهای ۱۷۵ شهید دست بسته می‌گوید: «اگر در سال‌های گذشته جوانان ایرانی با رزمنده‌ها و شهدا ارتباط خوبی نداشتند و تعدادی از آنها حتی به آنها احترام هم نمی‌گذاشتند، من خودم را مقصر می‌دانم. در ایران هشت‌سال جنگ شد و اتفاقات زیادی افتاد. در آن هشت‌سال جنگ افرادی به جبهه رفتند که محصل و دانشجو بودند و کسی آنها را به زور نبرد. مقصر، من و امثال من هستیم که نتوانستیم این فرهنگ را جا بیندازیم که اگر الان هم لازم باشد نسل جوان بلند می‌شود و برای دفاع از وطن می‌رود. این البته به این موضوع هم بر می‌گردد که واقعیت‌های جنگ گفته نشده و این مسأله ما را خیلی آزار می‌دهد. جنگ هم شادی داشت، هم تلخی ولی بعد از جنگ مسئولان آنطور که باید به موضوع جنگ توجه نکردند.» او ادامه می‌دهد: «در حال حاضر ۶۵‌درصد والدین شهدا از دنیا رفته‌اند و میانگین سن آنها ۷۵‌سال است. ۳۰‌درصد جانبازان و آزاده‌ها از دنیا رفته‌اند و میانگین سنی فرزندان شهدا ۳۵‌سال شده است ولی ما هنوز از ارزش‌های این شهدا دفاع نکرده‌ایم. من به‌هرحال اما از نسل جدید تشکر می‌کنم که به خبر پیدا شدن این ۱۷۵ سردار رشید با دست‌های بسته واکنش نشان می‌دهند.»


«جواد کافی» یکی دیگر از کسانی است که این روز‌ها گوش به زنگ است تا خبری از نام‌های شهدای تازه پیدا شده، بشنود. او که در عملیات کربلای چهار تخریبچی و غواص گردان یاسین، یکی از گردان‌هایی که بیشترین شهید را در آن عملیات داد، بود و یکی از کسانی است که زنده ماند، درباره سوم تا ٥ دی‌ سال ۶۵، یعنی روزهای عملیات کربلای چهار اینطور به «شهروند» می‌گوید: «آن شب شب غریبی بود، بچه‌ها حالت خاصی داشتند. قرار بود اتفاق مهمی بیفتد. ۳۰۰ گردان وارد عملیات شده بود و قرار بود با وسعت زیاد عملیات انجام شود، کار بسیار دشوار بود. ماموریتی که به ما واگذار شده بود این بود که جزیره ماهی را بگیریم که هفت کیلومتر داخل خاک عراق بود. ما باید وارد رودخانه اروند می‌شدیم و سه نفر قرار بود سرشان از آب بیرون باشد، یکی از آنها من بودم. گروهان ما ۱۲۰ نفر بود. وقتی وارد آب شدیم، مد آب خیلی شدید بود به‌طوری که ما را به سرعت به طرف جزیره ماهی برد. تا نوک جزیره ماهی هیچ خبری نبود، تا رسیدیم به نوک آن، هواپیما منور زد؛ این منور‌ها ۲۰ دقیقه در هوا روشن است، آب هم نقش آینه را بازی کرد. عراقی‌ها سه تا چهارلول گذاشته بودند در جزیره ماهی. سماور چطور قل قل می‌کند؟ ناگهان آب آن حالت را پیدا کرد. این‌که می‌گویند نیزه‌دار نیزه می‌زد و شمشیردار، شمشیر، ما به چشم خودمان آن صحنه را دیدیم. یک وقتی در زمین هستی می‌توانی چاله بکنی و مخفی شوی ولی در آب از دست هیچ‌کس هیچ کاری بر نمی‌آمد. آن روز، چهار دی ۶۵ بچه‌ را قتل عام کردند.» او ادامه می‌دهد: «عملیات لو رفته بود، تعدادی را آب برد، تعدادی اسیر و تعدادی شهید شدند. تعداد رفقای ما که مفقود شدند، بسیارند. آنها را آب برد. خیلی عملیات غریبی بود. چهار شب در‌‌ همان منطقه بودیم و هشت شب طول کشید تا برگشتیم. از آن ۱۲۰ نفر، ٤ نفر برگشتیم. از نظر من بچه‌های جبهه، مثل بچه‌های حالا بودند. به نظرم واکنش‌های مردم به این خبر جدید، عجیب نیست. مطمئنم اگر پایش بیفتد همین بچه‌ها شاید از ما هم محکم‌تر بیایند وسط. پای خون شهدا محکم است.»

«حسن طلابیگی»، تخریبچی لشکر امام رضا در عملیات کربلای چهار و غواص که حالا جانباز ۷۰‌درصد است و زمانی هم مشاور آیت الله‌هاشمی شاهرودی، رئیس وقت دستگاه قضا بود، درباره آن شب‌ها اینطور می‌گوید: «بعضی از این ۱۷۵ نفری که حالا به ایران برگشته‌اند از گردان یاسین هستند و هنوز همه آنها شناسایی نشدند. آن زمان در مجموع در لشکر امام رضا، ٢ گردان غواصی تشکیل شد، گردان ۹ و یاسین که یاسین مشهور‌تر بودند. ابتدا تمام بچه‌ها آموزش غواصی دیدند و تعدادی از آنها را برای کادر یاسین جدا کردند اما رفقای ما تعداد زیادی شهید شدند و تعدادی برگشتند. به نظر من این‌که مردم به این موضوع واکنش نشان می‌دهند، مثبت است. مدال این شهدا را خدا به آنها داده است. هر چقدر این موضوع تبیین شود و بازتاب پیدا کند برای جامعه ما خوب است. در جنگ‌های کشورهای دیگر بسیار خوب به این واقعه‌ها واکنش داشته‌اند و حتی به دانش‌آموزانشان گفته‌اند که درباره بازماندگان جنگ‌های شان تحقیق کنند. باز هم می‌شود آن فضا حاکم شود. آن بچه‌ها، همین بچه‌های الان هستند.»

