نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501405
تصویب طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در مجلس؛
از اختصاص هزار میلیارد‌ تومان‌ به‌ نیروی‌ قدس‌ سپاه تا بودجه ۲۰ هزار میلیاردی برای تقویت بنیه دفاعی کشور تا وظیفه دولت به انجام اقدام متقابل درقبال فعالیت‌های آمریکا
بخش سیاسی الف، ۲۲ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲
با ۲۴۰ رای موافق کلیات طرح مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه و با ۲۲۸ رای موافق جزییات رای به تصویب رسید.

بررسی طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا و ماجراجویانه آمریکا در منطقه در دستور کار امروز مجلس قرار گرفت و با ۲۴۰ رای موافق، نمایندگان کلیات طرح مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه را به تصویب رساندند.

در بررسی کلیات طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا، نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه چارچوب برجام در طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه حفظ شده است، گفت: در این طرح، پیشنهادی مغایر با برجام نیامده است چون همه می‌دانیم که آمریکا به دنبال تحمیل هزینه توقف برجام به ایران است. عراقچی، معاون وزیر خارجه با تاکید بر اینکه طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه پاسخی بسیار قاطع و هوشمندانه برای مقابله با دشمنی و جنایات آمریکا است، گفت: این طرح بخشی از اقدامات هیئت نظارت بر برجام برای مقابله با مصوبه اخیر کنگره آمریکا است که وزارت خارجه و دولت از آن حمایت می‌کنند.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی جزئیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه مصوب کردند تا اقداماتی در جهت مقابله موثر با سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف انجام شود.

مخالفان کلیات طرح مقابله با آمریکا

نماینده بافق و مهریز تاکید کرد که باید برای مقابله با اقدامات آمریکا طرح قوی‌تری در مجلس به تصویب رسد چون سیاست‌های خصمانه آمریکا در منطقه برای همه کاملا مشخص است.محمدرضا صباغیان  گفت: این طرح می‌تواند با شدت بیشتری مطرح شود چون سیاست‌های خصمانه آمریکا در منطقه علیه ایران کاملا مشخص است.

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا باید بازدارنده‌تر باشد، گفت که طرح مقابله با آمریکا عملیاتی نیست. حسینعلی حاجی دلیگانی  گفت: مخالفت بنده به معنای مخالفت با اصل طرح نیست، بلکه معتقدم این طرح باید بازدارنده‌تر باشد.

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تاکید کرد که باید تقابل محکم و قوی با اقدامات آمریکا کرد چون اقدامات خصمانه آمریکا برای همه مسلمانان عالم مشهود است.علی ادیانی با بیان اینکه برای مقابله با آمریکا باید مقابله به مثل کنیم گفت: مخالفت بنده با این طرح به معنای مخالفت با نظام سلطه نیست. بلکه معتقدم باید تقابل محکم و قوی مبتنی بر باورهای دینی و انقلابی با آمریکا داشت.

موافقان کلیات طرح مقابله با آمریکا
رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد کهطرح مقابله با آمریکا ناقض برجام نیست بلکه به دنبال تقویت نیروهای مسلح، دستگاه دیپلماسی و سازمان انرژی اتمی است. حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری  گفت: این طرح در مقابله با پیمان شکنی و نقض برجام توسط آمریکایی‌ها است. برجامی که دو طرف دارد یک طرف ما و یک طرف ۱+۵.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه برای مقابله با آمریکا و نه مقابله با برجام و سایر بازیگران است و به‌جای بازی در میدان آمریکا مقابله به مثل می‌کنیم. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه اظهار داشت: کنگره آمریکا در مصوبه خود تمام تحریم‌های غیر هسته ای ایران را در یک مجموعه آورده است چون برجام دست آمریکا را بسته و نمی‌تواند تحریم هایی همچون تحریم های نفتی را بازگرداند چون برجام آن ها را برداشته است.

یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی تاکید کرد که طرح مقابله با آمریکا تناقضی با برجام ندارد و در عین حال پاسخ کوبنده‌ای به زیاده طلبی آمریکایی‌ها می‌دهد. داوود محمدی  گفت: همه فراکسیون‌ها و سلایق مختلف مجلس برای مقابله با آمریکا اتفاق نظر دارند. چون پشتیبانی مردم و استکبارستیزی مهمترین و اثرگذارترین حربه نظام علیه آمریکا است.

