نظر منتشر شده
۷۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471409
تحلیل مناظره سوم؛
پرویز امینی: تردید دارم قضاوت عمومی مردم دست بالای روحانی و جهانگیری در مناظره باشد/ تحلیل عباس عبدی از سخنان تند جهانگیری و وضعیت رای روحانی
بخش سیاسی الف، 23 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰
با پایان مناظره اقتصادی، مناظره های زنده تلویزیونی پایان یافت.

مناظره ای پرحاشیه و جنجالی که هواداران هریک از نامزدها، خود را پیروز نهایی این مناظره سرنوشت ساز می دانند.

به گزارش الف، تحلیل دو کارشناس سیاسی کشورمان در ادامه می آید.

پرویز امینی تحلیل‌گر مسائل سیاسی پس از سومین مناظره انتخاباتی که عصر جمعه (22 اردیبهشت ماه) برگزار شد ارزیابی خود را در کانال شخصی‌اش منتشر کرد. 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

همانطور که پیش‌بینی می‌شد مناظره سوم در چارچوب مسائل اقتصاد باقی نماند و حاشیه بر متن به طور اساسی مسلط شد. ادبیات مناظره نیز رادیکال بود. بنابراین مناظره سوم با دو مناظره پیش متفاوت بود و قضاوت‌ها  نیز می‌تواند متفاوت حتی پیچیده و دشوار باشد.

 فکر می‌کنم درباره مناظره دو جور بشود قضاوت کرد. در قضاوت سیاسی و در محدوده کنش‌گران سیاسی، روحانی برخلاف مناظره اول و جهانگیری برخلاف مناظره دوم، دست بالا را داشتند. اما با توجه به فضای رادیکال مناظره و افشاگری‌های بی‌سابقه نامزدها نسبت به یکدیگر در موضوع فساد و غلبه مطلق بحث‌های سلبی و انکاری به جای بحث‌های ایجابی (در مناظره چهارشنبه با جناب عباس عبدی بر این مسئله اتفاق نظر داشتیم که مطالبه مردم  بحث‌های ایجابی است) تردید دارم قضاوت عمومی نیز چنین شده باشد.

 برای فهم دقیق‌تر واکنش افکار عمومی، باید منتظر نظرسنجی‌های روزهای آینده بود. اما در این باره می‌توان این جمع‌بندی را کرد که فضای افشاگری بی‌سابقه کنونی نامزدها درباره یکدیگر، کسب اعتماد مردم را برای همه آنها ولو طرف پیروز سیاسی دشوار می‌کند.

ارزیابی عباس عبدی از مناظره سوم

*عباس عبدی مناظره سوم را این گونه تحلیل کرد:چون سیاست ایران حزبی نیست افراد اهمیت پیدا می کنندبه همین دلیل هم رییسی میگوید روحانی با احمدی نژاد مناظره کند.

*این مناظره علیه دستگاه قضایی و کل سیستم عدالت کشور بود. به  لحاظ اقتصادی هم هیچ چیزی نداشت چون که فقط آقای جهانگیری و آقای هاشمی طبا و کمی آقای روحانی با مسائل اقتصادی آشناست. آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست.

*آقای رئیسی فن مناظره را هم بلد نبود. ایشان می گفت دولت فلان کار انجام داده است، اگر انجام داده شما اینجا چه کار می کنید؟

*اتهامات آقای قالیباف هم جواب نمی دهد. اینگونه رفتارها کلا جواب نمی دهد ممکن است بخشی از مردم خوششان بیاید اما به جایی نمی رسد.

*سخنان تند جهانگیری برای متوقف کردن قالیباف بود. او معتقد است که حسن روحانی نباید به سبک جهانگیری عمل کند.

*این دولت ایراد دارد، هر دولتی ایراد دارد ولی در انتخابات مسئله اصلی انتخاب است. وقتی در بازار خرید می کنید کیفیت، قیمت و نیازتان را بررسی می کنید و انتخاب می کند.
 
*فاصله بین روحانی و گروه مخالف فاصله عظیمی دارند. نگاه من مثبت است نمی گویم رای به چه کسی بدهند. رای من رنگ من است. انتخابات بوم نقاشی است هر کسی با رای خودش این بوم را رنگ می  کند و نقش می زند. معتقدم همه باید شرکت کنند و در سرنوشت خودشان سهیم شوند.
 
تمام انتخابات ها در سرنوشت مردم اثر داشته است من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم.
 