کربلای٤ چه بود و چه شد
عملیات کربلای چهار نام عملیات نظامی نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق است. این عملیات با رمز «محمد رسول الله» (ص) در محور ابوالخصیب به صورت گسترده در دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه انجام شد. در این عملیات ابتدا حدود ۱۵‌هزار نفر از نیروهای ایرانی به رهبری گروهی از تکاوران و غواصان نیمه جنوبی دجله و نیمه شمالی اروندرود را پشت‌سر گذاشتند و با گذر از جزیره‌های ام‌الرصاص، ام‌البابی، قطعه ۲ و سهیل به خاک عراق وارد شده و خط دفاعی حد فاصل سپاه سوم عراق در شرق بصره و سپاه هفتم در منطقه نزدیک شبه‌جزیره فاو را شکستند. بعد از آن حمله حدود ۶۰‌هزار نیروی سپاه و بسیجی ایران به سمت مواضع عراق در ساحل شرقی شط‌العرب ادامه یافت. هنگامی که این نیرو‌ها حرکت به سوی بصره را آغاز کردند، ارتش ایران نتوانست آتش پشتیبان کافی را برای آنها فراهم کند. آنطور که تاریخ‌نویسان جنگ ایران و عراق نوشته‌اند، وقتی این نیرو‌ها به استحکامات دفاعی عراقی‌ها شامل میدان‌های مین و سیم‌های خاردار هجوم آوردند، منطقه تبدیل به یک میدان کشتار شد. تا ۳۶ ساعت پس از آغاز عملیات حجم وسیع خساراتی که به ایرانی‌ها وارد شده بود از حمله اشتباه آنها به مواضع قوی و منظم دشمن حکایت داشت. نیروهای عراقی برای از بین بردن نیروهای ایرانی فقط از سلاح‌های مستقیم و توپخانه بهره نبردند بلکه هواپیما‌ها و هلیکوپترهای مسلح را هم علیه نیروهای بی‌سرپناه و آشکار در منطقه به‌کار گرفتند. بخش زیادی از نیروهای آب خاکی ایران غرق شدند و ۱۲‌هزار شهید و زخمی برای ایران برجا ماند. این عملیات با لو رفتن طرح عملیات پیش از آغاز آن توسط هواپیماهای آواکس، مسدود کردن حفر کانال در معبر اصلی محور و پر کردن آن با مازوت برای زمینگیر کردن نیروهای ایرانی به شکست نیروهای ایرانی منجر شد؛ شکستی که هنوز هم رزمنده‌های جنگ با تلخی از آن یاد می‌کنند. از زمان پایان جنگ ایران و عراق تا به حال، تعداد زیادی پیکر مفقودالاثرهای ایرانی پیدا شده و به ایران بازگردانده شده است. اما آنطور که چندوقت پیش «ابراهیم رنگین»، مسئول ستاد معراج شهدای مرکز به «جام جم» گفت بیش از ١١‌هزار و ٦٠٠ خانواده مفقودالاثر در ایران وجود داردکه پیکر فرزندانشان را از جنگ تحویل نگرفته‌اند: «شما از این تعداد ٦٠٠٠ خانوار را کم کن که فرزندشان در همان سال‌های جنگ به‌عنوان شهدای مجهول در مزارهای مختلف به خاک سپرده شدند درنهایت رقمی در همین حدود نیز باقی می‌ماند که یا در خاک عراق یا در گورستان اردوگاه‌های اسیران ایرانی دفن شده‌اند که باید آنها را تفحص کنیم و در صورت شناسایی به آغوش خانواده‌هایشان برگردانیم.
*شهروند
 
سيدعلي زرگري از اردستان
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۰۷:۴۹
شهدا شرمنده ايم.......

آنان با دست بسته مقاومت كردند؟

مابادست باز چه كرديم؟

شادي روح تمامي شهداي گرانقدر صلوات (2913893) (alef-13)
 
آرش
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۳:۰۸
شهدا واقعا شرمنده ایم .

الان همان کشوری که با شما اینچنین کرد شده دوست و همسایه . و سپه سالاران ما برای کمک به آنها سر و دست میشکنند .

واقعا شرمنده ایم که سیاست اینچنین است . (2914495) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۶:۵۶:۵۴
نه آرش جان اشتباه نکن ! ببین کاری کردیم که همان دشمن به اشتباه خود پی برد وامروز نه همچون دوست (چون شما مغرضانه غلو می کنید)بلکه مثل یک شکست خورده در برابر مردان سیاسی ما لنگ می اندازند و توان مقابله ندارند !! هرچند اگر از خطای خود باز گردند می توانند با ما دوست هم باشند چرا که نه ؟! انقلاب ما برای روشنگری وارشاد بود نه برای دشمنی ابدی! (2915533) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۵:۲۱:۲۷
اگر انقلاب ما برای دشمنی ابدی نیست ، چرا با نصف دنیا مشکل داریم وبه نصف دیگه باج می دیم که ما رو بپذیرند !این شعارها دیگه کهنه پوسیده شده جناب !اگر با عراق میشه رابطه بر قرار کرد ،چرا با کشورهای مهم صنعتی جهان نشه ؟آن هم به بهانه ی جنگ هشت ساله! به بهانه ی دشمنی با انقلاب!! از بین تمام دشمنان فقط عراق بود که سلاح به دست گرفت ورو در روی ما ایستاد تنها عراق بود که مستقیمن دستش به خون بهترین های این سرزمین آلوده است،دست از شعار پردازی بردارید! شما به دشمنان ملت دست دوستی دادید وادعا ی
خدمت به ملت ایران را دارید در حالی که همیشه در مقابل مسائلی که به نفع ملت بوده ایستاده اید !!! (2918811) (alef-13)
 
