توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418779
نیمه دوم بازی دولت در زمین ارز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸
یک کارشناس بازار پول و سرمایه گفت: یکی از سیاست‌های پنهان دولت می تواند این سناریو باشد که تا زمان ارایه لایحه بودجه 96 به مجلس، نوسان نرخ دلار همچنان رو به بالا قرار بگیرد.

جواد عشقی‌نژاد کارشناس بازار پول و سرمایه در گفت‌وگو با فارس ضمن بررسی دورنمای متغیرهای تاثیر گذار بر بازار ارز و اقتصاد کلان کشور گفت: اگر به سیاست‌های دولت به مثابه یک بازی فوتبال بنگریم، درمی یابیم که در نیمه اول این بازی هدف کاهش تورم به کمتر از 10 درصد، اکنون محقق شده و حالا باید در نیمه دوم منتظر ماند و دید که تحولات ارزی و تضعیف ریال چه فایده ای را برای کشور در بر خواهد داشت.

وی افزود: یکی از سیاست های پنهان دولت در این زمینه می تواند بر پایه این سناریو استوار باشد که تا زمان تقدیم لایحه بودجه 96 دولت به مجلس در نیمه آذر ماه امسال، نرخ ارز و در راس آن دلار آمریکا در بازار داخلی با نوسان رو به بالای قیمت‌ روبرو باشد.

عضو کمیسیون اتاق بازرگانی استان اصفهان ادامه داد: در صورت صحت این سناریو و اگر قرار باشد نرخ دلار در بودجه سال 96 کشور از نرخ دلار بودجه سال 95 بالاتر باشد، باید گفت: نشت اطلاعات در سیستم برنامه ریزی دولت وجود داشته و احتمال سوء استفاده عده‌ای نیز در این بین وجود دارد. در غیر این صورت ظن عدم دخالت بانک مرکزی برای جلوگیری از ادامه نوسان رو به بالای نرخ دلار نیز قابل تامل خواهد بود.

عشقی‌نژاد با طرح این پرسش که چرا نرخ دلار وقتی با کاهش مواجه می‌شود، ابزار نگرانی بانک مرکزی از این بابت را در پی دارد، ولی در نوسان های رو به بالا هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد؛ گفت: در کنار تمامی این سناریو ها می توان از گروهی نام برد که قبل از تقدیم لایحه بودجه دولت به مجلس جزء زیان‌کاران نوسانی شدن نرخ ارز خواهند بود . در این بین تنها عده ای سفته باز که با خرید دلار 3600 تومانی و عرضه آن در نرخ 3800 تومان به سود یک شبه دست یافته اند، برنده این بازی خواهند بود.

مدیر عامل سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بانشستگی کشور با انتقاد از نبود بازار منسجم مبادلات ارزی در کشور گفت: در حالی از راه اندازی بازار آتی ارز و مزایا و منافع آن برای کشور سخن گفته می شود که هنوز بازاری منظم و تحت کنترل برای جابجایی وجوه ارزی و همچنین سکه طلا در کشور وجود ندارد .

به گفته عشقی نژاد این موضوع باعث شده در شرایطی که هیچ عامل موثر تحریک کننده ای برای بازارهای جهانی وجود ندارد ، بازار ارز داخلی دستخوش نوسان های کاذب قرار گیرد. در حالی که نگاهی به نرخ برابری جفت‌های ارزی دلار و یورو و یا پوند در سه هفته گذشته حاکی از وجود چنین نوسان‌های شدیدی نیست.

به باور وی، اگر قرار باشد با تضعیف ریال و جهش 3800 تومانی نرخ دلار از فرصت های بی نظیر تجاری و صادراتی کالای ایرانی به بازارهای جهانی استفاده نکرد فایده نوسان بازار ارز داخلی چیست؟ این در حالی است که طی یکسال گذشته کشورهایی همچون روسیه ،هند، افغانستان و عراق توانسته اند از فرصت تضعیف ارز داخلی خود به خوبی استفاده کنند، اما در ایران تنها سفته بازان و دلال ها توانسته اند از نوسان های بازار بهره ببرند.

این مقام مسئول با اشاره به تحلیل های مختلف مبنی بر نوسان نرخ دلار تا انتخابات ریاست جمهوری سال 96 گفت: باید منتظر ماند و دید که در لایحه بودجه سال آینده دولت چه نرخی برای دلار ارایه خوهد شد.
 
کلمات کلیدی : سکه، ارز، طلا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.