کلمات کلیدی : مناظره+مناظره انتخابات ریاست جمهوری+ ‌مناظره سوم+ مناظره اقتصادی+انتخابات ریاست جمهوری+روحانی+جهانگیری+قالیباف+رئیسی+میرسلیم+هاشمی طبا
 
زارعي
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۶:۱۰:۵۱
قاليباف ناخواسته چوب ضعف هاى دولت قبل رو ميخوره در حاليكه خودش منتقد احمدى نژاد بود (4344503) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۸:۳۲
روحاني كارو تموم كرد (4345968) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۲۴:۱۳
ایران تا صد سال دیگر ساخته نمیشود . همه بجای اتحاد و رسیدگی به محرومان جامعه به فکر جناح بندی و صف آرائی هستند (4346101) (alef-13)
 
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۵۹:۴۵
در مناظره از قالیباف سوال کرد پیشنهاد و راه کار شما برای تحقق اهداف برنامه چشم انداز 1404 چیست؟ شروع کرد به ناسزاگویی به دولت یازدهم!! واقعا مثل اینکه برای مردم و بینندگان ارزشی قائل نیست.یا چیز دیگری بهش یاد نداده اند.!! (4346246) (alef-13)
 
علي اصغر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۶:۱۴:۳۶
روحانى امسال در حالي از لوله گفت كه خودش سال ٧٨ مواضع تندي داشت (4344510) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۶:۴۱:۰۳
مطمئن باشید روحانی برنده این کارزار است (4344564) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۶:۴۷:۳۱
عجب تحلیل ضعیفی کرد عبدی. آرزوی خودش را با تحلیل قاطی می کند! (4344583) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۱۳:۰۲
من نه ازواردات چوب بستنی دولت احمدی نژاددفاع میکنم ونه ازواردات میلیارتومان سیفیون توالت خارجی توسط دولت یازدهم (4345713) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۰۰:۰۷
روحانی ناجی کشور است در وضعیت کنونی هیچ کس نمی تواند کشتی اقتصاد را در این دریای متلاطم بجز روحانی به ساحل برساند (4344611) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۳۲:۲۴
فرافكني را دوستان طيف اصولگرا از 2 هفته پيش آغاز نمودند . ديروز كه بحث برنامه شد واقعاً ديديم كه اين حضرات برنامه اي نداشتند . دولت به مدد بدنه كارشناسي خود در سازمان برنامه ، بهتر و منطقي تر برنامه هاي خويش را ارائه نمود . البته از حق نبايد گذشت كه هر دو كانديدايي كه هيچ شانسي در انتخابات براي آنها متصور نيست يعني آقايان هاشمي طبا و مير سليم فارغ از بسياري قيد و بندهاي انتخاباتي ، حرف خويش را گفتند كه در جاي خود بسيار جالب بود . نظرات هاشمي طبا را چند باره مرور كنيد ،بسيار جالب بود و كارشناسانه و روشنگر . (4344674) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۴۳:۲۷
حالا این جناب عبدی چرا از حرفای قالیباف ناراحتید. خب حرف دل مردم را گفتن. ایشون میگن یه ذره از چهاردرصدی ها بگیرید بدهید بقیه مردم. مگه چیزی میشه. میترسید از واردات قاچاق کم بشه، میترسید از رقم های اختلاسی دولت اختلاس کم بشه؟ می ترسید کدخدا ناراحت بشه یا از پولهامون دست کدخدا کم بشه؟ آقا یه ذره از مخلصان اختلاسگر دولت بگیرید بدهید مردم تا مسکن مهرشون حل بشه؟ تا جوانهاشون از فشار مسائل مالی و بیکاری اینقدر خودکشی نکنند؟ تا سن ازدواج بالاتر نرود؟
من یک دانشجوی دکتری ترم آخر هستم اما الان سی سالم هست و آرزوی همه چیز به دلم مانده است. چرا باید یکی وارداتچی باشد و نون واردات غیرقانونی اش را بخورد ما هم چوب بی برنامگی و اختلاس دولت را بخوریم؟؟؟؟ (4344703) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۵۱:۴۷
آقای قالی باف رسماً از دور خارج شد. آقای رئیسی هم نشون داد اطلاعات کافی نداره و در آخر خواست با الفاظی نظیر مردم بدبخت بجای اینکه برای خودش رای و طرفدار جمع کنه که دقیقاً نتیجه معکوس داد (4344731) (alef-13)
 