برادر شهيد از زواره اردستان
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۰۸:۴۴
از ابراز احساسات خوب مردم نسبت به شهدا خوشحال شديم . خانواده شهدا مخلص تك تك مردم ايران عزيز هستند . شهدا ي ما متعلق به تك تك مردم ايران هستند .
درود بر شهداي ايران و درود بر مردم ايران (2914935) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۰:۰۴
زیبا بود
اما از جاسوسی منافقین و آواکسهای آمریکایی که علت اصلی لو رفتن عملیات و شکست کربلای 4 بود چیزی ننوشتید. به نظرم خیلی معنا داشت این ننوشتن! (2913901) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۶:۰۶
خب شما که نوشتی و منتشر هم شد اگر از قصد نوشته نشده بود که نظرت رو منتشر نمیکردن و اینکه اون چیزی که در ذهن ما هست نوشته نشده دلیل بر توطئه نیست خوبه یه کم فرهنگمان را بالا ببریم و از تهمت زدن به دیگران و بخصوص الف خودداری کنیم (2914506) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۰:۱۱
اینو نمیدونی بدون که عملیات کربلای 4 و5 با فاصله زمانی کم وپشت سرهم اجراشد که یک تاکتیک فوق العاده بود.در کربلای 5 خطوط انتقال نفت عراق قطع شد و بصره در استانه سقوط بود که امریکایی ها تعجب کرده بودند وهمان عملیات باعث پایان جنگ شد. (2914598) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۱:۴۶
اقای عزیز اگه اون موقع ما رادار های حرارتی و ارایه ی فازی که امروزه با جنگ الکترونیکrq170را برزمین میشونن را داشتیم اواکس ها جرات پرواز نداشتن. (2914602) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۳:۴۷
سلام نوشتن اما تو پاراگراف آخر. اما اما
ننویسیم جنگ ایران عراق ، چون ظلم کردیم به شهدا ،
جنگ ایران عراق به نیابت تمامی ابر قدرت های شرق و غرب (2914664) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۳۶:۱۴
کار دشمن ضربه زدن است ومسلما برای رزمندگان ما فرش قرمز پهن نکرده بودند اما حمله ای به این وسعت وخطایی به این بزرگی در دست کم گرفتن دشمن سوالیست که در ذهن می ماند !! (2914791) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۷:۲۵:۰۲
یکی از عوامل اصلی ناموفق بودن ما در این عملیات نفوذ ستون پنجم ( منافقین ) در بین رزمندگان بود که هماهنگ با دشمن و همزمان با اشراف تصویری ماهواره ها و آواکس های آمریکائی بر منطقه شلمچه بود و عملیات از قبل لو رفته بود و نیروهای پیاده ما قرار بود بعد از باز کردن معبرها توسط نیروهای خط شکن و غواص با راهنمائی و علائم نصب شده به سمت دشمن حرکت کرده و بصورت شبیخون حمله کنیم و اما در آن شب منافقینی که لباس غواص ها را به تن کرده حتی پیشانی بند علامت را حتی به پیشانی بسته بودند نیروهای ما را به داخل کمین های عراقی ها که با تمام توان انتظار می کشیدند راهنمائی کردند که باعث شهادت جمع کثیری از دلاورمندان بسیجی و سپاهی گردید و امروز با پیدا شدن پیکر پاک و مطهر این شهیدان غواص با این وضعیت بیشتر به ماهیت وطن فروشان منافق پی برد . (2915638) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۳۶:۵۰
نقش جاسوسی منافقین و آواکسهای آمریکایی در جای خود قبول ولی جواب اجرای عملیات پس از روشن شدن لو رفتن عملیات را چه کسی داد؟ آیا مسوولین هیچ احساس مسوولیتی در مقابل "مسوولیتشان" میکنند؟ (2917524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۱:۲۹
یاد شهیدان وطن ـ بویژه 175 غواص مظلوم ـ گرامی باد. (2913903) (alef-13)
 
هادی ایرانی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۳:۰۲
باید بررسی بشه که چرا زمانی که در سال 61 صدام قبول کرد که به مرزهای قرارداد 1975 الجزایر بازگرده ایران قبول نمی کرد؟ چه کسی مسئول این همه کشته و مجروح بعد از سال 61 هست؟
ایران 10 قطعنامه قبل از 598 رو قبول نکرد به خاطر اینکه شروع کننده جنگ و پرداخت خسارت تو این قطعنامه ها مشخص نشده بود. اما آیا در قطعنامه 598 این دو خاسته ایران مطرح شده بود؟
آغاز کننده جنگ در سال 1372 با سفر هیئت نروژی (یا دانمارکی) به ایران و بازدید از مناطق جنگی، صدام حسین تعیین شد (2913913) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۵:۰۳
کی امام رو مجبور کرد قطعنامه رو بپذیره ؟ کدوم هیئت مذاکره کننده بود که نتونست خسارت ها بگیره؟ (2914667) (alef-13)
 