پس از بررسی و تصویب کلیات این طرح، نمایندگان وارد بررسی جزییات آن شدند و جزییات را نیز با ۲۲۸ رای موافق به تصویب رساندند و علی لاریجانی گفت: آمریکایی ها بدانند این گام اولی بود که مجلس برداشت. ضمن آنکه با احتیاط در برخی از امور گام برداشته شده است. رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در صورت اقدام برخلاف برجام از سوی آمریکا، ایران اقدام متقابل انجام می‌دهد، گفت: آمریکایی ها بدانند قانون مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه گام اولی بود که مجلس برداشت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی این طرح  مصوب کردند وزارت دفاع و هوافضای سپاه با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح موظف به تهیه طرح اجرایی مربوط به افزایش توان دفاعی و بازدارنگی در حوزه موشکی شود و  مجلس، دولت را نیز موظف کرد تا نسبت به نقض حقوق بشر در سطح ملی،‌ منطقه‌ای یا جهانی توسط ایالات متحده و یا با حمایت این کشور،‌ اقدامات مقتضی را انجام دهد.

همچنین وزارت‌خانه‌های خارجه و اقتصاد موظف به حمایت از اشخاص و شرکت‌های ایرانی مورد تحریم آمریکا شدند و  وزارت اطلاعات و نیروی قدس سپاه موظف به رایزنی با نیروهای مقاومت در منطقه شدند و براساس مصوبه نمایندگان دولت مکلف به اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال بودجه به نیروی قدس سپاه پاسداران شد.

براساس مصوبه مجلس صدور روادید ورود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای افرادی که در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند ممنوع شد و فهرست سازمان‌ها و اشخاصی که در لیست تحریم‌های ایران علیه آمریکا قرار می‌گیرند هر شش ماه یک بار و در صورت لزوم به صورت موردی به روز می‌شود. در همین راستا دولت و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با مصوبه مجلس شورای اسلامی موظف شدند مستمرا تحرکات آمریکا و کنگره را رصد و گزارشات اقدامات خود را در این باره براساس قوانین و مصوبات جمهوری اسلامی ایران به مجلس ارائه کنند.

مجلس شورای اسلامی مصوب کردند قوه قضائیه موظف است تا شعبه یا شعب رسیدگی به شکایات کسانی که از سوی تحریم‌های غیر قانونی آمریکا دچار خسارت شده‌اند را اختصاص دهد و در صورت نهایی شدن طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا ۲ هزار میلیارد ریال به بودجه سازمان انرژی اتمی اضافه می‌شود.

این گزارش در حال تکمیل است...
 
کلمات کلیدی : برجام + آمریکا + تحریم ایران + سنا + مجلس + طرح مقابله با آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۵:۲۲
عجب طرح خنثی و کلی . دولت موظف شد که اقدامات لازم را برای مقابله با نقض برجام انجام دهد!!!!!
مشکل این است که دولت چون دستاوردی غیر از برجام ندارد ، فقط می خواهد ان را حفظ کند ، ولو در حد یک کاغذ پاره. (4517405) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۹:۴۰
پیشنهادت رو بیان کن مومن
طرحت چیه؟
مخالفت کردن که نشد کار طرح و پیشنهادت چیه (4517553) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۸:۲۵
مصوبه ضد امریکایی که اصلاح طلبان هم به ان رای مثبت بدهند ، معلوم است نمایشی است. (4517412) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۹:۱۸
طرح از سرگیری آزمایش موشکی ایران موثرتر بود.

همچنین
در برجام حق تحقیق و توسعه برای ایران حفظ شده است می توان بدون نقض برجام مرکزی جدید احداث نمود و هرگونه بازرسی و همکاری از طرف ایران را مشروط به انجام تعهدات طرف مقابل کرد (4517415) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۲:۱۱
پیشنهاد می کنم اسم این طرح را بگذارند " طرح گام اول " یعنی اقدامات ایران در برابر بدعهدی ها تازه شروع شده ... (4517423) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۸:۱۵
همه از تحریم ها در کشور زیان دیدن باید به همه کمک بشه (4517442) (alef-3)
 
جابر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۵:۴۰
متاسفانه نمایندگان مجلس و متولیان سیاست کشور برای همه امورات کشور میتونن بودجه تخصیص بدن ولی برای اموزش و پرورش و فرهنگیان همیشه بودجه کم دارن و بی توجه هستند... اندکی از این اعتبارات رو به امر اموزش و پرورش اختصاص بدن جای دوری نمیره
به امید روزی که به اموزش و علم در کنار سایر موارد توجهی بشه (4517614) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۲۳:۵۶
احسنت.... (4519498) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۱:۱۶
سلام
بودجه 20 هزار میلیاردی کوش تو متن؟
موفق باشید. (4517752) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۳:۴۸
بهتر است نمایندگان عزیز و نزدیکانشان با آتش زدن گرین کارتشان انزجار خود را از آمریکا اعلام کنند (4517764) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۴۱:۴۵
نه دیگه گرین کارت و پول نفت مال مسولان، بدبختی برای مردم (4519726) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.