l
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۵۳:۳۳
آقای عبدی شما خودتان علامت سوالهای زیادی دارین
همه چی می دونین
خدا رو شکر (4344734) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۰۱:۳۶
من هم به روحانی رای می دهم. (4344762) (alef-13)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۰۳:۲۶
هیچ دولتی در اجرای امورمجریه بدون اشکال نبوده و نخواهد بود.بقول نگارنده عمده مشکلات امروز ما نداشتن حزب هست ولذا تهمتها ومناظره ها برای مردم از فیلمهای اکشن هم جذاب تر بود غافل از اینکه خود تیشه به ریشه خود میزنیم.چقدر خوب میشد آقای روحانی کمی از اشکالات و مشکلات دولت میگفت ودیگران نیز برنامه برای رفع اشکالات میدادند. اصولا آقای قالی باف فقط دنبال تنش بود مثلا سوال مجری در باره خام فروشی محصولات پالایشی بود ولی آقای قالیباف دودقیقه داشت به جهانگیری وروحانی حمله میکرد.اصلا پاسخ سوال رو نداد.بنظر بنده در این مناظره آقای روحانی وبعد آقای جهانگیری بهتر بودند.آقای رییسی هم که دست آخر بخشی از اقدامات دولت روحانی را تایید کرد.خلاصه این ملت ماندند که چی کنند!!! (4344773) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۰۷:۵۹
برنده واقعی، روحانی (4344794) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۰۹:۳۳
در مورد برنده مناظره شک نکنید
روحانی برنده بود
اینکه آقای امینی چیز دیگری بگوید فقط نشان از شوکه شدن اصولگرایان است
آقای امینی خوبه به خیایان بری ببینی مردم چه میگویند (4344800) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۱۰:۳۵
با روحانی تا 1400 (4344803) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۴۴:۲۵
و با جهانگیری از 1400 تا 1408 انشاالله (4345894) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۱۶:۰۳
باروحانی تا 1400 وبا جهانگیری تا 1408این نتیجه مناظه دیشب و بنظرم مصلحت کشور است (4344824) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۳۱:۴۰
و با ظریف از 1408 تا 1416 (4346148) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۱۸:۱۶
دست به دست هم مي دهيم تا قاليباف را هم از شهرداري و كارهاي اجرايي ديگر برداريم تا ديگر امسال ايشان نتواند فضاي سبز شهر ما را نابود كنند آقاي قاليباف بيشتر باغهاي شهر تهران از جمله باغهاي منطقه 14 شهرداري در خيابانهاي شهيد واضحي فرد شهيد جعفري پاسدار گمنام وديگر جاها را تخريب و براي يكي از اورگانها مجتمع هاي مسكوني ساخت و وضعيت در مناظق ديكر هم به همين شكل است (4344836) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۰:۳۲
چند سال بعد از درختان زیبای خیابان ولیعصر فقط خاطه و عکسهایش می ماند (4345925) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۳۲:۱۷
الف چندین بار هم براتون پیام فرستادم و درباره انتخاب تیترهای یک طرفه و برضد دولت تذکر دادم ولی متاسفانه چاپ نکردید . در همین مطلب به صورتی تیتر زدید که ادم احساس میکنه ایشان مخالف دولت است در صورتی که رای ایشان به روحانی است . اگر همین طور ادامه دهید حتما با ریزش مخاطبان مواجه میشوید . (4344889) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۳۴:۴۶
روحانی خداحافظ (4344898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۲۰:۲۴
خدا حافظ ایشان بوده و هست (4346326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۴:۲۳:۱۲
اشتباه مثبت دادم
منفی ان هم از نوع اصلاح طلبانه (4346575) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۴۰:۰۶
روحاني ديشب عالى بود.
جالبه تو مناظره هم اقايان منابع پول وعده داده شده رو نميگفتند.
جالتر اينكه اقايان به تخريب و تهمت و. دروغ رو اورده بودن كه مقاومت شد مقابلشون و پاسخ درخورى داده شد.
راى ما روحاني (4344926) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۴۰:۲۴
یقینا روحانی خیر الموجودین است (4344927) (alef-13)
 