هادی ایرانی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۴۰:۰۷
یعنی اگه رفسنجانی امام رو مجبور نکرده بود ما تا کی باید می جنگیدیم؟ چند ده هزار نفر دیگه کشته می شدن؟ چند ده هزار نفر دیگه باید نقص عضو می شدن؟
خسارت؟!!! تو دنیایی که هیچ کشور درست و حسابی پشتت نیست صحبت از خسارت نکن برادر! کویت که اندازه قمه الان ده ساله که داره خسارت می گیره خسارت شش ماه اشغال نه هشت سال جنگ. چرا چون آمریکا پشتشه (2915291) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۰:۵۳:۰۶
نکته اول طرف مقابلمان چه کسانی بودند آیا به تعهداتی که می دادند پایبند بودند که البته با پاره کردن معاهدات قبلی در مقابل دوربین و حمله به ایران صدام نشان داد اگر توان لازم را بیابد با قدرت بیشتری به ایران حمله خواهد نمود همانطور که به کویت یاور قدیمی خود حمله نمود .
نکته دوم اگر در آن شرایط ما شرایط تحمیلی را می پذیرفتیم مطمئن باشید که باید منتظر حرکات مشابهی از سوی دیگر دشمنان در حمله به ایران برای بدست آوردن اهدافی که صدام در کسب آنان ناکام بود باشیم .
نکته سوم در تداوم جنگ ما به دنیا نشان دادیم که ملتی هستیم یک دست و منسجم که با تمامی هستی خود به جنگ متجاوزان رفته و تنها به بیرون راندن متجاوزان از خاک خود راضی نخواهیم شد .
نکته چهارم اگر سیر موفقیت های عملیات رزمندگان را بررسی کنید تا سال 64 و عملیات والفجر هشت و فتح فاو ما دارای رزمندگان و فرماندهان میدانی شجاع و مدبر و وارسته ائی بودیم که فقط به حال و شرایط موجود فکر می کردند و اما با شهادت و مجروح و از میدان بیرون رفتن جمع کثیری از این دلباختگان و ورود نیروهائی که به امید کسب امتیازات وارد جبهه می گشتند و کثرت یافتن این افراد بر نیروهای مخلص و شجاع در زمانی که واحدها آماده اعزام به خط از مقرهای پشت جبهه خود می گشتند این افراد که تا آن زمان در همه مراحل آمادگی و رزمها و تمرین ها حضور داشتند سر ناسازگاری برداشته و به عناوین مختلف از شرکت در عملیات طفره می رفتند که این خود باعث به هم خوردن انسجام واحدها و نفوذ ستون پنجم می گردید .
نکته پنجم با ادامه جنگ بعد از سال 64 و نیاز جبهه ها به تجهیزات و ادوات و خالی شدن انبارها و نیاز مردم به مایحتاج اساسی عده ائی مامور تامین و خرید از خارج گردیدند که اولین جوانه های فساد و رانت در بین صاحبان قدرت و نفوذ زده شد و از این زمان اخبار جنگ به خواسته افرادی که منافعشان در تداوم جنگ بود انتشار می یافت و این تا زمانی ادامه داشت که ذخیره ارزی به اتمام رسید و بقول معروف کفگیر به ته دیگ خورد یعنی خوانی که گسترده شده بود برای بعضی ها در حال جمع شدن بود و اینجا بود که اخبار جنگ و اوضاع جبهه ها به گونه ائی باید انعکاس می یافت که همه در جریانیم و آن خوراندن جام زهر به پیر و مرادمان خمینی کبیر بود . (2916756) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۳۱:۱۰
ميگن شهدا شرمنده ايم ما مردم چرا شرمنده باشيم؟ اگه اون بزرگواران بودن الان از مردم بودند همونطوري كه همون موقع هم از مردم بودن خواص هميشه خواص بودن كدومشون تو كل خاندانشون يك شهيد تقديم مردم كردن؟تقديم وطن كردن؟ (2914009) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۱۹
مردم خیلی وظایف دارن که یکی از جمله مهمترینهاش امر به معروف و نهی از منکر است. اگر این وظیفه بدرستی انجام بشه هم عموم مردم اصلاح میشن هم خواص. قطعا بین خواص هم خانواده شهید وجود داره. (2914547) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۴:۲۷:۱۴
میدونم منظورت از امر به معروف و نهی از منکر فقط و فقط حجابه!! اما ما امر به معروف و نهی از منکر در برابر دزدی، اختلاس، کوتاهی در امور محوله و ..... رو هم داریم، اصلا مردم برای همین انقلاب کردند! الف چاپ کن هرچند از هر 100 کامتتم تقریبا 1 کامنت رو چاپ میکنی!! (2918554) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۳۷:۴۰
فدای قدمشون. خیلی بد شدیم خیلی..... (2914041) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۴۴:۰۴
با احترام، با تمام وجودم، با تمام احساس و عاطفه ام سلام مي كنم به 175 غواص شهيد ، 175 غيور دست بسته. سلام بر 175 غواص شهيد و سلامي به پاكي اشك، به مادران چشم به راه آنها. (2914068) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۸:۲۰
راستی صدام و آلش به درک واصل شدند.......آنها که از خون جوانها جیبهایشان را پر کردند و با رانت و...پارتی بازی.،،،اختلاس و دزدی کردند......جواب هزاران هزار خانواده ای که چشمانش به در خشک شد......را چه می دهند...،،،،؟.......؟ (2914118) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۵:۴۶
شماها هم دیگه شورشو دراوردین.اخه مرد حسابی همه که دیگه اختلاس نمی کنن.دوسه اختلاس شد که اونهم بهش رسیدگی شد وعاملشو اعدام کردن بسه دیگه الکی جو ندین. (2914619) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۵:۲۸:۰۳
جدن !فقط فقط دو سه تا اختلاس؟؟،اونهم لابد از نظر شما ناقابل!!! جانم مثل اینکه دیر به دیر خبر می خونی! (2918852) (alef-13)
 
