توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 229977
تأکید تهران و آنکارا برای رسیدن به روابط اقتصادی ۳۰ میلیارد دلاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۱
در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور با تأکید بر مقابله مشترک با خشونت و فرقه‌گرایی که توسط رئیس‌جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی ۳۰ میلیارد دلاری را هدف گرفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه که روز دوشنبه با حضور مقامات بلند پایه دو کشور در کاخ نخست وزیری ترکیه برگزار شد، گفت: این سفر آغازی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی با اشاره به ناخرسندی سران دو کشور از سطح فعلی روابط اقتصادی افزود: برای رسیدن به هدف مشترک ضروری است که برخی مشکلات بانکی برطرف و مراودات مالی در رابطه موسسات بانکی و خصوصی دو کشور گسترده شود.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری دو کشور در حوزه انرژی ادامه داد: مجموعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل باید بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان تنظیم شود و برخی مشکلات جزئی باعث نادیده گرفتن اهداف بزرگ نشود.

روحانی با تشریح برنامه‌های ایران برای اتصال به راه آهن چین خاطرنشان کرد: تنها چند صد کیلومتر برای اتصال خطوط آهن ایران و ترکیه فاصله داریم و این اتصال می‌تواند فرصت بزرگی برای اتصال حوزه دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و حتی آسیای دور ایجاد کند.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه برای سرمایه‌گذاری است و در سال‌های آینده روند سرمایه‌گذاری در ایران فزاینده خواهد بود و سرمایه‌گذاران ترک در این زمینه برای ایران اولویت دارند، ضمن اینکه بخش خصوصی ایران نیز برای سرمایه‌گذاری متقابل آمادگی کامل را دارد.

روحانی با تأکید بر فعال شدن کمیسیون‌های دو کشور برای هدف‌گیری رابطه ۳۰ میلیارد دلاری ادامه داد: در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت‌های دو طرف و همین طور سرمایه‌گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.

در این نشست دو طرف بر تمرکز بر رویکردهای مشترک منطقه‌ای، مبارزه با افراطی‌گری، خشونت، تروریسم و فرقه‌گرایی توافق کردند و توسعه صلح و ثبات در کشورهای منطقه وتحقق اراده ملت‌های منطقه و کشورهای اسلامی نیز مورد تأکید طرفین قرار گرفت. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در ادامه این نشست ابراز امیدواری کرد که اولین نشست شورای راهبردی روابط دو کشور زمینه لازم را برای فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه ایجاد کند.

در این جلسه وزرا و اعضای هیأت ایرانی و ترکیه‌ای نقطه نظرات خود را برای عملیاتی کردن سندهای همکاری مشترک امضا شده بین دو کشور بیان کردند.