روحانی 1400
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۸:۴۷:۰۸
متاسفانه اصولگرایان معتدل هم اعتراضی نمی کنند به جنگی که قالیباف شروع کرده .
اگر سانسور می کنید به آقای توکلی بگویید یاراصولگرای شما قالیباف در این چند مناظره نظام جمهوری اسلامی را با شیوه احمدی نژادیسم محاکمه کرد ، جنگی که او شروع کرد کوهی از اتهام بر علیه همین نظامی که شما دوست دار آن هستید باقی گذاشت .
شما گرم انتخابات هستید روزی متوجه خواهید شد که قالیباف خیلی تندتر از احمدی نژاد پیش رفت آنقدر تندذ رفت که بر علیه نظام بود و حتی آرای رقیب خود روحانی را به شکل لوله وار و گاز انبری بالا برد . (4344964) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۱:۲۲
اینکه یه نفر تخلف کرده و با سوء استفاده از خلا قوانین، ملک های آنچنانی گرفته، اتهام علیه نظامه؟
اینکه یه نفر حتی عرضه نوشتن تز دکتری شو نداشته و اثبات شده که از زمین و زمان دزدی علمی کرده اتهام علیه نظامه؟
اینکه یه نفر بدلیل دریافت های میلیاردی توی دادگاه حکم انفصال از خدمت گرفته ولی با پررویی و قلدری کنار نمیره اتهام علیه نظامه؟
اینکه یه نفر با سوء استفاده از موقعیت برادر و پسرعموش برای خودش پذیرش دکتری درست کرده، اتهام علیه نظامه؟
اینکه یه نفر دیروز خواهان اعدام در نماز جمعه بود و با افتخار از برخورد چکشی برای بی حجابی صحبت می کرد اما امروز نعل وارونه میزنه اتهام علیه نظامه؟
اینکه یه نفر با سوء استفاده از قدرت و با باند بازی وام صفر درصد از شعبه یک بانک داخلی در دبی میگیره و میاد داخل کشور سپرده گذاری میکنه تا سود کلان بگیره اتهام علیه نظامه؟
اینکه برخی برای خودشون حقوق و پاداش نجومی تصویب میکنن و آه مظلوم رو برای خودشون میخرن اتهام علیه نظامه؟
اینکه مسکن مهر مزخرف خونده میشه اما بعد از چهار سال حتی از ماکت مسکن اجتماعی هم رونمایی نمیشه اتهام علیه نظامه؟
اینکه ایجاد 1 میلیون شغل به استهزاء گرفته میشه ولی چند روز بعد خودشون به تولید 950 هزار شغل اعتراف می کنن اتهام علیه نظامه؟
اینکه یکی از ابر بدهکاران بانکی دستگیر میشه ولی چند وقت بعد به طرز مشکوکی فراری داده میشه اتهام علیه نظامه؟

بله این اتهام به نظام وارده که با این افراد از اول برخورد نشد و چنین زالو صفتانی مجال رشد و تکثیر توی کشور پیدا کردن و وقاحت رو به جایی رسوندن که حالا از همه مردم و نظام هم طلبکار هستن. حتی حق اوقات فراقت شون رو از جیب مردم مطالبه میکنن... (4345932) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۲۱:۵۳
نه، اتهام علیه منه لابد؟! (4346337) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۰۰:۱۵
رای آوری تان در 29 اردیبهشت مبارک است آقای روحانی. (4345039) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۰۰:۲۹
باز هم قاليباف آراي خاكستري را به صندوق روحاني ريخت !! (4345041) (alef-13)
 
Latvia
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۱۰:۱۳
آقای قالیباف واقعا رفتاری تاسف بار داشت.فقط ببینید تهمتها و دروغ و انحراف بحث و حتی حرف زشت آقای قالیباف رو. متاسفانه ایشون بی اخلاقی جدی در این سه مناظره رو شروع کرد و در دو مناظره اول هرچه آقای روحانی رعایت کرد ایشون ادامه داد. اما در عین حال خوشحالم به خاطر اینکه آخر کار آقای قالیباف با اونهمه زرنگ بازی و بی اخلاقی و کینه ورزی در نهایت شکست سختی خورد و این شکست شکست بی اخلاقی بود.

آقای میرسلیم هم بی انصافی جدی میکرد و اینکه کل مشکلات دهها ساله و بعضا صدها ساله کشور مثل فساد، رانت و غیره همه اش مقصرش آقای روحانی است.

باید انصاف داشت که آقای رئیسی اخلاق رو زیرپا نگذاشت اما ایشون نشون داد که به هیچ وجه اطلاع کافی و توانایی لازم برای ریاست جمهوری رو نداره.

آقای هاشمی طبا مخصوصا در مناظره آخر حرفهای عمیقی میزد مثل اصلاح اساسی قانون بانکداری و یا عشق به کشور و آینده اون

آقای جهانگیری مثل همیشه عالی بود، دانا، هوشمند، کاردان، آگاه و مسلط با حفظ مرز اخلاق

آقای روحانی در این مناظره چاره ای ندید جز پاسخگویی جدی به قالیباف بعد از ملاحظه جدی در دو مناظره اول و پیش روی آقای قالیباف بدون رعایت اخلاق. اما مثل همیشه نشون داد که حتی اگر طرفش بی اخلاقی در پیش بگیره میتونه اون رو شکست بده در مناظره. (4345093) (alef-13)
 
ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۱۶:۱۶
دروغگو کم حافظه می شود ..... توجه به جمله عبدی داشته باشید نمی گویم رای به چه کسی بدهند. رای من رنگ من است???!!!! .......
........................................
پاراگراف بعدی ...؟؟!!