دشتی- بوشهر
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۰۴:۵۴
ادای احترم برای کسانی که رفتند تا ما امنیت و آرامش داشته باشیم . سپاس فراوان به آنها و خانواده گرامیشان . رحمت بی پایان خداوند نثار روحشان باد. (2914148) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۰۵:۰۲
ما میراث دار این شهداییم یا میراث خوار آنها؟ میراث داران آنچه به آنها رسیده است را حفظ می کنند و به آن وسعت می بخشند و میراث خوارن در پناه آنچه به ارث برده اند بهره ایام می برند و باعث کاهش و افول آن. (2914149) (alef-13)
 
درویشی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۹:۵۲
ننگ بر آنها که به خون این شهیدان خیانت میکنند . آنها که اختلاس میکنند . آنها که صلاحیت تصدی ندارند و بیت المال ر ا حرام میکنند . آنها که به طایفه و دوستان و هم پالکی های خود فکر میکنند . آنها که هزینه میکنند که نماینده بشوند تا ...و آنها که بورسیه قلابی و دکترای قلابی و پیشانی سیاه شده قلابی دارند. (2914209) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۲۱:۵۸
واقعا از این داستان متاثر شدم.ولی به ایرانی بودن و مسلمان بودن خود باید افتخار نمائیم که در پیشینه خود این انسان های بزرگ را داریم.روحشان شاد و راهشان مستدام باد (2914219) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۲۲:۲۵
استفاده ابزاری از شهدا ممنوع!
خواهشا از شهدا برای پیشبرد مقاصد گروه و جناح و... استفاده نفرمایید.
لطفا شهدا را به نفع جناح خود مصادره نفرمایید
با تشکر
مردم عادی (2914220) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۲۸:۰۱
الان یک عده ایی معلوم الحال پیداشون میشه میافتن دنبال مقصر یا مقصرین (2914243) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۰۵:۴۰
تو از پدر و مادر این شهدا خجالت نمیکشی که نگران ان هستی که مقصران این خون ها شناخته شوند؟ (2917388) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۳:۲۶
شهدا شرمنده ام. (2914302) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۱:۰۳
واقعا هم باید شرمنده باشی. عراق 8 سال مردمان ما رو کشت. میگن کار حزب بعث بوده و بقیه سربازان بی گناه بودن. کدوم بی گناه. آیا صدام گفته بود این 175 نفر رو به این ظرز وحشتناک شهید کنند و یا خود مردم عراق این تصمیم رو گرفته بودن. چرا باید به مردمی کمک کرد که روزگاری از ناموس، خاک و مردم ما نگذشتند. خداوند من رو بیامرزد اگر حرفی زدم که به ائمه اطهار بر خورد ولی نه آیا همین شیعیان عراق یکبار از ما حامیت نکردند. پدرم چند سال اسیر بود می گفت وقتی در اونها رو از اردوگاهی می بردن یک اردوگاه دیگه مردم شیعه عراق در حیابان به روی ایرانی ها تف می انداختند. کاش شرمندگی تو برای من عمر از دست رفته پدرم میشد. واقعا باید شرمنده باشی. (2914650) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۰۰:۰۳
حالا جالبه که خسارت جنگ رو هم دوستان نمبیخواهند از عراق بگیرند حداقل ما که اقدامی ندیدیم انجام دهند شما اگر چیزی دیدی به ما هم خبر بده (2915154) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۲۲:۴۵
فکر کنم یک سوم شهدای جنگ مربوط به دو عملیات کربلای 4 و 5 بودند حدود 70 هزار نفر از 200 هزار شهید جنگ (2915239) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۱:۴۰
گریه کن ای مادرم ،ای مام دلخون گریه کن
بر تن پوسیده از جور زمان خون گریه کن

روزگاری از پیم آبی فشاندی در پگاه
رهسپار کرده ای،ای مادرم با اشک واه

دیده ام جام سبویت را که در پشتم شکست
اشک را دیدم که در آیینه ی چشم تو بست

خون دل خوردی و هیچش را نیاوردی زبان
لیک می دانم که بغضت را فرو خوردی چه سان

بعد آن من بودم و سنگینی جفتی نگاه
انقدر چشمت بی آمد گم شدم در کوره راه

بعد آن خمپاره بود و ترکش و تیر و جنون
چشمهایی منتظر ،آلاله هایی غرق خون

نوجوانی بر سر میدان مین صد پاره تن
آن طرفتر سرو نازی طعمه ی خمپاره زن

زخمها بر تن شکوفا از پس باران تیر
دشت تشنه می شود این بار از خونابه سیر

دست بسته پای خسته پیکر زخمی اسیر
تا خلاصم می کند دشمن به یک شلیک تیر.....

