توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500901
چرا استیضاح ترامپ امکان پذیر نیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۱
«جاکوب آیوسدران» معتقد است استیضاح ترامپ امکان پذیر نیست زیرا شواهدی دال بر محکومیت وی وجود نداشته و مجلس سنا با اکثریت جمهوریخواه به طرح استیضاح ترامپ رای نخواهد داد.

به گزارش مهر، «برد شرمن»، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا، دوازدهم ژوئن با صدور پیش نویس یک استیضاح اعلام کرد، «دونالد ترامپ» به خاطر ممانعت از تحقیقات عادلانه دادگاه فدرال درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده و چندین جرم دیگر باید استیضاح شود. در پیش نویس طرح استیضاح آمده است که رئیس جمهور، بارها قانون اساسی ایالات متحده را نقض کرده و جرم های زیادی را بر خلاف قوانین این کشور انجام داده است و به همین دلیل، برای پیگیری تحقیقات قضایی عادلانه وی باید استیضاح شود. تا کنون جمعی از نزدیکترین مشاوران و اعضای کابینه ترامپ از جمله «مایکل فلین» مشاور مستعفی امنیت ملی کابینه ترامپ به خاطر پرونده جنجالی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مجبور به استعفا از مقام خود شده اند.

همچنین «جراد کوشنر» داماد ترامپ و مشاور ارشد کاخ سفید نیز اتهامات مشابهی درباره ارتباطات پشت پرده مالی و تجاری با روسیه دارد و حالا با مطرح شدن اتهام مبادله اطلاعات زیانبار درباره هیلاری کلینتون بین «دونالد جونیور ترامپ» و یک وکیل روسی درست دو هفته مانده به احراز نامزدی نهایی حزب جمهوری‌خواه از سوی ترامپ، دایره اتهامات به نزدیکترین اعضای خانواده ترامپ رسیده است.

بنابراین مهمترین سوالی که در حال حاضر مطرح می شود این است که آیا امکان استیضاح «دونالد ترامپ» در آینده ای نزدیک وجود دارد؟

پروفسور « جاکوب آیوسدران» استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالتی آرکانزاس آمریکا در پاسخ به این پرسش به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر اینکه ترامپ رفتار غیرقانونی انجام داده است وجود ندارد. با این وجود تحولات جدید در روابط روسیه و امریکا باعث شده است که رسانه های داخلی و بین المللی موضوع ارتباط ترامپ با روسیه و نقش روسیه در انتخابات امریکا را مطر ح کرده و به آن شاخ و برگ دهند. ممکن است مدارک ارتباط ترامپ با روسیه این هفته، هفته آینده یا ماه آینده منتشر شده یا هرگز منتشر نشود. با توجه به این موضوع که جمهوریخواهان مجلس سنا را کنترل می کنند و استیضاح ترامپ نیاز به همکاری دو سوم اعضاء مجلس سنا دارد، استیضاح وی امکان پذیر نبوده مگر اینکه شواهدی دال بر ارتباط مستقیم وی با رفتار غیرقانونی آشکار شود. حتی در این صورت نیز شانس استیضاح بسیار کم خواهد بود مگر اینکه اقدام غیر قانونی وی بسیار جدی باشد .

وی افزود: ممکن است برخی از سناتورهای جمهوریخواه حامی استیضاح ترامپ بخواهند با این روش آراء بیشتری در انتخابات ۲۰۱۸ کسب کنند. اما این واقعیت نیز وجود دارد که حامیان ترامپ در مجلس سنا ثابت کرده اند به وی بسیار وفادار بوده و قطعا علیه جموریخواهان حامی استیضاح متحد می شوند.

استاد دانشگاه آرکانزاس در مورد رسوایی های سیاسی در آمریکا گفت: رسوایی های سیاسی در سیاست آمریکا رخ نمی دهد اما زمانی که رخ داد پوشش جرم ضربه بزرگتری به رئیس جمهور تا مجازات وی خواهد زد. این واقعیت در مورد نیکسون و رسوایی واترگیت و کلینتون و عشق بازی وی با مونیکا لوینسکی به خوبی مشهود است. رئیس جمهور ترامپ ممکن است با چنین رسوایی مواجه شود زیرا تبانی با یک قدرت خارجی بدترین و غیر قانونی ترین اقدامی است که یک رئیس جمهور می تواند انجام دهد. دوباره می گویم تاکنون هیچ شواهدی دال بر ارتباط بین ترامپ و روسیه و دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا یافت نشده و اگر چنین مدرکی یافت شود خواهیم دید که پوشش جرم از مجازات رئیس جمهور بدتر است.

«پرفسور آیوسدران» در مورد میزان نفوذ «جارد کوشنر» بر سیاست خاورمیانه ای ترامپ گفت: به نظر من کوشنر نفوذ چندانی بر شکل گیری سیاست خاورمیانه ای ترامپ ندارد زیرا بروکراسی سیاست خارجی به اندازه کافی بزرگ و وسیع بوده، بنابرین بودن یا نبودن کوشنر تاثیر چندانی بر سیاست خاورمیانه ای ترامپ ندارد. گفته می شود رئیس جمهور ترامپ جهت هدایت دیپلماسی با کشورهای خاورمیانه بیش از حد به دامادش «جراد کوشنر» وابسته است . به نظر من فردی مانند کوشنر که فاقد تجربیات لازم درحوزه دیپلماسی بین المللی و سیاست خارجی است نباید مسئول تنظیم و برگزاری جلسات مهم با قدرتهای بزرگ در خاورمیانه باشد.

وی افزود: رئیس جمهور ترامپ بارها نشان داده است که به وفاداری مشاوران و اطرافیان خود بیشتر از سایر ویژگی های آنها اهمیت داده، بناراین هیچ کس به اندازه خانواده اش به وی وفادار نیستند. به همین علت اعضای خانواده ترامپ نقش های مهمی را در دولت وی بر عهده گرفته اند. دیگر مشاوران ترامپ، کسانی که از اعضای خانواده او نبوده اما از صلاحیت و شایستگی بیشتری برخوردار هستند مانند «مک مستر» مشاور امنیت ملی می توانند با استفاده از رونشناسی ترامپ نفوذ بیشتری بر رئیس جمهور داشته باشند.
 
کلمات کلیدی : استیضاح، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.