من به آقای روحانی با وجود انتقاداتی که دارم حتی به ویژ گی های شخصی اش انتقاد دارم، ولی به ایشان رای می دهم.
.......................................... (4345123) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۲۲:۵۶
رای خودش رو گفته ملت غیر ایران، نگفته به کی رای بدید. افتاد؟؟؟ (4346340) (alef-13)
 
آیدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۱۶:۴۶
رنگ من بنفش
رای من روحانی (4345125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۳۳:۰۵
ولی من علت حمله به هم رو نفهمیدم.همشون تو یه سیستم کار میکنند و همه به همدیگه نقدای شدید وارد میکنن.چیه قصه؟ (4345188) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۳۹:۲۳
این اعدادرابااستفاده نرخ ارزسایت بانک مرکزی که ارائه می دهد محاسبه نموده ام
دولت یازدهم از۲۳اردیبهشت۹۲تا۲۳اردیبهشت۹۶ می دانیدچقدربه قیمت دلارافزوده است
دولت یازدهم۲۰۱۹۰ ولی احمدی نژاددر۸سال ازسال۱۳۸۴تا۱۳۹۲ به مقدار۱۰۵۰۵
دولت یازدهم ۹۶۸۵بیشترازاحمدی نژاد به قیمت دلارافزوده است (4345222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۳۴:۴۵
قیمت دلار زمان احمدی نژاد تا 3700 رفته بود نه 2900 تازه بیشتر بود به طور مصنوعی پایین نگه داشتن (4346157) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۲۴:۲۵
شما اون موقع ایران نبودی به سایت سر زدی؟؟ بجاش ما تو ایران بودیم، بیدار بودیم و حافظه مون هم کار میکنه (4346349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۴۰:۴۸
آقای روحانی در مناظره گفت که در سال فلان پرونده شما آقای قالیباف دست من بود و من شما را نجات دادم، یادتان هست که می گفتید که دانشجو ها رو لوله می کنیم.

آقای روحانی اگر شما آقای قالیباف را نجات دادید و امروز اینگونه سخن می گوید این نشان می دهد که شما هم باید می گفتید

آقای روحانی مگر پلیس 110 کار خوبی نبود (لوله کردن) آقای روحانی مگر 137 خدمات شهرداری کار خوبی نبود (لوله کردن) آقای روحانی مگر خطوط اتوبوس رانی BRT کار خوبی نبود (لوله کردن)

آقای روحانی الان نظام و مملکت نیاز دارد که یک سری مسئولین، حقوق بگیران نجومی، آقازاده ها سو استفاده کن از مقام و موقعیت را لوله کرد.


آقای روحانی دانشجویانی که در کشور خدشه وارد کرده بودن و در سطح شهر اختشاش کرده بودن و دولت وقت اون زمان فقط نظاره گر بود و در مواردی دست شان با فتنه گران در یک کاسه بود باید لوله می شدند این خواست عمومی و مردمی بود.


الان هم همه در صحبت ها می گویند که یک کسی باید در سرکار باشد که بعضی ها رو که دست انداخته اند و دارند خون نظام، مردم و ... را می مکند را کوتاه کنند و به عبارتی لوله شان کنند. (4345229) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۵۵:۰۳
دلسوز آینده ایران در این مناظره روحانی و جهانگیری بودند که راه عقلانیت رو در پیش گرفتند نه وعده پول... (4345305) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۰۷:۲۹
آقای روحانی شما در مناظره آخر گفتید، مردم، بنده در این چهار سال تحریم های هسته ای را بر داشتم و به شما قول می دهم که در چهار سال دوم بقیه تحریم ها را نیز بر خواهم داشت.

اولا که آیا تحریم های هسته ای برداشته شد، اینکه غنی سازی 20 درصد را به زیر 5 در صد رساندیم این برداشتن تحریم ها هست یا عین تحریم هست، آقای روحانی همه می دانند که غنی سازی 20 در صد برای رادیو داروها است و برای بمب هسته ای به غنی سازی بالای 70 درصد نیاز است.

مگر در برجام عنوان نشده بود که تحریم های مربوط به بانک ها برداشته می شود، آیا تحریم های بانک ها و و و دیگر تحریم ها که در برجام قرار بود برداشته شود برداشته شد.