................. (2914380) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۷:۳۱
کتاب نور الدین پسر ایران را بخوانید حتما حتما
من دو بار خواندم و عجیب اینکه نویسنده می گوید با وجود اینکه فرماندهان می دانستند عملیات لو رفته نمی دانم چرا اصرار به عملیات داشتند؟؟؟
بخوانید و تامل کنید چرا بچه های مردم را به کشتن دادند
برای چه و چرا ؟ (2914421) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۵۶:۲۵
غرور و لجاجت گروهی که هشدار نیروهای مخلص را نشنیدند و منتقدین ان عملیات را به ترس و خیانت متهم میکردند. همین سرنوشت بارها بعداز ان هم تکرار شده و متاسفانه تا به ریشه های ان پرداخته نشود. باز هم اینروزها در انتظارمان است. به سخنرانی شهید حسن باقری گوش کنید تا بدانید آنها که رفتند چه کشیدند و آنها که ماندند ......

از دشمن نباید نالید که به اقتضای منافع خود رفتار میکند. آنچه کشیدند و خواهیم کشید از مدعیان ریاکار و غرور پیروان جاهل انهاست. (2917355) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۱۶:۴۸
درود وسلام خدا به روان پاکتان (2914467) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۳:۳۱
جالبه یه عده ادم هستند ما مردم عادی میرویم شهید میشویم این ادمها می ایند و ما رو که شهید شده ایم به خودشون منتسب میکنند برای پیشبرد کاراشون!!
عزیز من اخه این چه کاریه شما میکنی؟؟؟ مگه طرف وصیت کرده که از جانبش حرف بزنی مگه وکیلش هستی؟ به چه حقی شهدای عزیز رو به خودت وصل میکنی بعد همه کارهای بدت هم به اسم شهدا تموم میشه؟؟
والا ما هر کسی توی کوچه مون شهید شد از جنس ادمهای ازاده و بزرگوار بود و با باند شما تناسبی اصلا نداشت که خودتون رو سریع به شهدا وصل می کنید.
من نمیدونم دیگه چه استفاده ای مانده که از شهدای عزیز نکرده اید. (2914496) (alef-13)
 
جواد ایرونی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۰۰
آقا هادی ایرونی : اگر یک روز طعم جبهه را کشیده بودی اینقدر لفظ کلام از خودت در نمی کردی . اگر معنی آرمان اسلامی و پایبند بودن واقعی را از جان و دل میفهمیدی چنین نظر نمیدادی . موضوع به همین سادگی که گفتی نیست . تمام کفر در مقابل تمام اسلام صف آرائی کرده بود . فکرتو خسته نکن . نیاز به بررسی ندارد . اگر واقعیتهای جنگ را خوب درک کنی مشکلت حل میشه داداش . (2914542) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۳۳
طراحی حمله غلط بوده است.
نیروهای پیاده بدون پشتیبانی زرهی و هوایی را به مسلخ فرستاده اند. (2914548) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۲۲:۰۰:۵۴
طراحی درست بود اما ستون پنجم و منافقین با نفوذ به یگانهای رزمی و پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا باعث شکست این عملیات شد و تا صبح عملیات فرماندهان متوجه لو رفتن عملیات نشدند و موقعی که رزمندگان وارد کمین های عراقی ها شدند متوجه لو رفتن عملیات گردیدند که سریعاً نسبت به عقب کشیدن نیروها اقدام کردند اما با توجه به وسعت عملیات و موانع طبیعی و مصنوعی منطقه و شمار واحدهای درگیر شده شمار شهداء افزایش یافت . (2916466) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۴۰:۰۰
یک روز بهترین جوانان وطن کشته می شوند یک روز بهترین جوانان وطن فراری داده می شوند به امید انکه روزی جوانان وطن کشورشان را بسازند (2914561) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۲:۴۹:۵۶
اقایان عراقچی و تخت روان چی عزیز بخوانید و بدانید . (2914597) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۷:۴۶
جنگ همینجوری هست دیگه، گرچه خود عملیات کربلای 4 دارای اشکالاتی بوده که فرماندهان آن زما ن باید پاسخگو باشند،
لابد توقع داری به خاطر این مساله، حجاب اجباری باشه و ورود به ورزشگاه برای زنان ممنوع و ترک مذاکرات هسته، کنسرت ها برقرار نشه ، مردم از صبح تا شب نوحه و عذاداری کنند و .... (2915223) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۷:۰۴:۰۳
به عراقچی وتخت روان چی چه مربوط این را آن فرماندهان دیروز و سرداران امروز بخوانند که دیگر جوانان را با ندانم کاری به کشتن ندهند وبه نام آنها برای خود منصب نخرند ! (2915563) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۳:۳۲
من نمیدانستم اسم فرماندهانی که با علم به لو رفتن عملیات و قطعی بودن تلفات بالا و احتمال ناچیز پیشرفت در صبح عملیات باز هم مصر به اجرای ان بودند "عراقچی و تخت روان چی" بود. (2917423) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۰:۵۲
می گم انسان تا کجا می تواند اوج بگیرد.من خودم اموزش غواصی دیدم اما دل شیر ندارم ...ولی تصور لحظات اخر این شیر مردان را که می کنم مطمئنم شیرینی و سرخوشی لحظه دیدار حس غریب دنیویی انها را با احساس لحظات علمدار کربلا با مشک اب پیوند زده...ناراحتی ما برای خودمان ودرجه پستی مسلمان نماهای ان زمان است که البته حالا نیز بنام اسلام جنایت می کنند...راستی بهشت را به بها می دهند نه به بهانه .باید بهانه هارا کمتر کنیم تا به وسعت 175 دل دریایی رسید... (2914648) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۳۲:۰۴
درود خدا بر شهیدان جنگ تحمیلی هیچ کس وهیچ چیزی جای خالی اینهارا پرنمی کند. ومن بعنوان یک ایرانی از وجود چنین افتخا ر آفرینان به خود میبالم . روحشان شاد .خوش آمدید. (2914772) (alef-13)
 
