توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507374
در تحلیل دیدار ایران و کره‌جنوبی
حاج‌رضایی: شکست‌ناپذیری نباید موجب دیده نشدن کمبودها شود
بخش ورزشی الف، 10شهریور96
یک کارشناس فوتبال ایران معتقد است شکست‌ناپذیری و دریافت نکردن گل در مسابقات مقدماتی جام جهانی نباید موجب شود مشکلات و کمبودهای‌مان را فراموش کنیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
امیر حاج‌رضایی، پیشکسوت و کارشناس فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا درباره دیدار تیم ملی ایران مقابل کره‌جنوبی بیان کرد: بعد از این‌که صعودمان به جام جهانی قطعی شد، این دیدار از لحاظ حفظ رکورد گل نخوردن بازی مهمی برای ما محسوب می‌شد. نیمه اول این دیدار متعادل بود و حتی آمارها نظیر مالکیت ۴۹ به ۵۱ نیز گویای این قضیه بود ولی نیمه دوم و با اخراج عزت‌الهی روند بازی تغییر کرد.

او ادامه داد: کره‌ای‌ها مولفه‌های کی‌روش یعنی بازی دفاعی و استفاده از ضدحمله را به خوبی می‌شناختند و با ایجاد طرح‌هایی نظیر پرس از مقابل خط دروازه آن را خنثی کردند. آمارها در نیمه دوم به نفع چشم بادامی‌ها شد اما باز هم این تیم از گل زدن به ایران عاجز ماند و نتوانست ما را شکست دهد.

این کارشناس فوتبال افزود: دو فاکتور در تیم ملی ایران با ارزش است. اول ساختار دفاعی که به استانداردهای جهانی نزیک شده است و با وجود کم تجربه بودن خط دفاعی در دیدار مقابل کره، این خط دفاع به راحتی شکسته نمی‌خورد. دومین فاکتور تعویض‌های منطقی و درست سرمربی تیم ملی بود. زمانی که شماره ۹ کره‌جنوبی به عنوان یک بازیکن سرزن وارد زمین شد، بلافاصله چشمی وارد زمین شد و دفاع ایران ۵ نفره شد و بازی مستقیم کره‌ای‌ها خنثی شد.

حاج‌رضایی ضمن تقدیر از تلاش اعضای تیم ملی بابت صعود به جام جهانی اذعان کرد: ما در جام جهانی با حریف‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شویم که قطعا سطح‌شان از آسیا بالاتر است و با پلن‌های مختلفی سعی می‌کنند دروازه ما را باز کنند. یک سری برنامه‌های تمرینی خاص برای تیم ملی تدارک دیده شد که در آسیا پاسخ داده است اما اگر بخواهیم همین‌ها را برای جام جهانی نیز استفاده کنیم، حتما به مشکل برمی‌خوریم و باید خیلی زود بلیط برگشت به ایران را رزرو کنیم.

او اضافه کرد: ما توانستیم بدون گل خورده و شکست به جام جهانی صعود کنیم که این باعث افزایش حیثیت اعتبار تیم و سرمربی آن است ولی حال باید آن را فراموش کنیم و به دنبال صعود به مراحل حذفی باشیم. برای اجرایی شدن برنامه‌های کی‌روش دو کار لازم است: ۱. ایجاد پشتوانه اقتصادی و ۲. به وجود آوردن و افزایش بار فرهنگی یعنی دیدگاه‌های سرمربی پرتغالی تیم ملی از سوی مدیران و مسوولان وزارت ورزش و جوانان.

سرمربی پیشین تیم ملی درباره مشکلات داخلی تیم ملی بیان کرد: نکته اساسی این است که این آمارها نباید کمبودها را پوشش دهد. بهترین تیم‌های دنیا نیز مشکلاتی دارند و این امری طبیعی است ولی باید به فکر ترمیم کمبودهای‌مان باشیم. این پیروزی‌ها موقت است و برای رسیدن به پیروزی‌های دائمی باید خیلی کارها صورت بگیرد. باید ثباتی در تیم ملی ایجاد شود حتی اگر تاوان ایجاد شدن آن از دست دادن جام جهانی ۲۰۲۲ باشد. مشکلات عدیده‌ای نظیر فوتبال پایه، مدیریت، برنامه‌ریزی، فساد و ... وجود دارد که باید حل شود تا شاهد موفقیت‌های دائمی در فوتبال ایران باشیم.

وی درباره عملکرد عزت‌الهی در دیدار با کره‌جنوبی بیان کرد: درباره درستی اخراج عزت‌الهی نظریه‌های مختلفی وجود دارد اما در حوزه اختیارات من نیست. باید برای چنین بازیکنانی کلاس‌های برگزار شود تا به آن‌ها آموزش دهند که چنین اخراج‌هایی ممکن است با مرگ تیم مواجه شود. ده نفره شدن ایران باعث شد بازی از دست ما درباید و تحت فشار سنگین قرمزپوشان قرار بگیریم. حتی در دقایق آخر نزدیک بود که دروازه‌مان باز شود که با خوش‌شانسی ضربه سر مهاجم کره‌جنوبی به بیرون رفت. آن اخراج باعث شد تیم ما قید حمله را بزند و فقط به دفاع فکر کند.

این کارشناس فوتبال بیان کرد: البته عملکرد عزت‌الهی تحت تاثیر تیم باشگاهی‌اش هم قرار داشت. به هرحال شرایط مسابقه با تمرین فرق دارد و بازیکنی که می‌خواهد برای تیم ملی‌اش موثر باشد باید جزو یازده نفر اصلی تیم باشگاهی‌اش باشد.
او در رابطه با دیدار آینده ایران مقابل سوریه و شانس صعود سوری‌ها برای صعود به جام جهانی اظهار کرد: ایران به راحتی تسلیم سوریه‌ای‌ها نمی‌شود زیرا ما می‌خواهیم رکورد شکست‌ناپذیری خود را حفظ کنیم. سوریه نیز برای صعود، کارش به اما و اگر بستگی دارد زیرا هم کره می‌تواند با یک مساوی صعود کند و هم ازبکستان به راحتی از حق میزبانی‌اش نمی‌گذرد و دنبال صعود مستقیم به جام‌جهانی است.
 
کلمات کلیدی : تیم ملی فوتبال ایران+تیم ملی فوتبال کره جنوبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.