تحریم های که در برجام صحبت شد بر داشته نشده و نخواهد شد نه در این چهار سال و در چهار سال های بعدی، بخاطر اینکه شما از موضع ضعف در برابر آنها قرار گفتید (گره زدن آب خوردن هم به برجام)

اگر بازهم تاکید می کنم اگر برجام موفقیت آمیز بود، لازم به این همه حرص و جوش نبود، اگر برجام موفقیت آمیز بود لازم نبود که به مردم بگویید اینها اگر بیایند باز جنگ خواهد شد اگر برجام موفقیت آمیز بود لازم نبود بگویید که اینها اگر بیایند ، پیاده رو ها را دیوار می کشند و تفکیک جنسیتی می کنند، شما اگر برجام موفقیت آمیز بود قطعا برگ برندتان بود ولی چون برجام چیزی برای پز دادن برای شما نداشت، راه و بیران به جاده خاکی نمی زدید. (4345372) (alef-13)
 
عباس
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۱۱:۲۶
الف يكمم با ما مهربون باش بخدا ما راي بياريم كاريت نداريم چرا انقدر نامهربوني با مااا ديدي چقدر به تهمت زدن ديدي چقدر خواستن مارو تخريب كنن و آبروي مارو ببرن ولي مهم اينه مردم همه چي رو ميدونن و ميبينن و جواب خيلي از اين تهمت هارو تو مراسم خاكسپاري آيت لله رفسنجاني ثابت كردند......( وصيت هاشمي ، حمايت از روحاني) (4345390) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۱۱:۵۷
ظاهرا این آقای عباس عبدی درست مناظره رو ندیده! (4345392) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۱۷:۰۶
آقای عبدی ارزیابی نکرده است بلکه تبلیغ برای آقای روحانی کرده است .این عنوانی که گذاشته اید واقعآ مردم فریب است (4345419) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۱۸:۵۳
در سال 91بدلیلی تحریم های ظالمانه دلار از 1000 تومان به بالای 3000 تومان رسید نه در 8 سال، دولت یازدهم دلار را 3200 تومان از دولت قبل تحویل گرفت.

آقای روحانی شما می گویید که تحریم ها برداشته شده است، برادر من ما نمی خواهیم دلار را به قیمت 1000 تومان سال 88 برگردانید ولی نباید دلار به قیمت 2680 تومان اویل دولت تان که به مردم وعده داده بودید می رسانید. شما لااقل به همان قیمت3200 تومان دولت قبل که با وجود تحریم ها بود می رسانید ما از شما تشکر می کردیم بقیه اش پیش کش (4345432) (alef-13)
 
mohsen
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۲۹:۳۰
دوست عزیز کتاب تاریخ را ورق بزنید. روزی که روحانی مشخص شد رییس جمهور شده دلار ۵۰۰ تومان آمد پایین! همین اثر روانی که یک انتخاب خوب میگذاره را ببینید.
دلار زمان احمدی نژاد قبل از انتخاب روحانی ۳۶۰۰ بود و الان هم در همون حد هست. علیرغم اینکه ارزش دلار نسب به همه ارزها در دنیا رفته بالا. پس بهتره واقع بین باشیم (4346138) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۳۳:۵۰
کاملا موافقم:
"آقای رئیسی قانون را هم نخوانده است. ایشان قانون هدفمندی را نمی دانست." (4345507) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۳۸:۴۶
روحانی در مناظره اخر روی صندلی لم داده بود و به بقیه پوزخند میزد چرا که نه.... دولت او که مملکت را در بست در اختیار یک اقلیت قرار داده حقوقهای 500 میلیون در ماه وضع کرده در حالی که کارگر با حقوق 850 هزار تومان در معدن تاریک صدها متر زیر زمین باید بسازد و بسوزد و در اخر جان بدهد ولی خودش در خانه 50 میلیاردی زندگی کند ولی صفدر ها حق اوغات فراقت برای فرزند بگیرند علاوه بر حقوق 57 میلیون در ماه بگیرند و دختر بیچاره فلان وزیر فقط 200 میلیون قاچاق کرده و باز از حربه حمله گازنبری و دیوار کشی در پیاده رو و اینبار لوله کردن استفاده کرد تا مردم ساده لوح را بترساند که مبادا به قالیباف رای بدهند و دولت خودش در ناز و نعمت در چهار سال دیگر باز بر ثروتهای نجومی خود و فرزندانشان بیافزایند نععمت زادها و اخوندی ها و فریدوون ها ووو.. و اقعا که پوزخند دارد ...... (4345544) (alef-13)
 