شرمنده شهدا
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۲:۴۰
با سلام

شهدا ما شرمنده ایم

چند شب پیش در عالم خواب دیدم که در مسجد محله مان تشییع جنازه شهدا است من هم برای تشییع جنازه به مسجد محل رفتم ، در مسجد محل در قدیم الایام یک چشمه وسردابه بود ،که پیکر شهید را آنجا برده بودند ، در حین ورود به محل چشمه مسجد دیدم که پیکر یکی از شهدایی که آنجا است با اشاره انگشت وچشم به من گفت که من نمرد ه ام وزنده ام ، نام اورا پرسیدم گفت مهران صدری ، وقتی روز بعد از عالم خواب ، احوال مهران صدری را از همشهریان پرسیدم گفتند که ایشان شهید مهران صدری است که رزمنده غواص بوده و در جنوب کشور مفقود الاثر گشته است ، راستی که شهدا زنده اند و عند ربهم یرزقون . (2914876) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۲۱:۵۴:۵۰
موقع خواب جلوی تلویزیون نخواب خواب اخبار رو میبینی. وگرنه تو رو چه به شهدا. تو خواب تصادف پورشه زرد رو دیدی محله رو سور بوه! (2916448) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۷:۵۱
خوب است فیلم این عملیات که توسط تلویزیون عراق تهیه شده پخش شود. (2914899) (alef-13)
 
بنده خدا
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۰۷:۱۴
کاش زمانی که در سال 61 صدام قبول کرد که به مرزهای قرارداد 1975 الجزایر بازگرده ایران هم قبول می کرد و جنگ تمام می شد. (2914930) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۰۱:۰۷
با تمام شدن جنگ خیلی چیزها تمام میشد!این اصلن به نفع عده ای نبود!! هیچ وقت عبارتی را که در پایان جنگ به کار رفت از یاد نخواهیم برد. (2917153) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۵:۱۵
شهدا شرمنده ایم امیدوارم مادران شهدا ما را حلال کنند (2915055) (alef-13)
 
سادات
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۸:۱۱
این شهدا مدال از خداوند دارند اما در دولت مجلس بازار اداره ما ها چه می کنیم ایا برای مردم کار می کنیم یا سد راه هستیم ایا برای کشور کاری می کنیم ایا برای اینکه ربا در جامعه بیداد کرده چه اقدامی شده و می شود و......... (2915070) (alef-13)
 
عباس شمالی
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۴:۴۰:۳۴
سلام من میخوام بدونم چرا بدون کارشناسی و همینطور دیمی عملیات میکردند که منجر بشه تو یه عملیات۱۲۰۰۰ شهید بدیم به نظرمن فرماندهان این عملیات باید جواب بدن ایا واقعا گله ای بدون تاکتیک جنگی حمله کردن ارزششو داشت والله خدا از سر تقصیرات ما بگذره (2915079) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۳:۲۲
فرماندهان آن زمان جنگ باید پاسخگو باشد، در قبال فرستادن این نیروها در عملیات از پیش لو رفته (2915202) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۶:۱۸:۳۷
ای عزیزان خاک پای شما بر سر ما (2915408) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۲۰:۱۲:۳۵
آیا در میان این شهدا فرزندان یا نوه‌های مقامات بلند پایه و علما هم بودند؟ (2916260) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۲:۵۲:۱۰
سوالی که برای من مطرحه اینه که این مانور بر روی آواکسهای آمریکایی هست.
1. آواکس در حقیقت یک ستاد جنگ هوایی هست و نه هواپیمای حاسوسی که مواضع ما یا عراق رو نشون بده. داده های آواکس در حقیقت داده های راداری هواپیماهای در حال پرواز و رادارهای زمینی هست.
2. آواکس باید با هواپیماهایی که در منظقه حضور دارند در ارتباظ راداری باشه. حالا چجوری سیستم روسی هواپیماهای میگ رو به سیستم رادارهای آمریکایی پیوند دادن جای سوال است.
3. خود آقای محسن رضایی اعلام میکنه عملیات لو رفته بود. چرا شما پای کشورهای دیگه رو وسط می کشید؟ (2916867) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۴:۰۲:۳۴
من خودمو مدیون تمام شهدا وجانبازان و تمام کسانیکه برای کشورم رنج بردند و زحمت کشیدن میدونم.خدا کنه مابتونیم ذره ای از خود گذشتگی این عزیزان وطن را جبران کنیم (2916890) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۳۲:۳۵
«عملیات‌ کربلای‌ چهار بود. [...] به‌ خط‌ مقدم‌ که‌ رسیدیم‌، دیدم‌ که‌ عراقی‌ها از منورهایی‌ استفاده‌ می‌کنند که‌ شب‌ را مانند روز روشن‌ می‌کند. به‌ خرازی‌ گفتم‌ خودت‌ را به‌ آقای هاشمی‌ برسان‌ و بگو که‌ عملیات‌ لو رفته‌ است‌. خرازی‌ رفت‌ و برگشت‌ و گفت‌ که‌ آقای هاشمی‌ گفته‌ که‌ من‌ مقلد امام‌ هستم‌ و باید عملیات‌ انجام‌ شود. من‌ پاسخ‌ دادم‌ که‌ امام‌ هم‌ اگر شرایط‌ را ببینند، اجازه‌ عملیات‌ نخواهند داد. اما به‌ هر حال‌ عملیات‌ انجام‌ شد. بچه‌های‌ ما چند دسته‌ بودند، گروهی‌ که‌ زیر آب‌ می‌رفتند و یک‌ لوله‌هایی‌ برای‌ نفس کشیدن‌ از بالای‌ سرشان‌ روی‌ آب‌ بیرون‌ می‌آمد و عده‌ای‌ هم‌ که‌ با قایق‌ می‌رفتند. عراقی‌ها این‌ لوله‌ها را می‌زدند و وقتی‌ بچه‌های‌ ما مجبور می‌شدند سرشان‌ را بالا بیاورند، آنان‌ را شهید می‌کردند. خلاصه‌ تعداد زیادی‌ از بچه‌های‌ ما را شهید کردند.» خاطرات آیت‌الله طاهری اصفهانی (2917261) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۳۶:۰۶
تعداد شهدای عملیات کربلای ۴، بالغ بر هفت هزار و ۶۵۱ رزمنده ایرانی به ثبت رسید که ۴۰۰ نفر از آن‌ها از فرماندهان نظامی ایران بودند. همچنین ۵۳ هزار و ۲۹۹ نفر مجروح و ۳ هزار و ۵۲۲ نفر نیز مفقودالاثر شدند. (2917272) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۴۰:۳۷
این عملیات، سرتاسر اشتباه بود و باعث کشته شدن چیزی قریب به دوارده هزار نفر از بهترین فرزندان ایران شد و متاسفانه این روزها با حربه مغالطه تشبث به عواطف و احساسات، این خطای بزرگ را ماله کشی می کنند. (2917290) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۲۳:۵۸
تعداد شهدای عملیات کربلای ۴، بالغ بر هفت هزار و ۶۵۱ رزمنده ایرانی به ثبت رسید که ۴۰۰ نفر از آن‌ها از فرماندهان نظامی ایران بودند. همچنین ۵۳ هزار و ۲۹۹ نفر مجروح و ۳ هزار و ۵۲۲ نفر نیز مفقودالاثر شدند!!!!!!!! (2917463) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۴۶:۴۰
درود بیکران ملت ایران بر شهدای بزرگ عملیات کربلای 4 که براستی ان روز کربلایی بوده است و مردانی از تبار یاران حسین در میانه ان .بهشت گورای وجود نازنینتان (2917567) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۰:۵۹:۳۱
با سلام من مستند دشت شقایق را دیده بودم ولی ماجرای عملیات کربلای 4 دلم را خون کرد بخصوص شهادت 175 سرباز غیرتمند ایرانی که با توطئه امریکا و اسرائیل انجام شد. شک نکنید که هر جا در جهان فساد هست پای اسرائیل و امریکا در میان است آنها بلدند چطور مسلمانان را به جان هم بیاندازند. (2917623) (alef-13)
 
