توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388377
پرونده پر ابهام پزشک اردبیلی مختومه شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۰
قاتل اصغر پیرزاده پزشک اردبیلی صبح دیروز در زندان مرکزی اردبیل به دار مجازات آویخته شد. با اجرای حکم قصاص و اعدام قاتل ٢٢ ساله فوق تخصص آنکولوژی شهر اردبیل همه ناگفته‌های این پرونده جنجالی هم برای همیشه سربه مهر باقی ماند. پرونده‌ای که از همان روز اول با موجی از حواشی و ابهامات همراه بود و دست آخر هم علیر غم وعده‌های مکرر مسئولان مبنی بر اطلاع‌رسانی دقیق از جزییات این پرونده، انگیزه اصلی این قتل به‌طور رسمی اعلام نشد.

قتل پزشک در خانه بیمار
پنجشنبه اولین روز مرداد ماه‌سال گذشته مردم اردبیل از خبر قتل پزشک سرشناس شهرشان شوکه شدند. خبر قتل تنها فوق تخصص خون اردبیل با ضربات چاقو در منزل یکی از بیماران دست به دست در فضای مجازی می‌چرخید و تنها چند ساعت پس از اعلام این خبر بازار شایعات هم داغ شد. طی چند روز خبرهای متفاوت و حتی متناقض بسیاری در مورد مرگ این پزشک سرطان شناس اردبیلی منتشر شد. دامنه انتشار اخبار به سرعت گسترش یافت و شایعات مختلفی پیرامون این قتل به راه افتاد. از همان لحضلات اولیه اعلام خبر قتل صحبت‌های مقامات قضائی این شهر فرضیه رابطه پیرزاده و قاتل ٢٣ ساله بیش از هر حدس دیگری در مورد علت این قتل در رسانه‌ها و فضای مجازی قوت بخشید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی قاصدی رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل درباره پرونده قتل متخصص آنکولوژی گفت: «این قتل دریک منزل مجردی شخصی اتفاق افتاده است. این پزشک قبلاً روابط و مراوداتی با قاتل داشته و توسط این شخص درخانه به قتل رسیده است.» ساعاتی پس از قتل هم ناصر عتباتی دادستان اردبیل با اعلام خبر دستگیری قاتل از مردم خواست تا به شایعات توجه نکنند و منتظر اعلام رسمی جزییات ماجرا از منابع رسمی باشند. جزییاتی که هیچ گاه به‌طور رسمی اعلام شد.

ورود وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی
اما بازار شایعات این پرونده هر روز داغ‌تر می‌شد. از قصور پزشکی گرفته تا ارتباط شخصی قاتل و مقتول و حتی ارتباط این قتل با سریال طنز درحاشیه مهران مدیری که آن روزها از تلویزیون پخش می‌شد، موضوعاتی بود که در ارتباط با این پرونده در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شد. در این میان اظهارنظرهای گاه و بی گاه مسئولان هم بر پیچیدگی این پرونده پرحاشیه می‌افزود. همین شد تا پای خیلی‌ها به این پرونده قتل باز شود. ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت یک روز پس از حادثه اعلام کرد: «وزارت بهداشت تا روشن شدن کامل ابعاد حادثه، این موضوع را از مجاری قانونی پیگیری می‌کند.» او همچنین از رسانه‌ها خواست تا روشن شدن ابعاد موضوع از سوی مراجع ذی‌صلاح از هر گونه گمانه زنی پرهیز کنند. علیرضا زالی رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی کشور هم طی نامه‌ای خطاب به مسئولان سیاسی و امنیتی کشور مداخلات قانونی سریع و قاطع آنان را خواستار شد.

پرونده‌ای مبهم و پرحاشیه
درحالی که شهروندان اردبیلی قصور پزشکی و رها کردن بیمار «مادر قاتل» در ایام عید از سوی دکتر پیرزاده را دلیل اصلی این قتل می‌دانستند اظهارت تنی چند از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره دلایل وقوع این جنایت نگاه‌ها را به سمت و سوی دیگری معطوف کرد و البته بر شایعات و ابهامات این پرونده پرحاشیه هم افزود. عابدفتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آن روزها درباره قتل پزشک سرشناس اردبیلی گفت: «من هم به‌عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از توضیحاتی که تا امروز در رابطه با قتل دکتر پیرزاده ارایه شده قانع نشده‌ام. عده‌ای مسائل را به بی راهه می‌برند درحالی‌که این موضوع باید بی طرفانه‌تر و دقیق‌تر بررسی شود چرا که این مرگ ساده‌ای نبوده است.»

فتاحی با بیان این‌که علت قتل از خود قتل تلخ‌تر بوده، ادامه داد: « این قتل درواقع قتل اخلاقیات، معنویات و تعهدات در جامعه پزشکی بود.» مسعود پزشکیان دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم این قتل را به با دلایل غیرپزشکی مرتبط دانست و گفت: «‌یک‌سری مسائل در این میان وجود دارد و چون بحث اصلا پزشکی نیست و شامل مسائل دیگر می‌شود، بنابراین رسانه‌ای کردن آن هم کار درستی نیست.» او ادمه داد: «من با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل صحبت کرده‌ام و مطمئنم به هیچ عنوان موضوع پزشک و بیمار در این قتل مطرح نیست. صلاح نمی‌دانم موضوعی که در این قتل جنبه شخصی داشته مطرح شود. براساس اطلاعات که من در تحقیق‌های خودم داشته ام به‌طورکلی موضوع قتل چیزی متفاوت‌تر از شایعات مطرح شده است. بزرگ کردن یک موضوع و اشاعه دادن آن به تمام افراد آن قشر اصلا درست نیست.» همین اظهارت کافی بود تا ابهامات و حواشی پرونده جنجالی پزشک اردبیلی وارد مرحله تازه‌ای شود. شایعاتی که هرچند به‌طور رسمی تأیید نشد اما هیچ گاه از سوی مقامات قضائی هم به درستی به آن پاسخ داده نشد.

اعدام قاتل به درخواست اولیای دم

حالا با گذشت بیش از ١٣ ماه از آن حادثه ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل از اجرای حکم قصاص قاتل این پرونده خبر داد. حکم قصاصی که به درخواست اولیای دم صبح دیروز در زندان مرکزی اردبیل اجرا شد. او درباره جزییات رسیدگی به پرونده قتل دکتر پیرزاده گفت: «با توجه به اهمیت و حساسیتی که در زمینه قتل این پزشک در استان ایجاد شده بود، این پرونده با دستور رئیس‌کل دادگستری خارج از نوبت زیر نظر مستقیم دادستان و با استفاده از کارآگاهان مجرب و متخصص آگاهی از روی مدارک و مستندات بررسی شده و نهایت ظرافت و دقت در رسیدگی به این پرونده رعایت شد.» او ادامه داد: «پس از بررسی دقیق این پرونده در جلسات متعدد در دادگاه کیفری یک استان و با حضور وکیل اولیای دم و دو وکیل متهم و رسیدگی ٣ قاضی مجرب حکم قصاص قاتل دکتر پیرزاده صادر شد و در دیوانعالی کشور هم تأیید شد.» دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل درباره انگیزه این قتل هم گفت: « هیچ‌گونه رابطه پزشک و بیمار در این قتل به اثبات نرسیده و وجود نداشته است و برخلاف برخی شایعات موجود در این زمینه قتل جنبه کاملا شخصی داشته است.»
منبع: روزنامه شهروند
 
کلمات کلیدی : پزشک اردبیلی+قتل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.