حقیقت جو
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۴۱:۳۹
ایکاش اقای روحانی در لحظه اخر مصلحت اندیشی را کنار گذاشته بود و میگفت چه چیز از قالیباف میدانست که اگر گفته بود او اینجا ننشسته بود

اگر چه این قضیه در فضای مجازی پخش شده و همه فهمیدند (4345561) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۰:۴۴:۱۹
"تردید دارم قضاوت عمومی نیز چنین شده باشد"

نظرات مردم تو همین الف رو بخون تردیدت رفع میشه. (4345577) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۳۷:۰۹
به جد من مخالف این رویه در سایت ها هستم که فکر کنند تمام مردم با تمام سلایق توی اون سایت هستن و نظر میدن و لایک میکنن ، به هر علتی غالب مخاطبین سایت الف از جناح اصلاح طلبان هستند هر چند در مجموع آقای توکلی اصولگرا باشند.
با این توجیه شما هم به آقای عباس عبدی بگید برو نظرات مردم در خبرگزاری فارس یا مشرق یا سایت خبری رجا بخون تا بفهمی مردم چی میگن.

الف جان خواهش می کنم به این آفت توجه داشته باش و در سایت خودتون یه مقاله و گزارش تحلیلی از عدم شرایط لازم و کافی نظر مردم در سایت های مختلف با مخاطبین خاص بنویس. (4345848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۰:۱۲
هر جا مردم حق اظهار نظر داشته و دارند نتایج مشخصا برخلاف رویه اصولگرایان و همسو با رویه مصلحانه و خردگرای اعتدال و اصلاحات بوده، به مردم فضا بدهید وزن هر تفکر در جامعه مشخص میشود. (4345924) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۲:۳۳
نظر مردم توی این کامنت ها نیست برادر.... اکثریت جامعه در خیابان و کوچه و بازار و محله و محل کار هستند.... (4345939) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۰۱:۲۸
دوستان من طرفدار هیچکدام نیستم چون هیچکدام برنامه ندارند ولی احیرا به کربلا رفته بودم عزت ایرانی ها را در عراق دیدم که تا می گفتیم ایرانی هستیم کاری نداشتند با عزت اجازه ورود می دادند به برکت نیروهای مسلح و شهدای مدافع حرم ولی از آن طرف هم دیپلماسی خنده را در عربستان دیدم که چه بلایی سرا ایرانی ها آوردند و ایرانی ها را شهید کردند و حتی حاضر نشدند دیه شهدا را بدهند و تازگی عربستانی ها اعلام کرده اند که شاید برای افرادی که در داخل کعبه با جرثقیل شهید شده اند یک هدیه ای داده شود فقط خواستم این چیز ها را مدنظر داشته باشند مردم عزیز و دوست داشتنی ما (4345665) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۰۸:۱۸
سلام
نظر اون آقا (عبدی) کاملا غیر کارشناسی و غیر منطقی است اتفاقا اخلاق مداری رئیسی و مناظره محکم قالیباف زبانزد عام و خاص بود . (4345695) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۱۴:۳۱
اقای روحانی و جهانگیری با منش متکبرانه خود بنده و خیلی های دیگه رو کاملا ناامید کردند!
جناب آقای رئیسی! بنده طرفدار شما نبودم ولی رفتار و منش اخلاق مدارانه شما بنده و امثال بنده را مجاب کرد که انتخابمان شما باشید از تحقیر و تخریب هم آزرده خاطر نباشید که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد! العاقبه للمتقین (4345718) (alef-13)
 