بهزاد
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۱:۱۰:۱۶
بمیرم بمیرم که جز بغض و اشک هیچ برایم نمانده تقدیمتان کنم

فرزندانم به قربانتان (2917671) (alef-13)
 
ابوالحسن
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۱:۳۳:۴۶
شهدا مارا از شفاعت خود محروم نکنید (2917759) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۳:۳۵:۰۵
با درود به شهدای وطن بخصوص 175 غواص شهد مظلوم
عملیات لو رفته بود اونم توی عملیاتی که هزاران نیرو میخواستن انجام بدن! چه ریسکی کردن فرماندهان!! با چه منطقی عملیات انجام شد!! منطق احساسات!! همان منطقی که بعد از نزدیک چهار دهه از این انقلاب هنوز مبنای تصمیم گیری های اساسی ماست
کاش حداقل به اندازه احساسات و هیجاناتمان به منطقمان هم مجال و فرصت می دادیم (2918344) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۰:۵۲
با احترام به ساحت شهدای گرانقدر وطنم ایران. خوش امدید دلاوران
خوش به حال جوونای اون موقع که عرصه ای برای نشون دادن خودشون و استعدادهاشون داشتن با حس خوب و افتخار رفتن
جوون امروز ارزشی نزد مسئولان مملکتش، جامعه اش، اساتیدش و .... احساس نمیکنه با هزار چالش فقر و بیکاری و ناامیدی و درهای بسته مواجه هست
خوشا به سخت هایی که جوونای جنگ داشتن سخت های لذتبخش
نه نفس کشیدن های سخت و امیدهای ناامید جوونای امروز (2918363) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۶:۱۷:۴۹
یاد این شهدا را که مظلومانه به شهادت رسیدند زنده نگه داریم . در این روزگار وانفسا مواظب اعمالمان باشیم . شهدا نظاره گر اعمالمان هستند . (2919044) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۸:۰۷:۰۹
خرازی‌ رفت‌ و برگشت‌ و گفت‌ که‌ آقای هاشمی‌ گفته‌ که‌ من‌ مقلد امام‌ !!!!!هستم‌ و باید عملیات‌ انجام‌ شود. من‌ پاسخ‌ دادم‌ که‌ امام‌ هم‌ اگر شرایط‌ را ببینند، اجازه‌ عملیات‌ نخواهند داد. اما به‌ هر حال‌ عملیات‌ انجام‌ شد. بچه‌های‌ ما چند دسته‌ بودند، (2919397) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۷:۴۲:۱۰
فقط اشک آه و درد جانسوز مادر و درد جانگداز برای ما مردم غافل
کجا بودید عزیزان چگونه تا این سال در غربت تحمل کردید ما در برابر کار شما خواریم ای از جان گذشتگان
درود بر شما و روحتان شاد و قرین رحمت الهی (2967669) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
١٧٥ «اسطوره»‎