مهدی بذرگری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۲۵:۵۲
صرف نظر از بازنده یا برنده بودن کدام کاندید،آقای قالیباف با همکاری قوه قضائیه چه حقی داشت که ازسند منزل سایر کاندیداها کپی بگیرد ودر برنامه مناظره نشان دهد؟می گویند چرا مردم از پیام رسانهای داخلی مانند سروش استقبال نمی کنند ؟آیا بخاطر این نیستکه از این ترس دارند که فردا از همین اطلاعات برعلیه خودشان استفاده کنند.پس اگر قالیباف فردا روزی رییس جمهور گردید وبه اسناد بیشتری از مردم دسترسی داشت چه رفتاری با مردم خواهد داشت (4345774) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۲۵:۵۷
با سلام دوستان دچار اشتباه نشوید درمورد خیابانها حرف می زنید وفکر میکنید روحانی رای بیشتری دارد چرا که ایران فقط تهران نیست که خیلی ها جشم بسته مانند مجلس به لیست رای بدهند ایران یک کشور است وسرونوشت آنرا هم مردم کشور رقم می زنند نه صرفا مردم تهران (4345775) (alef-13)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۳۷:۴۰
رئيسي بهشتي گونه مناظره را شروع و پايان برد و رايهاي احمدي نژاديهارا هم از آن خود كرد محبوبيت او اكنون از خاتمي و احمدي نژاد بيشتر است من بخاطر امام رضا (ع) به اين سيد مظلوم(دكتر رئيسي ) راي ميدهم و هشت نفر را باخودم پاي صندوق ميبرم تا به وضع موجود خاتمه دهيم (4345851) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۳:۰۷
از امام رضا مایه نذاره برای هیچ کاندیدی (4345942) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۰۷:۱۰
چرا سلیقه خودت رو به امام رضا نسبت میدی؟! مگه بقیه نامزدها از مریخ اومدن؟ همگی مورد وثوق نظام بوده، مسلمان وایرانی هستن. (4346015) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۱۴:۲۹
این حرفا رو واقعا میگی ؟ (4346050) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۱:۳۹:۴۲
چهارسال پيش يك كشور ى كه تا خرخره درگير مشكلات اقتصادى واجتماعي وبين المللى بود تحويل روحانى دادند حالا پس از چهار سال كه دولت روحانى درگير حل مشكلات بود فرياد سر مى دهند
كه معيشت مردم دشوار است انگار كه تا قبل از اين نبود حالا كه مشكلات كشور در حال حل شدن است ودولت روحانى كارى را كرد كه حضرات هرگز نمى توانستند انجام دهند اقايان فكر رييس جمهور شدن ورشان داشته كه مملكت را در اين حال تحويل بگيرند چهار سال ديگه پروژه هاى ناتمام دولت را به نام خودشان تمام كنند (4345869) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۱۳:۴۲
خدمتی که قالیباف به سبد رای روحانی کرد جهانگیری نکرد!

اینم نتیجه ی رفتارهای بچه گانه ی قالیباف (4346048) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۱۴:۵۴
روحانی بازم رای اول ملت (4346056) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۲۶:۲۹
روحانی بازنده واقعی کسی که حتی رساله دکتراش تقلبی هست کسی که راست راست راه میره و دروغ میگه قالیباف حداقل مرد بود و لیست اموالش را نشان داد ولی جهانگیری که حتی بلدنیست دو کلمه حرف منطقی بزند و در گفتارش تنها و تنها شعار های پوپوایستی از بر کرده و تنها گفتارش انتقاد از احمدی نژاد است و نمی تواند از منطق و خرد بهره ببرد و حتی قدرت بیان و استنتاج ندارد بگونه بچه گانه شانه از مسيولیت خالی میکند چرا که اوضاع اسفبار اقتصادی معلول سیاستهای واردات بیرویه دولت اوست و وزیران کاسب کار و مولتی میلیاردر روحانی برای منافع شخصی مملکت را بازار مصرف کشورهی خارج کرده تیشه به ریشه تولید زدند جوانان را مایوس و بیکار کردند و اقا زادهای خودشان مشغول حرفه قاچاق شدند کسی نیست بگوید روحانی تو به کدام دست اوردت می نازی تو و احمدی نژاد فرق چندانی با هم ندارید هر دو اقتصاد را نابود تولید را ورشکست کردید و دولت توحقوقهای نجومی و صفد رها را هم به ارمغان اورد.... (4346111) (alef-13)
 
مسعود
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۳۱:۵۲
اگه می خواهید همین اوضاع بمونه به روحانی و دولت تنبل و پیرش رای بدین اگه میخواهید کار پیدا کنید و کشور از اب و گل بیرون بیاد به قالیباف رای بدید ایشان خوب حرف نمی زند ولی شهردار برتر جهان در سال 2008 بودند و بهترین مدیر اجرایی هستند (4346149) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۵۱:۱۱
با سلام
من با تمام انتقادهایی که به دولت آقای روحانی دارم اما به ایشان رای می دهم. در این شرایط آقای روحانی خیلی خیلی بهتر از سایر نامزدها هستند. آقای قالیباف باز هم نشان داد که باهوش نیست و حتی دشمنی کردن هم بلد نیست. آقای رئیسی هم واقعا چیز خاصی از مسایل اقتصادی نمی داند و برنامه هایش هم مشخص و عملیاتی نیستند. اعضای کابینه احتمالیش هم بماند که اکثرا افراد امتحان پس داده دولت احمدی نژادند. (4346224) (alef-13)
 
خاطره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۱۵:۴۵
الف جان خودت را بکشی، روحانی برنده است حالا هی تحلیل بنویس (4346311) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.